Uganda
Uganda

Doprava v Ugandě

Jak do Ugandy

Na letiště v Entebbe se můžete z Prahy dostat se společností Turkish Airlines s přestupem v Istanbulu anebo s Emirates s přestupem v Dubaji. Za zpáteční letenku zaplatíte v průměru asi 14.000 Kč. Anebo můžete najít spoj z Berlína, kdy letenka vyjde i na 11.000 Kč.

Další možností je přiletět do keňského Nairobi a do Ugandy dojet autobusem. Autobusové spoje jsou vypraveny několikrát za den.

Jak se nejlépe dopravovat 

V Ugandě se oficiálně jezdí vlevo, i když stav silnic nutí řidiče jezdit, kde se dá. Provoz v Kampale je velmi hustý, naopak na venkově téměř žádný. Vzdálenosti mezi jednotlivými městy jsou krátké, ale terén a stav silnic může cestování prodloužit i o několik hodin. Většina obyvatel využívá k přepravě sdílené dodávky (taxi), motorky (boda-boda) a autobusy. Železniční doprava neexistuje. Lodní doprava je limitována jen na převoz k ostrovům Ssese  na Viktoriině jezeře.

Letecká doprava

Kromě mezinárodního letiště v Entebbe se v Ugandě vyskytuje i několik přistávacích ploch, které slouží k vnitrostátním přeletům. Využívají je ale hlavně bohatí turisté, kteří se tak pohodlněji dostanou k branám národních parků.

Autobusy

Prakticky jediná možnost, jak se přepravovat na dlouhé vzdálenosti, pokud nemáte auto, je použít autobus. Odjezdy autobusů jsou jen orientační, žádný jízdní řád není a někdy se s odjezdem čeká až do jeho naplnění. Nezřídka na sedadle pro 2 osoby sedí pasažéři 4 a v uličce sedí či leží dalších několik lidí. Pro cesty z Kampaly je dobré zajít na centrální autobusové nádraží a zeptat se na cenu a odjezd autobusu den předem. Odjezdy mezi jinými krajskými městy jsou celkem nepravidelné, ale existují. Vždy je dobré se zeptat někoho z místních, kdy asi autobus pojede.

Veřejná doprava

Jak bylo zmíněno výše, motocykly boda-boda a minibusy taxi (někdy nazvané matata) jsou volbou pro přepravu na kratší vzdálenosti. Taxi jsou oficiálně uzpůsobena pro maximálně 14 osob, ale bohužel se dovnitř nasouká mnohem více lidí a tašek všech rozměrů. Nejen, že je cesta nepohodlná, ale i nebezpečná. Taxi obsluhuje řidič a výběrčí poplatků za svezení, kteří sedí na předních sedadlech. S cílem uspokojit co nejvíce cestujích není neobvyklé, že kromě těchto 2 osob sedí vepředu i další 3 cestující. Výhled řidiče a obsluha řadicí páky rozhodně neodpovídá bezpečnostním předpisům. Stejně jako v případě autobusů i řidič taxi čeká na naplnění vozu. Další cestující nabírá po cestě, ti buď několik hodin čekají u silnice na projíždějící auto, nebo si cestu telefonicky objednají předem, byť nevědí, v kolik hodi přesně taxi přijede.

Boda-boda je oblíbený způsob, jak v relativním bezpečí překonat kratší vzdálenost a jak se vyhnout dopravním zácpám v Kampale. Řidiči jsou opravdu zkušení a i přes počáteční nedůvěru vás dovezou bezpečně na místo i se všemi zavazadly.

Půjčení auta

Pokud chcete opravdu poznat Ugandu, auto si během pobytu budete muset půjčit. Například národní park Queen Elizabeth můžete sami za den projet autem bez toho, aniž byste platili vstupné do samotného parku. Zásadně si vyberte auto 4x4. Opět je dobré se poptat místních, kdo taková auta v místě půjčuje. Půjčovné na den bez řidiče a bez benzinu stojí asi 100.000 USh. V Kampale a v Entebbe samozřejmě narazíte na mezinárodní autopůjčovny Hertz nebo Europcar, ale tam nebudete moci smlouvat o ceně.

Chystáš se do Ugandy?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Tereza Jůnová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

4 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.