Srbsko
Srbsko

Peníze a ceny v Srbsku

Srbský dinár

Nynější srbský dinár pochází z jugoslávského dináru. V provincii Kosovo, která vyhlásila nezávislost, se používá euro. 

Jeden dinár tvoří 100 para. Mince, s nimiž se můžete setkat, mají hodnotu 1, 2, 5, 10 a 20 dinárů. Na každé minci je název v latince i cyrilici. Bankovky jsou v hodnotách 10, 20, 50, 100. 200, 500, 1.000, 2.000 a 5.000 dinárů. Na bankovkách najdete vyobrazeny významné osobnosti. 

100 RSD = 21,85 Kč (kurz k 8. 9. 2017)

Směnárny a platba kartou

Na bankomaty narazíte všude, dalo by se říct i na větších vesnicích a mnohdy tomu tak doopravdy je. Bankomaty vám ušetří i návštěvu směnárny, protože v nich pohodlně vyberete tolik dinárů, kolik zrovna potřebujete.

Rozšířené jsou také platební terminály, zejména ve velkých nákupních centrech a turistických centrech.

Kolik co stojí

V Srbsku budete možná mile překvapeni tím, že sem nejezdí extrémní množství turistů jako např. Do Chorvatska, tak se zde setkáte s levnějšími cenami. Opět platí pravidlo, že ve větších městech je dráž než v zapadlých vesničkách. Ovšem jak co. Některé řetězce mají ceny srovnatelné v celé zemi. Uvedené ceny jsou orientační.

Příklad cen:

  • Jídlo o třech chodech ve středně drahé restauraci – 1.000 RSD
  • Jídlo v klasické restauraci – 600 RSD
  • Fast food – 470 RSD
  • Místní pivo 0,5 l – 150 RSD
  • Voda 0,33 l – 70,30 RSD
  • Jednosměrná jízdenka místní dopravou – 89 RSD
  • Litr benzinu – 144,10 RSD

Spropitné a smlouvání

I přes to, že dříve nebylo v Srbsku zvykem dávat spropitné, cestovní ruch vše změnil. Platí zde nepsané pravidlo dát spropitné 10 % a více, což značně otevírá jejich srdce. 

Smlouvání je zde na místě. Zpravidla smlouvejte, smlouvejte a opět smlouvejte. Jste na jihu a místní smlouvají rádi. Jen u toho nezvyšujte hlas. 

Jak ušetřit

Určitě ušetříte včasnou koupí letenky, a to hned zpáteční. Pohodlně se do Srbska dostanete např. z Prahy. 

Zvolte levnější typ ubytování. Vynechejte hotel a vyberte si skromnější ubytování. Zvýšíte tak i šanci, že potkáte další milé lidi. 

Cestujte ve více lidech. Celkové náklady rozpočítají a vy si užijete více zábavy.

Stravujte se ve fast foodech místo v restauraci, pěkně na ulici ve stánku a zároveň tak poznáte život místních. Zde platí jednoduché pravidlo – tam kde je nejvíce lidí, tam dobře vaří. 

Na kratší vzdálenosti se vzdejte pohodlí autobusu a zvolte chůzi v kombinaci se stopem. Během cesty tak můžete obdivovat krásu přírody. 

Aby vám už „neulítla“ žádná výhodná letenka, sledujte naše stránky.

Denní rozpočet

Do 4.000 RSD za osobu/den jako nízkorozpočtový cestovatel se vejdete, pokud zvolíte ubytování v hostelu, stravování formou fast foodu a místní hromadnou dopravu

Se zlatou střední útratou za osobu/den vyžijete do 10.000 RSD, pokud si vyberete pokoj v hotelu, jídlo v restauraci, nějaký ten vstup do muzea a sem tam využijete taxi.

Útrata nad 10.000 RSD osoba/den vás nemine, když budete chtít rozhazovat. Zaplatíte si luxusní hotel, výlety se soukromým průvodcem, obědy i večeře v restauraci. 

Útrata je samozřejmě orientační, vždy záleží na sezoně, kdy tam jedete i na kurzu měny.

Chystáš se do Srbska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.