Súdán
Súdán

Co dělat v Súdánu

Velbloudí trek

Jedinečné zážitky z několikadenní toulky súdánskou pouští s karavanou. Sbalit si malý batoh, brodit se horkým pískem nebo se kolíbat na velbloudu a večer u ohně a výborné večeře poslouchat legendy a vyprávění nomádských kmenů. To je výzva, která se neodmítá. Kontakt možno získat na www.dosudanu.cz.

Hiking

I zde je možné se vydat na putování po horách nebo v poušti. 

Potápění a šnorchlování

Rudé moře je milovníkům potápění velmi známé. Teplé moře s rozmanitým podmořským světem láká k jednodenním, ale i několikadenním potápěčským tripům. V Súdánu funguje jediné potápěčské centrum 30 km nad Port Súdánem, ale pro zanedbané vybavení a nezájem o funkčnost na úrovni jej nedoporučujeme. Další potápěčské centrum vzniká přímo v Port Súdánu, ceny za ponory jsou příliš vysoké. Doporučujeme týdenní trip na jedné z lodí, kde je ubytování, strava a až 5 ponorů denně v ceně. Ceny se pohybují dle destinací, kam se vyjíždí, a společnosti, s níž se na trip vydáte – od 990– 2.000 USD. Není to levná záležitost, ale věřte nám, potápění v panenských vodách Súdánu a Eritrei opravdu stojí za investici. Vraky lodí s vozovým parkem Toyota, loď s nákladem bomb, tisíci láhví vína a starým autem značky Fiat v útrobách, pozůstatky projektu Jacques Cousteau Precontinent II, žraloci, želvy, barakudy, tuňáci a mnoho dalších větších i menších obyvatel podmořského světa: http://www.sudan-diving.com, https://diviac.com/s/sudan/liveaboards.

Parky a rezervace

Nejen krásná poušť a oázy, ale i parky a přírodní rezervace patří k súdánským pokladům. Pro odvážné návštěvníky a zkušené řidiče. NP Dinder leží u etiopských hranic, jedná se o hůře dostupný park. Vstupné na osobu a den s noclehem v parku činí cca 120 USD

Trhy

V každém městě je minimálně jeden trh a všechny přetékají zajímavými výpěstky a výrobky. Odpočinout od nákupů si jeden může u některé z kávových lady se sklenkou výborné jebanah

Archeologické naleziště

Na území Súdánu je více pyramid než v sousedním Egyptě. Nejsou tak honosné, nelze navštívit jejich útroby, ale je zde liduprázdno a objevitelský pocit je nezapomenutelným zážitkem při poznávání dávných civilizací Kušitské říše.

Poznávání měst

Města bychom nevynechávali. Trhy, muzea, obchůdky spousty rozmanitých mešit a kostelů. Nikdo se nudit nebude. Mají své kouzlo a především jsou plné toho nejkouzelnějšího, co se skrývá za černým závojem tajemna nebezpečné země – usměvavých, přátelských, pohostinných, jedním slovem fantastických lidí. Neplánujte túru na čas, vyhoříte – na každém rohu budete čelit pozvání na čaj, kávu nebo i snídani. Neodmítejte a pozvání oplaťte vstřícností a zájmem o místní obyvatele.

Noční život

Nečekejte divoké zážitky ve víru nočního města. V Chartúmu je noční život pestřejší, nenajdete žádné bary, kde by si člověk dal pivo nebo panáka, ale party bary, oslavy, veřejně přístupné svatby jsou velmi časté. Kávové lady a sheesha bary jsou velmi populární a v hlavním městě otevřené do pozdních nočních hodin. V menších městech je také veselo, ale zábava utichá nejpozději ve 23 hodin. I bez alkoholu se dá užít si zábavnou noc. Po nábřeží posedávají lidé, povídají si, tančí u hudby, hrají kulečník nebo karty nebo jinou hru. Najdete tu i muže i ženy.

Chystáš se do Súdánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.