Lvov

14 míst co vidět ve Lvově

Rynok

Rynok

Lvovské centrální náměstí Rynok je středobodem historického města a místem odpočinku v mnoha kavárnách či restauracích. Vprostřed náměstí stojí budova radnice, který vyplňuje takřka polovinu celé plochy prostoru.

Náměstí Rynok pochází z období kolem roku 1250 a v současné podobě se začalo rozvíjet během 16. až 19. století. Obvod náměstí lemuje 44 většinou opravených domů nejrůznějších stylů od renesance po modernismus, v každém z čtyř rohů rynku pak najdete kašnu z 19. století, všechny přitom představují mytologické postavy: Neptuna, Adonise, Amfitrítu a Dianu. Rynok je spolu s celým Starým městem od roku 1998 zařazen na seznam UNESCO.

Zajímavé budovy na Rynku

Rynok je obklopen několika zajímavými budovami, které byste neměli minout.

  • Budova radnice – klasicistní stavba zaujímající celý střed náměstí z 18. století a s hezkou radniční věží
  • Černý dům – na severní straně náměstí (č.p. 4) vyniká mezi ostatními renesanční dům z konce 16. století s fasádou z kamenné rustiky z pískovce, která v průběhu let zcela zčernala
  • Královský dům – jen o dvě čísla popisná vedle černého domu stojí údajně nejkrásnější budova Rynku, renesanční stavba z konce 16. století

U jihozápadního cípu náměstí pak stojí hlavní lvovský svatostánek – Latinská katedrála.

Ubytování

Přímo na Rynku můžete využít služeb několika soukromníků, kteří nabízejí ubytování v apartmánech cca od 700 Kč za noc. Nejbližší hotel se nachází asi 50 metrů od náměstí v ulici Krakivska - podívejte se na dostupné pokoje v Apart-hotel Horowitz.

Poloha a doprava

Náměstí Rynok leží přímo v srdci Lvova a je vyčleněný pouze pěším a tramvajím. Přímo na náměstí můžete využít zastávku Rynok, přes kterou projíždí tramvaje linky 2.

Chystáš se do Lvova?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 17. 01. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.