Ideálním způsobem, jak poznat celou Srí Lanku, je půjčeným autem či motorkou. Na ostrově ale funguje i železniční síť, která je zároveň i velkým turistickým lákadlem, především na trasách do vnitrozemí.

Půjčení auta/motorky

K zapůjčení auta budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz a zároveň je třeba získat povolení řídit na Srí Lance v místní kanceláři Automobilové asociace (40 Sir Macan Markar Mawatha, Colombo). Cena za povolení stojí 1.500 Rs. Vzhledem k nízké ceně může být jednodušší pronajmout si auto rovnou s řidičem, kde se cena pohybuje od 40 USD na den výše. Litr benzinu zde vyjde na sympatických 20 Kč.

Na Srí Lance se jezdí vlevo. Přestože je Srí Lanka relativně malou zemí, dopravit se na různá místa může zabrat delší dobu, než byste podle mapy čekali. Mohou za to úzké a kopcovité cesty, chodci na cestách a mnoho vozidel.

Například cesta z Kolomba od Kandy (okolo 100 km) zabere asi tři hodiny. Cesta veřejnou dopravou z hlavního města do Arugam Bay (východ ostrova) trvá asi deset hodin při vzdálenosti 320 km.

Vlaky

Srílanská vlaková síť vznikla za britské nadvlády a od té doby se příliš nezměnila. Jde o šarmantní, ale poněkud pomalý způsob, jak poznat ostrov. Nejpopulárnější trasa je přes střed ostrova (hill country). Pobřežní linka vede od západu na jih (přes Galle až po Mataru). Severní trasa vás doveze do Trincomalee nebo Polonnaruwy (a dále směrem na Batticaloa). Informace o vlakových spojích najdete na stránkách railway.gov.lk.

Letecky

Cinnamon Air je srílanská aerolinka, která létá v rámci ostrova.

Autobusy

Autobusy nejsou moc pohodlné, ale zato jsou o fous rychlejší než vlaky. Řadí se do dvou kategorií – státní (SLTB) a soukromé. Jízdné se pohybuje okolo 50 Rs. za hodinu cesty u neexpresních autobusů. Jízdní řády se dozvíte od místních, nejužitečnějším online nástrojem pro vyhledávání spojů a jízdních řádů je web routemaster.lk. Pokud budete chtít vystoupit před konečnou stanicí, někdy budete muset zaplatit jízdné za celou trasu (stejně tak u vlaků). Kontrolor může chtít další jízdné za vaše zavazadlo.

Městská doprava

Tuktuky se na Srí Lance vyskytují ve velké míře a pod různými jmény (nejkurióznější byl „tiri viri” v Akkaraipattu – nejezděte tam, není tam nic zajímavého). Na tuktuky narazíte skoro všude a stojí od 50 Rs. za kilometr. Na ceně se vždy dohodněte před začátkem cesty a nebojte se smlouvat. Pokud vám řidič nabídne nehoráznou cenu, humor je nejlepší způsob, jak vyjednávat. Dávejte si pozor na to, když vám řidič řekne, že nemá drobné na vrácení. Často jen doufá, že mu drobné necháte.

8 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

A co na tom chceš řešit … stejně jak v thajsku .. skútr 5i půjčí a policajt který bude důsledný tě z něj sundá… těch moc není ale jsou ….

Odpovědět
před 7 měs

Ahoj,

mel bych prosim dotaz na nejakeho zkuseneho cestovatele.

Mam cesky ridicak B a AM, mezinarodni B. Muzu ridit skutr na Sri Lance?

Co jsem si hledal informace, tak bych spravne mel mit kategorii A, protoze skutr je nad 50cc. Resil to nekdo? Nebo to je stejne jako treba v Thajsku a skutr neni problem?

Diky

před 7 měs
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

Na SL jsem si skútr nepůjčoval (a mám i A), ale Josef asi má pravdu a já dodám, že při nehodě je otázka, jak důsledná bude pojišťovna při proplácení nákladů na léčbu.

před 7 měs
Avatar uživatele JanaV _1
JanaV _1
 • Právě online
 • Přidal se před 2 lety
 • Napsal 118 komentářů
 • Poslat zprávu

A auto jste si půjčoval?

Měl jste vyřízené toto: "povolení řídit na Srí Lance v místní kanceláři Automobilové asociace (40 Sir Macan Markar Mawatha, Colombo). Cena za povolení stojí 1.500 Rs."???

My jsme si doteď vždy brali auto s řidičem, ale klidně bychom si auto půjčili, ovšem, pokud platí výše uvedené, tak to do toho nejdu.

před 6 měs
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 855 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2022-02-19T23:32:23+01:00)

Auto taky ne. Podle mě pro to není důvod v těchto zemích, kde je levná doprava s velkou frekvencí a při požadavku na pohodlí a flexibilitu jsou k dispozici levní řidiči. Řízení je tam vhodné jen pro zkušené s místním provozem, tj. např. že předjíždějící busy v nepřehledné zatáčce mají přednost před menšími dopravními prostředky (a to není nic neobvyklého). Když je účastníkem nehody cizinec, může se stát, že vina bude na něm, i když to bylo naopak nebo jen z části.

Jinak skútr bych si půjčil na ježdění po okolí, pokud bych potřeboval, protože zkušenosti s podobnou dopravou mám, ale stačilo mi kolo, když jsem to neměl tak daleko, případně bus či pěšky.

před 6 měs
Avatar uživatele JanaV _1
JanaV _1
 • Právě online
 • Přidal se před 2 lety
 • Napsal 118 komentářů
 • Poslat zprávu

Díky, tak přesně tak nějak to mám v plánu. Doufám, že seženu to kolo.

před 6 měs
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

Mně nabídnul zdarma svezení jeden z takových řidičů, když jsem šel na bus a on se vracel po vyložení turistů domů. Zdarma mě nechal několik nocí přespat v nedokončeném domě poblíž svého, kde bydlel, a půjčil mi i to kolo. Nevím, jestli je kolo k půjčení běžně. Na málo frekventované vedlejší silnici k moři to bylo fajn.

před 6 měs
Avatar uživatele JanaV _1
JanaV _1
 • Právě online
 • Přidal se před 2 lety
 • Napsal 118 komentářů
 • Poslat zprávu

Oni jsou tam skvělí, mám s nimi výborné zkušenosti. Uvidím jak s tím kolem. Našla jsem ubytování, která kola nabízejí, ale ta mi zrovna vůbec nevyhovují, takže zkusím ukecat majitele svého ubytka, aby mi nějaká kola sehnal, třeba to půjde. Mám spoustu času, řeším to hodně dopředu.

Přidat odpověď
před 6 měs
Avatar uživatele
Avatar uživatele Lucie M
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu