Vietnam

Průvodce destinací
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Stále neobjevená kráska jihovýchodní Asie

Vietnam se nachází v jihovýchodní Asii. Jeho sousedy jsou Kambodža, Laos a Čína. Nabízí jednu z nejlepších asijských kuchyní, fantastické hory, největší jeskyni světa, zajímavé vodopády a nekonečné prázdné pláže díky svým skoro 3.000 kilometrů pobřeží.

Odhal další zajímavosti

Co navštívit

Městečko v horách v severozápadním Vietnamu. Lze navštívit okolní vesnice plné minorit (ač minority naleznete na mnohých místech po celém Vietnamu). Místo je poměrně dost turisticky navštěvované. Do Sapy nejlépe autobusem po nové dálnici nebo vlakem. Pokud máte dobrodružnější povahu, půjčte si motorku a projeďte si okolí.

Zavřít
Ikona pinu

Ha Long bay

Zátoka s mnoha vápencovými útvary vystupujícími z moře. Nejčastěji se pořádají dvoudenní výlety s přespáním na typické vietnamské džunce. Cena za dvoudenní výlet z Hanoje se pohybuje okolo 100 dolarů za osobu. Slušná a ověřená cestovka je třeba thesinhtourist.vn. Je možné navštívit zátoku také z ostrova Cat Ba pomocí tohoto návodu. Zde počítejte minimálně se 3 dny.

Hlavní město Vietnamu a město s výjimečným charakterem. Skvělý návod s doporučením na památky i jídla v Hanoji sepsal Tomáš, který tam dlouhá léta žije.

Město s bohatou historií. Hlavní památkou je královský palác. Nedaleký národní park Phong Nga Ke-Bang také stojí za návštěvu.

Zavřít
Ikona pinu

Hoi An

Město lampionů s jedinečnou architekturou a velkou historií. Město je také proslavené velkým množstvím krejčovských služeb. Pozor na podvody, je to velmi turistická oblast. V okolí Hoi An naleznete také krásné pláže.

Zavřít
Ikona pinu

Ho Či Minovo Město

Saigon je ekonomické hlavní město Vietnamu. Nečekejte památky, toto město je hlavně o jídle ve všech cenových relacích, skybarech, zábavě a kávě.

Zavřít
Ikona pinu

Mekong

Oblast protkaná malými i obrovskými rameny delty jedné z největších řek světa. Zdroj rýže, ovoce a kokosových palem. Nejlepší je dvoudenní výlet s návštěvou plovoucího trhu, projížďkou kanálů, ovocné farmy a továrny na kokosové cukrovinky. Výlet lze koupit v Saigonu v oblasti Pham Ngu Lao u kterékoli cestovky. Ceny se pohybují od 25 do 50 dolarů podle kvality ubytování. Osvědčená je třeba právě thesinhtourist.vn.

Zavřít
Ikona pinu

Phu Quoc

Ostrov v thajském zálivu s nádhernými plážemi. Doporučujeme půjčit skútr a navštívit pláže po celém ostrově. Mnoho u nich je stále opuštěných.

Přiletíte-li na Phu Quoc na jedné letence ze zahraničí, nemusíte vyřizovat víza, postačí platný cestovní pas.

Zavřít
Ikona pinu

Mai Chau

Distrikt v provincii Hoa Binh, horská provincie plná rýžových políček a vietnamských minorit.

Zavřít
Ikona pinu

Ninh Binh

Provincie nabízí velké množství pagod a komplex Trang An, který se označuje za zátoku Ha Long na souši.

Zavřít
Ikona pinu

Phong Nha Ke-Bang

Národní park plný jeskyní zapsaný na seznam UNESCO. Najdete tam i největší jeskyni světa – Son Doong – vstup je však velmi omezen a bývá vyprodán na sezonu dopředu. Nicméně i tak park stojí za návštěvu a nbízí mnoho dalších jeskyní, koupání v řekách nebo i projížďky po krajině.

Zavřít
Ikona pinu

Ly Son

Ostrov východně od Hue s nádhernou krajinou.

Horské město 1.500 m n. m. plné starých francouzských vil. Sem se jezdili francouzští kolonialisté chladit ze Saigonu. V okolí je velké mnozštví vodopádů (doporučíme Pongour a Elephant), kávové a čajové plantáže.

Zavřít
Ikona pinu

Con Dao

Souostroví v jižní části jihočínského moře s nádhernými plážemi. Není tak turisticky nabité jako Phu Quoc, na druhou stranu je mnohem nákladnější se na Con Dao dostat.

Počasí a sezóny

Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Průměrné počasí
Průměrná teplota 26 °C 26 °C 28 °C 29 °C 29 °C 30 °C 30 °C 30 °C 28 °C 26 °C 24 °C 22 °C
Teplota vody 25 °C 25 °C 25 °C 27 °C 29 °C 29 °C 29 °C 29 °C 29 °C 28 °C 27 °C 25 °C
Sluneční svit 4 h 5 h 6 h 7 h 8 h 8 h 8 h 7 h 6 h 5 h 5 h 4 h
Hlavní sezóna

Počasí

Jih Vietnamu (až po Saigon) má tropické počasí, tedy období dešťů od června do listopadu, zbytek roku období sucha. Teploty se nijak výrazně nemění, ve dne 30 až 34 °C (pouze v dubnu teploty rostou k 36 až 38 °C), v noci okolo 25 °C. Období dešťů se projevuje odpoledním silným deštěm, často ne déle než 1 hodinu. Ráno je po většinu roku slunečno, v odpoledních hodinách se v období dešťů bývá v odpoledních hodinách polojasno až oblačno, což je mnohem příjemnější na jakékoli cestování než přímé slunce. 

Střed Vietnamu (Phan Thiet až Vinh) má období dešťů od prosince do února. Čím severněji, tím je období dešťů delší. Obecně v období dešťů je chladno (nikoli na koupání), teploty okolo 20 až 25 °C, v noci okolo 15 °C. Deště se objevují i v září a říjnu, ale vzhledem k vysokým teplotám je zbytečné je řešit. Tyto deště mohou být i delší, hlavně v oblasti severně od Danangu. 

Sever Vietnamu je chladný v zimě, velmi horký v létě. V nížinách (tedy primárně Hanoj) v zimě teploty klesají pod 20 °C přes den a 10 °C v noci. Ve výjimečných případech teploty mohou klesnout až pod 10 °C přes den. V létě naopak teploty atakují 36 až 38 °C a v kombinaci s vysokou vlhkostí pobyt už přestává být příjemný. V horách bývá výrazně chladněji. Může dokonce nasněžit v prosinci nebo v lednu a teploty mohou klesnout až pod bod mrazu. Přes léto se teploty pohybují v horách od 10 °C v noci až po 20 °C ve dne.

Kdy vyrazit

Obecně platí, že do Vietnamu můžete jet kdykoli od března do listopadu. S výjimkou září tu bývá dešťivo na větší části území a může se přihnat nějaký  tajfun. Od prosince do února bude chladno a nekoupatelno na většině turisticky zajímavých destinací. 

Na severní Vietnam je nejlepší období jaro a podzim. V horách je příjemně i přes léto, v zimě pouze pro milovníky zimy. 

Na střední Vietnam březen, duben až listopad. V září a říjnu je v některých oblastech dost deštivo, hlavně severně od Hue, hrozí záplavy a také se v oblasti výjimečně objevují již zesláblé tajfuny přicházející z Filipín. 

Do jižního Vietnamu vyrazte kdykoli, trocha deště je v tom vedru příjemným osvěžením. Navíc v období dešťů je venku daleko příjemněji než v období sucha. Není takové ostré vedro. 

Specifika vietnamského počasí

Počasí se ve Vietnamu dost zásadně liší každých zhruba 300 km. Proto je nejlepší ho neřešit a smířit se s ním.

Některé roky ovlivňuje počasí proudění El Niño. Pak se stává počasí naprosto nevyzpytatelné. Vietnam je úzký pruh a na většině území je západní část země pokryta horami a východní pobřežím. V horách je daleko chladněji oproti pevnině. Třeba v horském Dalatu na jihu Vietnamu je i v létě večer chladno na svetr. V zimě je v Dalatu třeba teplá bunda. Obzvlášť pokud plánujete jezdit na skútru v dané oblasti. V horách panuje naprosto odlišné počasí od pevniny. A mnohdy to je třeba jen 50 km.

Zobrazit více

Praktické tipy

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce Vietnam byl od 19. století francouzská kolonie, centrum obchodu jihovýchodní Asie a jedna z nejrozvinutějších zemí v regionu počátkem 20. století. V 50. letech nastupující komunistická odbojová organizace v čele s Ho Chi Minhem začala usilovat o nezávislost Vietnamu. Po bitvě u Điện Biên Phủ v roce 1954 byli Francouzi nuceni ustoupit ze severu Vietnamu a Vietnam byl rozdělen na 2 státy. Komunistický sever a demokratický jih. V…

Jak ušetříš

Vietnamský dong Ve Vietnamu se používá vietnamský dong. Bankovky mají hodnotu od 1.000 dongů do 500.000 dongů. Mince se nepoužívají. Přepočet je zhruba 1.000 dongů = 1 Kč.  Na všech bankovkách je vyobrazena stejná osoba, Ho Chi Minh, a barevně se některé moc neliší. Hlavně při nižší viditelnosti se snadno dají zaměnit.  Ve Vietnamu se nedá platit dolarem, navíc je to nelegální. Některé cestovky prodávají zájezdy v dolarech, ale…

Jak se budeš dopravovat

Jak do Vietnamu  Pouze letecky. Spoje z Prahy vypadají následovně: Emirates přes Dubaj (cca 21 hodin) Aeroflot přes Moskvu (cca 15 hodin) Turkish Airlines přes Instanbul (cca 18 hodin)  Air France přes Paříž (cca 18 hodin)  China Eastern přes Šangaj (cca 35 hodin)  Časy uvedené v závorce je průměrná doba spoje z Prahy. Všechny společnosti létají do Hanoje i Saigonu. Aeroflot a Turkish Airlines mohou být i delší v…

Co ochutnáš

Vietnamská kuchyně Typický Streetfood  Pho – velmi oblíbená vietnamská polévka (ovšem vydá za celé jídlo), velmi proslavená mimo Vietnam. Najdete ji v mnoha streetfoodech po celé zemi. Je to silný vývar s rýžovými nudlemi, masem a bylinkami. Bun Bo Hue – nahořklá polévka typická pro střední Vietnam,  je dostupná v celé zemi. Silný vývar s rýžovými nudlemi a masem. Mnohdy se do polévky přidávaji i vepřové “salámy”.  Bun Thit Nuong –…

Jaké výlety podnikneš

Treky  Poměrně populární jsou treky v okolí Sapy, například výstup na nejvyšší horu Indočíny, Fansipan, nebo treky po okolních kopcích zaměřené na vesničky minorit. Průvodce seženete na místě, lidé z minorit se vám budou nabízet sami. Na treky v jiných oblastech se bez znalosti vietnamštiny dostává poměrně špatně. Zkusit můžete server triip.me, kde místní nabízí různé výlety.  Surfing/kiting  Surfing/kiting najdete hlavně v…

Na co si dej pozor

Zdraví  Očkování není povinné, avšak každý doktor vám doporučí žloutenku, břišní tyfus a dá vám antimalarika. Lidé dlouhodobě žijící ve Vietnamu většinou žádné očkování nemají a antimalarika neberou. Náš subjektivní názor je, že to je zbytečné, a dané peníze je lepší investovat do kvalitnějšího jídla (namísto toho nejlevnějšího streetfoodu).  Když pomineme minimální výskyt těchto nemocí, je třeba upozornit na poměrně velký výskyt…

Víza a na co mysli před cestou

Víza  Češi i Slováci potrěbují vízum do Vietnamu. Od 1.2.2017 je spuštěno elektronické žádání o vízum na oficiální adrese, při žádosti je nutné nahrát fotografii a datovou stránku cestovního pasu. Vyřízení by mělo trvat maximálně 3 pracovní dny. Poplatek činí 25 USD.  Další způsoby zajištění víza: Vietnamská ambasáda v Praze nebo Bratislavě. Stačil vyplnit formulář, donést pas, přinést fotku. Do týdne je vyřízeno. …

Zavřít

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce

Vietnam byl od 19. století francouzská kolonie, centrum obchodu jihovýchodní Asie a jedna z nejrozvinutějších zemí v regionu počátkem 20. století. V 50. letech nastupující komunistická odbojová organizace v čele s Ho Chi Minhem začala usilovat o nezávislost Vietnamu.

Po bitvě u Điện Biên Phủ v roce 1954 byli Francouzi nuceni ustoupit ze severu Vietnamu a Vietnam byl rozdělen na 2 státy. Komunistický sever a demokratický jih. V této době vznikla první vlna vietnamské migrace, kdy lidé utíkali ze severního Vietnamu na demokratický jih. Následně na jihu posilovali vliv proameričtí politici na úkor Francouzů. Jejich cílem bylo hlavně zastavit rozpínající se komunismus.

