7 míst co vidět na Havajských ostrovech

Niihau

Příroda

Niihau

Ostrůvek Niihau je nejmenším obydleným havajským ostrovem a je známý také pod přezdívkou "Forbidden Isle" – Zakázaný ostrov. Ostrov je v soukromém vlastnictví a uchovává si starobylý způsob života jen s velmi málo vymoženostmi moderního života.

Historie a zachování kultury

Niihau byl v 18. století připojen k nejbližšímu většímu ostrovu Kauai a roku 1810 byl začleněn do Havajského království. V roce 1863 však celý ostrov koupila do osobního vlastnictví rodina Robinsonů, majitelů rozsáhlých plantáží na ostrově Kauai, za pouhých 10 000 dolarů s cílem uchovat zde původní havajskou kulturu bez vlivů moderní civilizace.

Robinsonova rodina vlastní ostrov dodnes a dodnes se daří udržovat Niihau mimo vliv moderního světa. Na ostrově stále žije asi 100 původních Havajců, kteří se živí převážně zemědělstvím a rybolovem. Neexistují zde silnice, obyvatelé se po ostrově pohybují na kole nebo pěšky a elektřina ve formě generátoru je na ostrově funkční až cca od roku 2003. 

Suroviny a zdroje se sem jednou týdně vozí vrtulníky z Kauai.

Můžou turisti na Niihau?

Obecně ano. Nevedou sem však žádné pravidelné lodní ani letecké linky, domluvit si musíte soukromou dopravu vrtulníkem. Čeká vás půldenní výlet z ostrova Kauai (doba letu jedním směrem je asi 40 minut) a program na místě v podobě koupání na zcela opuštěných plážích, šnorchlování, výlety k jezerům a podél pobřeží.

Oběd formou krabiček je v ceně výletu. Jedinou společností, která má povolení vozit turisty na ostrov je Niihau Helicpoters. Za půldenní výlet zaplatíte kolem 470 USD na osobu. 

Na ostrově je přísně zakázáno fotografovat, kontaktovat a rušit místní obyvatele a používat mobilní telefony.

Chystáš se na Havajské ostrovy?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 06. 12. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.