Súdán
Súdán

Jídlo v Súdánu

Súdánská kuchyně 

Místní kuchyně je vlivem kultur rozmanitá. Stravovat se dá od malých stánků přes lokální jídelny až po exotické restaurace. Súdánci nemají běžnou snídani, den začínají čajem s mlékem a sušenkou nebo smaženou koblihou „sahlabiya“, později okolo 10–11 hodiny přichází na řadu snídaně. Oběd v pozdní odpoledne a ve večerních hodinách večeře.

Jídlo se podává společně pro více strávníků v jedné misce nebo na jednom talíři a všichni strávníci si pravou rukou nabírají sousta, nebo si servírují na své talíře. Levá ruka se v muslimském světě moc nepoužívá a k jídlu teprve ne. V některých pouličních jídelnách lze požádat o lžíci, ale jak se říká: „V Římě se chovej jako Římané“. Restaurace příbory mají jako součást servisu. 

Klasikou jsou restované kořeněné fazole zvané fuul s arabským chlebem. Často se servírují se smaženým vejcem, salátem a restovanými hovězími játry a pekelně pálivou pastou šata. Jídlo pokapávají citronem, funguje i jako desinfekce. 

Na jídelníčku se objevuje hovězí, kuřecí, velbloudí, kozí a ryby. Pokud milujete vepřové, budete zklamáni, muslimové vepřové nejí ani nenabízí cizincům. Jídla jsou zajímavě kombinovaná a kořeněná výrazným kořením, například kořením shamar.

Ve větších městech si přijdou na své i milovníci McDonald´s, hamburgerů, pizz, kebabů, smažených i grilovaných kuřat, ryb a podobně. Za ochutnání stojí i zmrzliny a sladké delikatesy. 

K súdánské tradici patří popíjení jebanah, to je typická silná súdánská káva podávaná bez příchuti nebo s přísadou kardamomu či zázvoru. Klasické kavárny nehledejte, v Súdánu je kavárnou nazývané místo, kde kávová lady připravuje kávu na dřevěném uhlí a servíruje hostům sedícím v okolí na plastových židličkách kdekoli, kde je rušno již od brzkého rána do pozdních nočních hodin. V nabídce je i černý čaj nebo kořeněné mléko. Většina nápojů jsou přeslazené.  

Alkoholické nápoje oficiálně nejsou k dostání, panuje zde zákon sharía a zákaz požívání alkoholu. Na černém trhu lze zakoupit domácky vyrobenou pálenku araki (chutná, tedy nechutná).

Jak se stravovat jako místní

Ráno čaj a sušenka, snídaně ve formě fazolí s chlebem a večeře smažený nilský okoun s chlebem a pálivou pastou šata nebo grilované kuře s chlebem a salátem. Jednoduché, všude dostupné a velmi levný druh stravování. Navíc zažijete běžný život místních lidí, sdílením jednoho talíře, případně stolu v některé místní jídelně získáte i nové přátele.

Obvyklé ceny na ulici a v restauracích

  • Fuul fazole s chlebem – 10 SDG
  • Komplet snídaně na ulici – 25 SDG 
  • Káva jebanah – 4 SDG
  • Čaj – 3 SDG
  • Juice – 12 SDG
  • Zmrzlina 1 kopeček – 7SDG
  • 1 chleba – 3 SDG
  • Jídlo v běžné restauraci – cca 100–290 SDG

Chystáš se do Súdánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.