Srbsko
Srbsko

Jídlo v Srbsku

Srbská kuchyně

Byla po dlouhou dobu ovlivňována kuchyněmi sousedních zemí i kuchyní slovanskou, řeckou nebo tureckou. V hojné míře je zde zastoupeno mleté maso, sýry, pečivo nebo místní zákusky. Mezi speciality patří pljaskavica, čevabčiči nebo džuveč, z nápojů pak rakije. 

Burek – Je listové těsto se sýrem (ale nemusí být), mletým masem nebo špenátem. Je hodně vydatný, skvěle vás zasytí. Hodí se i jako svačina s sebou na cesty. 

Pljeskavica – Typické balkánské jídlo. Jedná se o placky z grilovaného mletého vepřového nebo jehněčího masa servírovaného ve světlém lepkavém chlebu zvaném lepinja. Vynikající je např. se zeleninou, jako jsou rajčata, zelí, kdo má rád cibuli, určitě si ji tam dejte. Mezi ochucovadla patří majonéza, kečup, hořčice atd. 

Čevapi – Je vlastně totéž co pljeskavica, jen čevapi má tvar válečků.

Sarma – To jsou závitky mletého masa dušené ve vinném nebo zelném listu, bývá přidána taky rýže. Po podušení se někdy nakládá, aby déle vydržela. 

Ražnjići Jak už název vypovídá, tento pokrm je znám i u nás v České republice. Jedná se o kousky masa se zeleninou na špízu. Maso je nejčastěji vepřové, pokud se jedná o muslimy, pak je jehněčí.

Roštilj – Je výraz pro grilování. Často se s ním můžete setkat u stánků s jídlem. Znamená to, že vám zde připraví vámi vybranou pochoutku přesně tak, jak budete chtít. 

Gibanica – Tu budete milovat, pokud dáváte přednost zelenině. Jsou to plátky prokládané těstem, sýrem nebo i vajíčkem, kořením nebo bylinkami. Vše je krásně zapečené a nakrájené na řezy. 

Téměř na každém kroku se zde můžete také setkat se zelím. Jejich zelný salát je úplná pochoutka, vyrábí se z čerstvého zelí, soli, pepře a olivového oleje. 

Ze sladkostí můžeme doporučit přeslazené želé lukum nebo ořechovou baklavu

Káva – Kávu zde pije téměř každý Srb a připravuje se v malé kovové konvičce zvané „džezva“. Káva se smíchá s vodou hned zkraje a vše se nechá asi třikrát vzkypět. Podává se v maličkých šálcích.

Pálenky – Ze švestek se vyrábí šljivovica nebo z meruněk kajsijevačka.

Nezapomeňte ochutnat místní pivo Jelen a Nikšićko.

Jak se stravovat jako místní

Jednoduše nechoďte do restaurací, ale stravujte se v ulicích s místními. Vynikající jídla vám nabídne stánek s rychlým občerstvením. Opět, jako ve všech zemích, platí pravidlo, že se dobře vaří tam, kde postává nejvíce lidí. Tento způsob stravování vám ušetří další peníze a navíc můžete dát řeč s místními a dozvědět se zajímavé věci.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v průměrné restauraci se pohybují od 400–750 RSD, záleží na typu jídla. Pokud chcete ušetřit, zvolte fast food.

Chystáš se do Srbska?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

4 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.