Zavřít boční panel

Doprava na Srí Lance

Jak na Srí Lanku

Jediným způsobem, jak cestovat na Srí Lanku, je letecká doprava. Na ostrově je mezinárodní letiště Colombo Bandaranaike poblíž Negomba a letiště Mattala poblíž Hambantoty na jihu ostrova, kam létá např. aerolinka flydubai. Mezinárodní aerolinky, které Srí Lanku pravidelně obsluhují, jsou například SriLankan Airlines, Turkish Airlines, Emirates, flydubai a Air India.

Ceny letenek z Prahy se pohybují okolo 13.000 Kč. Doba cesty trvá 11 a více hodin v závislosti na délce přestupu (u letů flydubai z Prahy vychází přestup i pouze na jednu hodinu). Často se dá letenka nakombinovat s návštěvou Malediv nebo Dubaje. Podívejte se na starší akční letenky na Srí Lanku, které vám pomohli ušetřit nemalé peníze.

Jak se nejlépe dopravovat

Ideálním způsobem, jak poznat celou Srí Lanku, je půjčeným autem či motorkou. Na ostrově ale funguje i železniční síť, která je zároveň i velkým turistickým lákadlem, především na trasách do vnitrozemí.

Půjčení auta/motorky

K zapůjčení auta budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz a zároveň je třeba získat povolení řídit na Srí Lance v místní kanceláři Automobilové asociace (40 Sir Macan Markar Mawatha, Colombo). Cena za povolení stojí 1.500 Rs. Vzhledem k nízké ceně může být jednodušší pronajmout si auto rovnou s řidičem, kde se cena pohybuje od 40 USD na den výše. Litr benzinu zde vyjde na sympatických 20 Kč.

Na Srí Lance se jezdí vlevo. Přestože je Srí Lanka relativně malou zemí, dopravit se na různá místa může zabrat delší dobu, než byste podle mapy čekali. Mohou za to úzké a kopcovité cesty, chodci na cestách a mnoho vozidel.

Například cesta z Kolomba od Kandy (okolo 100 km) zabere asi tři hodiny. Cesta veřejnou dopravou z hlavního města do Arugam Bay (východ ostrova) trvá asi deset hodin při vzdálenosti 320 km.

Vlaky

Srílanská vlaková síť vznikla za britské nadvlády a od té doby se příliš nezměnila. Jde o šarmantní, ale poněkud pomalý způsob, jak poznat ostrov. Nejpopulárnější trasa je přes střed ostrova (hill country). Pobřežní linka vede od západu na jih (přes Galle až po Mataru). Severní trasa vás doveze do Trincomalee nebo Polonnaruwy (a dále směrem na Batticaloa). Informace o vlakových spojích najdete na stránkách railway.gov.lk.

Vlak na čajových plantážích

Letecky

Cinnamon Air je srílanská aerolinka, která létá v rámci ostrova.

Autobusy

Autobusy nejsou moc pohodlné, ale zato jsou o fous rychlejší než vlaky. Řadí se do dvou kategorií – státní (SLTB) a soukromé. Jízdné se pohybuje okolo 50 Rs. za hodinu cesty u neexpresních autobusů. Jízdní řády se dozvíte od místních, nejužitečnějším online nástrojem pro vyhledávání spojů a jízdních řádů je web routemaster.lk. Pokud budete chtít vystoupit před konečnou stanicí, někdy budete muset zaplatit jízdné za celou trasu (stejně tak u vlaků). Kontrolor může chtít další jízdné za vaše zavazadlo.

Městská doprava

Tuktuky se na Srí Lance vyskytují ve velké míře a pod různými jmény (nejkurióznější byl „tiri viri” v Akkaraipattu – nejezděte tam, není tam nic zajímavého). Na tuktuky narazíte skoro všude a stojí od 50 Rs. za kilometr. Na ceně se vždy dohodněte před začátkem cesty a nebojte se smlouvat. Pokud vám řidič nabídne nehoráznou cenu, humor je nejlepší způsob, jak vyjednávat. Dávejte si pozor na to, když vám řidič řekne, že nemá drobné na vrácení. Často jen doufá, že mu drobné necháte.

Tuktuk na Srí Lance

Perla v Indickém oceánu

Srí Lanka (do roku 1972 Cejlon) je ostrovní stát nacházející se v jihovýchodní Asii. Od Indie je oddělen tzv. Adamovým mostem, řetězem korálových útesů v délce asi 20 kilometrů. Na východě se nachází Bengálský záliv, na jihu Indický oceán.

Srí Lanka má nádherné pláže, hory, čajové plantáže i historické památky. Během několika dnů z ní můžete uvidět to nejzajímavější a projet ostrov skrz naskrz. Pokud budete chtít, můžete se dostat na místa, kde je minimum turistů. Výhodou je také to, že ostrov se dá navštívit celoročně.

Průvodce pro tebe napsal Lucie M
Víza
zdarma
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - duben
Neboj se vyrazit po celý rok, počasí se mění napříč regiony.
Více o počasí
Letenky od
13 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 36 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Lucie M
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu