Průvodce státem
Švýcarsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost ve Švýcarsku

Zdraví

Není potřeba se nijak speciálně očkovat nebo se obávat nějaké nemoci, kterou z ČR neznáte. Voda z kohoutku je běžné pitná, a pokud by snad nebyla, vždy na to bude upozorněno.

Vyplatí se být obezřetný v horách, nepouštět se do nebezpečných či vysokých lokalit za špatného počasí a sám, vyplatí se mít zkušenosti s každou aktivitou, kterou zde zkusíte. Laviny, ledovcové trhliny či prudké sesuvy skal nejsou neobvyklé. Příroda ve Švýcarsku velmi často dokazuje, že je přece jen naším pánem. Případné následky nehod na ledovcích, ferratach, skalách nebo ve vodě mohou velmi snadno končit zraněním nebo i smrtí.

Je důležité mít na podobně aktivity dobré pojištění; v případě nehody a následné záchranné akce nebo léčby se náklady mohou vyšplhat velmi vysoko. Čistě pro orientaci: výdaje za nasazení vrtulníků a záchranného týmu cca na 1 hodinu se vyšplhají na 2.500 CHF na osobu.

Při obezřetném chování, následování vyznačených stezek a dodržování všech pokynů  nikomu nehrozí bezprostřední nebezpečí.

Kriminalita

Kriminalita obecně v celém Švýcarsku nestojí za zmínku. Přesto se řiďte vlastním instinktem a pokud vycítíte, že něco není v pořádku, raději místo opusťte.

Přírodní katastrofy

Stav počasí či podmínek v horách lze snadno zkontrolovat na webu www.slf.ch. Zejména na jaře je potřeba dobře se informovat o riziku lavin či sesuvu skal. Při zdolávání ledovců jindy než na přelomu léta a podzimu doporučujeme obezřetnost, ledovcové trhliny často bývají zaváté novým sněhem, který vás nemusí udržet. 

Důležité kontakty 

Velvyslanectví České republiky sídlí v hlavním městě Bernu na adrese Botschaft der Tschechischen Republik, Burgernzielweg 2, 3006 Bern. 

Lokální kontakty:

  • Policie: 117,
  • Hasiči: 118,
  • Záchranná služba: 144,
  • Rega (horští záchranáři): 1414,
  • Platí zde ale i nám známá 112 jakožto všeobecné nouzové volání.

Kousek velehor uprostřed Evropy

Švýcarská konfederace se nachází ve střední Evropě, jihozápadně od České republiky. Sousedí s Německem, Francií, Itálií, Rakouskem a Lichtenštejnskem. Vzhledem ke své snadno dostupné poloze uprostřed Evropy a alpským masivům rozléhajícím se po celé jižní polovině země je Švýcarsko vyhledávanou destinací pro všechny milovníky hor a aktivit s nimi spojených. Ale nejen to, Švýcarsko zaujme i svou bohatou historií a kulturou – města jako Ženeva, Curych či hlavní město Bern určitě stojí za návštěvu.

Průvodce pro tebe napsal Markéta Pichová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
V zimě na lyže, na jaře do měst, v létě na túry.
Více o počasí
Letenky od
3 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x za měsíc a ušetříš cca 54 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Markéta Pichová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu