Průvodce státem
Súdán
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Súdánu

Aktuální kurz 1 Kč = 1.92

Súdánská libra

Oficiální měnou je súdánská libra SDG v bankovkách nominálních hodnot 2, 5, 10, 20, 50, 100 a 200 SDG, mince v hodnotách 1 libra, 50 pisater, méně běžné 20 a 10 piaster. Některé položky (hotely, půjčovny, potápění i vstupné do památek) se platí v USD. Doporučujeme s sebou mít USD.

Súdánské peníze

Směnárny a platby kartou

Oficiální směnárny v bankách mají velmi nízký směnný kurz – 1 USD = 6.67 SDG. Běžně se mění v neoficiálních směnárnách, kde za 1 USD dostanete 49 SDG (každoročně se mění). Doporučujeme vyměnit potřebné finance v Chartúmu, případně v dalších větších městech.

Na Súdán jsou uvaleny sankce, nelze používat platební karty ani pro platby, ani pro výběry. Je nutné mít s sebou dostatek financí na celou dobu pobytu plus rezervu pro případné potíže. 

Kolik co stojí

V Súdánu je obecně podstatně levněji než u nás. Levnější potraviny, pohonné hmoty, ubytování, s výjimkou služeb pronájmů aut a potápění, které je exkluzivní.

Příklad cen:

 • Pronájem vozu 4x4 – 200–250 USD na den
 • Pronájem osobního vozu – 50–150 USD na den
 • Nafta – 0,30 USD
 • Ubytování v kempech – 7–15 USD osoba noc
 • Ubytování v hotelech – 50–300 USD osoba noc
 • 2 ponory s vybavením – 135 USD

Ceny jídla:

 • Fuul fazole s chlebem – 40 SDG
 • Komplet snídaně na ulici – 90 SDG 
 • Káva jebanah – 15 SDG
 • Čaj – 10 SDG
 • Juice – 20 SDG
 • Zmrzlina 1 kopeček – 20SDG
 • 1 chleba – 3 SDG
 • Jídlo v běžné restauraci – cca 250–500 SDG

Spropitné a smlouvání

Spropitné je zahrnuto v ceně, v případě pomoci od místních je slušností se nějakým způsobem revanšovat, pokud nepřijmou hotovost, pozvat je tedy aspoň na kávu nebo jídlo. 

Je nepsaným pravidlem a také tradicí na trzích a u pouličních prodejců o ceně smlouvat. Toto neplatí v obchodech, restauracích, na památkách a na místech, kde jsou ceny pevně stanoveny.

Jak ušetřit

Některé položky jsou při cestování po Súdánu nákladnější (pronájem auta, letenka, a vstupní poplatky), rozpočet se dá snížit při stravování v jídelnách nebo u pouličních prodejců, výběrem levné varianty ubytování (hostely, motoresty, nebo pouštní duna).

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel využívá cestování stopem a místní dopravou, levný typ ubytování a stravování se v jídelnách, tímto způsobem lze denní rozpočet udržet na 500 Kč osoba/den.

Zlatá střední cesta zahrnuje pronájem auta 4x4 a v plném obsazení čtyřmi osobami (plus řidič) při zachování levnějšího způsobu stravování i ubytování se denní budget pohybuje okolo 1.500 Kč osoba/den.

A luxusnější varianta s dopravou pronajatým vozem, ubytování v lepších hotelech a stravování v restauracích se na den vyšplhá na 2.000 Kč a více na osobu.

Domov černých faraónů

Súdán (třetí největší země Afriky) leží v severní části kontinentu. Sousedícími zeměmi je Egypt, Eritrea, Etiopie, Jižní Súdán, Středoafrická republika, Čad a Lybie. Na východě jeho břehy omývá Rudé moře. 

Země zahalená do závoje zla, terorismu a nebezpečí si získala srdce nejednoho návštěvníka. Kdo by čekal pyramidy, otevřenou náruč usměvavých domorodců, dobré jídlo a fantastické potápění! Asi nikdo. Súdán šokuje hned po příletu teplem a po pár minutách svými tajnými zbraněmi. Vydejte se poznat neobjevené kouty ráje pro dobrodruhy, popít jebanah s usměvavými obyvateli a pokochat se panenskými korálovými útesy. Kdo nedá na média a předsudky, zažije nezapomenutou výpravu a domu se vrátí s novou láskou v srdci.

Průvodce pro tebe napsal andyka divokaafrika
Víza
Vízum za 70 €
Turistická víza na 30 dní získáš na ambasádě ve Vídni.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
září–březen
Vyhněte se abnormálním vedrům v průběhu léta, jinak kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
12 500 Kč
Je běžná cena letenky, na akce nenarazíte.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 měs
Navrhni úpravu