Švýcarsko
Švýcarsko

Bezpečnost ve Švýcarsku

Zdraví

Není potřeba se nijak speciálně očkovat nebo se obávat nějaké nemoci, kterou z ČR neznáte. Voda z kohoutku je běžné pitná, a pokud by snad nebyla, vždy na to bude upozorněno.

Vyplatí se být obezřetný v horách, nepouštět se do nebezpečných či vysokých lokalit za špatného počasí a sám, vyplatí se mít zkušenosti s každou aktivitou, kterou zde zkusíte. Laviny, ledovcové trhliny či prudké sesuvy skal nejsou neobvyklé. Příroda ve Švýcarsku velmi často dokazuje, že je přece jen naším pánem. Případné následky nehod na ledovcích, ferratach, skalách nebo ve vodě mohou velmi snadno končit zraněním nebo i smrtí.

Je důležité mít na podobně aktivity dobré pojištění; v případě nehody a následné záchranné akce nebo léčby se náklady mohou vyšplhat velmi vysoko. Čistě pro orientaci: výdaje za nasazení vrtulníků a záchranného týmu cca na 1 hodinu se vyšplhají na 2.500 CHF na osobu.

Při obezřetném chování, následování vyznačených stezek a dodržování všech pokynů  nikomu nehrozí bezprostřední nebezpečí.

Kriminalita

Kriminalita obecně v celém Švýcarsku nestojí za zmínku. Přesto se řiďte vlastním instinktem a pokud vycítíte, že něco není v pořádku, raději místo opusťte.

Přírodní katastrofy

Stav počasí či podmínek v horách lze snadno zkontrolovat na webu www.slf.ch. Zejména na jaře je potřeba dobře se informovat o riziku lavin či sesuvu skal. Při zdolávání ledovců jindy než na přelomu léta a podzimu doporučujeme obezřetnost, ledovcové trhliny často bývají zaváté novým sněhem, který vás nemusí udržet. 

Důležité kontakty 

Velvyslanectví České republiky sídlí v hlavním městě Bernu na adrese Botschaft der Tschechischen Republik, Burgernzielweg 2, 3006 Bern. 

Lokální kontakty:

  • Policie: 117,
  • Hasiči: 118,
  • Záchranná služba: 144,
  • Rega (horští záchranáři): 1414,
  • Platí zde ale i nám známá 112 jakožto všeobecné nouzové volání.

Chystáš se do Švýcarska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Markéta Pichová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.