Průvodce státem
Tchaj-wan
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo na Taiwanu

Tchajwanská kuchyně

Místní kuchyni symbolizují čerstvé ingredience, vynikající rýže, zelenina a mořské plody. Najdeme zde čínské, japonské i místní pokrmy. Mezi nejoblíbenější pokrmy patří „knedlíčky“ plněné zeleninou, masem či mořskými plody, které se doslova rozplývají na jazyku, ústřicová omeleta, čerstvé tofu, nudle či smažený kuřecí kotlet. Je velmi těžké najít pokrm, který by se nepovedl či nevábně vypadal. Ať už si dáte cokoliv, místní jídlo si doslova zamilujete. Opravdu skvělé je, že všechna jídla jsou velmi lehká a snadno stravitelná. Cítíte se méně unaveni a velice rychle si na to zvyknete – o to těžší je návrat domů.

Taiwanská kuchyně

Jak se stravovat jako místní 

Pokud budete chtít zapomenout na všechny zvyklosti našich krajin a na chvilku se vžít do místního života, je dobré navštívit nějakou rodinnou restauraci, kde vás nejen přivítají milým úsměvem ale i skvěle a ochotně obslouží. Místní velmi ocení, pokud uvidí, že vám chutná.

Je zdejší tradicí objednat více menších porcí a ty sdílet s ostatními, než jen mít jednu pro sebe a nerozdělit se – toto u cizince akceptují, ale potěší je, když myslíte i na druhé. Rodinné restaurace nabízí opravdu nepřeberné množství pokrmů z nejrůznějších čerstvých surovin – opravdu záleží jen na vaší chuti. Běžně se jí čínskými hůlkami, ale není prohřeškem požádat o příbor. V případě konzumace rýže je potřeba dbát místních tradic a vyvarovat se odložení hůlek ve stylu „zapíchnutí do rýže“, to je znakem neslušnosti.

Cestou z restaurace si ještě můžete dopřát nějakou dobrotu ve stánku na ulici. I přes první dojem nepořádku na ulici, změti kabelů na elektrických vedeních a neutichajících zvuků motorů skútrů je v restauracích dokonale čisto a místní o hygienu velice dbají.

Při procházení místními uličkami s jídlem můžete jako turista narazit na různá podivuhodná lákadla, například na hadí krev. Toto opravdu nedoporučujeme konzumovat a je dobré se těmto lokalitám vyhýbat.

Obvyklé ceny v restauracích 

Oproti rodinným pouličním restauracím je často potřeba si místo v klasické restauraci zamluvit dopředu (například vyhlášená restaurace ve spodním patře věže 101). Tyto restaurace již ztrácí autentičnost a rodinnou atmosféru, nicméně ji vynahrazují často i přípravou pokrmů přímo před vámi. 

V menších rodinných restauracích počítejte s útratou okolo 200–300 Kč za osobu (dle množství a počtu ochutnaných jídel). Ve větších restauracích to může být i o několik set více. Pokud si ovšem budete chtít dopřát a ochutnat vše, co vaše oči zaujme (a že toho opravdu je hodně), připravte se na útratu okolo 800–900 Kč.

Země s vůní zeleného čaje a nevšedních kulinářských zážitků

Již první pohled na tvar ostrova Tchaj-wan na mapě prozradí jeho obrovské lákadlo – lístek čaje. Tento ostrov mající rozlohu cca poloviny naší republiky leží asi 150 km na východ od Číny a 500 km severně od Filipín na spojnici Jihočínského a Východočínského moře. 

Tchaj-wan leží neprávem na okraji turistického zájmu. Málokdo by tušil, že v jeho střední a východní části se tyčí hory až do výšek přesahující 3.950 m n. m. Kromě krásné přírody, jedné z nejlepších kuchyní na světě a spousty historických chrámů se ostrov může chlubit tím nejpřátelštějším obyvatelstvem, s jakým se můžete na svých cestách setkat. Ostrov velmi rychle nechá zapomenout na všední starosti a strasti života při popíjení vynikajícího ručně sklízeného oolong čaje na místních horských plantážích – je to opravdový požitek.

Průvodce pro tebe napsal Tomáš Chara
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
Léto je ideální pro milovníky horka, v zimě je příjemně.
Více o počasí
Letenky od
13 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 24 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Tomáš Chara
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 8 měs
Navrhni úpravu