Diamnond Head

Půjčení auta na Oahu

Půjčení auta je skoro všude nejvíce flexibilní a nejpohodlnější volbou cestování. Podobně je tomu i na Oahu za předpokladu, že vám nevadí se pohybovat ve velkoměstském provozu Honolulu, který si s ničím nezadá s ostatními velkými městy v USA. Na Oahu je relativně kvalitní síť autobusů, kterými se dostanete takřka všude. I na Oahu platí obecné poučky k půjčování aut a pokud jste v tomto segmentu nováčkem, přečtěte si náš článek Jak si poprvé půjčit auto v zahraničí.

Kde, kdy a jak rezervovat auto na Oahu

U rezervací aut v autopůjčovnách obecně platí, že čím dříve rezervaci provedete, tím bude levnější, nicméně na Havajských ostrovech se ceny neliší nijak extrémně, pokud nebudete cestovat o Vánocích či významných amerických svátcích.

K rezervaci doporučujeme využít některý ze srovnávačů všech autopůjčoven, který vám výsledky seřadí podle vašich zvolených kritérií:

Rentalcars.com    Billiger-mietwagen.de

Ceny autopůjčoven na Oahu

Půjčení auta na ostrově Oahu je relativně levnou záležitostí, alespoň ve srovnání s velmi drahým ubytováním. Cena se odvíjí od délky půjčení (čím delší, tím levnější denní sazba) a samozřejmě typu auta.

  • 7denní půjčení menšího auta – cca 8 000 až 10 000 Kč
  • 7denní půjčení jeepu nebo dražšího auta – cca 10 000 až 15 000 Kč
  • Podívejte se na nabídky autopůjčoven na Oahu

V aktuálně době po pandemii Covidu jsou ceny krátkodobě výrazně vyšší (2-3x) zejména z důvodu velkého převisu poptávky nad nabídkou (autopůjčovny nemají dostatek aut).

Vždy čtěte detailně podmínky půjčení a především pojištění, které zjistíte i na webu Rentalcars.com. Některé půjčovny ve výsledné ceně mají pojištění zahrnuto, jinde budete muset připlácet navíc, a to mezi 5 EUR a 10 EUR na den podle typu auta a délky zápůjčky.

Mezinárodní řidičák a další doklady

Havajské ostrovy jsou součástí USA a pro řízení zde potřebujete mezinárodní řidičský průkaz, který lze používat jen v kombinaci s klasickým českým řidičákem. Pro řízení na Havaji tedy potřebujete český i mezinárodní řidičský průkaz. 

V USA platí mezinárodní řidičák Ženevské úmluvy, který vyřídíte na počkání za 50 Kč na úřadu obce s rozšířenou působností (na stejném místě jako se vyřizují klasické řidičáky). Detailní informace se dočtete v našem článku Mezinárodní řidičský průkaz.

Autopůjčovny obvykle k zapůjčení vyžadují kreditní kartu, často vám půjčí i na debetní, ale buď za méně výhodných podmínek, anebo s velmi vysokým depozitem často přesahujícím i 1 500 USD.

Ceny benzínu a kde parkovat

Benzín je na Havaji asi o dolar na galon dražší než v kontinentálních USA, stále však levnější než v Česku.

1 galon benzínu stojí na Oahu v průměru 4 USD, což v přepočtu na litry znamená, že za 1 litr benzínu zaplatíte cca 1 USD.

Parkování je bezproblémové mimo Honolulu, kde lze takřka u všech pláží či turistických atrakcí (například i u památníku Pearl Harboru) zaparkovat na menších parkovištích zdarma.

Výrazně horší situace je v centru Honolulu, kde parkování zdarma prakticky nenajdete. Stání na ulici je zpoplatněno ve všech částech města (1,50 USD na hodinu) vyjma neděle, kdy lze parkovat na ulicích zdarma. Využít lze parkování zdarma na ulici Ala Wai Boulevard, ovšem mimo dobu 8:30-11:30, kdy je zde stání zakázáno. Celodenní parkování zdarma je možné na parkovišti Ala Moana Beach Park, které je ale zavřené mezi 22:00 a 6:00.

Provoz a dopravní předpisy

Oahu protkává kvalitní síť silnic a dálnic, které jsou všechny zdarma. Rychle a bez problémů se dostanete z jednoho konce ostrova na druhý, značení je přehledné. Řidiči jsou vesměs velmi ohleduplní a dbají na dodržování předpisů. 

Problémem může být řízení po Honolulu, kde se tvoří ve všedních dnech kolony a pro neznalé amerického provozu může být komplikované vyznat se v pravoúhlé síti ulic, které všechny vypadají podobně.

Porušování předpisů je velmi kontrolováno a překročení rychlosti, zaparkování na zákazu či telefonování za jízdy se vám může velice prodražit. Podívejte se na základní dopravní pravidla na Oahu:

  • jezdí se vpravo (stejně jako v ČR)
  • nejsou zde zavedeny plošné maximální rychlosti, maximální rychlost je vždy vyznačena značkou v mílích za hodinu (cca 1,6 násobek rychlosti v kilometrech za hodinu)
  • nejvyšší povolená rychlost (vždy vyznačená značkou) je 55 mph na dálnicích (což je necelých 90 km/h)
  • na červenou smíte odbočovat vpravo, pokud není výslovně na značce uvedeno "No turn on reg signal"
  • na málo frekventovaných křižovatkách se setkáte s tzv. "All-way Stop", tzn. ze všech směrů je značka "STOP". První projede křižovatkou ten, kdo k ní přijel první. Pokud přijedou ve stejný čas 2 a více vozidel, řídíte se stejnými pravidly jako na českých křižovatkách
  • telefonování za jízdy je zakázáno
  • kruhové objezdy na Oahu nejsou

Chystáš se na Oahu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 07. 01. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.