Srí Lanka - rybáři
Srí Lanka

Kultura a lidé na Srí Lance

Historie v kostce 

Srí Lanka měla v historii různá království, Kandijské se stalo poslední z nich. V roce 1815 se Srí Lanka stala součástí Britského impéria, osamostatnila se v roce 1948.

V nedávné historii na Srí Lance probíhala občanská válka trvající 30 let, která skončila až v roce 2009 porážkou LTTE (Tamilských tygrů). V roce 2004 postihla východní pobřeží Srí Lanky tsunami, která po sobě zanechala 35.000 mrtvých.

Lidé 

Srí Lanka je multikulturní společností – většinovou skupinu z asi 20 milionů obyvatel tvoří Sinhálci (buddhisté). Ti jsou zastoupeni ze tří čtvrtin. Dalšími skupinami jsou Tamilové (hinduisté), kteří žijí na severovýchodě a ve středu ostrova. V menší míře tu žijí i muslimové a křesťané. 

Svátky 

Hlavní období slavností je během léta. Největším svátkem je Esala Perahera, která se každý rok v červenci nebo srpnu koná v Kandy. Velkolepě nazdobení sloni prochází městem a nesou buddhův zub, který je jinak uschován v Chrámu zubu (Temple of the Tooth). Tento svátek je také přehlídkou tradičních nebo ohnivých tanců. Festival Kataragama Perahera, který se odehrává v létě poblíž Tissamaharama, je hlavně pro otrlé. Najdete zde polykače ohně, ale i ty, kteří si neváhají propíchnout kůži ve víře, že je bůh Skanda ochrání od bolesti.

Kultura 

Srílanská kultura je velmi bohatá a v mnohém připomíná Indii pro začátečníky. Místní se vás budou často ptát, jaká je Srí Lanka a jiná než pozitivní odpověď je může urazit. Peníze vždy podávejte pravou rukou a nikdy se nefotografujte zády k sochám Buddhy. Tradiční masky typické pro ostrov se vyrábí v Ambalangodě.

Jazyk

Oficiálními jazyky jsou sinhálština, tamilština a angličtina. Angličtina funguje jako lingua franca (například ve školách) a anglicky se domluvíte také s většinou místních.

Minislovníček:

  • Aayubowan (sinhálsky) – Dobrý den

Turismus 

Turismus na Srí Lance se začal raketově rozvíjet až po konci občanské války a příjmy z něj jsou velmi důležité pro státní rozpočet. Obecně je méně rozvinutý východ a sever země, kde narazíte na pláže, které budete mít jen sami pro sebe. Od hlavního města na jih služby fungují velmi dobře a najdete zde mnoho cestovních agentur, kde si můžete například jednoduše pronajmout auto s řidičem.

Na Srí Lance funguje několik železničních tras a autobusy se dostanete na zbylá místa ostrova (ideálně na kratší vzdálenosti). Střed ostrova, kde najdete hory a čajové plantáže, je velmi dobře dostupný vlakem a můžete zde podnikat túry a objevovat romantické čajové plantáže.

Geografie

Srí Lanka je ostrovem položeným jihovýchodně od Indie. Některé zdroje uvádí, že je jako slza, která ukápla Indii. Většina cizinců svou cestu začíná na mezinárodním letišti Bandaranaike severně od Colomba. V hlavním městě není nutné zůstávat dlouho. Mnoho turistů zamíří do okolních resortů (Negombo, Bentota), ale Srí Lanka může nabídnout mnohem více. Pokud dále zamíříte do Kandy, objevíte srílanskou kulturu a užijete si krásné výhledy na jezero.

Střed ostrova je proslulý čajovými plantážemi, ale i památkami – města Anuradhapura, Polonnaruwa nebo Dambulla vám zajistí mnohé hodiny historických exkurzí, kdy můžete navštívit chrámy i starověká města. Sigiriya je proslulou kamennou pevností, která je nejvíce navštěvovaným turistickým místem Srí Lanky. Bohužel tomu odpovídá i vstupné 30 USD.

Východ je méně turistický a je zde levněji. Mladí lidé a surfaři zamíří do Arugam Bay. Batticaloa je příjemné městečko se zátokou, kde se dá být na skoro liduprázdných plážích. Trochu severněji položená Kalkudah a pláž Pasikuda je místem pro náročné – stojí zde několik luxusních resortů, které mají příznivější ceny než obdobné hotely na západě ostrova. Dalším centrem oblasti je Trincomalee (zkráceně Trinco), kde si můžete užít pohodu na blízkých plážích Nilaveli a Uppuveli. Sever země je nejméně turistický a nabízí místa kulturně podobná jihu Indie. Centrem oblasti je Jaffna.

Jih a západ ostrova přináší relax a dostupné služby, za cenu toho, že je zde více turistů. Oblíbená letoviska jsou surfařská Hikkaduwa, okolí Galle a Mirissa, kde se můžete vydat pozorovat velryby. Na východ od Mirissy začínají dlouhé pláže bez davů turistů.

Rozloha Srí Lanky je o trochu menší než rozloha Česka, asi o polovinu větší než Slovensko.

Chystáš se na Srí Lanku?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lucie M
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.