Uganda
Uganda

Bezpečnost v Ugandě

Zdraví

Uganda je jednou ze zemí nejvíce postiženou výskytem viru HIV/AIDS. Po celé zemi panuje riziko onemocnění malárií, i když ve vysokých nadmořských výškách přenašeči malárie, komáři rodu Anopheles, už nežijí. Zakázáno je koupat se v jezerech z důvodu rizika nakažení bilharziózou. Jediné místo, kde se tato nemoc nevyskytuje, je jezero Bunyonyi na jihozápadě země. Voda z kohoutku nebo přírodních zdrojů či nápoj s ledem by se v žádném případě neměly pít, konzumujte pouze balenou vodu.

Rozsáhlé přírodní katastrofy v Ugandě nehrozí.

Kriminalita

Uganda je obecně bezpečná země, ale v Kampale dochází k okrádání nebo útokům. Mimo města je kriminalita nízká. Samozřejmě se vůbec nedoporučuje chodit o samotě za tmy, a to ani na venkově. V Kampale a v okolí letiště je běžné vidět na ulici vojáky se samopaly. Jsou tam z důvodu bezpečnosti obyvatel. Může se stát, že budete požádáni předložit k prohlídce batoh nebo tašku před vstupem do mist, kde se shromažďuje větší množství lidí, jako jsou např. supermarkety, prodejny s elektronikou nebo restaurace. V národních parcích na hranici s DR Kongo musíte mít s sebou na trecích ozbrojený doprovod. Vojáci jsou zde pro vaši bezpečnost, ne kvůli vyvolání konfliktu.

Důležitá informace pro osoby LGBT – homosexualita je v Ugandě trestná a za veřejnou deklaraci sexuální orientace můžete skončit ve vězení.

Internet a elektřina

Vzhledem k tomu, že mimo města není elektřina všude zavedená, internet nebo wifi připojení je na venkově značně omezené. Na mnoha místech se elektřina vytváří pomocí solárních panelů nebo generátorů, a tak počítejte s tím, že světlo nebo internet bude v provozu jen několik hodin denně. Pokud budete v turistické lokalitě v blízkosti drahých hotelů, zkuste požádat jeho pracovníky, zda si u nich můžete nabít telefon nebo surfovat na internetu za to, že si v hotelu koupíte alespoň nějaký nápoj.

V Ugandě se používají 240 V zásuvky ve tvaru trojúhelníku, stejné jako v Británii nebo Irsku. Budete tedy potřebovat adaptér.

Důležité kontakty

  • Policie, hasiči, ambulance – 999
  • Velvyslanectví v Nairobi – +254 726 489 626

Chystáš se do Ugandy?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Tereza Jůnová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.