Průvodce státem
Súdán
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Súdánu

Súdánská kuchyně 

Místní kuchyně je vlivem kultur rozmanitá. Stravovat se dá od malých stánků přes lokální jídelny až po exotické restaurace. Súdánci nemají běžnou snídani, den začínají čajem s mlékem a sušenkou nebo smaženou koblihou „sahlabiya“, později okolo 10–11 hodiny přichází na řadu snídaně. Oběd v pozdní odpoledne a ve večerních hodinách večeře.

Jídlo se podává společně pro více strávníků v jedné misce nebo na jednom talíři a všichni strávníci si pravou rukou nabírají sousta, nebo si servírují na své talíře. Levá ruka se v muslimském světě moc nepoužívá a k jídlu teprve ne. V některých pouličních jídelnách lze požádat o lžíci, ale jak se říká: „V Římě se chovej jako Římané“. Restaurace příbory mají jako součást servisu. 

Klasikou jsou restované kořeněné fazole zvané fuul s arabským chlebem. Často se servírují se smaženým vejcem, salátem a restovanými hovězími játry a pekelně pálivou pastou šata. Jídlo pokapávají citronem, funguje i jako desinfekce. 

Na jídelníčku se objevuje hovězí, kuřecí, velbloudí, kozí a ryby. Pokud milujete vepřové, budete zklamáni, muslimové vepřové nejí ani nenabízí cizincům. Jídla jsou zajímavě kombinovaná a kořeněná výrazným kořením, například kořením shamar.

Shanan Ful

Ve větších městech si přijdou na své i milovníci McDonald´s, hamburgerů, pizz, kebabů, smažených i grilovaných kuřat, ryb a podobně. Za ochutnání stojí i zmrzliny a sladké delikatesy. 

K súdánské tradici patří popíjení jebanah, to je typická silná súdánská káva podávaná bez příchuti nebo s přísadou kardamomu či zázvoru. Klasické kavárny nehledejte, v Súdánu je kavárnou nazývané místo, kde kávová lady připravuje kávu na dřevěném uhlí a servíruje hostům sedícím v okolí na plastových židličkách kdekoli, kde je rušno již od brzkého rána do pozdních nočních hodin. V nabídce je i černý čaj nebo kořeněné mléko. Většina nápojů jsou přeslazené.  

Alkoholické nápoje oficiálně nejsou k dostání, panuje zde zákon sharía a zákaz požívání alkoholu. Na černém trhu lze zakoupit domácky vyrobenou pálenku araki (chutná, tedy nechutná).

Jak se stravovat jako místní

Ráno čaj a sušenka, snídaně ve formě fazolí s chlebem a večeře smažený nilský okoun s chlebem a pálivou pastou šata nebo grilované kuře s chlebem a salátem. Jednoduché, všude dostupné a velmi levný druh stravování. Navíc zažijete běžný život místních lidí, sdílením jednoho talíře, případně stolu v některé místní jídelně získáte i nové přátele.

Obvyklé ceny na ulici a v restauracích

  • Fuul fazole s chlebem – 10 SDG
  • Komplet snídaně na ulici – 25 SDG 
  • Káva jebanah – 4 SDG
  • Čaj – 3 SDG
  • Juice – 12 SDG
  • Zmrzlina 1 kopeček – 7SDG
  • 1 chleba – 3 SDG
  • Jídlo v běžné restauraci – cca 100–290 SDG

Domov černých faraónů

Súdán (třetí největší země Afriky) leží v severní části kontinentu. Sousedícími zeměmi je Egypt, Eritrea, Etiopie, Jižní Súdán, Středoafrická republika, Čad a Lybie. Na východě jeho břehy omývá Rudé moře. 

Země zahalená do závoje zla, terorismu a nebezpečí si získala srdce nejednoho návštěvníka. Kdo by čekal pyramidy, otevřenou náruč usměvavých domorodců, dobré jídlo a fantastické potápění! Asi nikdo. Súdán šokuje hned po příletu teplem a po pár minutách svými tajnými zbraněmi. Vydejte se poznat neobjevené kouty ráje pro dobrodruhy, popít jebanah s usměvavými obyvateli a pokochat se panenskými korálovými útesy. Kdo nedá na média a předsudky, zažije nezapomenutou výpravu a domu se vrátí s novou láskou v srdci.

Průvodce pro tebe napsal andyka divokaafrika
Víza
Vízum za 70 €
Turistická víza na 30 dní získáš na ambasádě ve Vídni.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
září–březen
Vyhněte se abnormálním vedrům v průběhu léta, jinak kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
12 500 Kč
Je běžná cena letenky, na akce nenarazíte.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 měs
Navrhni úpravu