Kyjev
Kyjev

18 míst co vidět v Kyjevě

Socha Matka Vlast

Museum

Matka Vlast

Monumentální 102 metrů vysoká socha představující Matku Vlast je součástí Muzea II. světové války. Už z fotek je patrné, že pomník je skutečně obrovský, ale až jej spatříte na vlastní oči, spadne vám čelist. Monumentalitu jen dokresluje odlehlé místo mimo zástavbu na vysokém břehu nad Dněprem.

Nejlevnější ubytování v Kyjevě

Ocelová socha symbolem města

Původně měla na tomto místě stát dvojice 200 metrů vysokých soch V. I. Lenina a J. Stalina, nicméně nakonec bylo rozhodnuto, že se nad muzeem II. světové války vybuduje socha inspirována slavným památníkem "Matka vlast volá" v ruském Volgogradu. Stavba 102 metrů vysoké a 56 tun vážící sochy z nerezové oceli začala v roce 1979 a dokončena byla roku 1981.

Socha v jedné ruce drží 16 metrů vysoký meč, ve druhé pak 13x8 metrů velký štít se státním znakem Sovětského svazu.

Navzdory faktu, že socha Matka vlast je postavena za sovětské éry, jež nemá na současné Ukrajině příliš dobré renomé, rychle byla přijata jako vlastenecký pomník ochraňující zemi a město a dodnes slouží jako velmi uctívaný symbol Kyjeva.

Muzeum Druhé světové války

Součástí areálu je rozlehlé a velmi pěkné muzeum pokrývající především události II. světové války na Ukrajině, a to hned v několika budovách i venkovních prostranstvích, kde najdete exponáty letadel či tanků. 

Před vstupem do muzea se nachází památník s věčně hořícím plamenem. Oficiální web muzea: www.warmuseum.kiev.ua

Vstupné: 

  • 50 UAH + 30 UAH za možnost focení, 
  • 300 UAH komentovaná prohlídka. 

Otevírací doba:  

  • 10:00 - 18:00 (pokladna zavírá o 30 minut dřív)
  • v pondělí je muzeum zavřené

Muzeum nabízí i zajímavou možnost s odborným horolezcem vylézt na štít sochy, který třímá v levé ruce (ve výšce 91 metrů nad zemí). Počítejte s cenou 500 UAH.

Jak se sem dostat

Nejsnáze se sem dostanete od Kyjevskopečerské lávry pěšky z kopce (cca 500–600 metrů) nebo naopak do kopce 300 metrů od zastávky autobusu číslo 55 „Staronavodnytska“. 

Chystáš se do Kyjeva?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.