Tchaj-wan
Tchaj-wan

Doprava na Taiwanu

Jak na Tchaj-wan

Cesta na Tchaj-wan znamená odlet v Praze a mezipřistání v Šanghaji. Cena nejlevnějších letenek se pohybuje okolo 15.000 Kč. Celková doba cesty včetně mezipřistání se pohybuje mezi 15–20 hodinami dle zvoleného letu. Je možné odletět i ze sousední Vídně, často i o trochu levněji a rychleji, ale je nutné připočítat i přepravu z/na letiště zpět do ČR.

Jak se nejlépe dopravovat 

Po Tchaj-wanu je nejlepší využít dostupné a levné služby městské dopravy, případně vozidla taxislužby a v žádném případě nezkoušet hrdinství v podobě zapůjčení vozidla. Řídí se vpravo, ale hustý provoz a neustále kličkující skútry/mopedy mohou cizincům připravit opravdu pekelné chvíle, zvláště když nejsou vozidla nikterak pojištěna a i díky jistě jazykové bariéře je velmi obtížné cokoli případně řešit. Silnice, zejména po skončení pracovní doby, se stávají opravdovou džunglí.

Železnice

Mimo dopravu vozidlem místní taxislužby je možnost cesty rychlovlakem ze severu na jih ostrova za cenu přibližně 900 Kč. Při zakoupení lístku je zaručeno, že vaše místo bude čisté a jízdu si doslova užijete. Je nutné mít na paměti, že jednotlivé stanice se mohou nacházet mimo centrum dané lokality a proto případně počítat s dalšími náklady spojené s cestou do centra. Meziměstské spoje zajišťují lokální vlakové linky, za něž zaplatíte okolo 75 Kč dle rychlosti vlaku.

  • Jízdní řády a další informace ohledně rychlovlaků naleznete na webu thsr.com.tw,
  • Jízdní řády běžných vlaků pak hledejte na webu railway.gov.tw.

Autobusy

Naopak je potřeba zvýšené pozornosti při volbě autobusové dopravy. Názvy autobusů včetně jednotlivých zastávek jsou v místním jazyce, a pokud si opravdu nejste 100% jisti, kterou stanici chcete vystoupit, je vlaková doprava lepší volbou. Zároveň je nutné mít na paměti, že je potřeba mít připravenu přesnou částku, zbytek se nevrací.

Půjčení auta 

Byť tato volba není doporučena ani místními, palivo je velmi levné – litr benzinu vyjde na zhruba 15 Kč. Pokud ovšem cestovatel trvá na vozidle, je zde možnost pronájem vozidla i s řidičem.

Cestování autem je ve městech značně nepřehledné, mimo je situace lepší, pozor si však musíte dát úzké a klikaté silničky. Směrové nápisy bývají napsány i v latince.

Chystáš se na Taiwan?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Tomáš Chara
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.