Súdán
Súdán

Bezpečnost v Súdánu

Upozornění

Fotografování a videodokumentování vládních, politických, úředních a vojenských budov, vozidel i osob je přísně zakázáno. Stejně jako fotografování míst, jakými jsou slumy, smetiště nebo nemocné a žebrající osoby. V případě porušení se vystavíte velkým problémům, v lepším případě vymazání dokumentace, pokutě, v horším vzetím do vazby a zabavením fototechniky.

V zemi je zakázáno konzumovat alkohol a jakékoli drogy. 

Do příhraničních oblastí zemí, kde vládnou nepokoje, se nedoporučuje jezdit. Držte se cestovního povolení. V případě neuposlechnutí hrozí zadržení místní policejní jednotkou.

Aktuální situace

V Sudánu nastaly změny, výazně vzrostly ceny potravin a ostatních produktů a výrobků. Obyvatelé jsou velmi nespokojení a vyhlížejí lepší budoucnost po svržení nynější vlády se kterou již nemají trpělivost. V zemi probíhají nárazově demonstrace, které jsou víceměné poklidné, ale dochází ke střetům s armádou a policisty, kteří na příkaz vlády zasahují proti demonstrantům a používají i ostré munice. JE NUTNÉ se vyhýbat místům kde se koncentruje větší množství lidí, místům kde probíhají demonstrace nebo jakékoliv postoje proti vládě. Zatím se jedná víceméně o Khartoum.

Proti turistům nejsou žádné sankce, naopak vláda a ministerstvo zrušilo povinné cestovní povolení a vydalo zprávu, aby kontroly na policejních stanicích a check pointech turisty nezdržovali legitimováním a umožnili jim hladký průběh cestování po zemi.

Zdraví

Před odletem do země je třeba si zajistit cestovní pojištění u pojišťovny, která nemá Súdán ve výlukách. V arabských zemích je hygienický standard od našeho výrazně odlišný. Přidejme k tomu horká prašná země a v některých místech nedostatek vody vhodné k užívání. Pro cestovatele s citlivějším zažíváním doporučujeme dobře vybírat místa na stravování a vyhýbat se čerstvým džusům. 

Kromě zažívacích potíží hrozí bilharzie, nedoporučuje se koupat ve stojatých vodách. V poušti je možné uštknutí štírem. Při potápění nebo šnorchlování platí základní pravidlo podmořské etiky ničeho se nedotýkat. Ochráníte se před úrazem, který může vyžadovat rychlé ošetření, jehož se vám nemusí dostat. 

V osobní lékárničce nesmí chybět endiaron a antibiotika na léčení zažívacích potíží. Dále širokospektrá antibiotika, léky na nachlazení, na bolesti, masti na zánětlivé rány. Fenistil na spáleniny a alergické reakce. Případně vitamíny do klimaticky náročných podmínek (při dehydrataci, vyčerpání apod.). Nesmí chybět krém na opalování s vysokým ochranným faktorem, mléko po opalování. 

Vodu ze studny doporučujeme pít po použití filtru na vodu, který si každý cestovatel nejspíš vozí vždy s sebou. Každý obchůdek prodává vodu balenou od malých 0,5 l, přes 2 l až po 10 l lahví. 

Očkování 

Není povinné žádné očkování, doporučuje se žlutá zimnice. Samozřejmě vše dle uvážení a zdravotního stavu návštěvníka. Pro jakékoli cesty do zemí třetího světa by každý cestovatel měl mít minimálně žloutenku A+B, břišní tyfus, tetanus a meningokoka. Ostatní je na uvážení a aktivitách, které na cestě plánujete. Mezinárodní očkovací průkaz si vezměte s sebou.

Malárie se vyskytuje podél řeky Nil a v jižnějších oblastech, především v období dešťů. Ve stojacích vodách nádrží a přehrad se vyskytuje riziko bilharzie. Více doporučení ohledně očkování naleznete zde, vynikající informace, zdravotní doporučení na cesty, očkování na cesty a podobně naleznete také na anglických stránkách: www.fitfortravel.scot.nhs.uk

Kriminalita

Súdán je bezpečnou zemí pro cestování. Cestovní povolení je vydáváno pouze na lokality, kde nejsou žádné přírodní a politické katastrofy.  

Klasické drobné krádeže se stávají ve městech po celém světě, ani Súdán přílivem utečenců z okolních zemí není výjimkou. Opatrnost patří k pohodlnému a bezpečnému cestování. 

Je důležité respektovat povinnosti, brát na vědomí veškeré informace, výstrahy a upozornění, které vám kdokoli z místních dá. Od Wadi Halfy, po Port Súdán, Kassalu a přes Khartoum po hranice s Etiopíí si budete užívat klidného pohodového cestování s fantastickými přátelskými lidmi, kteří vám budou nápomocni kdykoli budete potřebovat.

Riziko katastrof

V zemi nehrozí extrémní přírodní katastrofy. V období dešťů místně povodně nebo písečné bouře. V případě zachování všech doporučení se není čeho obávat

Internet a elektřina

Čeští mobilní operátoři mají v Súdánu pokrytí, účtuje se v tarifu třetího pásma. Možnost zakoupení místní simkarty s datovým balíčkem za 5–15 USD dle obsahu balíčku, vybírat je možné ze Sudani, MTN a ZAIN. Internetové kavárny fungují ve městech, v menších sporadicky se špatným připojením, na vesnicích vůbec.

Elektřina – 220/240 V – zásuvky klasické jako u nás, multi-adaptér je nejvhodnějším řešením v případě potřeby 

Důležité kontakty

Honorární konzulát Chartúm, Mr. Mohamed Afifi, Airport Street, Amarat Street 31, Building 67, Khartoum, 00 249 91 834 856 10

Velvyslanectví Kahira, 4, Dokki Street, 12511 Giza, Cairo, +20122/742 7513 (nouzová linka)

  • Policie – 999
  • První pomoc – 911
  • Ambulance – 997
  • Požárníci – 998

Chystáš se do Súdánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.