Londýn
Spojené Království

Doprava ve Velké Británii

Veřejná doprava v celé Británii je kvalitní a pro cizince velmi srozumitelná, snad až na velké železniční uzly, které mohou působit trochu zmatečněji.

Autobusem se obvykle dostanete i do těch nejmenších obcí, platí však, že především v odlehlých oblastech Skotska, Walesu, ale i anglického venkova, je pro cesty vhodnější auto.

Cestování vlakem či autobusem je poměrně drahé, nicméně autem kvůli drahému benzínu taktéž.

Ve Velké Británii také funguje, i přes relativně malé vzdálenosti, frekventovaná vnitrostátní letecká doprava, která se hodí zejména v odlehlých oblastech Skotska a samozřejmě na ostrovy.

Autem

Cestování autem po Spojeném království je vhodné zejména při vyjížďkách na venkov nebo v celém Skotsku a Walesu, kde jsou vzdálenosti větší a obslužnost veřejnou dopravou výrazně horší.

Naopak do Londýna, Manchesteru a dalších velkých měst absolutně nemá smysl autem zajíždět. Provoz je velmi hustý a ulice ve městech. úzké, klikaté a nepřehledné.

Kde si půjčit auto a kolik stojí autopůjčovny v Británii? Jaké zde platí předpisy? Obsáhlejší shrnutí najdete v našem článku Půjčení auta ve Velké Británii.

Vlakem po Velké Británii

Vlaková doprava je většinou o dost dražší než autobusová, nicméně může být pohodlnější a výrazně rychlejší, zejména z velkých měst, odkud se autobusy prodírají jen velice pomalu.

V Británii neexistuje jeden státní železniční dopravce, privatizace železnic zde dosáhla opravdu vysoké úrovně. Prakticky to cestujícím přináší však spíše negativa, jízdní řády nebo železniční mapy jsou dost nepřehledné a taky si musíte dávat mnohdy pozor, do jakého spoje nastupujete a zda do něj skutečně platí jízdenka, kteoru máte v ruce.

Kde zjistit jízdní řády?

I přesto, že ve Velké Británii fungují desítky různých společností, koleje a infrastrukturu spravuje jediná společnost National Rail se svým typickým logem dvojité šipky.

Jízdní řády a vyhledávání spojení všech společností najdete na oblíbeném webu thetrainline.com nebo nationalrail.co.uk.

Jak a kde koupit jízdenky?

Obecně platí, že nejnižších cen dosáhnete při rezervaci online zhruba 3 týdny před cestou. Lístky zakoupené na místě bývají skoro vždy dražší, a to i na lokálních tratích.

Online koupě jízdenky nicméně není povinná, s výjimkou nočních dálkových vlaků.

Nejpřehlednější web ke koupi jízdenek je thetrainline.com, který srovná ceny všech dostupných železničních společností.

Jízdenka vám nikdy nepřijde e-mailem, přijde vám akorát kód, který naťukáte v automatu na nádraží (najdete je opravdu i na těch nejmenších stanicích). Vždy po vás však automat bude chtít ověřit kreditní kartou, kterou byly jízdenky koupeny.

Autobusem po Velké Británii

Autobusová doprava je velmi rozšířená od početných lokálních spojů, na něž neexistuje jednotný vyhledávač, po velmi frekventované dálkové spoje.

Autobusy v Británii jsou moderní, pohodlné a všechny klimatizované. Jejich výhodou oproti vlaku je obvykle nižší cena (někdy i několikanásobně) a dostupnost i těch nejmenších obcí.

Dálkové autobusy

Ve Spojeném království jezdí na delších, ale i kratších trasách mezi většími městy tři hlavní autobusoví dopravci:

  • National Express – bílé autobusy s modročerveným nápisem jsou všudypřítomné a nabídnou zdaleka nejrozsáhlejší síť po celé Británii od Doveru po Skotsko
  • Flixbus – největší evropský dopravce působí i na britském trhu a nabízí spojení mezi velkými městy
  • Megabus – angolamerický dopravce působí jen na hlavních trasách, kde většinou nabídne nejnižší cenu

Ceny jízdenek bývají na delších trasách výrazně nižší než u vlaků a díky husté dálniční síti je doprava pohodlná. Nevýhodou autobusů je velmi dlouhá jízda z center velkých měst na dálnici, kdy se musíte připravit na pomalu jedoucí kolony.

Jednosměrné jízdenky na frekventovaných trasách začínají na 5 GBP. U tras, kde není konkurence, však rapidně rostou a můžou stát klidně 50 GBP a více.

Kde koupit jízdenky?

U autobusů je vždy výrazně výhodnější nakupovat jízdenku online v předstihu 3-4 týdny pro nejnižší cenu.

Jednotný vyhledávač neexistuje, a tak je třeba navštívit weby všech 3 hlavních dopravců a porovnat časy i ceny.

  • koupit jízdenku na autobus – National Express (nejvíce spojů)
  • koupit jízdenky na autobus – Flixbus
  • koupit jízdenku na autobus – Megabus

Na rozdíl od vlaků vám jízdenka rovnou přijde do e-mailu. Stačí si ji vytisknout nebo jednoduše ukázat v telefonu při nástupu.

Lokální autobusy

Na lokální úrovni jezdí v každém kraji jiná autobusová společnost, spoje však jezdí většinou často i do těch nejmenších obcí, zastávky jsou obvykle přehledně vyznačeny i s jízdními řády a zaplatit jízdenku můžete u řidiče, vždy i platební kartou.

Odkazy na lokální systémy veřejné dopravy budeme postupně doplňovat v jednotlivých průvodcích po městech a regionech ve Velké Británii.

Letadlem

Na delší vzdálenosti, skotské ostrovy nebo do Severního Irska se mnohdy vyplatí cestovat letadlem.

Mezi Londýnem a Skotskem, resp. Severním Irskem létají za velmi dobré ceny společnosti easyJet a Ryanair, po Anglii pak můžete využít především služeb o něco dražších Eastern Airways. Letadlem se taky dostanete na všechny větší přilehlé ostrovy (Jersey, Guernsey, Man, Orkneje, Scilly, a další).

Ceny letenek na delších trasách jsou často výrazně levnější než vlak a dokonce i než autobus, avšak vždy pouze s příručním zavazadlem. Jednosměrné letenky začínají na částkách kolem 20 GBP, u méně frekventovaných spojů pak můžou vzrůst až na 200 GBP (hlavně ve Skotsku a na ostrovy).

Pro přehlednost uvádíme seznam leteckých společností provozujících vnitrostátní dopravu po Velké Británii.

  • British Airways – spojí Londýn s městy Glasgow, Edinburgh, Aberdeen, Belfast, Newcastle a Leeds, ceny jsou o něco vyšší než u nízkonákladových aerolinek
  • Ryanair – létá z Londýna do Glasgow, Edinburghu, Belfastu a provozuje také velké množství spojů z Beflastu do všech britských měst
  • easyJet – nabídne nejlevnější spojení na ostrovy Jersey a Man a frekventované linky mezi Londýnem, Belfastem, Aberdeenem, Inverness, Glasgow a Edinburghem
  • Loganair – sympatická skotská aerolinka je základní životní linkou pro všechny přilehlé ostrovy a provozuje také četné spojené z větších skotských měst do celé Anglie i Severního Irska
  • Eastern Airways – nabízí spojení mezi menšími anglickými a skotskými letišti na trasách bez konkurence a kvůli tomu patří i k nejdražším aerolinkám
  • Blue Islands – hlavní aerolinka Channel Islands zajišťuje spojení ostrovů Guernsey a Jersey s Británií
  • Isle of Scilly Skybus – malá regionální aerolinka létající pouze na souostroví Scilly

Městská doprava

Velká města mají obvykle poměrně kvalitní síť hromadné dopravy. Londýn je toho dokonalým příkladem – ačkoli se někdy může zdát, že v určitých místech doprava prakticky denně kolabuje, město se prostě jen vyrovnává se silným náporem turistů. Zejména v centru bývá během dne jednodušší z autobusu vystoupit a pokračovat pěšky, než čekat v zácpě. Jinak je dopravní síť hustá, což člověk ocení zejména v noci. Od srpna 2016 zde také funguje v pátek a sobotu celonoční metro, což je důležité hlavně pro ty, které zajímá noční život a nechtějí se vracet z baru či klubu příliš brzy.

MHD nepatří zrovna mezi nejlevnější, pozitivní však je, že snad kromě Londýna si ve většině britských měst vystačíte s dopravou pěšmo, která je - jako všude na světě - zadarmo.

Chystáš se do Velké Británie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Kateřina S.
naposledy aktualizováno 07. 06. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.