Počasí na Havajských ostrovech a kdy sem jet

Počasí na Havajských ostrovech

Havajské ostrovy leží ve polovlhkém tropickém pásu a návštěvníky lákají na jedno z nejstálejších a nejpříjemnějších podnebí na světě. Ačkoliv oficiálně se zde rozlišují dvě roční období – léto a zima – cestovatel ze střední Evropy prakticky nepozná rozdíl. 

Teploty se v průběhu roku mění jen minimálně. V nejchladnějších zimních měsících čekejte teploty kolem 25 °C, v létě pak mezi 28 a 31 °C. V zimě je na Havaji větší šanci na oblačno a polojasno s občasnými bouřkami, ale tak jako tak zimní počasí připomíná spíše naše léto.

Ačkoliv se Havaj skládá z několika ostrovů, podnebí je na všech podobné a detailně ho rozepisujeme v konkrétních průvodcích po ostrovech: Oahu, Kauai, Maui, Big Island.

Letenky na ostrov Kauai

Hurikány na Havaji

Tropická oblast severně od rovníku je sužována hurikánovou sezónou zhruba od června do listopadu. Nicméně pravé hurikány jsou na Havajských ostrovech extrémně vzácným jevem a ani pravé tropické bouře se na Havaji nevyskytují často. Přesněji v průměru vychází jedna tropická bouře za 2 roky, která ještě navíc jen zřídkakdy zasáhne celé souostroví a jen naprosto výjimečně ochromí chod běžného života.

Extrémy počasí a vlhkost vzduchu

Pozitivní zprávou je, že extrémní výkyvy na Havaji jsou... extrémně vzácné. Opravdu silné tropické bouře se objeví maximálně jednou za 2 roky a ještě ne na celém území, na druhou stranu ani velmi vysoké spalující teploty přesahující 35 °C na Havaji nečekejte.

Příznivý je taky fakt, že vlhkost vzduchu je po celý rok prakticky stejná a drží se zhruba na 70%.

Teploty a počasí během roku

Našli jste výhodné letenky na konkrétní období roku a nejste si jistí, jaké lze očekávat počasí? Podívejte se na detailní informace o podnebí v jednotlivých měsících. Dešťové přeháňky jsou víceméně rovnoměrně rozloženy do celého roku, byť během zimy je jich víc než v létě, dovolenou však významně neovlivní.

Počasí v lednu

Leden je nejchladnějším měsícem v roce na Havaji, kdy průměrné teploty oscilují mezi 25 a 27 °C. Srážkově je leden průměrný měsíc, prší zejména východních stranách ostrovů, ale vždy jen formou kratších přeháněk. V lednu panuje vrchol surfařské sezony, kdy jsou vlny v oceánu nejvyšší, naopak ke koupání a šnorchlování jsou podmínky vhodné jen v chráněných zátokách.

V lednu je největší šance na pozorování velryb ve vodách blízko ostrovů.

Počasí v únoru

Během února očekávejte na Havaji teploty vzduchu okolo 27 °C s průměrnými srážkami. Počasí je polojasné, večery můžou být oblačné s občasnými srážkami, zkrátka ideální počasí k pobytu a poznávání. V únoru pomalu končí surfařská sezona, ale ještě v polovině měsíce můžete natrefit na parádní vlny.

Únor je společně s ledem nejlepším měsícem pro pozorování velryb v místních vodách.

Počasí v březnu

Havajské ostrovy v březnu vítají turisty teplotami okolo 27 °C a občasnými přeháňkami, které většinou netrvají déle než 30 minut denně. Obloha je nejčastěji polojasná s typickými malými bílými obláčky. Březen je přelomový měsíc, kdy skončila surfařská sezona a moře se začíná uklidňovat i mimo zátoky, například výlety kajakem se však ještě v březnu příliš nedoporučují kvůli silným proudům.

Počasí v dubnu

Dubnové teploty na Havaji se oproti předchozím měsícům moc neliší a v průměru stoupají na 28 °C.  Prší většinou formou cca 20minutových přeháněk v odpoledních hodinách, obloha je polojasná až jasná a duben už začíná být vhodným měsícem ke koupání i na otevřeném moři.

Počasí v květnu

Květen je oficiálně první letní měsíc na Havaji, změna oproti zimě je ale pro Středoevropana minimální. Teploty očekávejte na hodnotách mezi 28 a 29 °C a krátké přeháňky v průměru každý druhý den. Květen je vhodným měsícem ke koupání a surfování pro začátečníky. 

V květnu končí sezona pozorování velryb.

Počasí v červnu

Červen na Havaji znamená teploty v rozmezí 28 až 30 °C, jen velmi lehké přeháňky, které jsou spíše příjemné než nepříjemné a ideální podmínky pro vodní aktivity, potápění nebo šnorchlování.

Počasí v červenci

Prázdninový měsíc se nese ve znamení teplot okolo 30 °C, občasných přeháněk, které nijak nepříjemně neovlivní dovolenou a většinově jasným počasím. Červenec je vrcholem letní sezony, kdy je moře nejklidnější a poskytuje dobré podmínky pro potápění nebo šnorchlování.

Počasí v srpnu

Srpnové počasí na Havajských ostrovech je klasické letní. Těšit se můžete ze stálého sluníčka a teplot kolem 30 °C, vzduch je ochlazen občasnou večerní přeháňkou. 

Moře má v srpnu nejteplejší vodu a poskytuje tak ideální prostředí ke šnorchlování, potápění i koupání.

Počasí v září

S blížícím se podzimem se teploty na Havaji nijak dramaticky nemění. Průměrně čekejte hodnoty kolem 29 až 30 °C za skrápění lehkými přeháňkami. Ačkoliv je září uprostřed "hurikánové sezony", musíte mít hodně velkou smůlu s pravděpodobností blížící se k nule, abyste na nějaký na Havajských ostrovech natrefili. 

Počasí v říjnu

Říjen je oficiálně posledním měsícem sušší letní sezony s příjemnými teplotami kolem 28 °C a ideálními podmínkami pro pěší turistiku i koupání a šnorchlování v moři. Přeháňky se stále objevují spíše slabší a jen v průměru každý druhý den.

Počasí v listopadu

Listopad je statisticky nejdeštivějším měsícem v roce, což však v kombinaci s teplotami okolo 27 °C a faktem, že déšť bývá na Havaji prostorově výrazně ohraničenou záležitostí, nic neznamená. Když bude někde pršet, obvykle to znamená, že o kilometr vedle svítí sluníčko. Co naplat, ani listopadové dovolené se netřeba obávat.

Během listopadu sílí vlny a je tak prvním měsícem surfařské sezony. Rovněž můžete mít šanci na pozorování velryb.

Počasí v prosinci

Poslední měsíc v roce na Havajských ostrovech čekejte teploty stoupající na hodnoty okolo 25 °C s dešťovými přeháňkami objevujícími se nejčastěji večer nebo v noci a většinou v horských oblastech. To znamená, že i v prosinci si užijete parádní plážovou dovolenou v tropech i skvělé podmínky k pěší turistice a road-tripům.

Prosinec bývá označován jako hlavním měsícem surfařské sezony, naopak nejméně vhodný pro šnorchlování a potápění mimo uzavřené chráněné zátoky.

Teplota moře na Havaji

Konstantní teploty vzduchu napříč rokem nepřímo značí, že ani teplota vody v oceánu nebude nijak výrazně oscilovat. 

V zimě je voda v oceánu nejchladnější a pohybuje se mezi 23 a 25 °C.

V létě (červenec a srpen) má voda na Kauai nejvyšší teploty, které se pohybují mezi 25 a 28 °C.

Tabulka teplot během roku

Havajské ostrovy - Průměrné teploty během roku

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
polojasno
25 °C
únor
polojasno
26 °C
březen
polojasno
27 °C
duben
polojasno
27 °C
květen
jasno
28 °C
červen
jasno
29 °C
červenec
jasno
29 °C
srpen
jasno
30 °C
září
jasno
29 °C
říjen
jasno
28 °C
listopad
polojasno
27 °C
prosinec
polojasno
25 °C

Kdy jet na Havajské ostrovy

Havajské ostrovy se těší celoročně tropickému klimatu s příjemnými letními teplotami a deštěm, který nijak zvlášť neovlivňuje pobyt a dovolenou v jakémkoliv měsíci. Z toho tedy vcelku jasně vyplývá, že na Havaj můžete vyrazit kdykoliv po celý rok a vždy dostanete to, co očekáváte. Teplo, slunce a koupání v moři.

Letenky na Havajské ostrovy

Míříte-li na Havaj za surfováním, pak ty největší vlny čekejte v zimní sezoně mezi listopadem a únorem, naopak pro začátečníky je vhodnější letní sezona, stejně jako pro milovníky potápění a šnorchlování, kdy je moře klidnější a voda tudíž více čirá.

Hlavní sezóny

Nejvíce turistů míří na Havajské ostrovy v létě mezi červnem a zářím, kdy zde panuje nejslunečnější počasí a nejméně prší.

Další hlavní sezonou je období od poloviny prosince do poloviny března, kdy na Havaj utíkají tisíce lidí ze studené Severní Ameriky, Evropy i Japonska.

V těchto obdobích je na Havaji nejvíce lidí a zejména ostrovy Oahu a Maui bývají často velmi přelidněné. Nejvyšší jsou i ceny ubytování a půjčoven aut.

Denní svit

Plánujete-li z dovolené vytěžit maximum, mějte na paměti, že i na Havaji je v zimě kratší dobu sluneční světlo než v létě. Rozdíly však nejsou až tak markantní jako v Evropě. Nejvíce denního svitu je na Havaji v červnu, nejméně - asi o 2,5 hodiny - pak v prosinci.

Chystáš se na Havajské ostrovy?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 06. 12. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.