Diamnond Head

Doprava na Oahu

Oahu mezi havajskými ostrovy vyčnívá v možnostech dopravování. Je totiž jediným ostrovem v rámci Havaje, na kterém si nemusíte nutně půjčovat auto. Chcete-li se pohybovat zejména po Honolulu nebo známých plážích, může být auto dokonce i na škodu.

V rámci veřejné dopravy zde využijete pouze autobusy, osobní železnice zde nefunguje, byť je dokonce jedna směrem z centra Honolulu na letiště ve výstavbě, avšak kvůli nedostatku financím byla stavba pozastavena.

Autobusy na Oahu

Na ostrově funguje rozsáhlá síť (alespoň na americké poměry) autobusové dopravy, všechny linky přitom provozuje jediná společnost The Bus. Fungují zde čistě městské linky po Honolulu i meziměstské spoje do všech měst a obcí na Oahu, které navíc ve většině případů projíždějí okolo pláží a dalších turistických atrakcí.

Ceny jízdenek a kde je koupit?

Systém jízdného je opravdu velmi jednoduchý. Stejná cena platí pro všechny spoje na ostrově, ať jedete jednu zastávku po Honolulu nebo 50 km přes celý ostrov.

  • 2,75 USD stojí jízdenka pro 1 jízdu bez přestupu a lze koupit pouze u řidiče jen v hotovosti

Mnohem výhodnější je koupě kartičky HOLO card, na kterou můžete dobít libovolnou částku. Kartičku vždy přiložíte ke čtečce u řidiče pouze při nástupu, u výstupu už kartu nenačítáte. Za 1 jízdu se strhne rovněž 2,75 USD, ovšem na rozdíl od papírové jízdenky můžete po dobu 2,5 hodiny libovolně přestupovat. Vždy si pípnete kartičku u čtečky a pokud jste v limitu 2,5 hodin, žádná částka navíc se již nestrhne.

HOLO card má tzv. funkci "Daily cap", která fakticky plní úlohu celodenní jízdenky. V praxi to funguje tak, že za jeden kalendářní den se z HOLO card nikdy nestrhne víc než 5,50 USD, ať jezdíte jakkoliv často a kamkoliv.

Jedinou nevýhodou HOLO card je fakt, že nelze koupit na letišti. Pro první cestu z letiště do centra tak je třeba koupit papírovou jízdenku u řidiče a HOLO kartičku si koupit na některém z mnoha míst ve městě.

Zastávky na znamení a jízdní řády

S označováním zastávek si na Oahu moc práce nedali. Naprostá většina z nich je označena jen malou žlutou cedulkou s piktogramem autobusu, na frekventovanějších zastávkách na ní naleznete i čísla linek, jízdní řády nebo mapy spojů však budete hledat marně.

Mimo Honolulu dokonce často zastávka bývá označena jen nápisem "BUS" na silnici nebo vůbec nijak. 

Všechny zastávky jsou na znamení. Chcete-li nastupovat, vždy na řidiče mávněte. Chcete-li vystupovat, zatahejte za žlutou šňůrku nataženou podél oken uvnitř autobusu.

Na většinu míst i mimo Honolulu se dostanete minimálně 1-2x za hodinu. Míříte-li však mimo město, vždy raději řidiče požádejte o radu, kde přesně vystoupit. Informační panely nebo hlášení zastávek ve autobusech neexistují.

Autopůjčovny na Oahu

Chcete-li poznávat Oahu na méně turistických místech nebo zkrátka neradi využíváte MHD a vadí vám se spoléhat na jízdní řády, pak je půjčení auta ideální volbou. Je však třeba pamatovat na fakt, že Honolulu je klasické velkoměsto s hustý provozem a problémy s tím spojené (dopravní kolony, hledání místa pro parkování, aj.).

Detailní informace o cenách autopůjčoven, provozu na Oahu, cenách benzínu a další se dočtete v článku Půjčení auta na  Oahu.

Chystáš se na Oahu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.