Průvodce státem
Tchaj-wan
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé na Taiwanu

Historie v kostce 

První osídlení ostrova proběhlo již před více než 40.000 lety. Předkové dnešních domorodých kmenů byli převážně obyvatelé Tichého a Indického oceánu.

Po prohrané válce s Japonskem musela Čína r. 1895 postoupit Tchaj-wan Japonsku i přes pokusy místních obyvatel o založení vlastního státu – tzv. Tchajwanského demokratického státu. Japonská nadvláda trvala až do roku 1943, kdy byl ostrov opět přičleněn zpět k Číně (v tuto dobu byla země hospodářsky podstatně vyspělejší než většina pevninské Číny). Od r. 1949 je stát Tchaj-wan mezinárodně označován jako Čínská republika (Republic of China).

Lidé 

Místní obyvatelé jsou velmi vstřícní, pohostinní, a pokud vás někdo z nich pozve na Tchaj-wan, můžete si být jistí, že se o vás budou starat jako o člena rodiny. Pro místní je starost o druhé na prvním místě a rádi vás vezmou do místních rodinných stravovacích zařízení, projdou Taipei a upozorní, na co si dát pozor a co si naopak nenechat ujít.

Nepočítejte ovšem s ochotou chodit větší vzdálenosti pěšky, přece jen jsou místní zvyklí se dopravit autem až na místo určení. Při zmínce o absolvování víkendové procházky o vzdálenosti 15–20 km se jim ježí vlasy hrůzou. Neuvěřitelnou slušnost a starost místních si uvědomíte například při přecházení silnice, kdy vás často automaticky chytají za paži a upozorňují na vyvýšený obrubník, ať nezakopnete.

Svátky 

Tchaj-wan má naprosto odlišné svátky od našich končin. Jedním ze svátků, které rozhodně stojí za pozornost, je Čínský Nový rok, známý jako svátek jara. Milovníkům vody a lodí jistě nesmí uniknout Festival dračích lodí začátkem května, který patří do trojice nejvýznamnějších svátků Tchaj-wanu. Závody jsou pořádány především ve městech s vodními kanály, jako je například Taipei, Lugang nebo Keelung. Je ovšem nutné počítat s velkou pravděpodobností dešťů, které zrovna v tomto období panují nad celým územím.

Obchody mívají velmi dlouho otevírací dobu, například řetězce 7eleven fungují nepřetržitě 24 hodin. Otevírací doba je často od 10:00.

Čínský drak

Kultura 

Mezi místní kulturu můžeme jistě zařadit přípravu čaje. Je to opravdový rituál, který vřele doporučujeme absolvovat každému cestovateli. Je vhodné mít s sebou místního obyvatele, který je schopen „přednášku“ v obchodě s čajem přeložit. Dozvíte se něco o historii čaje, lokalitě sběru čajových lístků, době a procesu fermentace a před samotnou ochutnávkou následují nezbytné instrukce, kolik času si jaký výluh zaslouží. Místní obyvatelé vás rádi na tato místa zavedou a rádi se chlubí čajem vypěstovaným na Tchaj-wanu.

Je až neuvěřitelné, s jakou radostí vám čaj připraví zdarma na ochutnávku, usadí vás do pohodlného křesla ke stolu a rádi pomohou i s výběrem čaje. Pořídit lze od obyčejných vakuových balíčků čaje za cca 300–400 Kč po letité čaje v ručně vyráběných keramických dózách obalené saténem ve „zlaté“ krabici v hodnotě až desítek tisíc Kč.

Milovníky keramiky jistě potěší návštěva výrobny a prodejny porcelánu. Dají se zde pořídit opravdu nádherné čajové sady i jiné dárkové předměty. Ceny se často pohybují v závratných výšinách, ale i zde platí, že co si člověk neusmlouvá, to nemá. Pěkná základní čajová sada vhodná jako dárek (6 ks malých šálků, čajová konvička) vás přijde v přepočtu na cca 1.500 – 2.000 Kč.

Jazyk 

Místním oficiálním jazykem je standardní čínština neboli mandarínština. Setkáte se s ní naprosto všude a výjimečně narazíte na anglický ekvivalent přeložený pod ním.

Díky faktu, že není Tchaj-wan tolik vyhledávanou turistickou destinací, ale jen jakousi přestupní stanicí do dalších destinací, je zde docela problém s angličtinou. Po příletu se běžně setkáte s problémem místních taxikářů přečíst adresu hotelu v latince. Je tedy více než vhodné si nechat od někoho na malý kousek papíru přepsat adresu hotelu nebo důležitých míst do místní symboliky a tento opravdu nikde neztratit! Často i recepční v hotelu (mimo prestižní hotely v centru Taipei) mají problém porozumět anglickým výrazům, zejména v těch menších či odlehlejších místech. 

Turismus 

Turistickým lákadlem jsou zejména rozmanité krásy přírody a historické chrámy. Každý si je zde schopen nalézt to své. Milovníky hor potěší kopcovitý terén ve středu a na východě území. Klidné duše si jistě rádi najdou místo na úžasných plážích jižního cípu ostrova, kde se dá vykoupat i ochutnat čerstvě připravený pokrm z místního moře. 

Do historických chrámů je vstup zdarma a často možná překvapí svou lokací – přímo uprostřed zastavěné obytné čtvrti typu panelové sídliště. Snad ještě více překvapí automat na kávu situovaný ihned za vstupem do takového historického skvostu. Kromě estetiky to ničím nenaruší neopakovatelnou atmosféru uvnitř takové stavby. Člověk je naprosto pohlcen atmosférou a vůní linoucí se ze zapálených vonných tyčinek. Tyto jedinečné chvíle si můžete zdokumentovat v podobě fotografie.

Geografie

Tchaj-wan nabízí velmi rozmanité prostředí – od horských procházek přes termální oblasti až po uvolněný odpočinek na pláži. Každý si tu najde opravdu to své. Díky své kompaktní rozloze se toho dá stihnout opravdu hodně.

I přes velmi odlehlé a klidné části se najde několik míst, kterým se rozhodně vyplatí vyhnout (alespoň v ten opravdu nevhodný čas) – mezi taková místa patří například večerní promenáda v okolí řeky Danshui v Taipei, která se nachází přímo výstupní stanicí metra, národní park Yangmingshan o slunném víkendu a v neposlední řadě snaha o využití vlakového spojení na východním pobřeží v pátek po pracovní době – jízdenky se začínají prodávat 14 dní předem a jsou velmi rychle vyprodány.

Kladný časový posun oproti ČR činí 6 hodin (letní čas) a 7 hodin (zimní čas). Celý ostrov je zhruba o polovinu menší než ČR.

Země s vůní zeleného čaje a nevšedních kulinářských zážitků

Již první pohled na tvar ostrova Tchaj-wan na mapě prozradí jeho obrovské lákadlo – lístek čaje. Tento ostrov mající rozlohu cca poloviny naší republiky leží asi 150 km na východ od Číny a 500 km severně od Filipín na spojnici Jihočínského a Východočínského moře. 

Tchaj-wan leží neprávem na okraji turistického zájmu. Málokdo by tušil, že v jeho střední a východní části se tyčí hory až do výšek přesahující 3.950 m n. m. Kromě krásné přírody, jedné z nejlepších kuchyní na světě a spousty historických chrámů se ostrov může chlubit tím nejpřátelštějším obyvatelstvem, s jakým se můžete na svých cestách setkat. Ostrov velmi rychle nechá zapomenout na všední starosti a strasti života při popíjení vynikajícího ručně sklízeného oolong čaje na místních horských plantážích – je to opravdový požitek.

Průvodce pro tebe napsal Tomáš Chara
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
Léto je ideální pro milovníky horka, v zimě je příjemně.
Více o počasí
Letenky od
13 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 24 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Tomáš Chara
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 8 měs
Navrhni úpravu