Průvodce státem
Srí Lanka
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny na Srí Lance

Aktuální kurz 1 Kč = 7.73 ₨

Srílanská rupie

Srílanská rupie (kód LKR) se dělí na 100 centů. Mince jsou v hodnotě 25 a 50 centů, 1, 2, 5 a 10 rupií. Bankovky mají hodnotu 20, 50, 100, 500, 1.000 a 5.000 rupií.

Srílanská rupie

Směnárny a platba kartou

Eura nebo dolary lze směnit v bankách nebo oficiálních směnárnách, při návštěvě banky si s sebou vezměte pas. Nikdy peníze neměňte mimo oficiální místa. Výběr peněz kartou lze provést v bankomatech na letišti a ve městech. Platit kartou můžete ve větších hotelech a obchodech, ale není to samozřejmost. 

Kolik co stojí

Na Srí Lance je obecně levněji než u nás, nicméně kvůli inflaci každým rokem ceny rostou. Nejdražší položky jsou vstupy do památek a národních parků a mnoho turistů se proto rozhodne zůstat na plážích. Naopak nejlevnější je místní doprava a jídlo.

Příklad cen:

  • Lístek na autobus na krátkou vzdálenost – 20 Rs.,
  • Taxi za 1 km – 50 Rs.,
  • Auto s řidičem – od 60 USD/den,
  • Ubytování v hotelu (pokoj) – 3.000 Rs.,
  • Voda (1,5 l) – 80 Rs.,
  • Jídlo ve stánku – 200 Rs.,
  • Jídlo v restauraci – 500 Rs. a více.

Spropitné a smlouvání

Spropitné je velmi vítáno a často očekáváno. Na některých místech se k cenám připočítává 10% daň za služby, proto se spropitné již dávat nemusí. Vzhledem k tomu, že daně se počítají různým způsobem, je dobré se podívat, zda je uvedená cena konečná. Průvodci a řidiči očekávají spropitné nad rámec usmlouvané ceny (okolo 10 % celkové sumy).

Smlouvat se dá před jízdou taxíkem, ale i na trzích. V kamenných obchodech bývají pevně stanovené ceny.

Jak ušetřit

Ušetřit se dá na dopravě, pokud se budete dopravovat místními vlaky a autobusy a nebudete využívat taxi. Ušetřit můžete také na ubytování. Ubytování, které není hned u pláže, může být až o polovinu levnější. Dá se využít ubytování u místních (tzv. homestay), které je velmi levné. Dále ušetříte, pokud si budete kupovat jídlo v marketech nebo ve stáncích místo v turistických restauracích. 

Denní rozpočet

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů.

Nízkorozpočtový cestovatel jezdí místní dopravou a stravuje se v lokálních restauracích (pozor na to, že termíny hotel a restaurace jsou na Srí Lance lehce zaměnitelné). Bydlí v levné cabaně (chatce na pláži) nebo má pokoj dále od pláže. Utratí 300–400 Kč na osobu/den.

Při středně velkém rozpočtu si můžete vybrat pěkný hotel, jídlo si dáte v restauracích a půjčíte si motorku. Celková částka se bude pohybovat okolo 1.000 Kč na osobu/den.

Luxus si samozřejmě můžete užít i na Srí Lance. Zvolíte si komfortní resort, dobré restaurace a pronajmete si auto s řidičem. Vyjde vás to na 1.500 Kč a více na osobu/den.

Uvedené příklady jsou pouze orientační a vždy, když plánujete rozpočet, mějte k dispozici minimálně 20 % z celkové sumy navíc pro nepředvídatelné případy.

Rozhodnete-li se vycestovat na Srí Lanku s cestovní kanceláří, připravte si minimální částku ve výši kolem 22.000 Kč, standard však bývá od 30.000 Kč. Cesta se tak většinou finančně hrubě nevyplatí. Aktuální nabídka zájezdů na Srí Lanku.

Perla v Indickém oceánu

Srí Lanka (do roku 1972 Cejlon) je ostrovní stát nacházející se v jihovýchodní Asii. Od Indie je oddělen tzv. Adamovým mostem, řetězem korálových útesů v délce asi 20 kilometrů. Na východě se nachází Bengálský záliv, na jihu Indický oceán.

Srí Lanka má nádherné pláže, hory, čajové plantáže i historické památky. Během několika dnů z ní můžete uvidět to nejzajímavější a projet ostrov skrz naskrz. Pokud budete chtít, můžete se dostat na místa, kde je minimum turistů. Výhodou je také to, že ostrov se dá navštívit celoročně.

Průvodce pro tebe napsal Lucie M
Víza
zdarma
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - duben
Neboj se vyrazit po celý rok, počasí se mění napříč regiony.
Více o počasí
Letenky od
13 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 36 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Lucie M
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu