Průvodce státem

Súdán

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Domov černých faraónů

Súdán (třetí největší země Afriky) leží v severní části kontinentu. Sousedícími zeměmi je Egypt, Eritrea, Etiopie, Jižní Súdán, Středoafrická republika, Čad a Lybie. Na východě jeho břehy omývá Rudé moře. 

Země zahalená do závoje zla, terorismu a nebezpečí si získala srdce nejednoho návštěvníka. Kdo by čekal pyramidy, otevřenou náruč usměvavých domorodců, dobré jídlo a fantastické potápění! Asi nikdo. Súdán šokuje hned po příletu teplem a po pár minutách svými tajnými zbraněmi. Vydejte se poznat neobjevené kouty ráje pro dobrodruhy, popít jebanah s usměvavými obyvateli a pokochat se panenskými korálovými útesy. Kdo nedá na média a předsudky, zažije nezapomenutou výpravu a domu se vrátí s novou láskou v srdci.

Průvodce pro tebe napsal andyka divokaafrika
Víza
Vízum za 67 €
Turistická víza na 30 dní získáš na ambasádě v Praze.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
září–březen
Vyhněte se abnormálním vedrům v průběhu léta, jinak kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
12 500 Kč
Je běžná cena letenky, na akce nenarazíte.
Akční nabídky

Praktické tipy do Súdánu

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Původní obyvatelstvo Súdánu obývalo území kolem Nilu, v 8. století před Kristem přerostlo do Kušitského království. Obyvatelé procházeli různými náboženskými obdobími, v 6. století přijali křesťanství a následně ve 14. století islám. Starý Egypt ovládl Súdán a změnil ho v jeden velký trh s otroky, později se spojil s Brity, kteří chtěli mít území, respektive obchodní kanály, pod kontrolou. Do roku 1956 byla země pod britsko-egyptskou vládou. Proti tomuto zřízení neúprosně bojoval Mahdi Mohamed Ahmed. V roce 1956 Súdán nakonec získává nezávislost. K moci nastupuje arabská vláda a začínají několik desítek táhnoucí se konflikty mezi arabskou vládou s přívrženci a křesťanským a animistickým jihem a západem. Výsledkem několika občanských válek a masivní genocidy se staly miliony mrtvých a vystěhovaných. V roce 1989 vláda nastoluje zákon šaría. Konflikt mezi jihem a severem nadále pokračuje. Jih se nakonec po dlouhých jednáních 9. července 2011 osamostatňuje, vzniká nejmladší stát světa Jižní Súdán a z největší země Afriky se stávají země dvě.

Lidé

Bilad al Sudan znamená země černých lidí. Původními obyvateli byli černoši. Pohybem a stěhováním kmenů s různým náboženským vyznáním došlo k výraznému obohacení a etnické i náboženské rozmanitosti. V Súdánu žije na 700 kmenů a etnických skupin a společně tak dosahují 40 milionů obyvatel. 70 % tvoří Arabové, zbytek zahrnuje zarabizovaná etnika Nubians, Zaghawa, Koptici, křesťané a animististé. Mezi zajímavé kmeny patří: Nubijci, Beja, Nubové. Dominantou náboženského vyznání je islám, křesťané a animisté nezůstávají pozadu.

I přesto, že je Súdán muslimskou zemí se striktním zákonem šaría, návštěvník bude překvapen, jak liberální země to je, ženy mají mnohem více práv než v jiných muslimských zemích – pracují v bankách, obchodech, na trzích v nemocnicích, studují na univerzitách, řídí auta, posedávají s muži u kávy, sportují, mají koníčky, které provozují spolu s muži.

Súdánci patří k jedněm z nejvřelejších obyvatel na světě. Jsou přátelští a velmi pohostinní. Cizince mají velmi rádi, respektují je a jsou k nim otevření.

Co od nich očekávat? Nikdy si neplánujte výlet či procházku na minutu, pohoříte, nezvládnete to. Na každém rohu budete čelit pozvání na čaj, kávu nebo i snídani. Neodmítejte, a pozvání oplaťte vstřícností a zájmem o místní obyvatele. Dejte jim dárek, vyprávějte jim o vaší zemi, milují to.

Do batohu si přibalte malé dárečky typické pro domovinu, za pohostinnost, za níž místní nechtějí ani zaplatit, ani si vzít bakšiš, jim třeba dejte maličkost, která by jim připomněla poznání jednoho cestovatele z Čech.

Svátky

Pevně stanovenými svátky jsou:

 • 1. ledna – Den nezávislosti,
 • 8. ledna – koptické Vánoce,
 • 30. června – Den revoluce,
 • 25. prosince – Vánoce.

Islámské svátky se časově mění dle islámského kalendáře, který se řídí dle fází Měsíce. Hlavními oslavami jsou oslavy:

 • Narození proroka Mohammeda (Al-Mowlid Al Nabawi),
 • Islámský Nový rok,
 • Ukončení Ramadánu (Eid-Ul-Fitr),
 • Oslava oběti berana (Aid el Adha).

Při plánování návštěvy v době oslav je třeba si nastudovat islámský kalendář. Např. https://www.islamicfinder.org/islamic-calendar/

Dnem volna, odpočinku a setkávání je pátek (Al-Jumu´ah – setkávání) spojený se sobotou. Většina úřadů je zavřená.

Pravidelnými oslavami je setkání dervišů v Omdurmanu. Od 16 hodin se u hrobky Hamed al-Nil do západu slunce odehrávají rituály přívrženců sufistického vyznání.

Kultura

Súdán je více než na cokoli jiného vhodná destinace pro ty, které zajímá rozmanitá kultura a kmeny. Mix etnik nabízí i rozmanitost slavností a kulturních akcí. Velké honosné arabské svatby a pohřby, černošské rituály, zápasy a oslavy. Je velice náročné specifikovat súdánskou kulturu a zvyky, neboť každé etnikum má své původní a originální zvyky, rituály, zdobení a architekturu.

Většinu obyvatel, pokud nepřevzali evropský outfit, budete potkávat v typickém tradičním súdánském oblečení. U mužů dlouhá galabía v oblíbené bílé barvě, na hlavě turban, na nohách tradiční súdánské boty markub z kůže levharta nebo krokodýla, u žen barevné lehké rozevláté tobe, které pokrývá i hlavu. Některé kmeny jsou více přístupné, některé jako například beja a rashaida si drží od cizinců a ostatních etnik výrazný odstup.

Díky pohostinnosti a přátelskosti místních se naskýtá možnost některých zajímavých akcí se zúčastnit na základě pozvání.

Jazyk

Úředním jazykem je arabština, spolu s angličtinou. V zemi se hovoří celkem zhruba až 400 jazyky a dialekty. Angličtina je dost užívaný jazyk, ale ne všude se s ní domluvíte, stále mnoho obyvatel hovoří jen arabsky nebo svým jazykem.

Minislovníček:

 • Dobrý den – Salam aleikum
 • Dobré ráno – Sabah al khair
 • Dobrý večer - Masa al khair
 • Na shledanou – Ma´a slama
 • Jak se máš – Enta kaef (enti keyf)?
 • Dobře, dobrý – Tamam
 • Ano – Aiwa
 • Ne – La
 • Prosím – Min Fadlak
 • Děkuji – Afwan
 • Pardon - Malesh
 • Kolik to stojí – Bikam
 • Moment – Dagiga

Turismus

Súdán není turistickou destinací, kam se valí davy turistů. A to jej činí velmi přitažlivou zemí. Před pár lety tudy projíždělo jen pár cestovatelů na cestě napříč Afrikou nebo zemi navštívil jen malý zlomek odvážných a dobrodružných duší. Jeden se cítil jako objevitel, u památek byl sám nerušen a v některých oblastech na něj koukali jako na přízrak nebo nedokázali pochopit, proč do země přijel. Dnes se pomalu a jistě návštěvnost zvyšuje. Stále však je cestovní ruch v zemi v plenkách, a tedy vhodný více pro zkušené cestovatele. Síť hotelů, penzionů a hostelů je omezená, určená především pro místní obyvatele nebo pro obchodníky. Na území země se najde jen pár lodží nebo resortů pro turisty. V místě působí několik místních cestovních kanceláří a agentur, které zajišťují nejen pronájmy aut, ale i jednotlivé zájezdy. Přes české cestovní kanceláře je návštěva Súdánu velmi nákladnou dovolenou. V případě, že si sami netroufnete, a přesto byste zemi chtěli prozkoumat, je nejvhodnější variantou přidat se k nějaké soukromé výpravě nebo k expedici organizované českým průvodcem zkušeným a znalým země a zvyklostí.

Do Súdánu se lidé vydávají za archeologickými skvosty, krásnou pouštní krajinou, přívětivými lidmi, kulturou a v neposlední řadě panenským potápěním.

Meroe

Při návštěvě Súdánu se je třeba vybavit notnou dávkou trpělivosti. Říká se T.I.A – This is Africa, a na Súdán je to T.I.S. This is Sudan, nejde lámat věci přes koleno a nic nefunguje tak, jak jsme zvyklí u nás. My máme hodinky, ale v Súdánu mají čas. Vše řeší v klidu nad šálkem kávy (nebo přesněji nad několika šálky kávy), na vše je čas a nejdůležitější je udržování vřelých vztahů než řešení potíží a úkolů. Když tuto skutečnost přijmete, nebude vás iritovat nic a trip po Súdánu si užijete v plné kráse.

Geografie

Súdán pokrývá poušť, která se na východě zvedá do pohoří Rudého moře, které tlumí vlhké horké pobřežní klima. Z kamenito-písčitého severu a severovýchodu poušť přechází přes polopoušť do úrodnější oblasti plání a savany. Čím dále na jih, tím úrodnější a vlhčí krajina je. Severní se od jižního liší nejen kulturně, ale tako geografií a klimatickými podmínkami. Na území dnešního Jižního Súdánu můžeme prcházet i deštné pralesy.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Súdánská libra

Oficiální měnou je súdánská libra SDG v bankovkách nominálních hodnot 2, 5, 10, 20, 50, 100 a 200 SDG, mince v hodnotách 1 libra, 50 pisater, méně běžné 20 a 10 piaster. Některé položky (hotely, půjčovny, potápění i vstupné do památek) se platí v USD. Doporučujeme s sebou mít USD.

Súdánské peníze

Směnárny a platby kartou

Oficiální směnárny v bankách mají velmi nízký směnný kurz – 1 USD = 6.67 SDG. Běžně se mění v neoficiálních směnárnách, kde za 1 USD dostanete 12 SDG (každoročně se mění). Doporučujeme vyměnit potřebné finance v Chartúmu, případně v dalších větších městech.

Na Súdán jsou uvaleny sankce, nelze používat platební karty ani pro platby, ani pro výběry. Je nutné mít s sebou dostatek financí na celou dobu pobytu plus rezervu pro případné potíže.

Kolik co stojí

V Súdánu je obecně podstatně levněji než u nás. Levnější potraviny, pohonné hmoty, ubytování, s výjimkou služeb pronájmů aut a potápění, které je exkluzivní.

Příklad cen:

 • Pronájem vozu 4x4 – 200–250 USD na den
 • Pronájem osobního vozu – 50–150 USD na den
 • Nafta – 0,30 USD
 • Ubytování v kempech – 7–15 USD osoba noc
 • Ubytování v hotelech – 50–300 USD osoba noc
 • 2 ponory s vybavením – 135 USD

Spropitné a smlouvání

Spropitné je zahrnuto v ceně, v případě pomoci od místních je slušností se nějakým způsobem revanšovat, pokud nepřijmou hotovost, pozvat je tedy aspoň na kávu nebo jídlo.

Je nepsaným pravidlem a také tradicí na trzích a u pouličních prodejců o ceně smlouvat. Toto neplatí v obchodech, restauracích, na památkách a na místech, kde jsou ceny pevně stanoveny.

Jak ušetřit

Některé položky jsou při cestování po Súdánu nákladnější (pronájem auta, letenka, a vstupní poplatky), rozpočet se dá snížit při stravování v jídelnách nebo u pouličních prodejců, výběrem levné varianty ubytování (hostely, motoresty, nebo pouštní duna).

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel využívá cestování stopem a místní dopravou, levný typ ubytování a stravování se v jídelnách, tímto způsobem lze denní rozpočet udržet na 500 Kč osoba/den.

Zlatá střední cesta zahrnuje pronájem auta 4x4 a v plném obsazení čtyřmi osobami (plus řidič) při zachování levnějšího způsobu stravování i ubytování se denní budget pohybuje okolo 1.500 Kč osoba/den.

A luxusnější varianta s dopravou pronajatým vozem, ubytování v lepších hotelech a stravování v restauracích se na den vyšplhá na 2.000 Kč a více na osobu.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Súdánu

Nejběžnějším způsobem dopravy do země je letadlem z Mnichova, Vídně nebo Budapešti. Letenky z těchto destinací jsou levnější a doba letu přijatelná. Průměrná cena letenky činí 9.500–12.200 Kč, doba letu činí 9–16 hodin s 1 přestupem dle vybrané letecké společnosti a aktuální akce společnosti (Turkish, Egyptians, Ethiopians, Fly Dubai).

Další méně obvyklou dopravou je pozemní typ dopravy vlastním autem nebo místní dopravou. Trajektem z Egypta přes Nasserovo jezero nebo z Etiopie. V případě vlastního vozu je třeba na hranicích uzavřít pojistku a vlastnit i mezinárodní řidičský průkaz.

Jak se nejlépe dopravovat

Auto

Pro cestování po zemi doporučujeme auto s pohonem 4x4, tento způsob dopravy přinese nezávislost a možnost navštívit různá místa bez ztráty času při čekání na odvoz nebo místní dopravu. Hlavní zajímavosti jsou celkem dostupné, kromě chrámů Mussawarat Naga, kam je třeba se dostat zhruba 40 km pouští. V případě využití pronájmu auta počítejte s tím, že dostanete auto s místním súdánským řidičem, což je povinnost. Bez súdánského řidiče půjčovna auto nepůjčí. Půjčovny mají pohyb po zemi omezený, nejezdí do pouští a odlehlých míst mimo hlavní atrakce. Cena pronájmu 4x4 vozu mimo lokalitu Chartúm činí 200–250 USD na den v závislosti na druhu itineráře. Cena 1 litru nafty je dle aktuálního kurzu, který se neustále mění, cca 0,30 USD.

Po zemi se jezdí vpravo jako v Evropě. Hlavní silnice jsou asfaltované, doprava na nich sílí od pomalých náklaďáků až po šílené linkové autobusy. V jakémkoli směru jsou po cestách policejní checkpointy, kde je nutné se prokazovat cestovním povolením, které se získává v Chartúmu na Ministerstvu cestovního ruchu. Vydání je bez poplatku. Ve městech je doprava chaotická. Vedlejší cesty představují nezpevněné komunikace a písečné pisty. Je důležité dbát předpisů i přesto, že je místní vždy nerespektují.

Zapůjčení vozu je možné v Targa rental car, přes CK Raidan Travel, nebo přímo na recepci některého z hotelů.

4x4 na poušti

Místní doprava

Přeprava místními autobusy a minibusy je levnější, ale časově náročnější variantou. Meziměstské autobusy propojují většinu měst napříč Súdánem, cenově záleží na výběru destinace a momentální nabídce. Poslední ceny 20 USD Chartúm – Port Súdán, 17 USD Chartúm – El Obeid. Jízdní řád a jízdenky se zjišťují a zajišťují na autobusovém nádraží (v Chartúmu Souk Lybia). Řidiči autobusů jsou závodníci, překračují rychlost a mnoho z používaných autobusů je hezky zdobených, se stewardem na palubě, ale jsou v horším technickém stavu. Při výběru dopravy po zemi je třeba být opatrný a ne vždy vybírat nejlevnější variantu.

Minibus v Súdánu

Taxi

Taxislužby fungují velmi dobře. Rakši i osobní vozy jsou k dispozici od brzkého rána až do pozdních nočních hodin. O ceně je možné smlouvat.

Vnitrostátní lety

K urychlení přepravy po zemi je možné využít vnitrostátní letecké linky. Ceny se pohybují okolo 60 USD osoba/cesta.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Súdánská kuchyně

Místní kuchyně je vlivem kultur rozmanitá. Stravovat se dá od malých stánků přes lokální jídelny až po exotické restaurace. Súdánci nemají běžnou snídani, den začínají čajem s mlékem a sušenkou nebo smaženou koblihou „sahlabiya“, později okolo 10–11 hodiny přichází na řadu snídaně. Oběd v pozdní odpoledne a ve večerních hodinách večeře.

Jídlo se podává společně pro více strávníků v jedné misce nebo na jednom talíři a všichni strávníci si pravou rukou nabírají sousta, nebo si servírují na své talíře. Levá ruka se v muslimském světě moc nepoužívá a k jídlu teprve ne. V některých pouličních jídelnách lze požádat o lžíci, ale jak se říká: „V Římě se chovej jako Římané“. Restaurace příbory mají jako součást servisu.

Klasikou jsou restované kořeněné fazole zvané fuul s arabským chlebem. Často se servírují se smaženým vejcem, salátem a restovanými hovězími játry a pekelně pálivou pastou šata. Jídlo pokapávají citronem, funguje i jako desinfekce.

Na jídelníčku se objevuje hovězí, kuřecí, velbloudí, kozí a ryby. Pokud milujete vepřové, budete zklamáni, muslimové vepřové nejí ani nenabízí cizincům. Jídla jsou zajímavě kombinovaná a kořeněná výrazným kořením, například kořením shamar.

Shanan Ful

Ve větších městech si přijdou na své i milovníci McDonald´s, hamburgerů, pizz, kebabů, smažených i grilovaných kuřat, ryb a podobně. Za ochutnání stojí i zmrzliny a sladké delikatesy.

K súdánské tradici patří popíjení jebanah, to je typická silná súdánská káva podávaná bez příchuti nebo s přísadou kardamomu či zázvoru. Klasické kavárny nehledejte, v Súdánu je kavárnou nazývané místo, kde kávová lady připravuje kávu na dřevěném uhlí a servíruje hostům sedícím v okolí na plastových židličkách kdekoli, kde je rušno již od brzkého rána do pozdních nočních hodin. V nabídce je i černý čaj nebo kořeněné mléko. Většina nápojů jsou přeslazené.

Alkoholické nápoje oficiálně nejsou k dostání, panuje zde zákon sharía a zákaz požívání alkoholu. Na černém trhu lze zakoupit domácky vyrobenou pálenku araki (chutná, tedy nechutná).

Jak se stravovat jako místní

Ráno čaj a sušenka, snídaně ve formě fazolí s chlebem a večeře smažený nilský okoun s chlebem a pálivou pastou šata nebo grilované kuře s chlebem a salátem. Jednoduché, všude dostupné a velmi levný druh stravování. Navíc zažijete běžný život místních lidí, sdílením jednoho talíře, případně stolu v některé místní jídelně získáte i nové přátele.

Obvyklé ceny na ulici a v restauracích

 • Fuul fazole s chlebem – 10 SDG
 • Komplet snídaně na ulici – 25 SDG
 • Káva jebanah – 4 SDG
 • Čaj – 3 SDG
 • Juice – 12 SDG
 • Zmrzlina 1 kopeček – 7SDG
 • 1 chleba – 3 SDG
 • Jídlo v běžné restauraci – cca 100–290 SDG
Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Velbloudí trek

Jedinečné zážitky z několikadenní toulky súdánskou pouští s karavanou. Sbalit si malý batoh, brodit se horkým pískem nebo se kolíbat na velbloudu a večer u ohně a výborné večeře poslouchat legendy a vyprávění nomádských kmenů. To je výzva, která se neodmítá. Kontakt možno získat na www.dosudanu.cz.

Caravan na Sahaře

Hiking

I zde je možné se vydat na putování po horách nebo v poušti.

Potápění a šnorchlování

Rudé moře je milovníkům potápění velmi známé. Teplé moře s rozmanitým podmořským světem láká k jednodenním, ale i několikadenním potápěčským tripům. V Súdánu funguje jediné potápěčské centrum 30 km nad Port Súdánem, ale pro zanedbané vybavení a nezájem o funkčnost na úrovni jej nedoporučujeme. Další potápěčské centrum vzniká přímo v Port Súdánu, ceny za ponory jsou příliš vysoké. Doporučujeme týdenní trip na jedné z lodí, kde je ubytování, strava a až 5 ponorů denně v ceně. Ceny se pohybují dle destinací, kam se vyjíždí, a společnosti, s níž se na trip vydáte – od 990– 2.000 USD. Není to levná záležitost, ale věřte nám, potápění v panenských vodách Súdánu a Eritrei opravdu stojí za investici. Vraky lodí s vozovým parkem Toyota, loď s nákladem bomb, tisíci láhví vína a starým autem značky Fiat v útrobách, pozůstatky projektu Jacques Cousteau Precontinent II, žraloci, želvy, barakudy, tuňáci a mnoho dalších větších i menších obyvatel podmořského světa: http://www.sudan-diving.com, https://diviac.com/s/sudan/liveaboards.

Rudé moře v Súdánu

Parky a rezervace

Nejen krásná poušť a oázy, ale i parky a přírodní rezervace patří k súdánským pokladům. Pro odvážné návštěvníky a zkušené řidiče. NP Dinder leží u etiopských hranic, jedná se o hůře dostupný park. Vstupné na osobu a den s noclehem v parku činí cca 120 USD.

