Co dělat na Havajských ostrovech

Přírodní scenérie a vyhlídky

Havajské ostrovy jsou místem s nejkrásnějšími přírodními sceneriemi na světě. Typické zalesněné a ostře rozeklané horská úbočí padající do hlubin Pacifiku, hory stoupající do výšek přes 4 000 metrů, ale i nádherné scénické silnice klikatící se krajinou. Nádherné vyhlídky na vás čekají doslova na každém kroku, a to na úplně všech ostrovech.

Ať už se na Havaji za přírodou vypravíte kamkoliv, rozhodně nebudete litovat.

A kam se vypravit za těmi nejhezčími scenériemi? Podívejte se na naše tipy a detailní průvodce:

Pláže a koupání

Plážová turistika patří na Havaji k hlavním bodům, proč sem míří turisté z celého světa. Na ostrovech najdete pláže, které se pravidelně umisťují v žebříčcích o nejkrásnější pláž světa, přičemž koupat se zde můžete celoročně. Teploty vzduchu i moře se v průběhu roku mění jen velmi málo, nejstudenější voda v zimě má kolem 23 °C.

Havajské pláže mají většinou přírodní charakter a téměř vždy úchvatné scenérie. Neexistují zde kilometry a kilometry dlouhé rovné pláže, ale většinou se nachází v romantických zátokách s palmami a i korálovými útesy. Oceán je v okolí Havaje křišťálově čistý.

Na rozdíl třeba od evropských letovisek pláže na Havaji nepřekypují službami a nejsou obklopené hradbou restaurací, barů a lehátek se slunečníky. O to větší zážitek z koupání a výhledů však budete mít. Hlavní pláže v letoviscích jsou však vzorně upravované, písek je vždy čistý a služby jako bezplatné toalety nebo sprchy jsou standardem i na těch nejzapadlejších venkovských plážích. 

A jaké jsou ty nejkrásnější pláže na Havaji?

 • Waikiki Beach – jedna z nejslavnějších městských pláží světa přímo v centru Honolulu na ostrově Oahu
 • Lanikai Beach – panenská pláž na západním pobřeží Oahu s výhledem na romantické ostrůvky
 • Makena Beach – jedna z nejoblíbenějších pláží na Maui mimo hlavní část letovisek, ale skvěle dostupná a krásnými přírodními sceneriemi
 • Kapalua Bay – podle mnohých nejkrásnější pláž na Maui v centru klidného letoviska Kapalua
 • Wailea-Makena – hlavní pláž v tomto letovisku na ostrově Maui patří ke klenotům havajských pláží, hledáte-li pohodlně dostupná místa v centru letovisek
 • Hapuna Beach – nejoblíbenější pláž na Big Island na klidném západním pobřeží daleko od velkých měst, avšak se zázemím blízkého hotelu
 • Black Sand (Punalu'u) Beach – exotickou pláž s černým lávovým pískem, jezírkem s kvetoucími lekníny a želvami hledejte na ostrově Big Island
 • Hanalei Bay – patří k nejkrásnějším plážím ostrova Kauai, leží v klidné zátoce s nádherným výhledem na pobřeží Na Pali
 • Waimanalo Beach – jedna z nejfotogeničtějších pláží ostrova Oahu pod horským masivem a s nádherným pásem stromů poskytujících příjemný stín

Pěší turistika

Kouzelná a exotická havajská krajina láká kromě koupání v moři a road-tripům i k pěší turistice, kterou lze provozovat úplně všech ostrovech. Vypravte se na krátké hodinové treky od parkovišť k přírodním zajímavostem, ale i na několikadenní túry napříč dechberoucí krajinou džunglí, hlubokých údolí, vodopádů, lávových polí i divokého pobřeží.

Kratší a středně dlouhé treky

Na výlety, které zvládnou i méně trénovaní turisté, jsou vhodné opravdu úplně všechny ostrovy. Ať se bude jednat o dlouhou procházku po po pobřeží Honolulu nebo se vypravíte k jedněm z mnoha vodopádů, podobnými výlety můžete vyplnit klidně celý pobyt na Havaji. Mezi nejoblíbenější místa výletování patří tyto atrakce:

Vícedenní a nároční treky

Havaj je ale i rájem pro opravdové turisty, kteří se rádi vypravují na treky s přespáváním v přírodě nebo alespoň celodenní túry náročným terénem. Několik z tamních stezek patří dokonce ke světově známým a rozhodně byste je neměli vynechat.

Šnorchlování

Tropické destinace si přímo říkají o objevování podmořského světa a Havajské ostrovy jsou skvělým místem. Šnorchlovat zde můžou úplní začátečníci, ale místní vody rozhodně neurazí ani zkušené cestovatele.

Kromě stovek druhů pestrobarevných ryb můžete v havajských vodách pozorovat želvy karety obrovské prakticky na každé druhé pláži. Podívejte se do našich průvodců na ta nejlepší místa pro šnorchlování:

Za aktivními i spícími sopkami

Havajské ostrovy jsou sopečným souostrovím ze stovkami kráterů a malých i těch největších sopek. Vypravte se do světa měsíční krajiny, spatřete na vlastní oči z bezpečné vzdálenosti tekoucí lávu nebo se zahleďte do kráteru s neustále bublajícím magmatem.

Nejživější sopečná krajina se nachází na ostrově Big Island, který je sopečnou turistikou světově proslulý. Při své cestě nevynechejte:

 • Volcanoes National Park – národní park s živými vulkány, který patří k tomu nejlepšímu, co Havajské ostrovy nabízejí
 • Mauna Kea – nejvyšší hora na světě, pokud ji změříme od základny na dně moře a neaktivní sopka s desítkami kráterů

Neskutečnou podívanou měsíční krajiny pak nabídne sopka Haleakala na ostrově Maui.

Surfování

Svézt se na jedinečné "Big Wave" nebo se jen naučit základy surfování? Ať tak či tak, je jen málo míst na světě vhodnějších k surfování. Vždyť právě na Havajských ostrovech se tento sport narodil a dodnes jsou považovány za mekku všech surfařů světa.

Díky rozmanitým podmínkám napříč rokem, kdy během zimy panuje hlavní sezona velkých vln a slavných "válců" a během léta je moře klidnější, ale stále s dostatečnými vlnami, jsou Havajské ostrovy vhodné nejen pro zkušené surfaře, ale i pro ty z vás, kteří o surfu slyšeli jen z televize a chtěli by se naučit alespoň základy.

Nejlepší surfařské podmínky nabízí jednoznačně North Shore, severní pobřeží, ostrova Oahu. Druhou slavnou lokací pro surfaře je severní pobřeží ostrova Maui a západní pobřeží Kauai.

Kolik stojí surfování?

Cena dvouhodinové lekce pro začátečníky se obvykle pohybuje mezi 125 USD a 170 USD s vlastním instruktorem, který se bude věnovat jen vám a od 75 USD v hodinách s více studenty. Ceny vždy obsahují i půjčení veškerého vybavení. Příklady surfařských škol a odkazy na ně najdete v průvodcích po ostrovech Oahu, Maui a Kauai.

Chystáš se na Havajské ostrovy?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 06. 12. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.