Diamnond Head

Co dělat na Oahu

Pláže a koupání

Oahu je ostrovem, kde si přijdou na své zejména milovníci nádherných pláží. Právě krásné pláže jsou jedním z mála přírodních bohatství, kterým se Oahu může rovnat ostatním havajským ostrovům. Velkým plusem pláží na Oahu je fakt, že na naprosto většinu z nich se pohodlně dostanete i bez auta, autobusy jezdí po pobřežní silnici z Honolulu minimálně 1-2x za hodinu a většinou zastavují přímo u pláží.

Pláže na Oahu se všechny chlubí jemným bílým pískem, vzornou čistotou (včetně těch městských) a téměř vždy i pláckem pro pikniky s lavičkami a stolky. Na druhou stranu jen výjimečně zde narazíte na půjčovny lehátek a slunečníků a ani plážové bary či nabídky sportovních aktivit nejsou na havajských plážích běžné. Obvykle však na stánky s občerstvením narazíte v blízkosti pláží u silnice či v centrech obcí. Standardním vybavením pláží na Oahu však jsou takřka vždy bezplatné WC i parkoviště.

Všechny pláže na Oahu jsou veřejně a zdarma přístupné, a to včetně pláží náležících hotelovým resortům.

Pláže na východní a jižní straně ostrova mají výrazně klidnější vody bez velkých "surfařských" vln, zatímco pláže na západní a severní straně Oahu jsou větrnější a zejména v období října-května s velkými vlnami.

Nejkrásnější pláže na Oahu

Načerpejte inspiraci a vypravte se na ty nejhezčí pláže na ostrově Oahu:

  • Waikiki Beach – jedna z nejznámějších a největších městských pláží na světě přímo v centru Honolulu
  • Lanikai Beach – často označována jako jedna z nejhezčích pláží světa vůbec, leží v klidné oblasti s výhledem na několik ostrůvků
  • Hanauma Bay – pláž obklopena nádhernou přírodou mimo město, ideální k celodenním odpočinku mimo městský ruch, ale stále dobře dostupná
  • Sunset Beach – klidná pláž na severu Oahu oblíbená pro dechberoucí západy slunce
  • Laniakea Beach – hezká písečná pláž známá pravidelnými návštěvami karet obrovských
  • Ko Olina Lagoons – několik uměle vybudovaných a vzorně udržovaných lagun okolo luxusních resortů

Památky válečné historie

Bezesporu jednou z hlavních památek nejen na Havajských ostrovech, ale v celých USA, je oblast vojenské námořní základny Pearl Harbor, kde došlo v roce 1941 k útoku japonských vzdušných sil, který měl za následek vstup USA do Druhé světové války.

Přečtěte si detailní informace o památníku Pearl Harbor.

Surfování

Surfování nepatří jen ke sportovním, ale i ke kulturním tradicím Havajských ostrovů, z nichž se rozšířilo do celého světa. A právě Oahu bývá označováno jako jeden z nejlepších surfařských rájů na světě.

Proslulé severní pobřeží se po velkou část roku pyšní typickými surfařskými vlnami, které se v největší míře objevují mezi říjnem a květnem. Ty nejlepší podmínky pro surfování vznikají v okolí Sunset Bech, Ehukai Beach a Waimea Bay v okolí městečka Pupukea. Severní pobřeží je lokací pro zejména pro velmi zkušené surfaře.

Dalším místem s výbornými surfařskými podmínkami je okolí Diamond Head v Honolulu, které je oblíbené jak mezi zkušenými, tak u začátečníků.

Surfařské školy na Oahu

Chcete se naučit surfovat? Nebo si tento sport chcete jen jednorázově vyzkoušet? Nemohli jste si vybrat lepší destinaci. Na Oahu působí desítky surfařských škol pro začátečníky, které vás naučí základy i mnohem více na těch nejproslulejších surfařských spotech světa.

Jaké ceny očekávat? Cena dvouhodinové lekce pro začátečníky se obvykle pohybuje mezi 125 USD a 170 USD s vlastním instruktorem, který se bude věnovat jen vám a od 75 USD v hodinách s více studenty. Ceny vždy obsahují i půjčení veškerého vybavení.

Příklady surfových škol na Oahu:

Potápění

Oahu a Havajské ostrovy obecně jsou rájem pro objevování podmořského světa a řadí se mezi nejlepší lokace v Americe. Ve vodách kolem Oahu se můžete potopit k několika vrakům lodí, ponorek i letadel z Druhé světové války nebo obdivovat pestrobarevné útesy s miliony mořských živočichů v zátokách Kaneohe Bay či Hanauma Bay.

Na Oahu působí několik potápěčských škol, které se specializují i na začátečníky a můžete si u nich udělat kompletní PADI kurz. Začátečnické ponory a úvod do potápění trvající okolo 4 hodin stojí kolem 200 až 250 USD, zatímco za kompletní PADI certifikát zaplatíte okolo 500 USD.

Jednotlivé výlety na nejlepší potápěčské spoty vyjdou zhruba na 75 USD100 USD a obvykle vás čekají 2-3 ponory během 3-5 hodin.

Příklady potápěčských škol na Oahu:

Šnorchlování

Láká vás podmořský svět, ale neradi byste se pouštěli do hloubek větších než je délka šnorchlu? To vůbec nevadí, protože Oahu patří mezi nejlepší šnorchlovací místa v USA a celé Americe. Navíc se většina šnorchlovacích míst obejde bez nutnosti platit si drahé výlety lodí k útesům mimo pobřeží, skvělé šnorchlovací spoty najdete totiž přímo při pobřeží, některé dokonce na těch nejznámějších plážích.

Nejlepší podmínky pro šnorchlování panují mezi květnem a říjnem, kdy je voda nejteplejší a viditelnost nejvyšší. Ale i během zimy se dá skvěle šnorchlovat, jen třeba se připravit na občasný mráček, který může chvilkově pokazit viditelnost pod vodou.

V Honolulu existuje několik půjčoven šnorchlovacího vybavení (např. Snorkel Bob's), kde si kompletní sadu (šnorchl + maska + ploutve) můžete půjčit za částky kolem 14 USD na den nebo zvýhodněné sazby okolo 40 USD na týden.

Nejlepší šnorchlovací spoty na Oahu

Kam konkrétně se za šnorchlováním vypravit?

  • Hanauma Bay (mapa) – snadno dostupná pláž na kraji Honolulu ideální pro milovníky malých pestrobarevných rybek a korálů. Vody jsou zde klidné a dostupnost šnorchlovacích spotů naprosto skvělá, nacházejí se v mělkých vodách jen pár metrů od pláže.
  • Sharks Cove (mapa) – jedno z mála skvělých míst pro šnorchlování na severním pobřeží, kvůli vlnám dostupné zejména mezi dubnem a říjnem. Nádherné skalnaté členité dno nabízí stovky druhy živočichů od ryb po želvy. Leží sice přímo v centru obce Pupukea, ale vstup do vody je velmi kamenitý a i pohyb ve vodě doporučujeme jen zdatnějším plavcům.
  • Kahe Point (mapa) – tajný tip pro fajnšmekry leží na pláži Kahe přezdívané také Electric Beach podle blízké tepelné elektrárny. Extrémně čisté vody a strmě padající korálový břeh totiž nabízí famózní podmínky pro šnorchlování zejména pro zkušenější plavce.

Pěší turistika a vyhlídky

Oahu, podobně jako ostatní havajské ostrovy, vyniká krásnou přírodou a dechberoucími sceneriemi. Pravdou však je, že při srovnání s dalšími hlavními ostrovy Kauai, Big Island či Maui, na které se míří zejména za přírodou, na Oahu hraje spíš jen doplňkovou roli k plážím, surfování či městské turistice. Velká část středu ostrova je totiž jen velmi obtížně přístupná, navíc je Oahu nejvíce zalidněné a tudíž i nejvíce poznamenané civilizací.

Nicméně i tak se při cestách po ostrově můžete kochat strmými zalesněnými úbočími hor, rozeklanými hřebeny i fotogenickým pobřežím.

K nejoblíbenějším místům k pěší turistice patří kráter Diamond Head či hora Koko Head přímo v Honolulu. Vypravit se také můžete do soukromé rezervace Kualoa Ranch, kde můžete využít nabídek na mnoho různých aktivit.

Preferujete-li náročnější túry v odlehlých oblastech, kde prakticky nenatrefíte na turisty, zamiřte do Ewa Forest Reserve (přístup ze města Pearl City) nebo do kopců okolo Waiane, kde narazíte na velké množství turistických tras.

Po stopách filmařů

Kombinace dobrého velkoměstského zázemí v Honolulu, kvalitní sítě silnic a nádherné přírody vypadají často jako z jiného světa přivedla na Oahu už nespočet filmařů. Natáčelo se zde mnoho slavných filmů či seriálů a filmoví nadšenci si tak zde opravdu přijdou na své.

Podívejte se na 5 nejznámějších filmařských lokací na Oahu a které filmy či seriály se zde natáčely.

  • Kualoa Ranch – známá soukromá přírodní rezervace, kterou proslavil zejména filmy Jurský park, Pearl Harbor Godzilla či seriál Ztraceni.
  • Papailoa Beach – "ta" pláž, jeden z hlavních motivů seriálu Ztraceni, okolo kterého se točila velká část děje
  • Sea Life Park a Makapuu Point – významné lokace známé romantické komedie 50x a stále poprvé
  • Halona Cove – zátoka, ve které se natáčelo vylodění z filmu Piráti z Karibiku
  • Manoa Falls – natáčení scén z džungle filmu Hunger Games

Chystáš se na Oahu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.