Průvodce státem

Uganda

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Tam, kde začíná Nil a žijí horské gorily

Perla Afriky, Uganda, se nachází ve východní Africe v oblasti Velkých jezer. Sousedí s Keňou na východě, s Rwandou a Tanzanií na jihu, s DR Kongo na západě a s Jižním Súdánem na severu. 

Příroda, kterou Uganda oplývá, je jednou z nejrozmanitějších, jaké můžete najít v jedné zemi. Spatřit horské gorily je asi hlavní důvod, proč se do Ugandy jezdí. Země nabízí mnohem víc. Metropole Kampala je moderní město s krásnými hotely, restauracemi západního stylu a supermarkety. I přesto se ale život v ní nemění a lidé pořád pracují v ulicích, nakupují na tržištích a jedí u pouličních stánků. Zpomalíte. Uganda je země, kde na všechno máte dost času, kde vás lidé budou považovat za hosty a kde safari znamená vlastně všechno kolem vás. 

Průvodce pro tebe napsal Tereza Jůnová
Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Zima a léto
Nejlépe se cestuje na zlomu období sucha a dešťů.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x do roka a ušetříš cca 32 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Ugandy

Co vidět a navštívit v Ugandě

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Ugandě

Zavřít boční panel

Pohoří Ruwenzori

Mystické hory na západě Ugandy na hranicích s DR Kongo. Ač nejvyšší bod pohoří má přes 5.000 m n. m., Rwenzori leží velmi blízko rovníku. Díky tomu zde na jednom místě roste mnoho druhů rostlin typických pro úplně jiné geografické zóny.

Zavřít boční panel

Národní park Bwindi

Park je znám hlavně jako domov horských goril, za nimiž se můžete vydat do pralesa. Bwindi je ale také ornitologickou laboratoří, mnoho druhů ptáků se vyskytuje pouze zde. Původní obyvatelé pralesů, lidé kmene Batwa, stále žijí v blízkosti parku a je možné se za nimi také vypravit.

Zavřít boční panel

Národní park Queen Elizabeth

Samotný park je jeden z nejdostupnějších parků v Ugandě. K návštěvě nepotřebujete průvodce, ani ozbrojený doprovod. Cesty jsou dobře udržované a značené. Z auta uvidíte paviány, antilopy, buvoly a možná vám přes cestu přeběhne slon. Tento park je znám výskytem stromových lvů, za nimiž je možné se vypravit s organizovanou skupinou. Parkem prochází rovník a jeho linie je označena sloupy z každé strany cesty.

Zavřít boční panel

Jinja

Viktoriiono jezero je považováno za místo, kde pramení Nil. Jinja se díky tomu stala centrem vodních sportů. Po Nilu se můžete vydat na raftu, kánoích nebo jen vyplout na loďkách při některém z organizovaných výletů. Na řece leží několik mohutných vodopádů a zkusit můžete i bungee jumping. Za návštěvu stojí i nedaleký prales Mabira.

Zavřít boční panel

Jezero Bunyonyi

Oáza klidu uprostřed lesů stranou chaosu, který zažijete v okolních vesnicích. Jediné jezero v Ugandě, kde si můžete zaplavat bez rizika onemocnění bilharziózou. Jednou z možností, jak se přepravit na ostrovy rozeseté po jezeře, je nasednout do tradiční lodě zvané dugout a pádlovat. Turistická infrastruktura je zde dobře vybudovaná, přesto si místo uchovává svoji atmosféru.

Zavřít boční panel

Murchinson Falls

Nejstarší a největší národní park Ugandy se může pochlubit ohromujícími vodopády na řece Nil, padající z výšky 45 m. V parku převažují savany nad tropickými lesy, a proto zde uvidíte žirafy, slony a buvoly. Hroši a krokodýli žijí v jezerech permanentně.

Zavřít boční panel

Národní park Kidepo

Tento odlehlý park najdete v severní Ugandě až u hranic s Jižním Súdánem. Park se rokládá mezi dvěma říčními údolími Narus a Kidepo. Řeky v obdobích sucha mizí a pro zvířata tak zůstávají jen velké tůně a mokřady k osvěžení. Savany se v obdobích sucha mění na polopouště, kde spatříte i hyeny, gepardy nebo zebry.

Zavřít boční panel

Kampala

Hlavní město Ugandy možná nepatří k nejkrásnějším místům země, ale minimálně po příletu a před odletem se tu stejně alespoň na den zdržíte. Pročtěte si tak, co v Kampale podniknout.

Průvodce městem Kampala

Počasí a sezóny v Ugandě

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Kampala
Počasí v hlavním městě

23 °C

23 °C

23 °C

23 °C

22 °C

22 °C

22 °C

22 °C

22 °C

22 °C

22 °C

23 °C

Počasí

Uganda má tropické klima, ale díky vysoké nadmořské výšce jsou teploty příjemné, 25 °C v průměru. Rok se dělí na 2 období sucha (prosinec–únor a červen–srpen) a 2 období dešťů (březen–květen a září–listopad).

Sezóny a kdy vyrazit

Obecně je snažší cestovat v přelomových obdobích sucha a dešťů, tedy v měsících prosinec, únor, červen a srpen. Nicméně země je dobře průjezdná i v období dešťů a samotná vláda se snaží podporovat turistický ruch mimo sezonu například tím, že povolenky na stopování goril jsou sníženy téměř o polovinu.

Skvělé akce do Ugandy

ušetříš až 33%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 32%
Akce starší 2 týdnů
6 starších akcí
Avatar uživatele Tereza Jůnová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu