Průvodce státem
Uganda
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost v Ugandě

Zdraví

Uganda je jednou ze zemí nejvíce postiženou výskytem viru HIV/AIDS. Po celé zemi panuje riziko onemocnění malárií, i když ve vysokých nadmořských výškách přenašeči malárie, komáři rodu Anopheles, už nežijí. Zakázáno je koupat se v jezerech z důvodu rizika nakažení bilharziózou. Jediné místo, kde se tato nemoc nevyskytuje, je jezero Bunyonyi na jihozápadě země. Voda z kohoutku nebo přírodních zdrojů či nápoj s ledem by se v žádném případě neměly pít, konzumujte pouze balenou vodu.

Rozsáhlé přírodní katastrofy v Ugandě nehrozí.

Kriminalita

Uganda je obecně bezpečná země, ale v Kampale dochází k okrádání nebo útokům. Mimo města je kriminalita nízká. Samozřejmě se vůbec nedoporučuje chodit o samotě za tmy, a to ani na venkově. V Kampale a v okolí letiště je běžné vidět na ulici vojáky se samopaly. Jsou tam z důvodu bezpečnosti obyvatel. Může se stát, že budete požádáni předložit k prohlídce batoh nebo tašku před vstupem do mist, kde se shromažďuje větší množství lidí, jako jsou např. supermarkety, prodejny s elektronikou nebo restaurace. V národních parcích na hranici s DR Kongo musíte mít s sebou na trecích ozbrojený doprovod. Vojáci jsou zde pro vaši bezpečnost, ne kvůli vyvolání konfliktu.

Důležitá informace pro osoby LGBT – homosexualita je v Ugandě trestná a za veřejnou deklaraci sexuální orientace můžete skončit ve vězení.

Internet a elektřina

Vzhledem k tomu, že mimo města není elektřina všude zavedená, internet nebo wifi připojení je na venkově značně omezené. Na mnoha místech se elektřina vytváří pomocí solárních panelů nebo generátorů, a tak počítejte s tím, že světlo nebo internet bude v provozu jen několik hodin denně. Pokud budete v turistické lokalitě v blízkosti drahých hotelů, zkuste požádat jeho pracovníky, zda si u nich můžete nabít telefon nebo surfovat na internetu za to, že si v hotelu koupíte alespoň nějaký nápoj.

V Ugandě se používají 240 V zásuvky ve tvaru trojúhelníku, stejné jako v Británii nebo Irsku. Budete tedy potřebovat adaptér.

Důležité kontakty

  • Policie, hasiči, ambulance – 999
  • Velvyslanectví v Nairobi – +254 726 489 626

Tam, kde začíná Nil a žijí horské gorily

Perla Afriky, Uganda, se nachází ve východní Africe v oblasti Velkých jezer. Sousedí s Keňou na východě, s Rwandou a Tanzanií na jihu, s DR Kongo na západě a s Jižním Súdánem na severu. 

Příroda, kterou Uganda oplývá, je jednou z nejrozmanitějších, jaké můžete najít v jedné zemi. Spatřit horské gorily je asi hlavní důvod, proč se do Ugandy jezdí. Země nabízí mnohem víc. Metropole Kampala je moderní město s krásnými hotely, restauracemi západního stylu a supermarkety. I přesto se ale život v ní nemění a lidé pořád pracují v ulicích, nakupují na tržištích a jedí u pouličních stánků. Zpomalíte. Uganda je země, kde na všechno máte dost času, kde vás lidé budou považovat za hosty a kde safari znamená vlastně všechno kolem vás. 

Průvodce pro tebe napsal Tereza Jůnová
Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Zima a léto
Nejlépe se cestuje na zlomu období sucha a dešťů.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x do roka a ušetříš cca 32 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Tereza Jůnová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu