Súdán
Súdán

Doprava v Súdánu

Jak do Súdánu

Nejběžnějším způsobem dopravy do země je letadlem z Mnichova, Vídně nebo Budapešti. Letenky z těchto destinací jsou levnější a doba letu přijatelná. Průměrná cena letenky činí 9.500–12.200 Kč, doba letu činí 9–16 hodin s 1 přestupem dle vybrané letecké společnosti a aktuální akce společnosti (Turkish, Egyptians, Ethiopians, Fly Dubai). 

Další méně obvyklou dopravou je pozemní typ dopravy vlastním autem nebo místní dopravou. Trajektem z Egypta přes Nasserovo jezero nebo z Etiopie. V případě vlastního vozu je třeba na hranicích uzavřít pojistku a vlastnit i mezinárodní řidičský průkaz.

Jak se nejlépe dopravovat

Auto

Pro cestování po zemi doporučujeme auto s pohonem 4x4, tento způsob dopravy přinese nezávislost a možnost navštívit různá místa bez ztráty času při čekání na odvoz nebo místní dopravu. Hlavní zajímavosti jsou celkem dostupné, kromě chrámů Mussawarat Naga, kam je třeba se dostat zhruba 40 km pouští. V případě využití pronájmu auta počítejte s tím, že dostanete auto s místním súdánským řidičem, což je povinnost. Bez súdánského řidiče půjčovna auto nepůjčí. Půjčovny mají pohyb po zemi omezený, nejezdí do pouští a odlehlých míst mimo hlavní atrakce.

Cena pronájmu 4x4 vozu mimo lokalitu Chartúm činí 200–250 USD na den v závislosti na druhu itineráře. Zapůjčení vozu je možné v Targa rental car, přes CK Raidan Travel, nebo přímo na recepci některého z hotelů.

Cena 1 litru nafty je dle aktuálního kurzu, který se neustále mění, cca 0,30 USD. Ovšem aktuálně je v zemi problém se zásobování čerpacích stanic, nedostatek nafty a benzínu způsobuje prudký nárůst cen za litr na černém trhu, kterému se většinou nevyhnete. Na černém trhu počítejte s cenou 25-50 SDG za litr nafty, cena je závislá na místě nákupu a délce nedostatku.

Po zemi se jezdí vpravo jako v Evropě. Hlavní silnice jsou asfaltované, doprava na nich sílí od pomalých náklaďáků až po šílené linkové autobusy. V jakémkoli směru jsou po cestách policejní checkpointy, kde je nutné se prokazovat cestovním povolením, které se získává v Chartúmu na Ministerstvu cestovního ruchu. Vydání je bez poplatku. Ve městech je doprava chaotická. Vedlejší cesty představují nezpevněné komunikace a písečné pisty. Je důležité dbát předpisů i přesto, že je místní vždy nerespektují.

Místní doprava

Přeprava místními autobusy a minibusy je levnější, ale časově náročnější variantou. Meziměstské autobusy propojují většinu měst napříč Súdánem, cenově záleží na výběru destinace a momentální nabídce. Poslední ceny 20 USD Chartúm – Port Súdán, 17 USD Chartúm – El Obeid. Jízdní řád a jízdenky se zjišťují a zajišťují na autobusovém nádraží (v Chartúmu Souk Lybia). Řidiči autobusů jsou závodníci, překračují rychlost a mnoho z používaných autobusů je hezky zdobených, se stewardem na palubě, ale jsou v horším technickém stavu. Při výběru dopravy po zemi je třeba být opatrný a ne vždy vybírat nejlevnější variantu. 

Taxi

Taxislužby fungují velmi dobře. Rakši i osobní vozy jsou k dispozici od brzkého rána až do pozdních nočních hodin. O ceně je možné smlouvat.

Vnitrostátní lety

K urychlení přepravy po zemi je možné využít vnitrostátní letecké linky. Ceny se pohybují okolo 60 USD osoba/cesta.

Chystáš se do Súdánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.