Srí Lanka - rybáři
Srí Lanka

Co dělat na Srí Lance

Pláže

Největším lákadlem na Srí Lance jsou bezesporu pláže. Našim tipem je Dalawella Beach, u níž je zátoka a nejsou zde obří vlny, které jinak bičují většinu ostrova. Pokud budete mít štěstí, uvidíte karety, které sem připlouvají. Pozorování podmořského života se můžete věnovat v Mirisse a okolí, odkud jsou pořádány výlety za velrybami. Pokud se chcete věnovat surfování, máte mnoho možností – například Arugam Bay, Welligama nebo Hikkaduwa.

Procházky a treky v hill country

Ať se budete procházet okolo jezera v Kandy nebo zakotvíte v Elle nebo Haputale, na návštěvu hill country budete určitě vzpomínat i po návratu ze Srí Lanky. Návštěvě čajových plantáží se v tomto regionu nevyhnete, ale podívejte se i do továren na čaj (např. Dambatenne u Haputale), v některých čaj můžete přímo zakoupit.

Poblíž Haputale můžete navštívit vyhlídku Lipton´s Seat, místo, kde sedával Sir Thomas Lipton. Z Elly zase můžete vyrazit na horu Ella Rock. Adamova hora (Sri Pada) je místem, kde Buddha údajně zanechal svou stopu. Dá se sem jít na trek, ale kvůli počasí je vhodné vyrazit od prosince do května. Ročně se na tuto cestu vydávají tisíce poutníků. 

Nakupování 

Kromě klasických suvenýrů si ze Srí Lanky můžete dovézt levné oblečení, které se zde šije. V Kolombu se nechejte zavést do House of Fashions, kde zakoupíte oblečení světových značek – Mango, Hugo Boss, Desigual a spousta dalšího, podle toho, kde se vyrobí nadbytek kusů. Nevýhodou je to, že tento faktor nemůžete ovlivnit a někdy na nic moc zajímavého nenatrefíte. Nuwara Eliya má v centru města mnoho obchodů se sportovním oblečením za velmi nízké ceny. Vzhledem k zimě v této části ostrova tu můžete dokoupit mikiny a svetry.

Národní parky

Na Srí Lance se nachází celkem 26 národních parků. Nejznámější z nich jsou Yala, Wilpattu a Udawalawe. Návštěvy parků jsou poměrně drahé (kolem 80 USD na osobu, zahrnuje vstup, průvodce a jeep), ale často bývají zážitkem na celý život. Dobré je přivstat si a vyrazit za úsvitu. Alternativou je cestovat po Srí Lance. Během cesty je velmi pravděpodobné, že alespoň jednoho slona uvidíte. 

Seznam a základní mapy národních parků, včetně možné rezervace bungalovů, naleznete na oficiálním webu dwc.gov.lk.

Sloni

Srílanský Department of Wildlife Conservation odhaduje, že zde žije 5.879 slonů. Někteří lidé místo národních parků preferují návštěvu sloních sirotčinců, kde se mohou se slony vykoupat. Jeden z nich se jmenuje Pinnawala a leží na cestě z Colomba do Kandy. Poblíž je také menší Millenium Elephant Orphanage. Turisté si často stěžují na to, že sloní sirotčince jsou jen prostředkem, jak získat peníze od turistů a sloni samotní jsou až na druhém místě. Obrázek si budete muset udělat sami.

Chystáš se na Srí Lanku?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lucie M
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.