Švýcarsko
Švýcarsko

Počasí ve Švýcarsku a kdy sem jet

Počasí ve Švýcarsku

Ačkoli si mnoho lidí myslí, že je Švýcarsko kvůli horám zem spíše chladná, není to pravda. V červenci–září je počasí i v horách teplé a relativně bez deště. Zimy jsou v horách chladné a ideální pro lyžaře či ostatní milovníky sněhu. V severní nížinaté oblasti panuje stejné klima jako v ČR, a to jak v létě, tak i v zimě. Specialitou je nejjižnější kanton Ticino, v němž panuje příjemné téměř subtropické klima. Je to dáno tím, že se celý nachází na jih od alpského pásma, které jej tím geograficky i klimaticky přiřazuje spíš k Itálii. 

Tabulka teplot během roku

Švýcarsko - Teploty stejné pro celou zemi, ve vyšších polohách značně chladněji

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
sníh
-1 °C
únor
sníh
0 °C
březen
přeháňky
7 °C
duben
přeháňky
11 °C
květen
polojasno
18 °C
červen
polojasno
21 °C
červenec
polojasno
24 °C
srpen
polojasno
23 °C
září
polojasno
18 °C
říjen
přeháňky
13 °C
listopad
přeháňky
7 °C
prosinec
přeháňky
0 °C

Kdy jet do Švýcarska

Milovníci tepla, koupání v jezerech a horských treků by měli vyrazit ideálně v červenci–září. Dříve bychom horské oblasti nedoporučovali, protože se tam sníh může držet až do května/června. Také většina průsmyků (alpských vysokohorských silnic) se otevírá až na přelomu května a června.

Pro nadšence do zimních sportů je jako dělaný prosinec–březen, kdy je většina horských středisek permanentně otevřena. Lahůdkou může být i letní lyžování, jelikož například v Saas Fee nebo v Zermattu lze na ledovci lyžovat celoročně. Počasí může přát horským aktivitám i ve zbytku roku, je to mnohdy jen o štěstí.

Chystáš se do Švýcarska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Markéta Pichová
naposledy aktualizováno 23. 02. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.