Průvodce státem
Spojené Království
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo ve Velké Británii

Britská kuchyně

Britská kuchyně se netěší zrovna nejlepší pověsti, dá se říct, že se z velké části jedná o stereotypní předsudek. Kromě tradičních britských jídel, mezi něž můžeme zařadit například skvělý „Sundayroast“, absorbovala britská kuchyně také mnoho tradičních jídel z nejrůznějších koutů bývalého impéria, například indickou „chicken tikka masalu“.

Za tradiční pak lze považovat i nejrůznější „pies“, tedy masové bochánky, nebo klasickou rybu s hranolky, „fish and chips“. Legendární je pak britská snídaně, která je tučná a nasytí na půl dne dopředu. Preferujete-li zdravější stravu, upřednostněte spíše kaši – „porridge“. Jednotlivé části země se pak vyznačují vlastními specialitami, ve Skotsku například nesmíte opomenout „haggis“, v němž najdete mimo jiné ovčí srdce, játra a plíce.

Fish and Chips

Jak se stravovat jako místní

Chcete-li se stravovat jako místní, zapomeňte na klasickou českou sestavu v podobě snídaně, teplého oběda a studené večeře. Místo toho si po snídani zabalte studený sandwich k obědu a na teplé jídlo si počkejte až na večer. Pokud budete mít mezi hlavními jídly hlad, dejte si třeba octové chipsy, které nabízí snad každý supermarket k obědovému „mealdealu“, případně kousek ovoce. V britské kultuře je zároveň poměrně běžné jíst několikrát do týdne v restauracích.  

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v restauracích se liší poměrně zásadním způsobem. V levnějších restauracích seženete například thajské nudle či talíř perského jídla od £ 6, klasické jídlo v tradičních hospodách stojí okolo £ 10–12 a ve vyhlášené restauraci pak klidně můžete nechat i měsíční výplatu. Mnoho restaurací nabízí výhodná obědová menu, díky nimž můžete pár liber ušetřit.

English Breakfast

Země královských paláců i divokých vřesovišť

Spojené Království Velké Británie a Severního Irska je suverénní ostrovní stát, který se rozkládá na větší části Britských ostrovů v severním Atlantiku severozápadně od kontinentální Evropy. Jedná se o parlamentní monarchii, kterou tvoří Anglie, Wales, Skotsko a Severní Irsko.

Jakkoli je vzdálenost Spojeného Království od kontinentální Evropy zanedbatelná a ostrovy jsou s kontinentem spojeny pomocí Eurotunelu, Britové člověka často zmatou výroky, které působí, jako by si mysleli, že obývají samostatný britský kontinent, který s Evropou pouze sousedí. Opak je pravdou a Británie se skutečně nachází v Evropě.

V každém případě se jedná o historií nabitou a velmi rozmanitou zemi, kde naleznete vše od přepychových královských paláců, světoznámých galerií a typických zapadlých hospůdek až po kamenité pobřeží místy lemované ostrými útesy, divoká vřesoviště i pláže s bělostným pískem. V Británii si jednoduše každý najde to své.

Průvodce pro tebe napsal Kateřina S.
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - září
Pršet tu bude vždy, ale za přírodou v tomto období, jinak kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 8x za měsíc a ušetříš cca 58 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Velké Británie

Avatar uživatele Kateřina S.
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu