Tchaj-wan
Tchaj-wan

Jídlo na Taiwanu

Tchajwanská kuchyně

Místní kuchyni symbolizují čerstvé ingredience, vynikající rýže, zelenina a mořské plody. Najdeme zde čínské, japonské i místní pokrmy. Mezi nejoblíbenější pokrmy patří „knedlíčky“ plněné zeleninou, masem či mořskými plody, které se doslova rozplývají na jazyku, ústřicová omeleta, čerstvé tofu, nudle či smažený kuřecí kotlet. Je velmi těžké najít pokrm, který by se nepovedl či nevábně vypadal. Ať už si dáte cokoliv, místní jídlo si doslova zamilujete. Opravdu skvělé je, že všechna jídla jsou velmi lehká a snadno stravitelná. Cítíte se méně unaveni a velice rychle si na to zvyknete – o to těžší je návrat domů.

Jak se stravovat jako místní 

Pokud budete chtít zapomenout na všechny zvyklosti našich krajin a na chvilku se vžít do místního života, je dobré navštívit nějakou rodinnou restauraci, kde vás nejen přivítají milým úsměvem ale i skvěle a ochotně obslouží. Místní velmi ocení, pokud uvidí, že vám chutná.

Je zdejší tradicí objednat více menších porcí a ty sdílet s ostatními, než jen mít jednu pro sebe a nerozdělit se – toto u cizince akceptují, ale potěší je, když myslíte i na druhé. Rodinné restaurace nabízí opravdu nepřeberné množství pokrmů z nejrůznějších čerstvých surovin – opravdu záleží jen na vaší chuti. Běžně se jí čínskými hůlkami, ale není prohřeškem požádat o příbor. V případě konzumace rýže je potřeba dbát místních tradic a vyvarovat se odložení hůlek ve stylu „zapíchnutí do rýže“, to je znakem neslušnosti.

Cestou z restaurace si ještě můžete dopřát nějakou dobrotu ve stánku na ulici. I přes první dojem nepořádku na ulici, změti kabelů na elektrických vedeních a neutichajících zvuků motorů skútrů je v restauracích dokonale čisto a místní o hygienu velice dbají.

Při procházení místními uličkami s jídlem můžete jako turista narazit na různá podivuhodná lákadla, například na hadí krev. Toto opravdu nedoporučujeme konzumovat a je dobré se těmto lokalitám vyhýbat.

Obvyklé ceny v restauracích 

Oproti rodinným pouličním restauracím je často potřeba si místo v klasické restauraci zamluvit dopředu (například vyhlášená restaurace ve spodním patře věže 101). Tyto restaurace již ztrácí autentičnost a rodinnou atmosféru, nicméně ji vynahrazují často i přípravou pokrmů přímo před vámi. 

V menších rodinných restauracích počítejte s útratou okolo 200–300 Kč za osobu (dle množství a počtu ochutnaných jídel). Ve větších restauracích to může být i o několik set více. Pokud si ovšem budete chtít dopřát a ochutnat vše, co vaše oči zaujme (a že toho opravdu je hodně), připravte se na útratu okolo 800–900 Kč.

Chystáš se na Taiwan?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Tomáš Chara
naposledy aktualizováno 02. 10. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.