Následující vietnamsko-americká válka v 60. a 70. letech byla nejkrvavější a nejdelší v moderní vietnamské historii. V roce 1973 byla v Paříži mezi severem a jihem uzavřena dohoda o neútočení, což mělo vést k ukončení války. Jakmile se americká vojska stáhla z Vietnamu, severní Vietnam dohodu porušil, zaútočil na jih a celé území násilně přebral. Následovala druhá velká vlna vietnamské migrace, primárně jižních Vietnamců, skrze Guam, Malajsii a Thajsko. Tito Vietnamci dnes žijí hlavně na západním pobřeží USA, v Kanadě, v Austrálii a v západní Evropě.

Po sjednocení Vietnam trpěl hlavně ekonomicky. Obchodní embarga dusila ekonomiku a v 80. a 90. letech byla země na pokraji hladomoru. V tuto dobu proběhla třetí vlna vietnamské migrace, primárně severních Vietnamců do zemí dnes již bývalého komunistického bloku, tedy do ČR, na Slovensko, do Ukrajiny, Polska nebo východního Německa.

V roce 1986 komunistický režim uvolnil podnikání a posunul zemi z klasického komunismu do kapitalismu, tzv. Đổi Mới (obdoba československé sametové revoluce, ovšem nenásilné a bez změny politického vedení). Vietnam začal lákat zahraniční investory na svou levnou pracovní sílu. Dnes je Vietnam jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik světa a země, která se proměňuje doslova před očima.

Lidé

Vietnamci jsou velmi milí a nápomocní lidé. To však platí pouze pro Vietnamce mimo turistické oblasti. V turistických oblastech se mnohdy setkáte s podvody, snahou předražovat, krádežemi a využitím jakékoli slabé chvilky turisty.

Vietnam obývá téměř 9x více lidí než žije v ČR.

Svátky

Hlavním vietnamských svátkem jsou oslavy nového lunárního roku TET na přelomu ledna a února. Doporučujeme v tuto dobu nejezdit do Vietnamu. Kromě krásně vyzdobených ulic je to spíše očistec pro turisty. Funguje minimum služeb, obchody bývají několik dní zavřené, Vietnamci cestují, autobusy/vlaky/letadla bývají vyprodané nebo za extrémní ceny. V tuto dobu můžete mít problém získat i zvací dopisy pro víza. Svátky trvají 14 dní. Nejkritičtější je 1. den před lunárním novým rokem a zhruba 5 dní po něm.

V průběhu roku je několik jednodenních svátků, nicméně kromě vyprodaných spojů (pokud to jde spojit s víkendem) to nijak neomezuje cestování.

Jazyk

Ve Vietnamu se mluví vietnamsky s různými dialekty. Na severu uslyšíte samé dz”, kdežto na jihu zase samé j”. Vietnamština používá latinku, je dobře čitelná a turista většinou nemá problém se orientovat.

Mimo turistické oblasti je složité se domluvit anglicky. Ruce, nohy a úsměv budou vaším nejlepším kamarádem. Na jihu občas můžete narazit na člověka, který umí anglicky z dob války, na severu prakticky vůbec. V turistických oblastech se domluvíte. Anglicky umí, ale problém bývá jejich vietnamský přízvuk, chce to se soustředit.

Minislovníček:

 • Děkuji – Cảm ơn [“kam on”]
 • Pozdrav při vstupu – Xin chào [“sin čao”]
 • Kolik to stojí? – Bao nhiêu ["baňu"]
 • Zavolání na číšníka/kohokoli na ulici – Em ơi [“em oi”] – pokud je to mladší dívka/kluk Anh ơi [“an oi”] – pokud je to starší muž
 • Chị ơi [“ťi oi”] – pokud je to starší žena
 • Chci zaplatit – [“tinh tin”]
 • Kde jsou záchody –Nhà vệ sinh ở đâu [“ňa ve sin o dau”]
 • 1 pokoj na 1 noc – Một phòng một ngày [“mo fong mo dem”]
 • Kde můžu najít půjčovnu motorek? – Tôi có thể thuê xe ở đâu?
 • Chci si půjčit motorku na 3 dny [“”]
 • Nemůžu tu nechat pas, potřebuju ho k ubytování
 • Kde najdu benzinovou pumpu? – Cây xăng ở đâu? [“Kay sang o dau”]
 • Benzin –Xăng [“sang”]
 • Plnou nádrž – ["do dáj"]
 • Kde můžu najít opravnu motorek? – Tôi có thể sửa xe ở đâu?
 • Chci simkartu Viettel a 100.000d kredit. –T ôi cần mua 1 sim viettel và 100,000 trong tài khoản điện thoại.
 • Chci kupón do telefonu na 100.000d (a k tomu vyslovte operátora, tomu rozumí) – Bán cho tôi cạt ..... 100.000.
 • "Viettel mot čam". Když budou kývat hlavou, že nemají, zeptejte se a dau". Oni vám ukážou směr.
 • Kde najdu obchod se SIM kartami? – Tiệm bán sim điện thoại ở đâu?
 • Kolik stojí SIM karta Viettel? Chci nejlevnější číslo (protože Vietnamci ujíždí na telefonních číslech) – Sim viettel bao nhiêu tiền? Tôi muốn mua sim viettel rẻ nhất.

Radost uděláte úsměvem. Vietnamci mají cizince rádi, rádi si povídají (ač to je mnohdy velmi komplikované), určitě budou mít radost, když si uděláte s nimi selfíčko. Pokud se budete pohybovat v horských oblastech, narazíte na minority. Nebojte se dát místním dětem něco sladkého, pastelky, omalovánky. Minority bohužel odmítají moderní život a jejich děti se k takovým věcem nedostanou.

Na co si dát pozor v mezilidských vztazích

Setkáte se s žebráky, minimálně, ale setkáte. Vietnamci jsou mistři ve vytváření lítosti a zneužívání dobroty jiných. Pokud někde budete jíst, nabídněte, že jim koupíte jídlo. Nedávejte jim peníze. Občas k vám mohou příjít i malé děti prodávat žvýkačky nebo papírové kapesníky. Nekupujte to. Peníze nepůjdou jim. Neustále vám také bude někdo nabízet takové papírky. To je loterie. Lístek stojí 10.000 dongů. Vy sice vyhrát nemůžete, ale pro mnohé je to jediný způsob obživy. Klidně si kupte. Pokud chcete slušně odmítnout, tak stačí říci ja hom”.

Ignorujte všechny návody, které zakazují na někoho ukazovat prstem, sahat jim na hlavu, nandavat jídlo ostatním druhou stranou hůlek atd. Jsou to hlouposti a nikdo to ve Vietnamu nedodržuje.

Turismus

Pro Vietnam je turismus důležitý. Vytvořil několik velmi turistických míst, kam se snaží směřovat veškerý turismus. Jsou to například zátoka Ha Long, město Hoi An, horské město Sa Pa, město Hue, delta Mekongu (a hlavně plovoucí trh), ostrov Phu Quoc nebo turistické letovisko Nha Trang.

Co očekávat? Mnohé z těch míst stojí za návštěvu, pokud vám nevadí obrovské davy turistů, předražené a podprůměrné služby nebo taková šaškárna pro turisty (plovoucí trhy, které dnes už v reálu neexistují).

Jezdit tam? Ano, jsou hezká, mají v sobě historii, ale není to skutečný Vietnam. Pokud chcete vidět zemi, vidět skutečný život, přírodu, nejezděte tam. Ve Vietnamu je mnohonásobně více míst, která stojí za návštěvu.

Třeba městečko Sa Pa v horách. Musíte vlakem (nebo autobusem, je tam nová dálnice z Hanoje) do Lao Cai, tam si usmlouvat minibus do Sapy. Moc toho neusmlouváte, protože místní moc dobře vědí, že musíte jet do Sapy. Ve městě se setkáte s žebrajícími minoritami (ne ti, co to opravdu potřebují, ti nejsou v Sapě), koupíte si výlet do vesniček v okolí, tam bude také šaškárna pro turisty. Hory v okolí jsou pro Evropany hezké, ale v kontextu vietnamských hor se jedná spíše o podprůměr. Rýžová políčka se nachází všude na severu.

Jeďte kamkoli jinam, pokud máte trochu dobrodružnou povahu. Ha Giang, Bao Loc, Lang Son, Hoa Binh (známé spíše jako Mai Chau), to jsou všechno nádherné horské provincie a tam uvidíte skutečný Vietnam a skutečný život minorit. Jen to není tak snadné. Minority jsou po celém Vietnamu, tak se nebojte, že byste je minuli.

Město Hoi An má pověst jako hlavní město turistického scamu. Ano, lampióny večer jsou kouzelné, kouzelné babcičky pouštějící pro vás papírové lampiónky na vodu také. Ale když po vás následně chtějí stovku za každý, je to krásný turistický podvod. Podvůdky na plážích v okolí Hoi An jsou proslavené. Město je krásné, o tom není pochyb, ale dojem vám rozhodně zkazí všechno to turistické dění okolo. Podobně věže My Son v okolí. Každý průvodce o nich pěje chválu, až teče cukr po zdech, jak úžasné to tam je. Kromě milionu lidí je tam pár věží. Takových potkáte po Vietnamu mnoho. Hlavně v jižních provinciích.

Hanoj a Saigon. Turisté často míří do oblastí Old Quarter v Hanoji nebo Pham Ngu Lao v Saigonu. Turistické čtvrti, kde potkáte jen turisty, žebrající ženy s dítětem hrající na strunku lítosti, Vietnamce prodávající nekvalitní cetky a občas vietnamskou mládež. Krade se tam, jídlo je podprůměrné, ale je tam levné ubytování a levné pivo. Na webu se dá najít mnoho míst, kam se jít najíst v Hanoji i Saigonu a vyhnout se těmto podprůměrným rádoby turistickým místům. A na tripadvisor zapomeňte.

Pro Saigon klik sem, pro Hanoj doporučíme návod místního experta (v češtině). V Hanoji vám nezbývá než se ubytovat v Old Quarter, v Saigonu (pokud nechcete spát někde za 300 Kč/pokoj) zkuste kdekoli v District 1 mimo Pham Ngu Lao. Hezký je i District 3 a pořád je to kousek do D1.

Nha Trang. Velmi velmi turistické, mnoho Rusů a Číňanů. Na první pohled, nicméně když se vyhnete prvním třem ulicím od pláže, najdete boží město s hromadou skvělého jídla. V okolí je mnoho krásných pláží (jen ty ve městě jsou průměrné).

Nha Trang

Delta Mekongu je velmi turistická. Pořádají se tam výlety zahrnující plavbu kanálem na lodičkách (pokud jste nikdy neviděli zácpu v kanále, tady ji zažijete), továrna na kokosová cukrátka a plovoucí trh. Nemyslete si, že dneska existují plovoucí trhy, ti Vietnamci tam jsou kvůli turistům, takové krásné divadlo. Ale proč ne. Je to moc hezké.

Ostrov Phu Quoc by měl být Phuket Vietnamu. Ostrov, kam ani nepotřebujete vízum, velké mezinárodní letiště, všude se staví hotely, nejhezčí pláže bývají zastavovány velkými hotelovými a apartmánovými komplexy, místní trhy jsou turistická vábnička. Je tam zhruba dvojnásobně dráž oproti pevnině. Nikde ve Vietnamu jsme neměli problém najít obstojné jídlo kromě Phu Quoc. Často to jsou taková turisticky nevábná jídla, smažená rýže na 150 způsobů nebo vietnamská káva bez jakékoli kávy (ano, i to existuje). Nočnímu trhu v hlavním” městě se vyhněte obloukem.

Nejlepší strava byla paradoxně v hotelích. Třeba Peppercorn Beach Resort je vyhlášený pro jídlo. Pokud budete hledat streetfood, tak vybírejte tam, kde nesedí cizinci, ale sedí tam Vietnamci. Pár slušných vietnamských streetgrilování s čerstvým seafoodem se tam dá najít. Pláže krásné, jen to chce jednat rychle, brzo jich moc nebude. Alternativa? Con Dao. Násobně lepší, daleko méně turistické, ale také výrazně dražší než PQ.

Geografie

Vietnam je obrovská země, přesněji řečeno 2.500 km dlouhý úzký pás táhnoucí se ze severu na jih. Každá část země je specifická, jídlem, podnebím, chováním lidí, jazykem i přírodou.

Jih

Jih je převážně delta Mekongu a pár ostrovů, velmi nížinatá oblast s minimem kopců. Kromě delty a ostrova Phu Quoc nebo Con Dao nebývá turisty navštěvovaná. Pláže na pevnině v této oblasti jsou velmi obyčejné, často mělké a ne moc vhodné na koupání. V mnohých provinciích delty mají také cizinci vstup na pláž zakázán (velké cedule Border area).

Jižní část středního Vietnamu

Zhruba od města Phan Thiet se krajina mění z nížin na kopcovitou, na pobřeží velmi suchou, písčitou a vyprahlou s písečnými dunami nebo kaktusy. Od Nha Trang se kopce zvedají už od pobřeží a krajina je zelená. Vyprahlé a zelené části se střídají až k Danangu.

Pláže jsou často bílé, hluboké a vhodné na koupání.

