Srbsko
Srbsko

Co vidět a navštívit v Srbsku

20 míst co vidět v Srbsku

Řeka Uvac

Řeka Uvac a kaňon

Zde můžete obdivovat nedotčenou krásu přírody, hluboký kaňon řeky Uvac rozkládající se mezi městy Sjenica a Nova Varoš. Mezi zajímavosti patří skalní stěny, nespočetné jeskyně. Oblast je hnízdištěm vzácných ptáků, např. supa bělohlavého. Za Osmanské říše zde vzniklo mnoho pravoslavných kostelů. Údolím řeky vede i železnice ve směru Bělehrad-Bar. 

Zobrazit místo
Sirogojno

Sirogojno

Sirogojno je malá vesnice ležící u hory Zlatibor. Dalo by se říct, že jde spíše o skanzen rozprostírající se téměř na 5 hektarech. Z domů můžete spatřit pekárnu, mlékárnu i hostince, vše pocházející z 19. stol. V roce 1983 byla tato oblast vyhlášena mimořádnou kulturní památkou.

Zobrazit místo
Železná vrata

Železná vrata a Kazanská soutěska

Kazanskou soutěsku, dlouhou 9 kilometrů, najdete na středním toku Dunaje u srbsko-rumunské hranice na přehradě Železná vrata. Přehrada byla vybudována v 70. letech 20. století a je využívána k plavbě na moře. Do soutěsky se můžete vydat lodí na jedenapůlhodinový výlet na rychlém člunu. Loď vyráží z nedaleké Oršovy.

Zobrazit místo
Vodopád Jelovarnik

Vodopád Jelovarnik

Je druhý nejvyšší vodopád v Srbsku. Má výšku 71 m a nachází se v oblasti Jelovarnik. Místní přírodní rezervace se rozkládá na ploše 57 hektarů a obdivovat zde můžete nejrůznější faunu i flóru. 

Zobrazit místo
Řeka Drina

Řeka Drina

Pokud rádi rybaříte, chtěli byste chytit něco velkého, ale v pomalých řekách, určitě se vydejte k řece Drině. Zde máte vysokou šanci chytit pořádného sumce. 

Zobrazit místo
Vojvodina

Vojvodina

Krásná zemědělská krajina a malebná údolíčka plná čerstvé ovoce a zeleniny, to je okolí Vojvodiny. 

Zobrazit místo
Deliblatská peščera

Deliblatské peščary

Deliblatská peščara je oblast s písečným podložím, se stepní vegetací. Naleznete ji ve Vojvodině. Název získala podle obce Deliblato, která se nachází v její blízkosti. To je pozůstatek největší pouštní krajiny v Evropě. Oblast je přírodní památkou a k vidění je zde celá řada ptáků i více než 900 druhů rostlin.

Zobrazit místo
Djerdap

Národní park Djerdap

Chráněná oblast zaujímá více než 94.000 hektarů, je situována v severovýchodní části Srbska. Byla vyhlášena národním parkem v roce 1974. Většinu území pokrývají lesy. Asi 9 % však připadá na řeku Dunaj protékající tímto územím, a tak národní park patří také mezi národní říční rezervace. Dunaj protéká třemi kaňony – Golubačka klisura, Gospodjin vir a Veliki i Mali Kazan. Nalezneme zde také archeologické památky, např. zbytky Trajanova mostu u…

Zobrazit místo
Rajačke pimnice

Rajačke pimnice

Tuto oblast vinných sklepů nalezneme kousek od hranic s Bulharskem, mezi Negotinem a Zaječarem. Víno se zde pěstuje již od římského období. Místní vinaři si mysleli, že víno potřebuje klid, a tak stavěli sklepy mimo obec. Některé sklepy jsou jednopodlažní, jiné jsou několikapatrové i s patrem obytným. Celkem se zde nachází asi 196 stavení, starých asi 200 let. Sklepy jsou udržované, dá se vstoupit dovnitř, ochutnat místní víno (silné a těžké)…

Zobrazit místo
Felix Romuliana

Palácový komplex Felix Romuliana

Římský palácový komplex na východě Srbska (asi 11 km od města Zaječar) je zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO. Císař Galera jej nechal vystavět po vítězství nad Peršany. Toto nedokončené sídlo císaře Galera bylo opraveno a určitě stojí za návštěvu. Stavba pochází ze 3. a 4. století.

Zobrazit místo
Hora Rtanj

Hora Rtanj

Hora je nejvyšší hora srbské části Karpat. Nachází se na východě země mezi městy Boljevac a Sokobanja. Její tvar je ve tvaru pyramidy a mnozí věří v její magické účinky. V jejím okolí naleznete spoustu jeskyní, podzemních pramenů a ohnivých koulí.

Zobrazit místo
Niš

Nišská pevnost

Nišská pevnost, nejlépe zachovalá osmanská památka z 18. století, se nachází pár minut chůze od centra města. Součástí komplexu jsou také turecké lázně, mešita a vidět můžete také věž Čelé kulu, v jejímž zdivu jsou prý lebky bojovníků. Zde na soutoku řek Nišavy a Jižní Moravy naleznete také pozůstatky dávné Via militaris, která spojovala byzantskou Konstaninopol s Bělehradem.

Zobrazit místo
Poganovo

Klášter Poganovo

Klášter Poganovo naleznete na břehu řeky Jerma u obce Poganovo. Je jedním z nejcennějších památek srbské středověké kultury. Byl postaven pravděpodobně v roce 1390.  Patří pravoslavné církvi. Je postaven z vrstev kamene a cihel. 

Zobrazit místo
Petrovaradín

Pevnost Petrovaradín

Pevnost je dominantou městské čtvrti Novi Sad, tyčí se nad řekou Dunaj. Pochází z roku 1692, kdy se zároveň v Srbsku odehrávalo stěhování Srbů. Část Petrovaradín byl nejdříve součástí Uherska, pak Jugoslávie a dnes patří Srbsku. Bylo sídlem umělecké tvorby. Nachází se zde spousta podzemních chodeb a katakomb.

Zobrazit místo
Bělehrad

Bělehrad

Průvodce městem

Kalemegdan Jeho doslovný název v překladu znamená „místo pro boj“. V době, v roce 1867, kdy Turci opustili hlavní město Bělehrad, se tato pláň stala parkem, tedy ideálním místem pro procházky i relax. Vše je zde původní. Obdivovat můžete různé věžičky, kostel sv. Petky, studny i sochy. Za návštěvu stojí muzeum i galerie. Věž Gardoš Věž Gardoš, známá také jako věž Milenia nebo věž Sibinjanin Janka, byla postavena na oslavu 1.000 let maďarského…

Zobrazit místo
Jeskyně Stopica

Jeskyně Stopica

Za vznikem jeskyní stojí řeka Trnava, která zde vyhloubila cca 1,7 km tunelů. Naleznete zde třpytivé kaskády i 9,5 m vysoký vodopád zvaný „zdroj života“. Vstup do jeskyně je situován kousek od Zlatiboru ve výšce asi 700 m n. m.

Zobrazit místo
Oplenac

Oplenac

Neboli kostel sv. Jiří v Topole, mimo jiné také mauzoleum srbské a jugoslávské královské rodiny z dynastie Karadordevičů se nachází v Topole, jižně od Bělehradu. Kostel se nachází na kopci zvaném Mali Oplenac, díky němuž dostal jméno.

Zobrazit místo
Drvengrad

Drvengrad

Je malá dřevěná vesnička, proslula především díky filmu Život je zázrak, kde poukazuje na malebné scenerie místního kraje. 

Zobrazit místo
Fruška Gora

Národní park Fruška Gora

V tomto národním parku budete procházet překrásnou přírodou a zároveň můžete obdivovat desítky klášterů umístěných do místní scenerie. Národní park naleznete ve stejnojmenném pohoří.

Zobrazit místo
Vodopád Slapovi Sopotnice

Vodopády Slapovi Sopotnice

Nalezneme je na západních svazích pohoří Jadovnik na jihu Srbska. Leží asi 15 km od města Prijepolze. Tyto překrásné vodopády jsou zásobeny vodou z krasových pramenů a řeky Sopotnice, vyúsťují ve vodopád vysoký až 20 m. Sráz je tvořen několika kaskádami různé velikosti. Vodopád lze přejí po lávce a tím se dostat až na vrchol. Je dobré mít na sobě pevnou obuv, terén je zde docela obtížný, místy smekavý. K vidění je zde cca 60 vzácných druhů…

Zobrazit místo

Chystáš se do Srbska?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 26. 06. 2022