Švýcarsko
Švýcarsko

Co dělat ve Švýcarsku

Hory

Díky rozmanitosti země si zde asi každý najde nějakou svoji oblíbenou aktivitu. Nejvíce si tu budou lebedit milovníci hor a všech aktivit s nimi spojených. Země je doslova posetá turistickými stezkami jako dělanými pro nádherné alpské treky, za všechny stojí za zmínku například fotogenický Europaweg, treky po jediném švýcarském národním parku v kantonu Graubünden, trek okolo ledovce Aletschgletscher nebo slavné 5-Seen Wanderung. Všechny informace ohledně treků a turistických map jsou k nalezení na: www.schweizmobil.ch nebo na: www.myswitzerland.com.

Ferraty

Pro nadšence do lezení jsou zde desítky ferrat – mezi nejkrásnější patří ferrata v Kanderstegu, Fürenalp v Engelbergu nebo ferrata Diavolo v Andermattu. Místní skály lákají i na klasické lezení. Horolezci toužící relativně snadno pokořit čtyřtisícovku by se určitě měli vydat do kantonu Wallis a zkusit vrcholy Bishornu, Breithornu, Allalinhornu nebo Weissmies.

Zkušenější se mohou vydat i na fotogenickou Toblerone horu Matterhorn nebo na masiv Monte Rosa. Své si zde najdou i vášniví cyklisté – země je doslova propletená cyklistickými stezkami jak na horské kolo, tak po silnici. Proč třeba na kole neobjet jedno z nádherných místních jezer nebo nevyšlapat pekelné převýšení na nějaký alpský pass?

Jezera

Je-li libo spíše vodu, také se ve Švýcarsku nebudete nudit. Oblíbená jezera ke koupání i pláže jsou po Švýcarsku rozeseta skoro všude. Ke klasickému koupání a kempování se hodí snad celé pobřeží Bodamského jezera, dále Vierwaldstättersee a lokality jako Weggis, Brunnen nebo Meggen, pobřeží Ženevského jezera třeba v Montreux, tyrkysově modré Lungerersee a mnoho dalších.

Pro teplé podnebí a palmy jsou oblíbené pláže Lago Maggiore v Asconě nebo Lago di Lugano. Víceméně všechny pláže ve Švýcarsku jsou zadarmo veřejně přístupné. Milovníci klidnějších oblasti si jistě oblíbí výše položené jezero Klöntalersee, Brienzersee nebo Oeschinensee. Pro akčnější je zde spousta dalších aktivit.

Vodní sporty

Kromě spousty možností raftingu se lze věnovat třeba i windsurfingu nebo rybaření. Na windsurfing se perfektně hodí větrná jezera Wallensee nebo Sihlsee, rybářským rájem je zase neuvěřitelně tyrkysové Lungerersee. Krom toho je na většině velkých švýcarských jezerech povoleno chytat ryby z břehu bez omezení; háček s protihrotem je přísně zakázán.

Potápění v horských jezerech je zážitek podstatně odlišný od klasického mořského potápění mezi korály. Přesto je ale docela oblíbené. Jezera lákají hlavně na svou průzračnou vodu a s tím spojenou několikasetmetrovou viditelnost.

Motorkářský ráj

Kdo radši přehazuje rychlosti, měl by se vydat na tour po alpských passech. Furkapass, Grimselpass, Klausenpass nebo Simplonpass přivádějí každé léto do extáze spousty motorkářů. Jen pozor – bývají otevřené většinou od května/června jen do října.

Zimní sporty

Celou zimu jsou v horách perfektní podmínky pro všechny zimní sporty. Středisek je opravdu mnoho a jsou všude, zmiňme ale aspoň jeden z největších skiareáůl v Alpách 4 Vallées ve Verbier, lyžování na ledovci v Zermattu, Saas Fee nebo St. Moritz.

Nutno říci, že se jedná o opravdu exkluzivní místa, čemuž odpovídá i cena skipasů. Plno nádherných a levnějších sjezdovek je rozeseto po celém Švýcarsku. Doporučujeme areály Hoch-Ybrig, Stoos, Flumserberg nebo Sörenberg, kde si člověk parádně zalyžuje už od cca 1.000 Kč za den. Všechny informace o sjezdovkách jsou k nalezení na www.bergfex.ch.

Adrenalinové aktivity

Na své si přijdou i milovníci adrenalinu. Nachází se zde jeden z nejvyšších bungee jumpů na světě (220 m) na přehradě Verzasca, dále je zde nespočet oblasti vhodných k paraglidingu nebo base jump (Lauterbrunnen, Engelberg, Säntis).

Noční život

Ve Švýcarsku je třeba okusit i místní kulturu a noční život. V každém větším městě Švýcarska to minimálně o víkendu pořádně žije. Zatímco Curych je se svým partybulvárem Landstrasse podle našeho názoru moc poshy, Bern je prostě punk. Basilej nabízí mnoho klubů, hudebních i uměleckých akcí a Lausanne zase mnoho nekonformních hudebních klubů. St. Gallen je známý svým hiphopovym festivalem, rockový Greenfield festival se zase odehrává v nádherné kulise hor u Interlakenu a multižánrový Gurtenfestival na kopci s výhledem na celý Bern a bernské Alpy.

Filmové nadšence bude možná zajímat každoroční filmový festival v Locarnu. Veškeré informace k nočnímu životu jsou k nalezení na partyguide.ch.

Města

Jedním z nejkrásnějších měst Švýcarska je bezpochyby Lucern se svým dřevěným mostem a panoramatem jezera a Alp. Lahůdkou zde může být perfektně zpracované dopravní museum Verkehrshaus se spoustou interaktivních her či zajímavých simulací.

Curych nebo Basilej lákají jak architekturou, tak i povedenou ZOO, Bern zase na úžasně modrou řeku Aare vinoucí se skrz celé centrum a na svůj symbol – živé medvědy (je to doslova takový švýcarský Český Krumlov). Cestou přes most od medvědů do centra si v Bernu všimněte vody ve stoce tekoucí do kopce.

Ženeva uchvátí svým známým vodotryskem uprostřed jezera, Lausanne nám  připadá hezčí. Zvedá se prudce do kopce od jezera, skoro připomíná kopcovitý terén San Franciska. Je asi nejmenším městem s vlastním metrem vůbec a naleznete tu i museum Olympijských her – sídlí tady totiž MOV. Nádherné je i městečko Montreux se svým zámečkem Chillon vystupujícím přímo z vody Ženevského jezera. Za návštěvu stojí i další větší město francouzské části – Neuchatel.

Chystáš se do Švýcarska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Markéta Pichová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.