Súdán

Víza do Súdánu

Víza 

Víza pro vstup do země je třeba vyřídit předem na ambasádě ve Vídni, a to následující adrese. V Praze se aktuálně víza nevydávají.

  • Embassy of the republic of Sudan 
  • Reisnerstrasse 29
  • 1030 Vienna
  • Austria
  • Tel : 0043 1710 23 43 45

K žádosti, která je ke stažení na webu ambasády je třeba dodat formulář včetně otisků obou palců, 2 fotografie, pas s platností minimálně 6 měsíců po návratu, kopii letenky a 70 EUR v hotovosti. V případě zasílání žádosti poštou je nutné přidat i ofrankovanou obálku nebo obálku a pár eur navíc.

Vyřízení trvá zhruba 1 týden. Žádost lze podat s délkou pobytu až 3 měsíce, po uplynutí doby lze prodloužit na místním imigračním úřadu v Chartúmu.

Potřebné dokumenty 

K žádosti se dokládá pas, kopie pasu, jedna pasová fotografie, letenka a zvací dopis ze Súdánu. Pas nesmí obsahovat razítko státu Izrael. 

Upozornění pro ty, co jezdí do USA – po návštěvě Súdánu nelze žádat o víza do USA přes systém ESTA, žádat o víza lze jen přímo na americké ambasádě. 

Při vstupu do země není třeba se prokazovat očkovacím průkazem s povinným očkováním, je však vhodné mezinárodní očkovací průkaz vozit s sebou. 

Celní předpisy

Panuje přísný zákaz dovozu alkoholu, narkotik a pornografie. Povolený limit je 200 ks cigaret. Ovšem cigarety na místě jsou velmi levné, je zbytečné vozit si zásoby.

Vývoz – vývoz trofejí, kůží, kožených výrobků, výrobků z exotického dřeva, minerálů a produktů z masa a ryb je možný pouze s potřebným povolením. I když není tak složité tyto produkty vyvézt ze Súdánu, je problematický, ba i nezákonný dovoz do Evropy (krokodýlí a levhartí kůže, ebenové a mahagonové dřevo, minerály atd). Celní správa produkty a suvenýry zabavuje a ukládá velmi vysokou pokutu.

Povinnosti po vstupu do země 

Povinností každého návštěvníka je se neprodleně po vstupu do země registrovat na imigračním oddělení, poplatek činí mezi 45–50 USD (dle kurzu), a pokud do země jedete za cestováním, je povinností si vyřídit povolení k cestování a fotografování, které je zdarma.

Chystáš se do Súdánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd
před měs

V Káhiře stačí momentálně jen dvě fotky, 150 USD , kopie pasu a trochu štěstí. Žádný zvací dopis, ani letenky či potvrzení o ubytování.

Tím dobré zprávy konci a začíná mnohahodinové seznamování s reáliemi moderní súdánské administrativy :-)))

 

Avatar uživatele Ondra J
Ondra J
před 2 měs

Aktuální zkušenosti s žádostí. Web ambasády ve Vídni nefunguje. Po telefonní dohodě jedeme do Vídně a žádáme osobně. Zjednoduší se tak otisky prstů. Kromě výše zmíněných požadavků doporučili mít potvrzení o ubytování (máme od Acropole Hotel) a klidně ještě něco navíc (máme od Charisma Diving z Port Súdánu). Víza nám vydali v podstatě na počkání, během 3 hodin. Dopředu to ale nikdo neřekl, prostě jen po vyplnění formuláře a odevzdání dokumentů řekli ať počkáme. Po hodině a půl čekání bez informací jsme šli na oběd a řekli nám, ať přijdeme později, že to už bude konzul. A on asi bylo. Sice jsme ho neviděli, ale vízum bylo v pasu.

Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd
před 2 měs

Tak hodně štěstí,třeba se tam někde potkáme. Přiletím začátkem února.