Průvodce státem

Súdán

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Domov černých faraónů

Súdán (třetí největší země Afriky) leží v severní části kontinentu. Sousedícími zeměmi je Egypt, Eritrea, Etiopie, Jižní Súdán, Středoafrická republika, Čad a Lybie. Na východě jeho břehy omývá Rudé moře. 

Země zahalená do závoje zla, terorismu a nebezpečí si získala srdce nejednoho návštěvníka. Kdo by čekal pyramidy, otevřenou náruč usměvavých domorodců, dobré jídlo a fantastické potápění! Asi nikdo. Súdán šokuje hned po příletu teplem a po pár minutách svými tajnými zbraněmi. Vydejte se poznat neobjevené kouty ráje pro dobrodruhy, popít jebanah s usměvavými obyvateli a pokochat se panenskými korálovými útesy. Kdo nedá na média a předsudky, zažije nezapomenutou výpravu a domu se vrátí s novou láskou v srdci.

Průvodce pro tebe napsal andyka divokaafrika
Víza
Vízum za 70 €
Turistická víza na 30 dní získáš na ambasádě ve Vídni.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
září–březen
Vyhněte se abnormálním vedrům v průběhu léta, jinak kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
12 500 Kč
Je běžná cena letenky, na akce nenarazíte.
Akční nabídky

Praktické tipy do Súdánu

Co vidět a navštívit v Súdánu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Súdánu

Zavřít boční panel

Pyramidy Meroe

Pohřebiště poslední etapy kušitské éry, třetího království Meroe. Z hlavní silnice z Chartúmu cca 200 km na Shendi, po pravé straně, nelze přehlédnout. 

Zavřít boční panel

Soleb

Chrám Amenophise ležící na západním břehu Nilu na severu Súdánu v Núbii.

Zavřít boční panel

Chartúm

Národní a etnografické muzeum v části Chartúm, botanická zahrada, katedrála St. Matthew, University of Khartoum, „qubbas“ na tureckém hřbitově, spousty mešit, kostelů a katedrál. 

Ostrov Tuti v Chartúmu

Farmářská oblast uprostřed hlavního města. Políčka a farmářský život.

Zavřít boční panel

Pyramidy Nuri

Na tomto pohřebišti poblíž Karima odpočívá 21 králů a přes 50 královen napatského království. Stojí zde nejvyšší pyramida Súdánu, dosahuje výšky 50 m.

Zavřít boční panel

Gebel Barkal a pyramidy

Posvátná hora Barkal, kde podle legendy žije bůh vzduchu Amun. V klíně hory jsou strohé pozůstatky chrámu, v blízkosti stojí zachovalé pyramidy druhého království Napata.

Zavřít boční panel

Naga

Důležité místo Kušitského království, odkud vládla královna Amanishaketo. Lví chrám a chrám Amuna – nejzachovalejší památky království. Leží zhruba 180 km od Chartúmu, cca 40 km pouští od hlavní silnice. Auto s pohonem 4x4 nutné. 

Zavřít boční panel

Suakin

Starý přístav, město bylo vystavěné z korálů na korálech. Stojí za návštěvu, i když stojících budov je minimum. Kouzelné a klidné místo. 

Zavřít boční panel

Kassala

Město vhodné k toulání. Nelze vynechat nedostavěnou velkou mešitu Khatmiyah v pozadí s konickými skalnatými kopci pohoří Taka. V září nebo říjnu se ve městě odehrávají největší velbloudí dostihy. Trhy s místními výpěstky a výrobky. Doprava busem z Port Súdánu.

Zavřít boční panel

Omdurman

Historická část tripolitní metropole. Staré opevnění, hrobka Mahdiho, slavný a bohatě zásobený trh Souq Omdurman, páteční tančící dervišové u hrobky Hamed Al Nil, velbloudí trh, výroba tradičních lodí.

Zavřít boční panel

Národní park Dinder

Rozlehlý národní park, divoký, ale také těžko dostupný. Savanovitá krajina s rozlehlými pláněmi s močály podél řek Rahad.

Počasí a sezóny v Súdánu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Súdán
Celá země leží v jednom klimatickém pásu

30 °C

32 °C

36 °C

40 °C

42 °C

41 °C

39 °C

38 °C

39 °C

39 °C

35 °C

31 °C

Počasí

Počasí je rozmanité, stejně jako země samotná. Sever je horký a suchý, rozdíl mezi denními a nočními teplotami může být extrémní. Pomalu směrem na jih klima přechází do tropického se silnými dešti v letním období, což cestování dost omezuje. Zimní a letní období je ve stejnou roční dobu podobné jako u nás, letní teploty lehce překračují hranici 50 °C s vysokou vlhkostí v oblastech, jako je Port Súdán nebo okolí Nilu. V zimním období jsou teploty nižší, mohou klesnout pod 10 °C a fouká severovýchodní vítr. 

Sezóny a kdy vyrazit

Nejvhodnější období pro návštěvu Súdánu je září až březen. Měsíce blíže létu jsou teplejší (říjen, listopad, březen a duben). Prosinec, leden a únor jsou chladnějšími měsíci s intenzivnějšími větry. Výběr termínu záleží na každém, jaké teploty pro cestování mu nejlépe vyhovují.

Skvělé akce do Súdánu

ušetříš až 38%
Akce starší 2 týdnů
1 starší akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 měs
Navrhni úpravu