7 míst co vidět na Havajských ostrovech

Lanai

Příroda

Lanai

Lānaʻi je druhým nejmenším obydleným havajským ostrovem daleko od turistického ruchu a všedního života. Ostrov je populárním cílem výletů z blízkého Maui, ale i pobytů turistů, kteří si chtějí dopřát ničím nerušeného klidu v jednom z místních luxusních resortů.

Ananasový ostrov Lānaʻi

Ostrov dlouho odolával turistickému ruchu a jeho hlavním zdrojem příjmů byly rozsáhlé ananasové plantáže. Ty sice v omezené míře fungují na Lānaʻi dodnes, ale už zdaleka místní ekonomiku neživí. Vyrostly zde luxusní golfová hřiště a u pláží i hotelové resorty.

Stále však platí, že na Lānaʻi zcela uniknete masovému ruchu ostatních havajských ostrovů.

Měsíční krajina, savany i pláže

Ostrov Lanai patří mezi nejsušší ostrovy a prakticky celý je vlastně jen špičkou sopky, která velmi mírně stoupá 1 024 metrů nad mořskou hladinu. Velkou část ostrova okupují travnaté pláně připomínající savany, jen nejvyšší partie Lanai jsou typicky havajsky porostlé zeleným lesem.

Široký pás podél pobřeží pak spíše než cokoliv jiného připomíná vyprahlou měsíční krajinu zbarvenou červenými a rezavými tóny místní půdy. 

Lana'i se může pochlubit i nádhernými písčitými plážemi, na nichž vždy najdete své soukromí a jsou extrémně vhodné pro relaxování a nicnedělání.

Co na Lana'i vidět

Vypravíte-li si na tento zapomenutý ostrov, určitě byste neměli vynechat:

  • Zahrada bohů (Keahiakawelo) – na neuvěřitelném místě zvaném také jako "Kawelův oheň" snadno zapomenete, že jste ještě na planetě Zemi. Rozprostře se před vámi skalní pole s obrovských oblých balvanů různě naskládaných na sebe a mimozemský dojem umocňuje temně oranžová až rudá půda, která nejvíce vynikne při západu slunce. Podle legendy soupeřili dva kmenoví vůdci ostrovů Lanai a sousedního Molokai o to, kdo udrží déle hořící oheň. Vítězem se stal kmenový vůdce Kawelo z Lanai a výsledek je toto magické místo.
  • Shipwreck Beach – asi 12 km dlouhé pobřeží hledící směrem k ostrovu Maui je poseto vraky lodí ztroskotaných v místních mělkých vodách. Hlavním viditelným torzem je vrak tankeru, který zde ztroskotal v roce 1940 a stále vězí na mělčině velmi blízko pláže.
  • Hulopoe Bay – nejoblíbenější pláž na Lanai leží v malé zátoce se zeleným okolím porostlým palmami a je ideálním místem k odpočinku a koupání v moři. Zátoka je chráněná před vlnami, takže koupání a šnorchlování je zde bezpečné, navíc je snadno dostupná autem po klasické silnici.
  • Útesy Kaunolu – na jihozápadním cípu ostrova navštivte krásné útesy nad zátokou Kaunolu, kde se před vámi otevře nekonečný Tichý oceán. Ideální místo pro meditaci a relaxaci s úžasnými výhledy. Z města Lanai City se vydejte směrem k přístavu Kaumalapau a za letištěm odbočte na asfaltku vlevo, po které pokračujte necelé 4 km, kdy musíte odbočit na neznačnou prašnou cestu, která vás po 5 km dovede na místo.
  • Polihua Beach – nejodlehlejší pláž ostrova pokrývá velmi jemný bílý vlnkovitý písek a je dostupná jen terénní čtyřkolkou. Nachází se na severu ostrova a nadchne všechny milovníky míst zcela mimo civilizaci.

Ubytování na Lānaʻi

Na Lanai najdete pouze 2 hotely, které se cenově řadí mezi nejdražší na Havaji. Levné nabídky neseženete ani přes Airbnb.

  • Hotel Lanai – 3* hotel v centru Lanai City s cenami od 8 000 Kč na noc/2 os.
  • Four Seasons Resort Lana'i – 5* resort přímo u pláže Hulopoe Bay s cenami od 30 000 Kč na noc/2 os.

Oblíbenější jsou proto jednodenní organizované výlety lodí ze sousedního ostrova Maui.

Jak se dostat na Lānaʻi

Ostrov má své vlastní letiště Lanai (LNY), na které míří lety společnosti Mokulele Airlines z Honolulu (ostrov Oahu) a Kahului (ostrov Maui). Do Honolulu se létá cca 6x denně s jednosměrnou letenkou od 60 USD, zatímco na Maui 3x denně od 40 USD.

Za 30 USD jednosměrně jezdí několikrát denně osobní trajekt z letoviska Lahaina na Maui. Plavba trvá asi hodinu, takže je ideální i na jednodenní otočky. Přístaviště na Lanai se nachází v místě Manele hned u pláže v Hulopoe Bay.

Doprava na ostrově

Nejjednodušší a prakticky jediný možný způsob dopravy je půjčení auta. Nefungují zde však velké mezinárodní půjčovny, jen dvě menší místní, tudíž kvůli absence velké konkurence očekávejte velmi vysoké ceny. Abyste viděli co nejvíce z ostrova, je doporučené zapůjčit si 4x4 jeep, ceny půjčovného na jeden den se však pohybují kolem 220 USD.

Jedinou formu veřejné dopravy zde obstarává firma Lanai Shuttle dodávkami pro cca 9 lidí, které podle pravidelného jízdního řádu jezdí od přístaviště k hotelům a do Lanai City. Cena dopravy je 10 USD, je však možné se domluvit na individuální dopravě kamkoliv po ostrově, kam vedou zpevněné cesty. 

Organizované výlety z Maui

Asi nejlepší volbou v poměru ceny a výkonu je výprava na Lanai s jednou z cestovních agentur na Maui, která zařídí cestu tam a zpět (většinou veřejným trajektem), program a dopravu na místě. Cenově tato možnost obvykle vyjde levněji než půjčení auta na Lanai.

Ceny se pohybují okolo 250 USD na osobu a využít můžete například služeb agentur Sailtrilogy nebo Lost on Lanai.

Chystáš se na Havajské ostrovy?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 06. 12. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.