Uganda
Uganda

Kultura a lidé v Ugandě

Historie v kostce 

V předkoloniálním období se dnešní oblast Ugandy skládala z mnoha království. Po získání nezávislosti na Británii v roce 1962 byla Uganda uvržena do vládní krize. Zatímco bugandský král, kabaka Muteesa II. zastával reprezentativní roli prezidenta, premiér Milton Obote měl v rukou moc celé země. Lid byl rozdělen v otázce, zda pokračovat v uspořádání jako monarchie, nebo se stát sekulárním státem. Po několika letech krize Obote změnil ústavu, zakázal tradiční království a stal se prezidentem i premiérem zároveň. V roce 1971 provedl Idi Amin vojenský převrat a nastolil vládu teroru. Vyhnal indické obyvatelstvo, které vlastnilo mnoho velkých podniků, a země se ekonomicky zhroutila. Etnické čistky, masové vraždy a únosy byly na denním pořádku. Amin byl poražen po 8 letech tanzanskými vojsky. Mnoho vojáků Aminova režimu uteklo do severní Ugandy, kde i nadále pokračovaly kmenové boje. 

Současný prezident Musewemi kvůli úplatkům změnil ústavu a může kandidovat neomezeně dlouho. V posledních volbách v roce 2016 opět zvítězil a drží se tak u moci už přes 30 let. Za své vlády uvolnil zákaz zastoupení vícerých politických stran v parlamentu, vrátil autoritu královstvím a zavedl ekonomické reformy. Nicméně ikdyž je země stabilizovaná a ekonomika roste, patří Uganda i nadále mezi nejchudší země světa. Potýká se s řadou problémů rozvojových zemí jako obrovská korupce, přelidnění, odlesňování a špatná hygienická situace.

Lidé

V Ugandě jsou obecně lidé přátelští, kteří se o vás zajímají z čistě nezištných důvoduů Chtějí, abyste se v jejich zemi cítili dobře, a proto se nemusíte obávat střetů ani s bezdomovci, ani s vojáky.

Kmenové příslušenství i přes zánik království nadále platí. Na rozdíl od dalších afrických zemí takové rozdělení nevyvolává žádné konflikty ve společnosti. Nejpočetnější skupinou obyvatelstva jsou příslušníci kmene Baganda ve středu a na jihovýchodě země, dále Bakiga a Acholi na severu a Bunyoro a Bakonzo na západě. Lidé kmene Batwa, také nazýváni Pygmejové, jsou první osadníci východní Afriky. Žijí nomádským způsobem života v pralesích, kde se živí lovem a sběrem. V dnešní Ugandě zaujímají podřadné postavení ve společnosti, z pralesů jsou vytlačováni na okraje, kde tito lidé nejsou schopni přežít. Zažít zbytky tradičního způsobu života Pygmejů je v Ugandě dnes možné v oblasti Bwindi a Mhahinga. Největší minoritou jsou Indové, kteří v Uagndě vlastní mnoho obchodů a továren.

Nábožensky je země rozdělená na katolíky (40 %), protestanty (40 %), muslimy (14 %) a další náboženství. Opět je celkem raritní, že Uganda nepodléhá žádným vnitřním konfliktům z důvodu náboženské příslušnosti.

Kultura 

V zemi, kde žije vice než 50 kmenů, je kultura velmi rozmanitá. Kromě toho, že každý kmen má svůj vlastní jazyk, liší se i stylem oblékání, tanci, uctívají vlastní božstva apod. Zajímavá je vycházka ve vesnici Kinyambanika podél hranice s národním parkem Rwenzori. Zde sice nevede žádná oficiální turistická stezka, ale při výpravě se strážci parku se dozvíte mnoho zajímavých informací o totemových zvířatech, pohřebních rituálech, vztahu k přírodě a dalších věcech kmene Bakonzo. Jedná se o nádherný příklad toho, jak bohatá kultura Ugandy je.

Jazyk 

Angličtina je oficiální jazyk, ale ne všichni jí mluví. Lidé kmene Baganda jsou nejpočetnější skupinou obyvatel a jejich jazyk luganda je proto nejpoužívanějším mezi místními. Dorozumět se je také možné svahilsky, hlavně na hranicích s Keňou a Tanzanií a mluví jí i turističtí průvodci.

Turismus  

I když je ugandská ekonomika stále převážně zaměřená na zemědělství, turistický ruch má v této zemi obrovský potenciál a do jeho rozvoje se neustále investuje. Nejvíce návštěvníků pochází ze sousedních zemí, ale západních turistů přibývá. Naštěstí ale zatím nedosahují takových čísel jako v sousední Keni, a tak si turistů v Ugandě velmi váží.

S rozvojem turismu souvisí i ochrana přírody a místní kultury, a proto při plánování pobytu a aktivit doporučujeme využít služeb místních asociací na podporu uržitelného turismu, například UCOTA nebo sdružení za udržení kultury Pearls of Africa.

Geografie 

Uganda má vše, co Afrika může nabídnout. Pouště, savany, tropický deštný les a vrcholy sahající do nadmořské výšky přes 5.000 m. Rovník prochází zemí téměř v polovině. Západ Ugandy pokrývají tropické deštně lesy, které jsou domovem horských goril, šimpanzů, slonů a dalších zvířat. Nachází se zde také pohoří Rwenzori, s třetí nejvyšší horou Afriky Margherita Peak (5.109 m). Střed a východ země spadá do oblasti Východoafrické náhorní plošiny, kde nadmořská výška dosahuje v průměru 1.000–1.500 m n. m. Geografie jihovýchodu země je silně ovlivněna blízkostí Viktoriina jezera. Tato oblast je díky tomu nejrozvinutější částí země. Na severu země přechází do oblasti polopouště. Z hlediska cestování se nedoporučuje tento region navštěvovat (kromě parku Kidepo) kvůli velkému přílivu uprchlíků z Jižního Súdánu a bojům, které se na hranicích vedou.

Chystáš se do Ugandy?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Tereza Jůnová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.