Vietnam
Vietnam

Peníze a ceny ve Vietnamu

Vietnamský dong

Ve Vietnamu se používá vietnamský dong. Bankovky mají hodnotu od 1.000 dongů do 500.000 dongů. Mince se nepoužívají. Přepočet je zhruba 1.000 dongů = 1 Kč. 

Na všech bankovkách je vyobrazena stejná osoba, Ho Chi Minh, a barevně se některé moc neliší. Hlavně při nižší viditelnosti se snadno dají zaměnit. 

Ve Vietnamu se nedá platit dolarem, navíc je to nelegální. Některé cestovky prodávají zájezdy v dolarech, ale dejte si pozor na kurz. 

Směnárny a platební karty

Ve Vietnamu se dají peníze měnit v bance, ve směnárnách (pouze v turistických oblastech) a ve zlatnictví. Právě zlatnictví nabízejí nejlepší kurz a najdete je na mnoha místech. Stačí přijít a zeptat se, nikde ve zlatnictví nenajdete kurzovní lístek. Na letišti mají mírně horší kurzy oproti centru měst. Vždy se ptejte, zda se platí poplatek za směnu. Pokud se budete pohybovat mimo turistické oblasti, snažte se mít peníze vyměněné.

Ve Vietnamu se dá platit kartou na většině míst (restaurace, obchody, hotely). Nicméně turisté mnohdy vyhledávají streetfood a street zařízení nebo trhy. Tam platba kartou není možná. 

Bankomatů v zemi je opravdu velké množství, ve většině se platí poplatek za výběr místní bance od 10.000 do 60.000 dongů. Většina z nich má limit na výběr, zhruba od 2 do 6 milionů dongů. Nejlepší v tomto směru jsou bankomaty Military Bank (modročervené logo MB). Poplatek za výběr není žádný, limit na výběr je 8 milionů dongů. Limity se mohou lišit podle lokality. Z tohoto důvodu je snažší jezdit do Vietnamu s hotovostí. 

Kolik co stojí

Základní jídlo v supermarketech je zhruba stejně drahé jako v ČR, výjimkou jsou pouze mléčné výrobky, ty jsou výrazně dražší. 

Spropitné a smlouvání

Vietnamci nedávají spropitné a mnohdy za vámi obsluha poběží vám vrátit i poslední dong. V turistických místech se ovšem můžete setkat s drobným očekáváním, ale nikdo vás nutit nebude. Pokud jste spokojeni se servisem v nějaké restauraci, obchodě, dejte to rovnou číšníkovi/číšnici do ruky.

Vietnamci moc nesmlouvají v maloobchodě. Dnes drtivá většina obyvatel nakupuje v supermarketech, v obchodech s pevnými cenami nebo i na trzích, kde nesmlouvají. V jižním i středním Vietnamu už i většina streetfoodů má ceníky na stěně. Sever je v tomto ohledu daleko více pozadu. Na severu je třeba být opatrnější, cena se tam nezveřejňuje tak často jako na jihu. 

V turistických oblastech bude třeba smlouvat. Vietnamci jsou mistři v okrádání turistů. Ale opatrně, Vietnam není zas až tak levná země. Pokud to přeženete, z jejich výrazu vše pochopíte. 

Jak ušetřit 

Vyhněte se turistickým oblastem. Ceny bývají dvoj- až trojnásobné oproti skutečnosti.
Nekupujte si nic u prodejců na ulici, ve Vietnamu je mnoho minimarketů a supermarketů. Ceny tam jsou pevně dané a nabídka je daleko zajímavější. 

Spěte na místech označených Nhà Nghỉ, to jsou vietnamské guesthousy. Dvoulůžkový pokoj seženete za 150 až 300 Kč včetně klimatizace, teplé sprchy a záchodu na pokoji. Nesnažte se šetřit za každou cenu. Ve Vietnamu více než kde jinde platí You get what you pay for.” Obrátí se to proti vám. 

Denní rozpočet  

Nízkorozpočtový cestovatel se ubytuje v hostelu za 200 Kč/osoba/noc nebo guesthousu Nha Nghi (dvoulůžkový pokoj) za 150–300 Kč/pokoj/noc. Stravovat se bude na ulici, streetfood + pití ho vyjde na 25–50 Kč/jídlo, tedy 100–200 Kč na den bez alkoholu. Místní doprava autobusy vyjde na 0,5 Kč/km. 

Zlatá střední cesta zahrnuje tří- nebo čtyřhvězdičkové hotely za 700–1.500 Kč/pokoj, restaurace a bistra střední kategorie, která stojí 50–150 Kč/jídlo, tedy 200–500 Kč na den. Půjčení motorky bude stát 100–200 Kč/den, benzin vyjde na 0,5 Kč/km.

Luxusní rozpočet obsahuje pětihvězdičkový hotel za nejméně 2.000 Kč/den za pokoj, stravování v restauraci nejméně za 300 Kč za jídlo ,seafood bufety a brunche za 500–1.500 Kč/jídlo Pujčení auta s řidičem bude stát 1.000–1.500 Kč/den.

Chystáš se do Vietnamu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Cech_ve_Vietnamu
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.