Súdán
Súdán

Kultura a lidé v Súdánu

Historie v kostce

Původní obyvatelstvo Súdánu obývalo území kolem Nilu. Animistická země příchodem Kušitů v 8 stol.BC přerostla v království. Obyvatelé procházeli různými náboženskými obdobími, v 6. století přijali křesťanství a následně ve 14. století islám.

Starý Egypt ovládl Súdán a změnil ho v jeden velký trh s otroky, později se spojil s Brity, kteří chtěli mít území, respektive obchodní kanály, pod kontrolou. Do roku 1956 byla země pod britsko-egyptskou vládou. Proti tomuto zřízení neúprosně bojoval Mahdi Mohamed Ahmed. V roce 1956 Súdán nakonec získává nezávislost. K moci nastupuje arabská vláda a začínají několik desítek táhnoucí se konflikty mezi arabskou vládou s přívrženci a křesťanským a animistickým jihem a západem.

Výsledkem několika občanských válek a masivní genocidy se staly miliony mrtvých a vystěhovaných. V roce 1983 vláda nastoluje zákon šaría. Konflikt mezi jihem a severem nadále pokračuje.

Jih se nakonec po dlouhých jednáních 9. července 2011 osamostatňuje, vzniká nejmladší stát světa Jižní Súdán a z největší země Afriky se stávají země dvě. A v oblastech proslavených občanskými válkami se vrací krveprolití. Nejmladší stát světa místo, aby využil možnost rozvoje svého nového postavení, propadá se do bojů, konfliktů a větší bídy.

Lidé

Bilad al Sudan znamená země černých lidí. Původními obyvateli byli černoši. Pohybem a stěhováním kmenů s různým náboženským vyznáním došlo k výraznému obohacení a etnické i náboženské rozmanitosti. V Súdánu žije na 700 kmenů a etnických skupin a společně tak dosahují 40 milionů obyvatel. 70 % tvoří Arabové, zbytek zahrnuje zarabizovaná etnika Nubians, Zaghawa, Koptici, křesťané a animististé. Mezi zajímavé kmeny patří: Nubijci, Beja, Nubové. Dominantou náboženského vyznání je islám, křesťané a animisté nezůstávají pozadu. 

I přesto, že je Súdán muslimskou zemí se striktním zákonem šaría, návštěvník bude překvapen, jak liberální země to je, ženy mají mnohem více práv než v jiných muslimských zemích – pracují v bankách, obchodech, na trzích v nemocnicích, studují na univerzitách, řídí auta, posedávají s muži u kávy, sportují, mají koníčky, které provozují spolu s muži. 

Súdánci patří k jedněm z nejvřelejších obyvatel na světě. Jsou přátelští a velmi pohostinní. Cizince mají velmi rádi, respektují je a jsou k nim otevření.

Co od nich očekávat? Nikdy si neplánujte výlet či procházku na minutu, pohoříte, nezvládnete to. Na každém rohu budete čelit pozvání na čaj, kávu nebo i snídani. Neodmítejte, a pozvání oplaťte vstřícností a zájmem o místní obyvatele. Dejte jim dárek, vyprávějte jim o vaší zemi, milují to.

Do batohu si přibalte malé dárečky typické pro domovinu, za pohostinnost, za níž místní nechtějí ani zaplatit, ani si vzít bakšiš, jim třeba dejte maličkost, která by jim připomněla poznání jednoho cestovatele z Čech.

Svátky

Pevně stanovenými svátky jsou:

  • 1. ledna – Den nezávislosti, 
  • 8. ledna – koptické Vánoce,
  • 30. června – Den revoluce,
  • 25. prosince – Vánoce.

Islámské svátky se časově mění dle islámského kalendáře, který se řídí dle fází Měsíce. Hlavními oslavami jsou oslavy: 

  • Narození proroka Mohammeda (Al-Mowlid Al Nabawi), 
  • Islámský Nový rok, 
  • Ukončení Ramadánu (Eid-Ul-Fitr),
  • Oslava oběti berana (Aid el Adha).

Při plánování návštěvy v době oslav je třeba si nastudovat islámský kalendář. Např. https://www.islamicfinder.org/islamic-calendar/

Dnem volna, odpočinku a setkávání je pátek (Al-Jumu´ah – setkávání) spojený se sobotou. Většina úřadů je zavřená.

Pravidelnými oslavami je setkání dervišů v Omdurmanu. Od 16 hodin se u hrobky Hamed al-Nil do západu slunce odehrávají rituály přívrženců sufistického vyznání.

Kultura

Súdán je více než na cokoli jiného vhodná destinace pro ty, které zajímá rozmanitá kultura a kmeny. Mix etnik nabízí i rozmanitost slavností a kulturních akcí. Velké honosné arabské svatby a pohřby, černošské rituály, zápasy a oslavy. Je velice náročné specifikovat súdánskou kulturu a zvyky, neboť každé etnikum má své původní a originální zvyky, rituály, zdobení a architekturu. 

Většinu obyvatel, pokud nepřevzali evropský outfit, budete potkávat v typickém tradičním súdánském oblečení. U mužů dlouhá galabía v oblíbené bílé barvě, na hlavě turban, na nohách tradiční súdánské boty markub z kůže levharta nebo krokodýla, u žen barevné lehké rozevláté tobe, které pokrývá i hlavu. Některé kmeny jsou více přístupné, některé jako například beja a rashaida si drží od cizinců a ostatních etnik výrazný odstup. 

Díky pohostinnosti a přátelskosti místních se naskýtá možnost některých zajímavých akcí se zúčastnit na základě pozvání.

Jazyk

Úředním jazykem je arabština, spolu s angličtinou. V zemi se hovoří celkem zhruba až 400 jazyky a dialekty. Angličtina je dost užívaný jazyk, ale ne všude se s ní domluvíte, stále mnoho obyvatel hovoří jen arabsky nebo svým jazykem.

Minislovníček:

  • Dobrý den – Salam aleikum
  • Dobré ráno – Sabah al khair
  • Dobrý večer - Masa al khair
  • Na shledanou – Ma´a slama
  • Jak se máš – Enta kaef (enti keyf)?
  • Dobře, dobrý – Tamam
  • Ano – Aiwa
  • Ne – La
  • Prosím – Min Fadlak
  • Děkuji – Afwan
  • Pardon - Malesh
  • Kolik to stojí – Bikam 
  • Moment – Dagiga

Turismus 

Súdán není turistickou destinací, kam se valí davy turistů. A to jej činí velmi přitažlivou zemí. Před pár lety tudy projíždělo jen pár cestovatelů na cestě napříč Afrikou nebo zemi navštívil jen malý zlomek odvážných a dobrodružných duší. Jeden se cítil jako objevitel, u památek byl sám nerušen a v některých oblastech na něj koukali jako na přízrak nebo nedokázali pochopit, proč do země přijel. Dnes se pomalu a jistě návštěvnost zvyšuje. Stále však je cestovní ruch v zemi v plenkách, a tedy vhodný více pro zkušené cestovatele. Síť hotelů, penzionů a hostelů je omezená, určená především pro místní obyvatele nebo pro obchodníky. Na území země se najde jen pár lodží nebo resortů pro turisty. V místě působí několik místních cestovních kanceláří a agentur, které zajišťují nejen pronájmy aut, ale i jednotlivé zájezdy. Přes české cestovní kanceláře je návštěva Súdánu velmi nákladnou dovolenou. V případě, že si sami netroufnete, a přesto byste zemi chtěli prozkoumat, je nejvhodnější variantou přidat se k nějaké soukromé výpravě nebo k expedici organizované českým průvodcem zkušeným a znalým země a zvyklostí.

Do Súdánu se lidé vydávají za archeologickými skvosty, krásnou pouštní krajinou, přívětivými lidmi, kulturou a v neposlední řadě panenským potápěním.

Při návštěvě Súdánu se je třeba vybavit notnou dávkou trpělivosti. Říká se T.I.A – This is Africa, a na Súdán je to T.I.S. This is Sudan, nejde lámat věci přes koleno a nic nefunguje tak, jak jsme zvyklí u nás. My máme hodinky, ale v Súdánu mají čas. Vše řeší v klidu nad šálkem kávy (nebo přesněji nad několika šálky kávy), na vše je čas a nejdůležitější je udržování vřelých vztahů než řešení potíží a úkolů. Když tuto skutečnost přijmete, nebude vás iritovat nic a trip po Súdánu si užijete v plné kráse.

Geografie

Súdán pokrývá poušť, která se na východě zvedá do pohoří Rudého moře, které tlumí vlhké horké pobřežní klima. Z kamenito-písčitého severu a severovýchodu poušť přechází přes polopoušť do úrodnější oblasti plání a savany. Čím dále na jih, tím úrodnější a vlhčí krajina je. Severní se od jižního liší nejen kulturně, ale tako geografií a klimatickými podmínkami. Na území dnešního Jižního Súdánu můžeme prcházet i deštné pralesy.

Chystáš se do Súdánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.