Vietnam
Vietnam

Jídlo ve Vietnamu

Vietnamská kuchyně

Typický Streetfood 

Pho – velmi oblíbená vietnamská polévka (ovšem vydá za celé jídlo), velmi proslavená mimo Vietnam. Najdete ji v mnoha streetfoodech po celé zemi. Je to silný vývar s rýžovými nudlemi, masem a bylinkami.

Bun Bo Hue – nahořklá polévka typická pro střední Vietnam,  je dostupná v celé zemi. Silný vývar s rýžovými nudlemi a masem. Mnohdy se do polévky přidávaji i vepřové “salámy”. 

Bun Thit Nuong – nudle s masem, vepřovým nebo hovězím, s bylinkami, zeleninou, zalité omáčkou vyrobenou primárně z rybí omáčky. Toto jídlo je dostupné hlavně na jihu. Typy masa se mnohdy liší, občas to může být fermentované maso, občas nakládané maso.

Banh Canh – rybí vývar s kousky ryb a rýžovými tlustými nudlemi. Občas i s rybími karbanátky. 

Bun bo nam bo – velmi podobné bun thit nuong, ovšem dostupné pouze na severu. V Hanoji na to narazíte na každém rohu. Smažené hovězí s rýžovými nudlemi, zeleninou, bylinkami a rybí omáčkou. 

Bun Cha – typické severovietnamské jídlo, je dostupné v celé zemi. Vepřové karbanátky, hovězí kousky masa, rýžové nudle a vše se namáčí v jemné rybí omáčce.

Com tam – rýže na mnoho způsobů, com je rýže, tam je obecně jakákoli příloha. Nejčastěji grilovaná nakládaná vepřová kotleta nebo grilované kuřecí prso nebo křídlo. Stánky s com”  nabízí mnoho dalších přiloh” k rýži. Masové koule, vaječný dort, omelety, dušené maso na mnoho způsobů. Stačí si ukázat. 

Cenově se tyto jídla pohybují okolo 25 Kč na vesnicích, 40 Kč ve městech a pokud je restaurace klimatizovaná a moderní, ceny se mohou vyšplhat až ke 100 Kč. 

Streetfood nabízí neskutečné množství jídel, každý stánek nabízí většinou jeden druh jídla, vše je viditelné, nakoukněte, zeptejte se na cenu baňute”, a pokud bude vyhovovat, odkývejte. Vietnamci jsou milí lidé. Mimo turistické oblasti. 

Nesnažte se šetřit za každou cenu, jídlo je ve Vietnamu sice levné, ale za málo peněz dostanete málo muziky.

Grilování 

Vietnamci milují grilování. Ve Vietnamu najdete mnoho restaurací (streetfood styl nebo i plnohodnotné velké restarace), kde vám přinesou gril na stůl, maso si vyberete z menu a grilujete sami. Griluje se maso i seafood. 

Grilování má velké cenové rozpětí, ovšem pod 100 Kč na osobu se nedostanete ani v těch nejmenších městech. V Saigonu se slušná restaurace s grilováním pohybuje okolo 300 až 500 Kč za osobu. Na okraji města jste schopni jídlo sehnat i za méně. 

Hotpoty 

Pokud si objednáte hotpot, přinesou vám plotýnku na stůl, hrnec plný vývaru, zeleniny a masa podle výběru. Vývar přivedete k varu a pak v něm vaříte jednotlivé suroviny. Často jsou doplňkem rýžové nudle, které zaléváte vývarem. 

Vývary se pohybují od 150 Kč a nají se z něj 2 lidé. Ovšem držte se ceny zhruba 100 Kč za osobu u streetfood restaurace. 

Bagety 

Bagety jsou poměrně populární v ČR, ve Vietnamu je to jídlo dělníků a bělochů. Je to francouzská bageta plněná různými přísadami. Základem bývá margarín, paštika nebo omáčka. Plní se rybími karbanátky, grilovaným masem, uzeným masem, salámem, zeleninou a bylinkami. Opět to jsou otevřené stánky, takže nakoukněte dovnitř a ukažte, co tam chcete. 

Bagety se cenově pohybují od 10 do 20 Kč maximálně. Výjimečně dráže, ovšem to už musí být nějaká speciální náplň. 

Turistické jídlo 

V turistických oblastech se často setkáte se zvláštními jídly typu smažená rýže s pár kousky masa nebo zeleniny za 50 až 100 Kč. To nemá s Vietnamem nic společného. Mnohdy je to jídlo velmi podřadné kvality z nejlevnější rýže, které by Vietnamec nejedl. 

Alkoholické nápoje 

Pivo – Vietnamci pijí pivo hodně. Nejčastěji ho dostanete s ledem ve sklenici. Ve streetfoodu se vietnamská piva pohybují mezi 10 až 20 Kč za třetinku. V barech okolo 30 až 50 Kč za třetinku. V klubech od 100 do zhruba 200 Kč za třetinku.

Ve Vietnamu se poslední dobou objevilo mnoho mikropivovarů, co vaří pivo českého nebo německého typu. Tam led do piva nedostanete a kvalita je srovnatelná s těmi nejlepšími v ČR. Hledejte třeba restaurace Hoa Vien. Dobrá vietnamská piva jsou Saigon Red, Saigon Special, Hanoi není špatné nebo Huda ze středního Vietnamu. Vyhněte se pivu” Bia Hoi. Ano, je levné a píšou o něm v každém průvodci, ale tomu se nedá říkat pivo, ani když zavřete obě oči. Standardně je k dostání Heineken.

Pálenky – na severu se hodně pije rýžovice, na jihu se prodává kokosový likér.

Vína – ve Vietnamu se vyrábí v malém množství i víno. Ty dražší lahve (v obchodech okolo 200 Kč) se dají pít, ty levnější (v obchodech okolo 80 Kč) spíše ne. Vína ze zahraničí jsou zhruba 2x dražší oproti Evropě. 

Míchané nápoje – v barech lze koupit i různé koktejly. Ceny začínaji na cca 70 Kč, spíše se pohybují mezi 100 až 150 Kč. V Saigonu najdete velké množství skybarů. Není to sice příliš levná záležitost, ale rozhodně to stojí za zážitek. 

Obecně u tvrdého alkoholu buďte opatrní. Je poměrně drahý ve Vietnamu, a proto se falšuje. Opět je to o cenách. Koktejl za 70 Kč pravděpodobně z originálniho alkoholu nebude. Ne že byste oslepli, ale nepochutnáte si. 

Nealkoholické nápoje 

Coca-cola – a podobné balené nápoje koupíte naprosto všude, ve streetfoodu stojí zhruba 10 až 15 Kč. V minimarketech pod 10 Kč za třetinku.

Voda – v minimarketech koupíte za 4–5 Kč za 0,5 l. 1,5 l koupíte pod 10 Kč. Kupujte vodu La Vie, to je minerální voda. Plno jiných brandů jsou pouze vyčištěné vody. 

Nuoc Mia – štáva z cukrové třtiny s limetkou. Vyrábí se vylisováním stonků cukrové třtiny (ale to uvidíte naživo). Osvěžující, sladké. Cena na jihu 5–10 Kč, na severu je dražší, často mezi 10–20 Kč.

Sinh To – rozmixované ovoce s ledem. Často prodávají ve stánku, kde si přímo vyberete ovoce a oni ho před vámi namixují. Cena od 10 do 20 Kč. 

Nuoc Ep – čerstvý džus z různého ovoce.

Čaj – ten dostanete zdarma ke každé kávě nebo jídlu v mnoha restauracích. Ve streetfoodu bývají na stole konvice s čajem, na jihu ledovým, na severu horkým. Pokud je účtován, i v dražších restauracích si neřeknou o více než 5 Kč. 

Vietnam nabízí daleko více, nápoj často začíná slovy Nuoc. Zkoušejte sami. Vietnamci velmi rádi vidí, když se lidé nebojí pít jejich nápoje. 

Poznámka k ledu. Led je ve Vietnamu bezpečný. Vyrábí se průmyslově z balené vody a je extrémně levný a dostupný i pro ty nejmenší streetfoody. 

Káva 

Pro jižní a střední Vietnam jsou káva a kavárny naprostou ikonou. Kávu pijí všichni v kteroukoli denní i noční hodinu, pijí ji i děti. Do kaváren se chodí snídat, pracovat, koukat na fotbal nebo jen se vydat si popovídat. Průměrný Vietnamec prosedí každý den alespoň hodinu v kavárně. 

Cà phê sữa đá (na severu cà phê nâu đá) je káva s kondenzovaným mlékem a ledem. Toto byste určitě neměli minout. Pokud se řekne Vietnam, není to polévka Pho, ale káva s kondenzovaným mlékem. Ještě se prodává v černé variantě s cukrem a ledem jako cà phê đá. 

Ovšem buďte velmi opatrneí, kde ji kupujete. Dost streetkaváren prodává premix, který moc kávových zrnek neviděl. Je to chemicky vyráběná káva z kávových esencí a vody. Jděte po značkách a nebojte se připlatit si. Vyplatí se to. Z těch Saigonských (nebo jižanských) řetězců doporučujeme: Milano coffee – z levnější kávy asi to nejlepší, co můžete ochutnat. Je to franšíza a na jihu mají několik set poboček. Na webu mají mapu. Ceny se pohybuji od 12 do 18 Kč. Chtějte cà phê nâu đá Milano. 

Highlands Coffee – populární řetězec po celém Vietnamu. Káva velmi slušná, ceny začínají na 40 Kč za kávu. 

Coffee House – kavárenský řetězec, velmi populární v Saigonu, s kvalitní a výbornou kávou. Samozřejmostí jsou vietnamské kávy, ale mají také espresso, americano atd. Kromě toho mají i různé ovocné nebo čokoshaky a slušné zákusky. Ceny začínají na 40 Kč za kávu.

Phuc Long Coffee – prakticky stejné jako Coffee House, jen chuťově jiné. 

Sever je v tomto trochu odlišný. V Hanoji najdete velké množství kaváren, třeba Highlands Coffee, ale mimo města už káva není tak populární. V horských chudších oblastech budete mít problém najít kavárny i slušné jídlo. 

Jak se stravovat jako místní 

Vietnamci sice streetfood milují, ovšem dnes už společnost pokrývá mnoho sociálních vrstev a spíše chodí jíst do lepších míst. Jinými slovy Vietnam už není chudá země. Ač se to na první pohled nezdá. Proto nabídka restaurací je poměrně široká a mimo streetfood může turisty překvapit cena. Vietnamci jídlo milují a jsou za něj ochotni platit.

Obvyklé ceny v restauracích 

Streetfood – základ vietnamského stravování. Stánky, pár plastových židliček a stolečku. Ceny od 20 do 80 Kč.

Nekryté restaurace – grilování nebo jídla k pivu. Sem se chodí pít. Počítejte zhruba 100 Kč na osobu včetně pití. Ale cena může výrazně narůst, hlavně u grilovaného jídla. 

Bufety – také velmi oblíbené, za fixní cenu jíte, co se do vás vejde. Ceny začínají na 300 Kč bez pití za dospělou osobu. Průměrný seafood bufet začíná na 500 Kč za osobu, seafood bufet s langustami, ústřicemi se pohybuje od 800 do 2.000 Kč za osobu. Záleží na lokalitě. Často je pořádají lepší hotely a hlavní klientelou jsou Vietnamci nebo expati. 

Nevietnamské jídlo – japonská, thajská, indická, italská nebo francouzská kuchyně. Ve Vietnamu naleznete všechno. Ceny začínají na 150 Kč za osobu, avšak spíše počítejte alespoň 200–300. U luxusnějších vietnamských restaurací se cenová hladina pohybuje velmi obdobně.

Chystáš se do Vietnamu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Cech_ve_Vietnamu
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.