Uganda
Uganda

Co dělat v Ugandě

Parky a rezervace

Příroda, to je hlavní důvod, proč do Ugandy jet. V Ugandě najdete 10 národních parků a dalších asi 50 chráněných území. Ať už si vyberete jakýkoli, v každém najdete něco unikátního.

Stopování goril a jejich habituace

Životním zážitkem se stane pozorování horských goril v jejich přirozeném prostředí. Horské gorily žijí pouze v Ugandě, Rwandě a Demokratickém Kongu, nedají se chovat v zoo. Na světě zbývá už posledních 700–800 jedinců a polovina z nich žije v Ugandě. Gorilí rodiny, které jsou postupně navyklé na lidi, můžete stopovat v národních parcích Bwindi a Mgahinga. Výprava do pralesa za gorilami trvá několik hodin, ale odměnou vám bude jedinečný zážitek, který těžko něco překoná. Habituace znamená proces přizpůsobování divokých zvířat na lidi, a pokud se pro tuto aktivitu rozhodnete, vydáte se na cestu k ještě polodivokým gorilám.

Podobným neopakovatelným zážitkem bude pozorování šimpanzů, které je možná ještě těžší spatřit ve volné přírodě než gorily. Na šimpanzí trekking se vydejte do národního parku Kibale.

Plavba po kanálu Kazinga v Queen Elizabeth NP

Pravé safari můžete vidět i z paluby lodi. Skvělým zážitkem je plavba po kanále Kazinga spojující Edwardovo jezero a jezero George. Z lodi uvidíte líně povalující se hrochy, krokodýly čekající na kořist, slony, africká prasata, spoustu ptáků a dalších zvířat. Plavba je mini přednáškou o africké floře a fauně a měla by se proto určitě objevit na seznamu aktivit.

Detailnější popis národních parků a co je možné navštívit najdete na stránce Uganda Wildlife Authority, kde jsou uvedené i ceny za jednotlivé vstupy a aktivity.

http://www.ugandawildlife.org/

Výstup na Margherita Peak v pohoří Rwenzori

Nemusíte být horolezec, abyste se dostali na vrchol třetí nejvyšší hory Afriky. Samotný výstup trvá minimálně 7 dní a od třetí zóny je zapotřebí určitého horolezeckého vybavení. Pokud nemáte tolik času, už při výstupu do tábora nad 2.000 m poznáte neuvěřitelnou rozmanitost tohoto pohoří. Při celkovém výstupu projdete několika geografickými zónami – od tropického dešného lesa až po vrcholy, kde leží sníh po celý rok.

Monumenty království Buganda

Představitel největšího a nejrozvinutějšího kmene Baganda má stále ve společnosti velký význam. Jejich král, kabaka, i nadále představuje velkou autoritu, ač nemá v prezidentském státě žádnou pravomoc. Pozůstatky království Buganda a jejich posvátná místa najdete v Kampale a jejím okolí. Navštivte Kasubi, místo odpočinku bugandských králů nebo palác Mengo, který slouží jako sídlo krále a jeho vlády. Tento palác má za sebou i nepěknou historii za vlády Idy Amina.

Pláže

I v Ugandě najdete pláže, a to na březích Viktoriina jezera. Pláže jsou dobře vybavené a o víkendech zde hrají místní dýdžejové. I když se někteří návštěvníci v jezeře koupou, ve vodě žijí paraziti způsobující bilharziózu, a proto se plavání v žádném případě nedoporučuje. Známé pláže jsou v Entebbe a platí se vstupné asi 2.000 USh. Zajímavá je pláž Aero, vzdálená asi 1 km od letiště. Tady můžete najít maketu letadla Idi Amina a pozorovat západ slunce za zvuků přírody, daleko od shonu Kampaly. 

Chystáš se do Ugandy?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Tereza Jůnová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.