Vietnam
Vietnam

Doprava ve Vietnamu

Jak do Vietnamu 

Pouze letecky. Spoje z Prahy vypadají následovně:

Časy uvedené v závorce je průměrná doba spoje z Prahy. Všechny společnosti létají do Hanoje i Saigonu. Aeroflot a Turkish Airlines mohou být i delší v závislosti na zvoleném přípoji z Prahy. Nejlepší akce mívají China Eastern, nejlepší poměr výkon/cena mívají Turkish Airlines nebo Aeroflot.

Další varianta je přes Singapur, Bangkok nebo Kuala Lumpur. Z těchto měst se dá doletět do Vietnamu za 1.500 Kč/cesta/osoba s místními nízkonákladovkami.

Přímé autobusové spojení vede do Vietnamu například z Kambodži. Jezdí se především na trase Phnom Penh – Ho Či Minovo Město, několikrát za den, jízdní řády například na webu ppsoryatransport.com.kh nebo mekongexpress.com.

Jak se nejlépe dopravovat

Nejlepší způsob je půjčená motorka, na delší vzdálenosti pak letadlo, případně vlak.

Letecká doprava

Nejlepší poměr cena/výkon. Vietnam má 3 velké letecké společnosti, letenky v rámci země jsou velmi levné a navíc mají velké množství spojů. Navíc ve Vietnamu je velké množství lokálních letišť. Zhruba každých 200 kilometrů nějaké. 

  • Vietnam Airlines – ač státní dopravce, na jejich webu se občas dají pořídit letenky levněji než u nízkonákladových dopravců. Služby perfektní.
  • VietjetAir – největší nízkonákladová společnost, velké množství spojů, služby slušné.
  • Jetstar – nízkonákladová společnost, počet spojů menší než u Vietjetair, služby zhruba stejné jako Vietjet. 

Při přestupu z mezinárodního letu na vnitrostátní si nechte alespoň 3 hodiny. Raději bychom doporučili i více. 

Zpoždění nejsou častá, ale dějí se. Často mění čas odletu, nicméně pouze +/- 1 hodina. Kontrolujte si let na jejich webu. Navíc vám to oznámí e-mailem i smskou. U všech aerolinek se platí za zavazadla zvlášť na vnitrostátních letech. Nejsou zahrnuta v ceně. 

Letenky nejlevněji koupíte vždy na webu dopravce.

Spojů je velké množství a nebývají vyprodané. Dají se kupovat letenky pár dní dopředu. Ceny mírně narůstají 2 měsíce před odletem. Nicméně rozdíly jsou zanedbatelné. Pouze si dejte pozor na svátky a začátky a konce víkendů. Letadlo je velmi populární přepravní prostředek ve Vietnamu. 

Vlakem

Vlaky ve Vietnamu jsou pohodlná volba, pokud se chcete kochat přírodou. Trať vede ze Saigonu do Hanoje a z Hanoje do Lao Cai (severozápad Vietnamu). Vlaky jsou čisté, většina má wifi připojení i zásuvky, čisté záchody a vagóny často prochází služba a nabízí jídlo. 

Lístky se dají koupit na webu Vietnamských drah dsvn.vn nebo na nádraží. Web je v angličtině a i na nádražích často umí anglicky. Pokud budete kupovat u agentů, cena bývá vyšší, mnohdy výrazně, navíc se často platí poplatek agentovi. Vietnamské vlaky mají 4 třídy:

  • Hard seat – dřevěná lavice 
  • Soft seat – měkká polohovatelná velká sedadla (odpovídá trochu business class v letadlech) 
  • Hard bed – lehátko s velmi slabou matrací, často 6 lidí v kupé. Přikrývku dostanete.
  • Soft bed – pohodlná lehátka, 4–6 lidí v kupé 

Cena za soft bed bývá stejně drahá, ne-li vyšší než letadlo. Soft seat je zhruba dvě třetiny ceny soft bed. Vlakem lze přepravovat i motorky. Na kratší vzdálenosti okamžitě, delší vzdálenosti někdy se zpožděním oproti pasažérovi. 

Na předměstí Hanoje najdete i slavnou železnici procházející středem obytné čtvrti.

Autobusem 

Ve Vietnamu se používají lůžkové autobusy na delší vzdálenosti a jezdí se hlavně v noci. Lůžka jsou vhodná pro osoby do 180 cm. Jsou kratší a úzká. Berte to jako nouzové řešení. Není to spánek. Autobusy často zastaví v půli cesty v restauraci. Záchody bývají v autobusech, ale není to pravidlem. Mnohé autobusové společnosti nabízejí wifi v autobusu, vodu a vlhký ubrousek. 

Ceny odpovídají zhruba 0,5 Kč/km. 

Autobusy považujeme za zdaleka nejhorší variantu. Nehod se stává poslední dobou dost. Letenky jsou oproti tomu extrémně levné a nestojí to za ušetřených pár stovek. Nicméně na mnoha spojích se autobusům nevyhnete. 

Lístky koupíte kdekoli, na recepci hotelů nebo na webu dopravců. Doporučíme tyto:

Vyhledávače spojů:

  • Vexere.com – lístky tam občas lze koupit, občas ne, ale zahrnuje skoro všechny spoje. Minimálně zjistíte autobusovou společnost a z recepce hotelu vám rádi lístek objednají.
  • Baolau.vn – vyhledávač letenek, autobusů i vlaků. Lístky občas lze koupit. Pozor na poměrně vysoký zprostředkovatelský poplatek za každý lístek. 

Přiklad ceny spojů: 

  • Saigon -> Nha Trang (550 km)
  • Letadlo  – 45 minut, 500 Kč
  • Vlak – 8 hodin, soft bed 500 Kč, soft seat 350 Kč 
  • Autobus – 8 hodin, 250 Kč 

Městská doprava 

V Saigonu i Hanoji lze jezdit autobusem. Nehledejte standard jako v ČR, ale zlepšuje se to. Google mapy mají integrované jízdní řády v aplikaci pro mobil. Stačí mávnout na autobus kdekoli a on zastaví. Lístky často stojí pár jednotek korun a prodává je člověk přímo v autobuse. 

Většina letišť má velmi dobré autobusové spojení z letiště do města. Spoje z letiště jsou moderní, klimatizované a často s wifi na palubě. Lístky se kupují buď na letišti, nebo až v autobuse. Sledujte místní, ti je často používají.

Taxi ve Vietnamu patří i mezi Vietnamci k nejoblíbenějším dopravním prostředkům. Najdete jich mnoho v každou denní i noční hodinu. 

Taxi jezdí na taxametr. Vždy. Nesmlouvá se cena. Neberte si taxi u turistických míst, občas je to divoké i na terminálu mezinárodních příletů (v Saigonu stačí dojít na domestic terminál a tam už taxi fungují slušně). 

Mnohé letiště, hlavně ty vzdálenější od města (Nha Trang, Hanoj, Dalat), mají fixní ceny za taxi z letiště. 

Jistota jsou taxíky Mailinh (zelené) nebo Vinasun (bílozelené). Nicméně taxislužeb je velké množství a těch slušných je dost. Taxíky Mailinh mají wifi ve vozidle a můžete tam platit kartou (také to umožňuje Vinasun). Nikoli všechna vozidla, ale dnes už velká většina z nich. Za čtyřmístné taxi dáte zhruba 15 Kč/km, za sedmimístné zhruba 19 Kč/km. 

Ve Vietnamu funguje také velmi dobře Uber, v Hanoji i Saigonu. Dokonce mají Uber Moto, kdy se můžete svézt na motorce s profesionálním řidičem. Uber stojí od 8 Kč/km do 15 Kč/km. Motorka zhruba 5 Kč. 

Ve Vietnamu funguje také velmi dobře služba Grab. Umožňuje zavolat taxi, motorku nebo auto (obdoba Uberu). Ceny velmi obdobné jako Uber a taxislužby. 

Nepronajímejte si tricykly ve městech. Jsou to podvodníci a na konci jízdy po vás budou chtít několikanásobek dohodnuté částky.

Půjčení motorky/auta

Vietnam je motorková země, doprava je pomalá a při dodržování základních pravidel i poměrně bezpečná. Říká se, že nejlepší je vidět Vietnam z motorky. Máte volnost, dostanete se mimo turisty přeplněné oblasti a objevíte ten skutečný Vietnam. 

Jezdí se vpravo, kvalita infrastruktury je velmi dobrá, na severu a v některých horských oblastech mohou být silnice v horším stavu. Doporučujeme se vyhnout hlavní silnici A1 spojující sever a jih země. Mnohdy je mnohem zajímavější jet po beach road” nebo vzít to vedlejší silnicí v horách.

Pravidla jsou odlišná oproti ČR, nicméně stačí plynout s davem a pozorovat ostatní. Velmi důležité pravidlo, motorky jezdí vždy při pravém okraji silnice nebo v pravém pruhu. Nesmí do levého. Motorka musí za jakékoli situace dát přednost většímu vozidlu. I když je na hlavní silnici. Když auta předjíždí, motorka musí uhnout do krajnice. Protijedoucí motorka není překážka pro předjíždění auta autem. 

Motorky se dají poměrně snadno půjčit v kterékoli i méně turistické destinaci. Nikdy nedávejte jako protihodnotu svůj pas. Bez pasu vás nikde neubytují. Kopie mnohdy stačí. Nebo řidičák. 

Pump je velké množství, benzin koupíte i u silnic. U pumpy jsou ceny po celé zemi stejné. Tankujte 92 nebo 95. Benzín stojí zhruba 18–20 Kč/litr. Opraven je také velké množství a mimo turistické destinace vám Vietnamci vždy rádi pomohou. Třeba vás odtlačí do nejbližší opravny. 

Skútr uveze dva lidi i bagáž. Doporučujeme dělat okruhy, větší zavazadla vám hotel/hostel zadarmo uschová na recepci. 

Počítejte s tím, že za den neujedete více než 250 km v nížinách. V horách na severu je denní maximum zhruba 150 km.  

Cizincům se auta ve Vietnamu půjčují velmi výjimečně bez řidiče. Nejčastěji s řidičem. Cena bývá od 1.000 Kč do 1.500 Kč za den. Zajistí to pro vás třeba hotel. Dá se dohodnout i s taxikářem na fixní ceně za větší vzdálenosti. 

Chystáš se do Vietnamu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Cech_ve_Vietnamu
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.