Průvodce státem
Uganda
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Aktivity v Ugandě

Parky a rezervace

Příroda, to je hlavní důvod, proč do Ugandy jet. V Ugandě najdete 10 národních parků a dalších asi 50 chráněných území. Ať už si vyberete jakýkoli, v každém najdete něco unikátního.

Stopování goril a jejich habituace

Životním zážitkem se stane pozorování horských goril v jejich přirozeném prostředí. Horské gorily žijí pouze v Ugandě, Rwandě a Demokratickém Kongu, nedají se chovat v zoo. Na světě zbývá už posledních 700–800 jedinců a polovina z nich žije v Ugandě. Gorilí rodiny, které jsou postupně navyklé na lidi, můžete stopovat v národních parcích Bwindi a Mgahinga. Výprava do pralesa za gorilami trvá několik hodin, ale odměnou vám bude jedinečný zážitek, který těžko něco překoná. Habituace znamená proces přizpůsobování divokých zvířat na lidi, a pokud se pro tuto aktivitu rozhodnete, vydáte se na cestu k ještě polodivokým gorilám.

Podobným neopakovatelným zážitkem bude pozorování šimpanzů, které je možná ještě těžší spatřit ve volné přírodě než gorily. Na šimpanzí trekking se vydejte do národního parku Kibale.

Uganda

Plavba po kanálu Kazinga v Queen Elizabeth NP

Pravé safari můžete vidět i z paluby lodi. Skvělým zážitkem je plavba po kanále Kazinga spojující Edwardovo jezero a jezero George. Z lodi uvidíte líně povalující se hrochy, krokodýly čekající na kořist, slony, africká prasata, spoustu ptáků a dalších zvířat. Plavba je mini přednáškou o africké floře a fauně a měla by se proto určitě objevit na seznamu aktivit.

Detailnější popis národních parků a co je možné navštívit najdete na stránce Uganda Wildlife Authority, kde jsou uvedené i ceny za jednotlivé vstupy a aktivity.

http://www.ugandawildlife.org/

Výstup na Margherita Peak v pohoří Rwenzori

Nemusíte být horolezec, abyste se dostali na vrchol třetí nejvyšší hory Afriky. Samotný výstup trvá minimálně 7 dní a od třetí zóny je zapotřebí určitého horolezeckého vybavení. Pokud nemáte tolik času, už při výstupu do tábora nad 2.000 m poznáte neuvěřitelnou rozmanitost tohoto pohoří. Při celkovém výstupu projdete několika geografickými zónami – od tropického dešného lesa až po vrcholy, kde leží sníh po celý rok.

Monumenty království Buganda

Představitel největšího a nejrozvinutějšího kmene Baganda má stále ve společnosti velký význam. Jejich král, kabaka, i nadále představuje velkou autoritu, ač nemá v prezidentském státě žádnou pravomoc. Pozůstatky království Buganda a jejich posvátná místa najdete v Kampale a jejím okolí. Navštivte Kasubi, místo odpočinku bugandských králů nebo palác Mengo, který slouží jako sídlo krále a jeho vlády. Tento palác má za sebou i nepěknou historii za vlády Idy Amina.

Pláže

I v Ugandě najdete pláže, a to na březích Viktoriina jezera. Pláže jsou dobře vybavené a o víkendech zde hrají místní dýdžejové. I když se někteří návštěvníci v jezeře koupou, ve vodě žijí paraziti způsobující bilharziózu, a proto se plavání v žádném případě nedoporučuje. Známé pláže jsou v Entebbe a platí se vstupné asi 2.000 USh. Zajímavá je pláž Aero, vzdálená asi 1 km od letiště. Tady můžete najít maketu letadla Idi Amina a pozorovat západ slunce za zvuků přírody, daleko od shonu Kampaly. 

Tam, kde začíná Nil a žijí horské gorily

Perla Afriky, Uganda, se nachází ve východní Africe v oblasti Velkých jezer. Sousedí s Keňou na východě, s Rwandou a Tanzanií na jihu, s DR Kongo na západě a s Jižním Súdánem na severu. 

Příroda, kterou Uganda oplývá, je jednou z nejrozmanitějších, jaké můžete najít v jedné zemi. Spatřit horské gorily je asi hlavní důvod, proč se do Ugandy jezdí. Země nabízí mnohem víc. Metropole Kampala je moderní město s krásnými hotely, restauracemi západního stylu a supermarkety. I přesto se ale život v ní nemění a lidé pořád pracují v ulicích, nakupují na tržištích a jedí u pouličních stánků. Zpomalíte. Uganda je země, kde na všechno máte dost času, kde vás lidé budou považovat za hosty a kde safari znamená vlastně všechno kolem vás. 

Průvodce pro tebe napsal Tereza Jůnová
Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Zima a léto
Nejlépe se cestuje na zlomu období sucha a dešťů.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x do roka a ušetříš cca 32 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Tereza Jůnová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu