Vietnam
Vietnam

Co dělat ve Vietnamu

Treky 

Poměrně populární jsou treky v okolí Sapy, například výstup na nejvyšší horu Indočíny, Fansipan, nebo treky po okolních kopcích zaměřené na vesničky minorit. Průvodce seženete na místě, lidé z minorit se vám budou nabízet sami. Na treky v jiných oblastech se bez znalosti vietnamštiny dostává poměrně špatně. Zkusit můžete server triip.me, kde místní nabízí různé výlety. 

Surfing/kiting 

Surfing/kiting najdete hlavně v Mui Ne. Oblíbená základna pro kiting je také Ninh Chu bay kousek od města Phan Rang. Instruktoři i půjčovny jsou k dispozici na obou místech. 

Potápění/šnorchlování 

Potápí se hlavně v okolí Nha Trang a na ostrovech Con Dao a Phu Quoc. Nicméně nečekejte podmořský život jako v Thajsku, jihočínské moře není tak bohaté na ryby a korály. 

Na ostrově Con Dao lze pozorovat líhně želv několikrát do roka. Ovšem není to turistická atrakce, naplánování může být loterie. 

Pláže 

Nejkrásnější pláže najdete na ostrovech Phu Quoc, Con Dao a na pevnině mezi Phan Thiet až Hue, hlavně mimo města. Vietnam má více než 3.000 kilometrů pobřeží, pláže jsou mnohdy prázdné, občas s nepořádkem od rybářů. Pláže jsou vždy veřejné. V turistických oblastech občas najdete bary na pláži. Ale nečekejte party jako na Ibize.

Roadtripy na motorkách

Vietnam je motorková země, velká část obyvatel stále jezdí na skútrech. Infrastruktura je mnohdy velmi dobrá a doprava velmi malá mimo hlavní tahy. Motorka umožňuje poznat ten pravý Vietnam, nikoli jen tu turistickou část. K řízení stačí mezinárodní řidičák (vídeňský typ). 

Často se půjčují automatické nebo poloautomatické skútry o objemu 100 až 150 ccm. Není problém cestovat ve dvou. Batohy lze nechat kdekoli v hotelu, kde jste přespali. Většina hotelů vám větší zavazadlo uschová zdarma. Na motorku berte vždy jen to nejnutnější. Vyplatí se dělat okruhy, protože se motorky půjčují a vrací na jednom místě. Tedy zvolit základnu, tam nechat velké batohy, půjčit motorku a vyrazit. Tyto okruhy považujeme za to nejhezčí, ale tato metoda vám bude fungovat po celém Vietnamu. 

Ha Giang – výlet na 3 dny z Hanoje. V Ha Giang si půjčíte motorku a vydáte se směrem Dong Van, vyhlídka Lu Cuoi a pak skrze průsmyk Ma Pi Len do Meo Vac.

Okruh severem – 2 týdny, z Hanoje směr Ninh Binh, Mai Chau, Son La, Dien Bien Phu, Sa Pa, Ha Giang, Cao Bang, Lang Son a zpět do Hanoje. 

Severní část středního Vietnamu – zhruba 8 dní, z Danangu směrem na západ, napojte se na Ho Chi Minh Road, směr Khe Sang, Phong Nga Ke-Bang, pak návrat na pobřeží a skrze Dong Hoi, Dong Ha, Hue a Hai Van pass zpět do Danangu. Můžete se zastavit i v turistickém Hoi An.

Jižní část středního Vietnamu – 7 dní, z Nha Trang se vydejte směr Dalat, Mui Ne, Phan Thiet, kdybyste chtěli vidět plantáže dračího ovoce, sjeďte až do Ke Ga. Následně se vracejte po pobřeží na sever skrze Phan Rang, Vinh Hy a Cam Ranh až do Nha Trang. 

Noční život

Mladí Vietnamci se chodí bavit hlavně na karaoke nebo na grilování. Disko tu moc populární není a na tyto účely je nejlepší zůstat v ulici Bui Vien v Saigonu nebo v Old Quarter v Hanoji mezi ostatními turisty. 

V Saigonu i v Hanoji je mnoho klubů, populární v Saigonu jsou Lush, Apocalypse nebo Broma bar. V Hanoji se inspirujte návodem místního expata Tomáše. Kluby ve Vietnamu bývají dražší a vstup vyžaduje často slušnější oblečení. Rejoicky a crocsy nechte doma. 

Adrenalinová zábava 

Nabídka adrenalinové zábavy je poměrně malá. V okolí Dalatu se sjíždí řeky na kánoích, slaňují se vodopády. Na ostrově Cat Ba lze lézt na vysoké vápencové skály, v národním parku Phong Nga Ke-Bang lze sjíždět skrze džungli na visutém laně. V tomtéž národním parku lze absolvovat i několikadení túry v jeskyneích i navštívit největší jeskyni světa Son Doong. 

Pro mnoho turistů je adrenalin i jízda v husté dopravě po Saigonu nebo Hanoji. Využijte Uber Moto nebo Grab Moto službu, pokud se bojíte svézt sami na půjčené motorce. Profesionální řidič vás proveze po městě. 

Nakupování

Turistické průvodce radí chodit v Saigonu třeba do Saigon Square, Taka Plaza nebo Ben Thanh market. Doporučujeme se těmto místům vyhnout, jsou to turistické podvody. Pokud hledáte slušné oblečení, Saigon i Hanoj jsou plné obchodů. Bohužel mimo destinace, kde se pohybují turisté. Nejblížší a nejpohodlnější budou nákupní centra ve městech, v Saigonu bychom se drželi na ulici Hai Ba Trung, která je zřejmě nejblíže středu města, kde se dá slušně něco pořídit. 

Turisté si často také nechávají šít obleky, košile, hodně v Saigonu nebo v Hanoji, hlavním centrem je Hoi An. Nečekali bychom nějakou převratnou kvalitu, ale za nižší cenu to  stojí vyzkoušet. 

Parky a rezervace

Ač je Vietnam plný národních parků, jen některé mají co nabídnout. 

Jih Vietnamu:

Cat Tien national park – pěší túry, výlety na kolech, jízdu na lodích, kempování. Je domovem mnoha ohrožených druhů. 

Střed Vietnamu:

Phong Nga Ke-Bang – park plný nádherných vápencových jeskyní a nachází se zde největší jeskyně světa Son Doong. V parku se lze koupat v místních řekách, lze si pronajmout loď a projet se po řece. 

Ostrov Cham – poměrně velká turistická atrakce z Hoi An. Pokud máte čas, stojí to za návštěvu. 

Sever Vietnamu:

Cat Ba national park – park nabízí pěší tuúry, jeskyně, jezero a vyhlídku.

Dong Van Karst Plateau Geopark – ač to není park v pravém slova smyslu, celá provincie Ha Giang, v níž se tento park nachází, patří rozhodně k tomu nejlepšímu z Vietnamu. Nádherná krajina, homolovité útvary a vesničky minorit a motorky jako nejlepší dopravní prostředek v této provincii.

Cuc Phuong national park – udržovaný park, nabízí několik pěších túr a velké množství zajímavých druhů zvířat. 

Google nabízí pěkný přehled parků ve Vietnamu. 

Pro děti

Zábavních parků je ve Vietnamu několik, nkěteré nové, některé postarší, avšak udržované. Nejznámějšími jsou parky Vinpearl, jeden v blízkosti zátoky Ha Long na severu, velký je v Nha Trang (na ostrově, kam se jezdí lanovkou z pevniny) a třetí na Phu Quoc. Tyto parky nabízí vodní atrakce, horské dráhy, akvária a zoo. Součástí je hotel a golfové hřiště. 

V Saigonu lze navštívit botanickou zahradu a zoo, vodní park Dam Sen nebo si vyberte z mnoha dalších aktivit třeba v tomto návodu. 

V Danangu lze navštívit zábavní park Asia Park nebo blízké Ba Na Hills. Pro aktivity v Hanoji se podívejte do návodu od 5 around the world. 

Pokud můžeme považovat parky za zábavu pro děti, v mnoha městech Vietnamu najdete velmi udržované parky. V Saigonu i Hanoji velmi rozsáhlé, v jiných městech menší. 

Romantika 

Vyjížďky lodí s večeří jsou běžnou atrakcí ve většině velkých měst Vietnamu. V Saigonu v přístavu na konci ulice Nguyen Hue kotví několik velkých dřevěných lodí, které podobnou atrakci nabízí. Každý lepší hotel vám bude schopen večeři zajistit. V Nha Trang jezdí třeba Emperor Cruise. Stačí snadno vygooglit dinner cruise město” a dostanete mnoho tipů. 

Ve Vietnamu jsou velmi populární také skybary. Hlavně Saigon je posetý výškovými budovami a některé z nich mají bary a restaurace na střeše. Mezi ty lepší a populární patří třeba Broma bar, Chill Skybar nebo Rex Hotel Rooftop Garden. Nejvýše položenou restaurací a barem je EON 51 v Bitexco tower. Slušně se oblečte, v kraťasech a tričku vás tam nepustí. Pro další tipy se podívejte na tento seznam. 

Pro nápady v Hanoji se podívejte do návodu místního expata Tomáše. Několik lepších míst návod obsahuje. V dalších větších městech hledejte lepší hotely, mnohé z nich mají vlastní skybary nebo rooftop restaurace. 

Kultura

V každém větším městě najdete kina v nákupních centrech. Nejrozšířenější řetězce multikin jsou Lotte Cinema nebo CGV Cinema. 

V Saigonu naleznete městské divadlo, v Hanoji je státní opera. Populární je také Water Puppet show v Hanoji. Lístky na další kulturní akce se dají snadno koupit přes ticketbox.vn. 

Vietnam má také velké množství lokálních festivalů. Pokud překousnete to obrovské množství lidí, které je navštěvuje, zde je anglicky psaný seznam s popisem.

Chystáš se do Vietnamu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Cech_ve_Vietnamu
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.