Průvodce státem
Spojené Království
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny ve Velké Británii

Aktuální kurz 1 £ = 29.23 Kč

Britská libra

Britská libra (GBP), neboli libra šterlinků, je oficiální měnou Spojeného království. Libra byla původně jednotkou hmotnosti, díky obchodu ale začala označovat určité množství stříbra vážící jednu libru, čímž se z ní postupně stala i jednotka měny. 

Dnes se libra dělí na sto pencí a v oběhu můžeme nalézt mince o hodnotách 1p, 2 p, 5 p, 10 p, 20 p, 50 p, £ 1 a £ 2. Bankovky pak obíhají v hodnotách £ 5, £ 10, £ 20 a £ 50. Stolibrovou bankovku vydávají pouze skotské a severoirské banky. 

Směnárny a platba kartou

Směnárny i bankomaty naleznete v Londýně a ve větších městech téměř na každém rohu, možnost vyměnit si peníze máte rovněž na všech letištích v zemi. 

Kartou se dá platit téměř všude od restaurací a hospod přes vstupy na památky a MHD až po obchody, přesto je ale praktické mít u sebe alespoň určitý obnos v hotovosti, zejména chystáte-li se například na menší, nepříliš turistický trh.

Kolik co stojí

Spojené království nepatří mezi nejlevnější země, ba právě naopak. Ceny ubytování i stravování v restauracích mohou člověka zaskočit, je třeba podotknout, že vždy existují i levnější alternativy. 

Příklad cen:

  • Lístek na autobus v Londýně (Oyster Card nebo bezkontaktní platební kartou) – £ 1,50
  • Taxi – od £ 3,60/km
  • Ubytování v hostelu (postel ve velké noclehárně) – od £ 11
  • Ubytování v levném hotelu (dvojlůžkový pokoj) – od £ 50/pokoj
  • 2 l vody v obchodě – od 49 p
  • Big Mac – £ 2,69
  • Jídlo ve stánku – £ 4–£ 5
  • Jídlo v levnější restauraci – od £ 10

Spropitné a smlouvání

Výše spropitného se příliš neliší od zbytku západní Evropy. V závislosti na spokojenosti a celkové částce, kterou platíte, je vhodné ponechat 10–12 % navíc. V některých restauracích je pravidlem započítávat „service charge“ již do celkové ceny na účtu, pokud se jedná o větší společnost, tedy obvykle více než 6–8 lidí. 

Se smlouváním se člověk ve Spojeném království příliš často nesetká, výjimkou mohou být snad jen některé trhy.

Jak ušetřit

Jedete-li na výlet do Londýna, spíše než shánět o pár liber levnější hotel ve vzdálených zónách, sáhněte po hotelu či hostelu v centru. Ušetříte nejen čas při cestování do centra, ale také peníze, jelikož metro do vzdálenějších zón stojí výrazně víc než autobusy, které vám na přesuny po centru bohatě stačí. Velká část centra se navíc dá poměrně dobře projít pěšky. 

Cestujete-li po Spojeném království, vyplatí se upřednostnit autobusy před dražšími vlaky. Jízdenky se společností Megabus začínají vždy na začátku prodejního období na £ 1. Při včasném nákupu zakoupíte velmi levně i jízdenky se společností National Express. 

Pokud nechcete využít služby levných hostelů a toužíte po vlastním pokoji, zvažte ubytování přes airbnb, mnohdy tam naleznete relativně centrálně umístěný pokoj za mnohem výhodnější cenu. 

Nenechte si vnutit turistické vymoženosti typu London Pass, pokud si nejste stoprocentně jistí, že chcete navštívit mnoho placených míst a památek, a tedy se vám to vyplatí. Většina galerií a muzeí, převážně jejich trvalé expozice, jsou v Londýně zadarmo. Další zajímavá místa, například Sky Garden se skvělým výhledem na Londýn, jsou taktéž bezplatné. Některé důležité památky, například Tower of London, pak v London Passu zahrnuty nejsou, proto je důležité vše si předem propočítat a naplánovat.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel se zřejmě ubytuje v hostelu, který si zabookuje s dostatečným předstihem a tedy postel v pokoji s dalšími až dvaceti lidmi uloví za £ 11. Pohybuje se městskou hromadnou dopravou, zejména pak autobusy. Za vratnou zálohu £ 5 si pořídí Oyster Card, na níž si nabije určitý obnos peněz. Díky systému „daily cap“ zaplatí za neomezené denní používání autobusů maximálně £ 4,50. Vodu si natočí z kohoutku a za street food a lehké občerstvení ze supermarketu neutratí víc než £ 7 denně. Při velmi šetřivém způsobu cestování tedy člověku postačí asi £ 22,50, tedy něco málo přes 700 Kč na osobu/den.

Zlatou střední cestou pak bude v Londýně dvojlůžkový pokoj v levnějším hotelu, který člověk sežene za £ 50 pro dvě osoby. Doprava metrem je sice rychlejší než autobusy, které se prodírají věčně zacpanými londýnskými ulicemi, ale také o něco dražší – za celodenní používání metra v prvních dvou zónách zaplatí člověk díky Pay as you go na Oyster Card £ 6,50; chce-li využívat i vzdálenější zóny, cena pak ještě stoupá. Při stravování v restauracích a kavárnách zaplatí člověk za stravování asi £ 20 za den. Celkový denní rozpočet tedy v takovém případě bude asi £ 51,50, tedy zhruba 1.600 Kč na osobu/den.

Pokud se člověk nechce při návštěvě ostrovní metropole ani trochu omezovat a užít si trochu luxusu, stačí si připravit alespoň £ 200 za dvojlůžkový pokoj v některém ze čtyřhvězdičkových hotelů v centru Londýna a zhruba £ 50 denně na dopravu taxíky (tedy £ 25 na osobu při cestování ve dvou). Snídaně po kavárnách a obědy a večeře v restauracích pak vyjdou alespoň na £ 35 za den. Zaplatíte tedy zhruba £ 160, což je lehce přes 5.000 Kč na osobu/den.

Ceny v menších městech nebo na venkově jsou samozřejmě nižší, ušetřit můžete i kolem 20% oproti Londýnu.

Země královských paláců i divokých vřesovišť

Spojené Království Velké Británie a Severního Irska je suverénní ostrovní stát, který se rozkládá na větší části Britských ostrovů v severním Atlantiku severozápadně od kontinentální Evropy. Jedná se o parlamentní monarchii, kterou tvoří Anglie, Wales, Skotsko a Severní Irsko.

Jakkoli je vzdálenost Spojeného Království od kontinentální Evropy zanedbatelná a ostrovy jsou s kontinentem spojeny pomocí Eurotunelu, Britové člověka často zmatou výroky, které působí, jako by si mysleli, že obývají samostatný britský kontinent, který s Evropou pouze sousedí. Opak je pravdou a Británie se skutečně nachází v Evropě.

V každém případě se jedná o historií nabitou a velmi rozmanitou zemi, kde naleznete vše od přepychových královských paláců, světoznámých galerií a typických zapadlých hospůdek až po kamenité pobřeží místy lemované ostrými útesy, divoká vřesoviště i pláže s bělostným pískem. V Británii si jednoduše každý najde to své.

Průvodce pro tebe napsal Kateřina S.
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - září
Pršet tu bude vždy, ale za přírodou v tomto období, jinak kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 8x za měsíc a ušetříš cca 58 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Velké Británie

Avatar uživatele Kateřina S.
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu