Srí Lanka - rybáři
Srí Lanka

Peníze a ceny na Srí Lance

Srílanská rupie

Srílanská rupie (kód LKR) se dělí na 100 centů. Mince jsou v hodnotě 25 a 50 centů, 1, 2, 5 a 10 rupií. Bankovky mají hodnotu 20, 50, 100, 500, 1.000 a 5.000 rupií.

Směnárny a platba kartou

Eura nebo dolary lze směnit v bankách nebo oficiálních směnárnách, při návštěvě banky si s sebou vezměte pas. Nikdy peníze neměňte mimo oficiální místa. Výběr peněz kartou lze provést v bankomatech na letišti a ve městech. Platit kartou můžete ve větších hotelech a obchodech, ale není to samozřejmost. 

Kolik co stojí

Na Srí Lance je obecně levněji než u nás, nicméně kvůli inflaci každým rokem ceny rostou. Nejdražší položky jsou vstupy do památek a národních parků a mnoho turistů se proto rozhodne zůstat na plážích. Naopak nejlevnější je místní doprava a jídlo.

Příklad cen:

  • Lístek na autobus na krátkou vzdálenost – 20 Rs.,
  • Taxi za 1 km – 50 Rs.,
  • Auto s řidičem – od 60 USD/den,
  • Ubytování v hotelu (pokoj) – 3.000 Rs.,
  • Voda (1,5 l) – 80 Rs.,
  • Jídlo ve stánku – 200 Rs.,
  • Jídlo v restauraci – 500 Rs. a více.

Vstupy na jednotlivé památky najdete v nově aktualizovaném dokumentu a jsou oficiální.

Spropitné a smlouvání

Spropitné je velmi vítáno a často očekáváno. Na některých místech se k cenám připočítává 10% daň za služby, proto se spropitné již dávat nemusí. Vzhledem k tomu, že daně se počítají různým způsobem, je dobré se podívat, zda je uvedená cena konečná. Průvodci a řidiči očekávají spropitné nad rámec usmlouvané ceny (okolo 10 % celkové sumy).

Smlouvat se dá před jízdou taxíkem, ale i na trzích. V kamenných obchodech bývají pevně stanovené ceny.

Jak ušetřit

Ušetřit se dá na dopravě, pokud se budete dopravovat místními vlaky a autobusy a nebudete využívat taxi. Ušetřit můžete také na ubytování. Ubytování, které není hned u pláže, může být až o polovinu levnější. Dá se využít ubytování u místních (tzv. homestay), které je velmi levné. Dále ušetříte, pokud si budete kupovat jídlo v marketech nebo ve stáncích místo v turistických restauracích. 

Denní rozpočet

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů.

Nízkorozpočtový cestovatel jezdí místní dopravou a stravuje se v lokálních restauracích (pozor na to, že termíny hotel a restaurace jsou na Srí Lance lehce zaměnitelné). Bydlí v levné cabaně (chatce na pláži) nebo má pokoj dále od pláže. Utratí 300–400 Kč na osobu/den.

Při středně velkém rozpočtu si můžete vybrat pěkný hotel, jídlo si dáte v restauracích a půjčíte si motorku. Celková částka se bude pohybovat okolo 1.000 Kč na osobu/den.

Luxus si samozřejmě můžete užít i na Srí Lance. Zvolíte si komfortní resort, dobré restaurace a pronajmete si auto s řidičem. Vyjde vás to na 1.500 Kč a více na osobu/den.

Uvedené příklady jsou pouze orientační a vždy, když plánujete rozpočet, mějte k dispozici minimálně 20 % z celkové sumy navíc pro nepředvídatelné případy.

Rozhodnete-li se vycestovat na Srí Lanku s cestovní kanceláří, připravte si minimální částku ve výši kolem 22.000 Kč, standard však bývá od 30.000 Kč. Cesta se tak většinou finančně hrubě nevyplatí. Aktuální nabídka zájezdů na Srí Lanku.

Chystáš se na Srí Lanku?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lucie M
naposledy aktualizováno 23. 03. 2022

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.