Srí Lanka - rybáři
Srí Lanka

Doprava na Srí Lance

Ideálním způsobem, jak poznat celou Srí Lanku, je půjčeným autem či motorkou. Na ostrově ale funguje i železniční síť, která je zároveň i velkým turistickým lákadlem, především na trasách do vnitrozemí.

Půjčení auta/motorky

K zapůjčení auta budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz a zároveň je třeba získat povolení řídit na Srí Lance v místní kanceláři Automobilové asociace (40 Sir Macan Markar Mawatha, Colombo). Cena za povolení stojí 1.500 Rs. Vzhledem k nízké ceně může být jednodušší pronajmout si auto rovnou s řidičem, kde se cena pohybuje od 40 USD na den výše. Litr benzinu zde vyjde na sympatických 20 Kč.

Na Srí Lance se jezdí vlevo. Přestože je Srí Lanka relativně malou zemí, dopravit se na různá místa může zabrat delší dobu, než byste podle mapy čekali. Mohou za to úzké a kopcovité cesty, chodci na cestách a mnoho vozidel.

Například cesta z Kolomba od Kandy (okolo 100 km) zabere asi tři hodiny. Cesta veřejnou dopravou z hlavního města do Arugam Bay (východ ostrova) trvá asi deset hodin při vzdálenosti 320 km.

Vlaky

Srílanská vlaková síť vznikla za britské nadvlády a od té doby se příliš nezměnila. Jde o šarmantní, ale poněkud pomalý způsob, jak poznat ostrov. Nejpopulárnější trasa je přes střed ostrova (hill country). Pobřežní linka vede od západu na jih (přes Galle až po Mataru). Severní trasa vás doveze do Trincomalee nebo Polonnaruwy (a dále směrem na Batticaloa). Informace o vlakových spojích najdete na stránkách railway.gov.lk.

Letecky

Cinnamon Air je srílanská aerolinka, která létá v rámci ostrova.

Autobusy

Autobusy nejsou moc pohodlné, ale zato jsou o fous rychlejší než vlaky. Řadí se do dvou kategorií – státní (SLTB) a soukromé. Jízdné se pohybuje okolo 50 Rs. za hodinu cesty u neexpresních autobusů. Jízdní řády se dozvíte od místních, nejužitečnějším online nástrojem pro vyhledávání spojů a jízdních řádů je web routemaster.lk. Pokud budete chtít vystoupit před konečnou stanicí, někdy budete muset zaplatit jízdné za celou trasu (stejně tak u vlaků). Kontrolor může chtít další jízdné za vaše zavazadlo.

Městská doprava

Tuktuky se na Srí Lance vyskytují ve velké míře a pod různými jmény (nejkurióznější byl „tiri viri” v Akkaraipattu – nejezděte tam, není tam nic zajímavého). Na tuktuky narazíte skoro všude a stojí od 50 Rs. za kilometr. Na ceně se vždy dohodněte před začátkem cesty a nebojte se smlouvat. Pokud vám řidič nabídne nehoráznou cenu, humor je nejlepší způsob, jak vyjednávat. Dávejte si pozor na to, když vám řidič řekne, že nemá drobné na vrácení. Často jen doufá, že mu drobné necháte.

Chystáš se na Srí Lanku?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lucie M
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

8 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.