Průvodce státem
Tchaj-wan
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny na Taiwanu

Aktuální kurz 1 Kč = 1.32 NT$

Tchajwanský dolar

Oficiální měnou na ostrově je tchajwanský dolar (TWD). Setkáte se s bankovkami a mincemi přibližně stejné hodnoty jako u nás a vejdou se do běžně peněženky.

Směnárny a platba kartou

První směnárny naleznete již po příletu na letiště ještě před imigrační zónou. Kurz v těchto směnárnách je často akceptovatelný a vyplatí se měnit již zde. Je zde možnost výměny EUR/USD. Peníze je dále možnost vyměnit v některé z bank, kde je kurz o trochu lepší než na letišti, ale je nutné počítat s možnou neakceptací eura.

Platba kartou je na veřejných místech stále preferovanější variantou než platba hotově, není ovšem problém kdekoli zaplatit i hotovostí.

Kolik co stojí 

Potraviny, resp. stravování v restauracích, jsou obecně dražší než u nás. V běžných restauracích vyjde například rizoto s mořskými plody na cca 400 Kč, za steak se dá zaplatit okolo 550 Kč. V menších rodinných restauracích či fast foodech jsou ceny o poznání nižší. Pro příklad: snídaňové menu 68 Kč, obědové menu pro několik osob 700 Kč, hamburger v Subway 50 Kč, káva Latte 65 Kč. Milovník mořských plodů nechá za lososa se zeleninou okolo 330 Kč a oliheň cca 250 Kč. 

Při nákupech v obchodě vyjde balení 1 l pitné vody na 18 Kč 0,5 l piva Heineken na 47 Kč a kus kiwi na 16 Kč. Velmi drahé je hroznové víno, za které zaplatíte okolo 150 Kč za kilo.

Spropitné a smlouvání 

Smlouvání je základním prostředkem, jak ušetřit peníze. Toto platí pouze při nákupech v obchodech, nikoli v restauracích či při využívání služeb. Spousta obchodníků vydělává právě na turistech akceptujících cenu na štítku. Výše usmlouvané částky záleží na jazykové vybavenosti obchodníka a na vaší ochotě danou věc koupit, ale přibližně 10 % se dá ušetřit vždy.

Spropitné se na Tchaj-wanu běžně pohybuje okolo 10–15 %. V hotelových restauracích je spropitné často již zahrnuto v ceně. V případě využití taxi není potřeba nechávat spropitné a často je to pro řidiče i matoucí. Pokud si nejste jisti výší spropitného, je běžné se zeptat.

Jak ušetřit 

Nejvíc peněz se dá bezesporu ušetřit na stravování využíváním malých lokálních rodinných restaurací a jídlo je zde vždy výtečné. Milovníky nákupů potěší možnost smlouvání v menších obchůdcích s upomínkovými předměty.

Denní rozpočet 

Nízkorozpočtový cestovatel by měl při své cestě počítat s cenou hostelu bez snídaně okolo 500 Kč a stravování (3x denně) ho vyjde na celý den na cca 260 Kč. Nejekonomičtějším dopravním prostředkem je veřejná doprava. Zde za celodenní jízdenku v metru zaplatí cca 130 Kč. Minimální celodenní výdaj v nejlevnější variantě pobytu, kdy ochutnáme místní kuchyni, přespíme v hostelu a ještě se podíváme metrem po libovolných místech, činí cca 900 Kč na osobu/den.

Zlatá střední cesta zahrnuje komfort v hotelu se snídaní (1.400 Kč za noc), jedno denní jídlo si dopřejeme v restauraci a dopravovat se po Tchaj-wanu budeme taxi, kde nás 1 km vyjde zhruba na 15 Kč. Abychom něco viděli, počítejme zhruba s 200 km cesty. Tato zlatá střední cesta vyjde na cca 2.100 Kč na osobu/den.

Pokud si dovolenou opravdu chceme užít a dopřát si trochu luxusu, ubytujeme se v některém z nádherných resortů, pronajmeme si auto s řidičem (kapacita max. 4 osoby) a budeme si užívat plnými doušky místní gastronomické kouzlo, vyjde nás to na 10.000 Kč na osobu/den.

Pro všechny volby platí jistá finanční rezerva v případě nečekaných výdajů, přilákání vůně místní kuchyně či nákupu suvenýrů ve výši cca 15–20 %.

Země s vůní zeleného čaje a nevšedních kulinářských zážitků

Již první pohled na tvar ostrova Tchaj-wan na mapě prozradí jeho obrovské lákadlo – lístek čaje. Tento ostrov mající rozlohu cca poloviny naší republiky leží asi 150 km na východ od Číny a 500 km severně od Filipín na spojnici Jihočínského a Východočínského moře. 

Tchaj-wan leží neprávem na okraji turistického zájmu. Málokdo by tušil, že v jeho střední a východní části se tyčí hory až do výšek přesahující 3.950 m n. m. Kromě krásné přírody, jedné z nejlepších kuchyní na světě a spousty historických chrámů se ostrov může chlubit tím nejpřátelštějším obyvatelstvem, s jakým se můžete na svých cestách setkat. Ostrov velmi rychle nechá zapomenout na všední starosti a strasti života při popíjení vynikajícího ručně sklízeného oolong čaje na místních horských plantážích – je to opravdový požitek.

Průvodce pro tebe napsal Tomáš Chara
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
Léto je ideální pro milovníky horka, v zimě je příjemně.
Více o počasí
Letenky od
13 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 24 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Tomáš Chara
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 8 měs
Navrhni úpravu