
Doprava ve Velké Británii
Jak do Spojeného království
Lety do Spojeného království bývají z České republiky díky velké konkurenci skutečně velice výhodné. Do Londýna se dopravíte Ryanairem, Wizzairem či EasyJetem z Ostravy, Brna i Prahy, zaletět si můžete i do jiných britských měst. Samozřejmě je možné využít i služby klasických aerolinií. V akcích se dají zpáteční letenky do Londýna pořídit i pod 1.000 Kč, standard je kolem 2.000 Kč.
Máte-li strach z létání nebo se dopravujete s nadměrným zavazadlem, které z nějakého důvodu nechcete odbavovat, je pro vás možná cesta autobusem. Do Londýna vás zavezou kromě žlutých busů RegioJet také Eurolines. Je nutné podotknout, že za jízdenku zřejmě zaplatíte víc, než kolik by vás stála letenka.
Jak se nejlépe dopravovat
Veřejná doprava v celé Británii je kvalitní a pro cizince velmi srozumitelná, snad až na velké železniční uzly, které mohou působit trochu zmatečněji. Autobusem se obvykle dostanete i do těch nejmenších obcí, platí však, že především v odlehlých oblastech Skotska, Walesu, ale i anglického venkova, je pro cesty vhodnější auto. Cestování vlakem či autobusem je poměrně drahé, nicméně autem kvůli drahému benzínu taktéž.
Autobusem
Mezi městy se nejlevněji dopravíte autobusy Megabus, se kterými začínají ceny jízdenek na začátku prodejního období na £ 1, díru do kapsy vám neudělá ani společnost National Express, s níž koupíte „online exclusive“ jízdenky do vybraných měst už od £ 5. Nejlevnější ceny dosáhnete při online rezervaci, jízdenku stačí vytisknout, přijde vám e-mailem.
Na lokální úrovni jezdí v každém kraji jiná autobusová společnost, spoje však jezdí většinou často i do těch nejmenších obcí, zastávky jsou obvykle přehledně vyznačeny i s jízdními řády a zaplatit jízdenku můžete u řidiče.
Vlakem
Vlaková doprava je většinou o dost dražší, zejména pak na delší vzdálenost, nicméně může být pohodlnější a rychlejší. V Británii neexistuje jeden státní železniční dopravce, privatizace železnic zde dosáhla opravdu vysoké úrovně. Prakticky to cestujícím přináší však spíše negativa, jízdní řády nebo železniční mapy jsou dost nepřehledné a taky si musíte dávat mnohdy pozor, do jakého spoje nastupujete a zda do něj skutečně platí jízdenka, kteoru máte v ruce.
Obecně platí, že nejlevnějších cen dosáhnete při rezervaci online zhruba 3 týdny před cestou, existují weby, které prodávají jízdenky všech společností na všechny trasy, nejznámější je pravděpodobně thetrainline.com.
Jízdenka vám nikdy nepřijde e-mailem, přijde vám akorát kód, který naťukáte v automatu na nádraží (najdete je opravdu i na těch nejmenších stanicích), vždy po vás však automat bude chtít ověřit kreditní kartou, kterou byly jízdenky koupeny.
Letadlem
Na delší vzdálenosti se mnohdy vyplatí cestovat letadlem. Mezi Londýnem a Skotskem, resp. Severním Irskem létají za velmi dobré ceny společnosti easyJet a Ryanair, po Anglii pak můžete využít především služeb o něco dražších Flybe. Letadlem se taky dostanete na všechny větší přilehlé ostrovy (Jersey, Guernsey, Man, Orkneje, Scilly, a další).
Autem
Ve Spojeném království naleznete všechny velké, ale i mnoho malých autopůjčoven. Auto si můžete půjčit jak na letištích, tak i ve městech. Nezapomeňte, že se zde řídí vlevo. Při vjezdu do Londýna je navíc mezi 7. a 18. hodinou ve všední dny potřeba zaplatit zvláštní poplatek, tzv. „congestioncharge“, proto vůbec nepoporučujeme autem do Londýna vjíždět.
Řízení po britských ostrovech vyžaduje jistou zkušenost, jednak kvůli jízdě vlevo, na kterou se dá ale rychle zvyknout, ale také kvůli mnohdy velmi úzkým silnicím a ulicím a opravdu hustému provozu, především ve městech (nejen těch velkých). Do Londýna, Manchesteru a dalších velkých měst absolutně nemá smysl autem zajíždět. Akorát tím předčasně zestárnete a zničíte si pár dalších nervů.
Městská doprava
Velká města mají obvykle poměrně kvalitní síť hromadné dopravy. Londýn je toho dokonalým příkladem – ačkoli se někdy může zdát, že v určitých místech doprava prakticky denně kolabuje, město se prostě jen vyrovnává se silným náporem turistů. Zejména v centru bývá během dne jednodušší z autobusu vystoupit a pokračovat pěšky, než čekat v zácpě. Jinak je dopravní síť hustá, což člověk ocení zejména v noci. Od srpna 2016 zde také funguje v pátek a sobotu celonoční metro, což je důležité hlavně pro ty, které zajímá noční život a nechtějí se vracet z baru či klubu příliš brzy.
MHD nepatří zrovna mezi nejlevnější, pozitivní však je, že snad kromě Londýna si ve většině britských měst vystačíte s dopravou pěšmo, která je - jako všude na světě - zadarmo.
Chystáš se do Velké Británie?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.