Uganda
Uganda

Jídlo v Ugandě

Ugandská kuchyně

Typická ugandská jídla jsou velmi bohatá na škrob. Nejběžnější je posho – kaše z kukuřičné mouky, matooke – v listech vařená speciální odrůda banánů; rýže a fazole. Brambory a těstoviny jsou dražší, ale také dostupné. Jí se hlavně ryby (tilapia) a hovězí nebo kozí maso. Zelenina se k vařeným pokrmům přidává jen v malém množství. Na trhu je v nabídce spousta čerstvé zeleniny a ovoce, kterou si můžete sami zpracovat.

Uganda produkuje svá vlastní piva značky Nile, Bell a Club. Rozšířená jsou keňská piva Tusker. Vysoce kvalitní je káva a čaj. V Ugandě se také vyrábí lihovina podobná ginu jménem Warangi. Pokud tento nápoj chcete ochutnat, vždy ho pijte jen z originálních lahví. Náhražky mohou způsobit slepotu.

Jak se stravovat jako místní

Místní lidé nakoupí suroviny na přípravu jídla na trhu nebo v malých kamených prodejnách a z toho připravují oběd a večeři. Na ulici je nejlepší koupit rolex – placku čapatí usmaženou s vejci nebo ovoce, které je neuvěřitelně dobré a levné. Sladké pečivo podobné našim koblihám také nestojí mnoho.

Rolex stojí v přepočtu zhruba 8 Kč, kousek ovoce jako banán, ananas avokádo nebo jack fruit je ještě levnější.

Obvyklé ceny v restauracích

Lepší bistra, kavárny a restaurace, kde dostanete například pizzu nebo cappuccino, najdete hlavně v Kampale.  Takovým podnikem je třeba Café Javas. Pokud se ubytujete v safari lodge nebo hotelu, budete mít na výběr rozmanité pokrmy jak ugandské, tak mezinárodní kuchyně. Na takových místech začínají ceny za předkrmy na 60 korunách, hlavní jídlo stojí 200 Kč a nápoje stojí od 20 Kč výše.

Chystáš se do Ugandy?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Tereza Jůnová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.