Trhy

V každém městě je minimálně jeden trh a všechny přetékají zajímavými výpěstky a výrobky. Odpočinout od nákupů si jeden může u některé z kávových lady se sklenkou výborné jebanah

Archeologické naleziště

Na území Súdánu je více pyramid než v sousedním Egyptě. Nejsou tak honosné, nelze navštívit jejich útroby, ale je zde liduprázdno a objevitelský pocit je nezapomenutelným zážitkem při poznávání dávných civilizací Kušitské říše.

Poznávání měst

Města bychom nevynechávali. Trhy, muzea, obchůdky spousty rozmanitých mešit a kostelů. Nikdo se nudit nebude. Mají své kouzlo a především jsou plné toho nejkouzelnějšího, co se skrývá za černým závojem tajemna nebezpečné země – usměvavých, přátelských, pohostinných, jedním slovem fantastických lidí. Neplánujte túru na čas, vyhoříte – na každém rohu budete čelit pozvání na čaj, kávu nebo i snídani. Neodmítejte a pozvání oplaťte vstřícností a zájmem o místní obyvatele.

Noční život

Nečekejte divoké zážitky ve víru nočního města. V Chartúmu je noční život pestřejší, nenajdete žádné bary, kde by si člověk dal pivo nebo panáka, ale party bary, oslavy, veřejně přístupné svatby jsou velmi časté. Kávové lady a sheesha bary jsou velmi populární a v hlavním městě otevřené do pozdních nočních hodin. V menších městech je také veselo, ale zábava utichá nejpozději ve 23 hodin. I bez alkoholu se dá užít si zábavnou noc. Po nábřeží posedávají lidé, povídají si, tančí u hudby, hrají kulečník nebo karty nebo jinou hru. Najdete tu i muže i ženy.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Upozornění

Fotografování a videodokumentování vládních, politických, úředních a vojenských budov, vozidel i osob je přísně zakázáno. Stejně jako fotografování míst, jakými jsou slumy, smetiště nebo nemocné a žebrající osoby. V případě porušení se vystavíte velkým problémům, v lepším případě vymazání dokumentace, pokutě, v horším vzetím do vazby a zabavením fototechniky.

V zemi je zakázáno konzumovat alkohol a jakékoli drogy.

Do příhraničních oblastí zemí, kde vládnou nepokoje, se nedoporučuje jezdit. Držte se cestovního povolení. V případě neuposlechnutí hrozí zadržení místní policejní jednotkou.

Zdraví

Před odletem do země je třeba si zajistit cestovní pojištění u pojišťovny, která nemá Súdán ve výlukách. V arabských zemích je hygienický standard od našeho výrazně odlišný. Přidejme k tomu horká prašná země a v některých místech nedostatek vody vhodné k užívání. Pro cestovatele s citlivějším zažíváním doporučujeme dobře vybírat místa na stravování a vyhýbat se čerstvým džusům.

Kromě zažívacích potíží hrozí bilharzie, nedoporučuje se koupat ve stojatých vodách. V poušti je možné uštknutí štírem. Při potápění nebo šnorchlování platí základní pravidlo podmořské etiky ničeho se nedotýkat. Ochráníte se před úrazem, který může vyžadovat rychlé ošetření, jehož se vám nemusí dostat.

V osobní lékárničce nesmí chybět endiaron a antibiotika na léčení zažívacích potíží. Dále širokospektrá antibiotika, léky na nachlazení, na bolesti, masti na zánětlivé rány. Fenistil na spáleniny a alergické reakce. Případně vitamíny do klimaticky náročných podmínek (při dehydrataci, vyčerpání apod.). Nesmí chybět krém na opalování s vysokým ochranným faktorem, mléko po opalování.

Vodu ze studny doporučujeme pít po použití filtru na vodu, který si každý cestovatel nejspíš vozí vždy s sebou. Každý obchůdek prodává vodu balenou od malých 0,5 l, přes 2 l až po 10 l lahví.

Očkování

Není povinné žádné očkování, doporučuje se žlutá zimnice. Samozřejmě vše dle uvážení a zdravotního stavu návštěvníka. Pro jakékoli cesty do zemí třetího světa by každý cestovatel měl mít minimálně žloutenku A+B, břišní tyfus, tetanus a meningokoka. Ostatní je na uvážení a aktivitách, které na cestě plánujete. Mezinárodní očkovací průkaz si vezměte s sebou.

Malárie se vyskytuje podél řeky Nil a v jižnějších oblastech, především v období dešťů. Ve stojacích vodách nádrží a přehrad se vyskytuje riziko bilharzie. Více doporučení ohledně očkování naleznete zde, vynikající informace, zdravotní doporučení na cesty, očkování na cesty a podobně naleznete také na anglických stránkách: www.fitfortravel.scot.nhs.uk

Kriminalita

Súdán je bezpečnou zemí pro cestování. Cestovní povolení je vydáváno pouze na lokality, kde nejsou žádné přírodní a politické katastrofy.

Klasické drobné krádeže se stávají ve městech po celém světě, ani Súdán přílivem utečenců z okolních zemí není výjimkou. Opatrnost patří k pohodlnému a bezpečnému cestování.

Je důležité respektovat povinnosti, brát na vědomí veškeré informace, výstrahy a upozornění, které vám kdokoli z místních dá. Od Wadi Halfy, po Port Súdán, Kassalu a přes Khartoum po hranice s Etiopíí si budete užívat klidného pohodového cestování s fantastickými přátelskými lidmi, kteří vám budou nápomocni kdykoli budete potřebovat.

Riziko katastrof

V zemi nehrozí extrémní přírodní katastrofy. V období dešťů místně povodně nebo písečné bouře. V případě zachování všech doporučení se není čeho obávat

Internet a elektřina

Čeští mobilní operátoři mají v Súdánu pokrytí, účtuje se v tarifu třetího pásma. Možnost zakoupení místní simkarty s datovým balíčkem za 5–15 USD dle obsahu balíčku, vybírat je možné ze Sudani, MTN a ZAIN. Internetové kavárny fungují ve městech, v menších sporadicky se špatným připojením, na vesnicích vůbec.

Elektřina – 220/240 V – zásuvky klasické jako u nás, multi-adaptér je nejvhodnějším řešením v případě potřeby

Důležité kontakty

Honorární konzulát Chartúm, Mr. Mohamed Afifi, Airport Street, Amarat Street 31, Building 67, Khartoum, 00 249 91 834 856 10

Velvyslanectví Kahira, 4, Dokki Street, 12511 Giza, Cairo, +20122/742 7513 (nouzová linka)

 • Policie – 999
 • První pomoc – 911
 • Ambulance – 997
 • Požárníci – 998
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Víza

Víza pro vstup do země je třeba vyřídit předem na ambasádě v Praze.

 • Velvyslanectví Súdánské republiky
 • Vedoucí úřadu: J. E. p. Ahmed Abdelrahman M. H. SWAR ELDAHAB
 • Střešovická 24/431, 162 00 Praha 6
 • Tel. 220 515 433
 • E-mail: SDN_embassy@outlook.cz

Osobně, nebo obyčejnou poštou doručit na výše uvedenou adresu. Poplatek 67 USD uhradit v hotovosti. Vyřízení trvá zhruba 1 týden. Žádost lze podat s délkou pobytu až 3 měsíce, po uplynutí doby lze prodloužit na místním imigračním úřadu v Chartúmu.

Potřebné dokumenty

K žádosti se dokládá pas, kopie pasu, jedna pasová fotografie, letenka a zvací dopis ze Súdánu. Pas nesmí obsahovat razítko státu Izrael.

Upozornění pro ty, co jezdí do USA – po návštěvě Súdánu nelze žádat o víza do USA přes systém ESTA, žádat o víza lze jen přímo na americké ambasádě.

Při vstupu do země není třeba se prokazovat očkovacím průkazem s povinným očkováním, je však vhodné mezinárodní očkovací průkaz vozit s sebou.

Celní předpisy

Panuje přísný zákaz dovozu alkoholu, narkotik a pornografie. Povolený limit je 200 ks cigaret. Ovšem cigarety na místě jsou velmi levné, je zbytečné vozit si zásoby.

Vývoz – vývoz trofejí, kůží, kožených výrobků, výrobků z exotického dřeva, minerálů a produktů z masa a ryb je možný pouze s potřebným povolením. I když není tak složité tyto produkty vyvézt ze Súdánu, je problematický, ba i nezákonný dovoz do Evropy (krokodýlí a levhartí kůže, ebenové a mahagonové dřevo, minerály atd). Celní správa produkty a suvenýry zabavuje a ukládá velmi vysokou pokutu.

Povinnosti po vstupu do země

Povinností každého návštěvníka je se neprodleně po vstupu do země registrovat na imigračním oddělení, poplatek činí mezi 45–50 USD (dle kurzu), a pokud do země jedete za cestováním, je povinností si vyřídit povolení k cestování a fotografování, které je zdarma.

Co vidět a navštívit v Súdánu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Súdánu

Zavřít boční panel

Pyramidy Meroe

Pohřebiště poslední etapy kušitské éry, třetího království Meroe. Z hlavní silnice z Chartúmu cca 200 km na Shendi, po pravé straně, nelze přehlédnout.

Zavřít boční panel

Soleb

Chrám Amenophise ležící na západním břehu Nilu na severu Súdánu v Núbii.

Zavřít boční panel

Chartúm

Národní a etnografické muzeum v části Chartúm, botanická zahrada, katedrála St. Matthew, University of Khartoum, „qubbas“ na tureckém hřbitově, spousty mešit, kostelů a katedrál.

Ostrov Tuti v Chartúmu

Farmářská oblast uprostřed hlavního města. Políčka a farmářský život.

Zavřít boční panel

Pyramidy Nuri

Na tomto pohřebišti poblíž Karima odpočívá 21 králů a přes 50 královen napatského království. Stojí zde nejvyšší pyramida Súdánu, dosahuje výšky 50 m.

Zavřít boční panel

Gebel Barkal a pyramidy

Posvátná hora Barkal, kde podle legendy žije bůh vzduchu Amun. V klíně hory jsou strohé pozůstatky chrámu, v blízkosti stojí zachovalé pyramidy druhého království Napata.

Zavřít boční panel

Naga

Důležité místo Kušitského království, odkud vládla královna Amanishaketo. Lví chrám a chrám Amuna – nejzachovalejší památky království. Leží zhruba 180 km od Chartúmu, cca 40 km pouští od hlavní silnice. Auto s pohonem 4x4 nutné.

Zavřít boční panel

Suakin

Starý přístav, město bylo vystavěné z korálů na korálech. Stojí za návštěvu, i když stojících budov je minimum. Kouzelné a klidné místo.

Zavřít boční panel

Kassala

Město vhodné k toulání. Nelze vynechat nedostavěnou velkou mešitu Khatmiyah v pozadí s konickými skalnatými kopci pohoří Taka. V září nebo říjnu se ve městě odehrávají největší velbloudí dostihy. Trhy s místními výpěstky a výrobky. Doprava busem z Port Súdánu.

Zavřít boční panel

Omdurman

Historická část tripolitní metropole. Staré opevnění, hrobka Mahdiho, slavný a bohatě zásobený trh Souq Omdurman, páteční tančící dervišové u hrobky Hamed Al Nil, velbloudí trh, výroba tradičních lodí.

Zavřít boční panel

Národní park Dinder

Rozlehlý národní park, divoký, ale také těžko dostupný. Savanovitá krajina s rozlehlými pláněmi s močály podél řek Rahad.

Počasí a sezóny v Súdánu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Súdán
Celá země leží v jednom klimatickém pásu

30 °C

32 °C

36 °C

40 °C

42 °C

41 °C

39 °C

38 °C

39 °C

39 °C

35 °C

31 °C

Počasí

Počasí je rozmanité, stejně jako země samotná. Sever je horký a suchý, rozdíl mezi denními a nočními teplotami může být extrémní. Pomalu směrem na jih klima přechází do tropického se silnými dešti v letním období, což cestování dost omezuje. Zimní a letní období je ve stejnou roční dobu podobné jako u nás, letní teploty lehce překračují hranici 50 °C s vysokou vlhkostí v oblastech, jako je Port Súdán nebo okolí Nilu. V zimním období jsou teploty nižší, mohou klesnout pod 10 °C a fouká severovýchodní vítr. 

Sezóny a kdy vyrazit

Nejvhodnější období pro návštěvu Súdánu je září až březen. Měsíce blíže létu jsou teplejší (říjen, listopad, březen a duben). Prosinec, leden a únor jsou chladnějšími měsíci s intenzivnějšími větry. Výběr termínu záleží na každém, jaké teploty pro cestování mu nejlépe vyhovují.

Avatar uživatele andyka divokaafrika
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu