Švýcarsko
Švýcarsko

Doprava ve Švýcarsku

Jak se dopravit do Švýcarska

Nejrychleji a relativně levně se lze do Švýcarska dopravit letecky. Existuje poměrně dobré a levné spojení EasyJet mezi Basilejí a Prahou, dále se společností Swiss či Vueling do Ženevy či do Curychu. Mnoho spojů léta do Švýcarska také z Vídně. Lety trvají 1–2 hodiny.

Autobusem se cesta Praha–Curych dá zvládnout za devět hodin a vyjde průměrně na 1.000 Kč za jednu cestu. Trasu obsluhuje RegioJet, který dopravuje i do ostatních části Švýcarska, dále pak Nobless Line a ČSAD Tišnov. Nejkomfortnější je Nobless Line, nejlevnější jízdenky lze přes Regiojet pořídit i za pár set v akci.

Pro Čechy žijící poblíž Rakouska lze doporučit rakouský Railjet jezdící každé dvě hodiny trasu Vídeň – Curych, včasné jízdenky přes České dráhy až na rakousko-švýcarské hranice se dají poměrně stabilně pořídit za 14 EUR za jednu cestu (z Brna nebo Českých Budějovic do Feldkirchu). V dostatečném předstihu na oebb.at lze jízdenky z Vídně až do Curychu sehnat už od 29 EUR. Cesta z Vídně do Curychu vlakem trvá asi osm hodin.

Dále existuje plno možností spolujízdy. Příspěvek na benzin za jednu cestu se většinou pohybuje mezi 750–1.000 Kč.

Jak se dopravovat po Švýcarsku

Nejlevnějším způsobem dopravy do Švýcarska a hlavně následně po Švýcarsku vlastní auto. Veřejná doprava je ve Švýcarsku pravděpodobně nejkvalitnější a nejvíce integrovaná na světě, rozhodně však ale nepatří mezi nejlevnější.

Vlakem

Vlaky jsou zde rychlé a přesné a jízdní rady na sebe navazují s přesností švýcarských hodinek. Větší vzdálenosti jsou většinou obsluhovány rychlovlaky, na ty navazuje síť osobních vlaků a na ty zase lokální autobusová MHD či Postbus. Systém funguje do nejmenších detailů bez chybičky. Nikde nejsou žádné dlouhé prostoje a i do nejzazších částí země se lze veřejnou dopravou dostat za pár hodin, a to vždy na jedinou jízdenku, která kombinuje vlaky, autobusy nebo přívozy přes jezera.

Spoje jako St. Moritz – Zermatt či Bernina Express jsou navíc díky svým impozantním výhledům přes horské masivy právem považovány za jedny z nejkrásnějších tratí světa.

Vlaky jsou místními díky dlouhodobým slevovým kartám využívány opravdu hojně a často jsou dost přeplněné; pro turisty je to spíše dráhy špás. Řešením může být tzv. Swiss Travel Pass, s nímž 4 dny neomezeného cestování po zemi vyjdou na 260 CHF na osobu.

Jednorázové jízdenky je nejlepší bookovat alespoň několik dní předem přesně na určitý spoj, ceny jsou tak o 50 % levnější. To lze vyřídit pod záložkou Sparbilette na webové stránce švýcarských drah www.sbb.ch.

I když železnice patří k těm nejdražším v Evropě, projet se alespoň jednou vlakem ve Švýcarsku je takřka povinností. Jízda je opravdovým zážitkem, ať už se vydáte kamkoliv.

Autem

Kvalita silnic je velmi dobrá, provoz většinou o něco hustší než v ČR a řidiči relativně ohleduplní snad až na italský kanton Ticino. Je potřeba si uvědomit, že skoro všechna parkoviště v hustěji obydlených částech Švýcarska jsou placená. Mimo velkých měst stojí parkovné okolo 1–2 CHF/hod., do center Curychu, Basileje či dalších velkých měst se doporučuje dopravit se raději vlakem a auto nechat na předměstí.

Vyplatí se jezdit podle předpisů, jelikož radary na měření rychlosti i na projetí červené jsou téměř všude.

Auto si lze ve Švýcarsku pronajmout poměrně snadno, zato ale dost draze. Ceny paliv jsou o pár korun dražší než v ČR, jinak vše funguje podobně. Určitě si lze pronajmout i například jachtu na jezeře, ceny budou pravděpodobně velmi vysoké.

Autobusem

Dálková autobusová doprava není příliš rozšířená, prakticky veškeré spojení i do nejmenších vesnic vysoko v horách zajišťují vlaky. Jediným velkým dopravcem, který jezdí jak po Švýcarsku, tak do okolních zemí, je známý Flixbus. Jízdenky obvykle bývají mnohem levnější než cesta vlakem, avšak frekvence spojení je výrazně menší a rozhodně se nedostanete do všech míst.

Do menších obcí, kam nejezdí vlaky, vedou obvykle lokální autobusové linky, které vždy a za všech okolností na sebe navazují. Není problém si koupit jízdenku na vlak a na tu samou pak dále pokračovat autobusem.

Máte-li ve Švýcarsku nějakého trvale žijícího známého, zeptejte se ho na možnost tzv. Tageskarte. Obyvatelům každé obce je k dispozici 6 denních karet platných 24 hodin v určité datum neomezeně na veškerou veřejnou dopravu, často včetně lanovek. Stojí okolo 1.000 Kč a věřte, že za 24 hodin se dá procestovat doslova celé Švýcarsko. Krásně to ilustruje náš zdařený pokus objet vlakem celou zemi kolem dokola za méně než jeden den se zastávkami v St. Moritzu, Locarnu a Ženevě právě díky Tageskarte.

Lodí

Švýcarsko má i velmi hustou lodní dopravu po větších jezerech; cena je srovnatelná s cenou vlaku a lze tak spojit příjemné s užitečným. Navíc i lodní jízdní řády navazují na ostatní druhy dopravy a jsou integrované do společných jízdenek pro vlak i autobus.

Lanovkou

Další kapitolou jsou lanovky nebo zubačky, jimiž je celá země doslova poseta. Ceny jsou obvykle relativně dostupné s výjimkou nejturističtějších vrcholků jako Pilatus, Jungfraujoch či Klein Matterhorn.

Veřejná doprava – shrnutí

Veškerá veřejná doprava je navzájem velmi dobře propojena a všechny informace ohledně jízdních řádů či cen jsou dostupné na sbb.ch, a to nejen na železnici, ale i pro lokální autobusy, železnice nebo lanovky.

Ve městech pak fungují perfektní systémy MHD, které samozřejmě fungují přesně, bezchybně a pohodlně. Švýcarská města nejsou příliš velká, a tak vám cestování po nich nezabere moc času.

Chystáš se do Švýcarska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Markéta Pichová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.