Severní část středního Vietnamu

Od Danangu severněji je oblast výhradně zelená, kopcovitá, s bílými plážemi. Hory jsou nádherné, hlavně Ho Chi Minh Road směrem do národního parku Phong Nga Ke-Bang je úchvatný. Fantastický je i přejezd z Danangu do Hue skrze Hai Van pass. Pokud jde o hory, střední Vietnam je zdaleka to nejhezčí, co můžete vidět ve Vietnamu.

Severní Vietnam

Severní Vietnam

Převážně hornatá oblast s několika nížinami. Hory se často zvedají do výšky 1.500–2.000 m n. m. Velmi specifická je provincie Ha Giang se svými homolovitými útvary v geoparku zapsaném na seznamu UNESCO. Ve východní části najdete několik oblastí s vysokými vápencovými útvary, například slavná zátoka Ha Long nebo Trang An v provincii Ninh Binh. Prakticky po celém severním Vietnamu lze vidět kaskádová políčka, která bývají nazývána občas rýžová (nevyužívají se však pouze pro pěstování rýže).

Česko by se rozlohou vešlo do Vietnamu zhruba 4,5x.

Zavřít

Jak ušetříš

Vietnamský dong

Ve Vietnamu se používá vietnamský dong. Bankovky mají hodnotu od 1.000 dongů do 500.000 dongů. Mince se nepoužívají. Přepočet je zhruba 1.000 dongů = 1 Kč.

Na všech bankovkách je vyobrazena stejná osoba, Ho Chi Minh, a barevně se některé moc neliší. Hlavně při nižší viditelnosti se snadno dají zaměnit.

Ve Vietnamu se nedá platit dolarem, navíc je to nelegální. Některé cestovky prodávají zájezdy v dolarech, ale dejte si pozor na kurz.

Vietnamský dong

Směnárny a platební karty

Ve Vietnamu se dají peníze měnit v bance, ve směnárnách (pouze v turistických oblastech) a ve zlatnictví. Právě zlatnictví nabízejí nejlepší kurz a najdete je na mnoha místech. Stačí přijít a zeptat se, nikde ve zlatnictví nenajdete kurzovní lístek. Na letišti mají mírně horší kurzy oproti centru měst. Vždy se ptejte, zda se platí poplatek za směnu. Pokud se budete pohybovat mimo turistické oblasti, snažte se mít peníze vyměněné.

Ve Vietnamu se dá platit kartou na většině míst (restaurace, obchody, hotely). Nicméně turisté mnohdy vyhledávají streetfood a street zařízení nebo trhy. Tam platba kartou není možná.

Bankomatů v zemi je opravdu velké množství, ve většině se platí poplatek za výběr místní bance od 10.000 do 60.000 dongů. Většina z nich má limit na výběr, zhruba od 2 do 6 milionů dongů. Nejlepší v tomto směru jsou bankomaty Military Bank (modročervené logo MB). Poplatek za výběr není žádný, limit na výběr je 8 milionů dongů. Limity se mohou lišit podle lokality. Z tohoto důvodu je snažší jezdit do Vietnamu s hotovostí.

Kolik co stojí

Základní jídlo v supermarketech je zhruba stejně drahé jako v ČR, výjimkou jsou pouze mléčné výrobky, ty jsou výrazně dražší.

Spropitné a smlouvání

Vietnamci nedávají spropitné a mnohdy za vámi obsluha poběží vám vrátit i poslední dong. V turistických místech se ovšem můžete setkat s drobným očekáváním, ale nikdo vás nutit nebude. Pokud jste spokojeni se servisem v nějaké restauraci, obchodě, dejte to rovnou číšníkovi/číšnici do ruky.

Vietnamci moc nesmlouvají v maloobchodě. Dnes drtivá většina obyvatel nakupuje v supermarketech, v obchodech s pevnými cenami nebo i na trzích, kde nesmlouvají. V jižním i středním Vietnamu už i většina streetfoodů má ceníky na stěně. Sever je v tomto ohledu daleko více pozadu. Na severu je třeba být opatrnější, cena se tam nezveřejňuje tak často jako na jihu.

V turistických oblastech bude třeba smlouvat. Vietnamci jsou mistři v okrádání turistů. Ale opatrně, Vietnam není zas až tak levná země. Pokud to přeženete, z jejich výrazu vše pochopíte.

Jak ušetřit

Vyhněte se turistickým oblastem. Ceny bývají dvoj- až trojnásobné oproti skutečnosti.
Nekupujte si nic u prodejců na ulici, ve Vietnamu je mnoho minimarketů a supermarketů. Ceny tam jsou pevně dané a nabídka je daleko zajímavější.

Spěte na místech označených Nhà Nghỉ, to jsou vietnamské guesthousy. Dvoulůžkový pokoj seženete za 150 až 300 Kč včetně klimatizace, teplé sprchy a záchodu na pokoji. Nesnažte se šetřit za každou cenu. Ve Vietnamu více než kde jinde platí You get what you pay for.” Obrátí se to proti vám.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel se ubytuje v hostelu za 200 Kč/osoba/noc nebo guesthousu Nha Nghi (dvoulůžkový pokoj) za 150–300 Kč/pokoj/noc. Stravovat se bude na ulici, streetfood + pití ho vyjde na 25–50 Kč/jídlo, tedy 100–200 Kč na den bez alkoholu. Místní doprava autobusy vyjde na 0,5 Kč/km.

Zlatá střední cesta zahrnuje tří- nebo čtyřhvězdičkové hotely za 700–1.500 Kč/pokoj, restaurace a bistra střední kategorie, která stojí 50–150 Kč/jídlo, tedy 200–500 Kč na den. Půjčení motorky bude stát 100–200 Kč/den, benzin vyjde na 0,5 Kč/km.

Luxusní rozpočet obsahuje pětihvězdičkový hotel za nejméně 2.000 Kč/den za pokoj, stravování v restauraci nejméně za 300 Kč za jídlo ,seafood bufety a brunche za 500–1.500 Kč/jídlo Pujčení auta s řidičem bude stát 1.000–1.500 Kč/den.

Zavřít

Jak se budeš dopravovat

Jak do Vietnamu

Pouze letecky. Spoje z Prahy vypadají následovně:

Časy uvedené v závorce je průměrná doba spoje z Prahy. Všechny společnosti létají do Hanoje i Saigonu. Aeroflot a Turkish Airlines mohou být i delší v závislosti na zvoleném přípoji z Prahy. Nejlepší akce mívají China Eastern, nejlepší poměr výkon/cena mívají Turkish Airlines nebo Aeroflot.

Další varianta je přes Singapur, Bangkok nebo Kuala Lumpur. Z těchto měst se dá doletět do Vietnamu za 1.500 Kč/cesta/osoba s místními nízkonákladovkami.

Přímé autobusové spojení vede do Vietnamu například z Kambodži. Jezdí se především na trase Phnom Penh – Ho Či Minovo Město, několikrát za den, jízdní řády například na webu ppsoryatransport.com.kh nebo mekongexpress.com.

Jak se nejlépe dopravovat

Nejlepší způsob je půjčená motorka, na delší vzdálenosti pak letadlo, případně vlak.

Letecká doprava

Nejlepší poměr cena/výkon. Vietnam má 3 velké letecké společnosti, letenky v rámci země jsou velmi levné a navíc mají velké množství spojů. Navíc ve Vietnamu je velké množství lokálních letišť. Zhruba každých 200 kilometrů nějaké.

 • Vietnam Airlines – ač státní dopravce, na jejich webu se občas dají pořídit letenky levněji než u nízkonákladových dopravců. Služby perfektní.
 • VietjetAir – největší nízkonákladová společnost, velké množství spojů, služby slušné.
 • Jetstar – nízkonákladová společnost, počet spojů menší než u Vietjetair, služby zhruba stejné jako Vietjet.

Při přestupu z mezinárodního letu na vnitrostátní si nechte alespoň 3 hodiny. Raději bychom doporučili i více.

Zpoždění nejsou častá, ale dějí se. Často mění čas odletu, nicméně pouze +/- 1 hodina. Kontrolujte si let na jejich webu. Navíc vám to oznámí e-mailem i smskou. U všech aerolinek se platí za zavazadla zvlášť na vnitrostátních letech. Nejsou zahrnuta v ceně.

Letenky nejlevněji koupíte vždy na webu dopravce.

Spojů je velké množství a nebývají vyprodané. Dají se kupovat letenky pár dní dopředu. Ceny mírně narůstají 2 měsíce před odletem. Nicméně rozdíly jsou zanedbatelné. Pouze si dejte pozor na svátky a začátky a konce víkendů. Letadlo je velmi populární přepravní prostředek ve Vietnamu.

Vlakem

Vlaky ve Vietnamu jsou pohodlná volba, pokud se chcete kochat přírodou. Trať vede ze Saigonu do Hanoje a z Hanoje do Lao Cai (severozápad Vietnamu). Vlaky jsou čisté, většina má wifi připojení i zásuvky, čisté záchody a vagóny často prochází služba a nabízí jídlo.

Lístky se dají koupit na webu Vietnamských drah dsvn.vn nebo na nádraží. Web je v angličtině a i na nádražích často umí anglicky. Pokud budete kupovat u agentů, cena bývá vyšší, mnohdy výrazně, navíc se často platí poplatek agentovi. Vietnamské vlaky mají 4 třídy:

 • Hard seat – dřevěná lavice
 • Soft seat – měkká polohovatelná velká sedadla (odpovídá trochu business class v letadlech)
 • Hard bed – lehátko s velmi slabou matrací, často 6 lidí v kupé. Přikrývku dostanete.
 • Soft bed – pohodlná lehátka, 4–6 lidí v kupé

Cena za soft bed bývá stejně drahá, ne-li vyšší než letadlo. Soft seat je zhruba dvě třetiny ceny soft bed. Vlakem lze přepravovat i motorky. Na kratší vzdálenosti okamžitě, delší vzdálenosti někdy se zpožděním oproti pasažérovi.

Na předměstí Hanoje najdete i slavnou železnici procházející středem obytné čtvrti.

Železnice v Hanoji

Autobusem

Ve Vietnamu se používají lůžkové autobusy na delší vzdálenosti a jezdí se hlavně v noci. Lůžka jsou vhodná pro osoby do 180 cm. Jsou kratší a úzká. Berte to jako nouzové řešení. Není to spánek. Autobusy často zastaví v půli cesty v restauraci. Záchody bývají v autobusech, ale není to pravidlem. Mnohé autobusové společnosti nabízejí wifi v autobusu, vodu a vlhký ubrousek.

Ceny odpovídají zhruba 0,5 Kč/km.

Autobusy považujeme za zdaleka nejhorší variantu. Nehod se stává poslední dobou dost. Letenky jsou oproti tomu extrémně levné a nestojí to za ušetřených pár stovek. Nicméně na mnoha spojích se autobusům nevyhnete.

Lístky koupíte kdekoli, na recepci hotelů nebo na webu dopravců. Doporučíme tyto:

Vyhledávače spojů:

 • Vexere.com – lístky tam občas lze koupit, občas ne, ale zahrnuje skoro všechny spoje. Minimálně zjistíte autobusovou společnost a z recepce hotelu vám rádi lístek objednají.
 • Baolau.vn – vyhledávač letenek, autobusů i vlaků. Lístky občas lze koupit. Pozor na poměrně vysoký zprostředkovatelský poplatek za každý lístek.

Přiklad ceny spojů:

 • Saigon -> Nha Trang (550 km)
 • Letadlo – 45 minut, 500 Kč
 • Vlak – 8 hodin, soft bed 500 Kč, soft seat 350 Kč
 • Autobus – 8 hodin, 250 Kč
Městská doprava

V Saigonu i Hanoji lze jezdit autobusem. Nehledejte standard jako v ČR, ale zlepšuje se to. Google mapy mají integrované jízdní řády v aplikaci pro mobil. Stačí mávnout na autobus kdekoli a on zastaví. Lístky často stojí pár jednotek korun a prodává je člověk přímo v autobuse.

Většina letišť má velmi dobré autobusové spojení z letiště do města. Spoje z letiště jsou moderní, klimatizované a často s wifi na palubě. Lístky se kupují buď na letišti, nebo až v autobuse. Sledujte místní, ti je často používají.

Taxi ve Vietnamu patří i mezi Vietnamci k nejoblíbenějším dopravním prostředkům. Najdete jich mnoho v každou denní i noční hodinu.

Taxi jezdí na taxametr. Vždy. Nesmlouvá se cena. Neberte si taxi u turistických míst, občas je to divoké i na terminálu mezinárodních příletů (v Saigonu stačí dojít na domestic terminál a tam už taxi fungují slušně).

Mnohé letiště, hlavně ty vzdálenější od města (Nha Trang, Hanoj, Dalat), mají fixní ceny za taxi z letiště.

Jistota jsou taxíky Mailinh (zelené) nebo Vinasun (bílozelené). Nicméně taxislužeb je velké množství a těch slušných je dost. Taxíky Mailinh mají wifi ve vozidle a můžete tam platit kartou (také to umožňuje Vinasun). Nikoli všechna vozidla, ale dnes už velká většina z nich. Za čtyřmístné taxi dáte zhruba 15 Kč/km, za sedmimístné zhruba 19 Kč/km.

Ve Vietnamu funguje také velmi dobře Uber, v Hanoji i Saigonu. Dokonce mají Uber Moto, kdy se můžete svézt na motorce s profesionálním řidičem. Uber stojí od 8 Kč/km do 15 Kč/km. Motorka zhruba 5 Kč.

Ve Vietnamu funguje také velmi dobře služba Grab. Umožňuje zavolat taxi, motorku nebo auto (obdoba Uberu). Ceny velmi obdobné jako Uber a taxislužby.

Nepronajímejte si tricykly ve městech. Jsou to podvodníci a na konci jízdy po vás budou chtít několikanásobek dohodnuté částky.

Půjčení motorky/auta

Vietnam je motorková země, doprava je pomalá a při dodržování základních pravidel i poměrně bezpečná. Říká se, že nejlepší je vidět Vietnam z motorky. Máte volnost, dostanete se mimo turisty přeplněné oblasti a objevíte ten skutečný Vietnam.

Doprava ve Vietnamu

Jezdí se vpravo, kvalita infrastruktury je velmi dobrá, na severu a v některých horských oblastech mohou být silnice v horším stavu. Doporučujeme se vyhnout hlavní silnici A1 spojující sever a jih země. Mnohdy je mnohem zajímavější jet po beach road” nebo vzít to vedlejší silnicí v horách.

Pravidla jsou odlišná oproti ČR, nicméně stačí plynout s davem a pozorovat ostatní. Velmi důležité pravidlo, motorky jezdí vždy při pravém okraji silnice nebo v pravém pruhu. Nesmí do levého. Motorka musí za jakékoli situace dát přednost většímu vozidlu. I když je na hlavní silnici. Když auta předjíždí, motorka musí uhnout do krajnice. Protijedoucí motorka není překážka pro předjíždění auta autem.

Motorky se dají poměrně snadno půjčit v kterékoli i méně turistické destinaci. Nikdy nedávejte jako protihodnotu svůj pas. Bez pasu vás nikde neubytují. Kopie mnohdy stačí. Nebo řidičák.

Pump je velké množství, benzin koupíte i u silnic. U pumpy jsou ceny po celé zemi stejné. Tankujte 92 nebo 95. Benzín stojí zhruba 18–20 Kč/litr. Opraven je také velké množství a mimo turistické destinace vám Vietnamci vždy rádi pomohou. Třeba vás odtlačí do nejbližší opravny.

Skútr uveze dva lidi i bagáž. Doporučujeme dělat okruhy, větší zavazadla vám hotel/hostel zadarmo uschová na recepci.

Cyklista Vietnam

Počítejte s tím, že za den neujedete více než 250 km v nížinách. V horách na severu je denní maximum zhruba 150 km.

Cizincům se auta ve Vietnamu půjčují velmi výjimečně bez řidiče. Nejčastěji s řidičem. Cena bývá od 1.000 Kč do 1.500 Kč za den. Zajistí to pro vás třeba hotel. Dá se dohodnout i s taxikářem na fixní ceně za větší vzdálenosti.

Zavřít

Co ochutnáš

Vietnamská kuchyně

Typický Streetfood

Pho – velmi oblíbená vietnamská polévka (ovšem vydá za celé jídlo), velmi proslavená mimo Vietnam. Najdete ji v mnoha streetfoodech po celé zemi. Je to silný vývar s rýžovými nudlemi, masem a bylinkami.

Bun Bo Hue – nahořklá polévka typická pro střední Vietnam, je dostupná v celé zemi. Silný vývar s rýžovými nudlemi a masem. Mnohdy se do polévky přidávaji i vepřové “salámy”.

Bun Thit Nuong – nudle s masem, vepřovým nebo hovězím, s bylinkami, zeleninou, zalité omáčkou vyrobenou primárně z rybí omáčky. Toto jídlo je dostupné hlavně na jihu. Typy masa se mnohdy liší, občas to může být fermentované maso, občas nakládané maso.

Banh Canh – rybí vývar s kousky ryb a rýžovými tlustými nudlemi. Občas i s rybími karbanátky.

Bun bo nam bo – velmi podobné bun thit nuong, ovšem dostupné pouze na severu. V Hanoji na to narazíte na každém rohu. Smažené hovězí s rýžovými nudlemi, zeleninou, bylinkami a rybí omáčkou.

Bun Cha – typické severovietnamské jídlo, je dostupné v celé zemi. Vepřové karbanátky, hovězí kousky masa, rýžové nudle a vše se namáčí v jemné rybí omáčce.

Com tam – rýže na mnoho způsobů, com je rýže, tam je obecně jakákoli příloha. Nejčastěji grilovaná nakládaná vepřová kotleta nebo grilované kuřecí prso nebo křídlo. Stánky s com” nabízí mnoho dalších přiloh” k rýži. Masové koule, vaječný dort, omelety, dušené maso na mnoho způsobů. Stačí si ukázat.

Cenově se tyto jídla pohybují okolo 25 Kč na vesnicích, 40 Kč ve městech a pokud je restaurace klimatizovaná a moderní, ceny se mohou vyšplhat až ke 100 Kč.

Streetfood nabízí neskutečné množství jídel, každý stánek nabízí většinou jeden druh jídla, vše je viditelné, nakoukněte, zeptejte se na cenu baňute”, a pokud bude vyhovovat, odkývejte. Vietnamci jsou milí lidé. Mimo turistické oblasti.

Nesnažte se šetřit za každou cenu, jídlo je ve Vietnamu sice levné, ale za málo peněz dostanete málo muziky.

Vietnamský streetfood

Grilování

Vietnamci milují grilování. Ve Vietnamu najdete mnoho restaurací (streetfood styl nebo i plnohodnotné velké restarace), kde vám přinesou gril na stůl, maso si vyberete z menu a grilujete sami. Griluje se maso i seafood.

Grilování má velké cenové rozpětí, ovšem pod 100 Kč na osobu se nedostanete ani v těch nejmenších městech. V Saigonu se slušná restaurace s grilováním pohybuje okolo 300 až 500 Kč za osobu. Na okraji města jste schopni jídlo sehnat i za méně.

Hotpoty

Pokud si objednáte hotpot, přinesou vám plotýnku na stůl, hrnec plný vývaru, zeleniny a masa podle výběru. Vývar přivedete k varu a pak v něm vaříte jednotlivé suroviny. Často jsou doplňkem rýžové nudle, které zaléváte vývarem.

Vývary se pohybují od 150 Kč a nají se z něj 2 lidé. Ovšem držte se ceny zhruba 100 Kč za osobu u streetfood restaurace.

Bagety

Bagety jsou poměrně populární v ČR, ve Vietnamu je to jídlo dělníků a bělochů. Je to francouzská bageta plněná různými přísadami. Základem bývá margarín, paštika nebo omáčka. Plní se rybími karbanátky, grilovaným masem, uzeným masem, salámem, zeleninou a bylinkami. Opět to jsou otevřené stánky, takže nakoukněte dovnitř a ukažte, co tam chcete.

Bagety se cenově pohybují od 10 do 20 Kč maximálně. Výjimečně dráže, ovšem to už musí být nějaká speciální náplň.

Turistické jídlo

V turistických oblastech se často setkáte se zvláštními jídly typu smažená rýže s pár kousky masa nebo zeleniny za 50 až 100 Kč. To nemá s Vietnamem nic společného. Mnohdy je to jídlo velmi podřadné kvality z nejlevnější rýže, které by Vietnamec nejedl.

Alkoholické nápoje

Pivo – Vietnamci pijí pivo hodně. Nejčastěji ho dostanete s ledem ve sklenici. Ve streetfoodu se vietnamská piva pohybují mezi 10 až 20 Kč za třetinku. V barech okolo 30 až 50 Kč za třetinku. V klubech od 100 do zhruba 200 Kč za třetinku.

Ve Vietnamu se poslední dobou objevilo mnoho mikropivovarů, co vaří pivo českého nebo německého typu. Tam led do piva nedostanete a kvalita je srovnatelná s těmi nejlepšími v ČR. Hledejte třeba restaurace Hoa Vien. Dobrá vietnamská piva jsou Saigon Red, Saigon Special, Hanoi není špatné nebo Huda ze středního Vietnamu. Vyhněte se pivu” Bia Hoi. Ano, je levné a píšou o něm v každém průvodci, ale tomu se nedá říkat pivo, ani když zavřete obě oči. Standardně je k dostání Heineken.

Pálenky – na severu se hodně pije rýžovice, na jihu se prodává kokosový likér.

Vína – ve Vietnamu se vyrábí v malém množství i víno. Ty dražší lahve (v obchodech okolo 200 Kč) se dají pít, ty levnější (v obchodech okolo 80 Kč) spíše ne. Vína ze zahraničí jsou zhruba 2x dražší oproti Evropě.

Míchané nápoje – v barech lze koupit i různé koktejly. Ceny začínaji na cca 70 Kč, spíše se pohybují mezi 100 až 150 Kč. V Saigonu najdete velké množství skybarů. Není to sice příliš levná záležitost, ale rozhodně to stojí za zážitek.

Obecně u tvrdého alkoholu buďte opatrní. Je poměrně drahý ve Vietnamu, a proto se falšuje. Opět je to o cenách. Koktejl za 70 Kč pravděpodobně z originálniho alkoholu nebude. Ne že byste oslepli, ale nepochutnáte si.

Nealkoholické nápoje

Coca-cola – a podobné balené nápoje koupíte naprosto všude, ve streetfoodu stojí zhruba 10 až 15 Kč. V minimarketech pod 10 Kč za třetinku.

Voda – v minimarketech koupíte za 4–5 Kč za 0,5 l. 1,5 l koupíte pod 10 Kč. Kupujte vodu La Vie, to je minerální voda. Plno jiných brandů jsou pouze vyčištěné vody.

Nuoc Mia – štáva z cukrové třtiny s limetkou. Vyrábí se vylisováním stonků cukrové třtiny (ale to uvidíte naživo). Osvěžující, sladké. Cena na jihu 5–10 Kč, na severu je dražší, často mezi 10–20 Kč.

Sinh To – rozmixované ovoce s ledem. Často prodávají ve stánku, kde si přímo vyberete ovoce a oni ho před vámi namixují. Cena od 10 do 20 Kč.

Nuoc Ep – čerstvý džus z různého ovoce.

Čaj – ten dostanete zdarma ke každé kávě nebo jídlu v mnoha restauracích. Ve streetfoodu bývají na stole konvice s čajem, na jihu ledovým, na severu horkým. Pokud je účtován, i v dražších restauracích si neřeknou o více než 5 Kč.

Vietnam nabízí daleko více, nápoj často začíná slovy Nuoc. Zkoušejte sami. Vietnamci velmi rádi vidí, když se lidé nebojí pít jejich nápoje.

Poznámka k ledu. Led je ve Vietnamu bezpečný. Vyrábí se průmyslově z balené vody a je extrémně levný a dostupný i pro ty nejmenší streetfoody.

Káva

Pro jižní a střední Vietnam jsou káva a kavárny naprostou ikonou. Kávu pijí všichni v kteroukoli denní i noční hodinu, pijí ji i děti. Do kaváren se chodí snídat, pracovat, koukat na fotbal nebo jen se vydat si popovídat. Průměrný Vietnamec prosedí každý den alespoň hodinu v kavárně.

Cà phê sữa đá (na severu cà phê nâu đá) je káva s kondenzovaným mlékem a ledem. Toto byste určitě neměli minout. Pokud se řekne Vietnam, není to polévka Pho, ale káva s kondenzovaným mlékem. Ještě se prodává v černé variantě s cukrem a ledem jako cà phê đá.

Ovšem buďte velmi opatrneí, kde ji kupujete. Dost streetkaváren prodává premix, který moc kávových zrnek neviděl. Je to chemicky vyráběná káva z kávových esencí a vody. Jděte po značkách a nebojte se připlatit si. Vyplatí se to. Z těch Saigonských (nebo jižanských) řetězců doporučujeme: Milano coffee – z levnější kávy asi to nejlepší, co můžete ochutnat. Je to franšíza a na jihu mají několik set poboček. Na webu mají mapu. Ceny se pohybuji od 12 do 18 Kč. Chtějte cà phê nâu đá Milano.

Highlands Coffee – populární řetězec po celém Vietnamu. Káva velmi slušná, ceny začínají na 40 Kč za kávu.

Coffee House – kavárenský řetězec, velmi populární v Saigonu, s kvalitní a výbornou kávou. Samozřejmostí jsou vietnamské kávy, ale mají také espresso, americano atd. Kromě toho mají i různé ovocné nebo čokoshaky a slušné zákusky. Ceny začínají na 40 Kč za kávu.

Phuc Long Coffee – prakticky stejné jako Coffee House, jen chuťově jiné.

Sever je v tomto trochu odlišný. V Hanoji najdete velké množství kaváren, třeba Highlands Coffee, ale mimo města už káva není tak populární. V horských chudších oblastech budete mít problém najít kavárny i slušné jídlo.

Jak se stravovat jako místní

Vietnamci sice streetfood milují, ovšem dnes už společnost pokrývá mnoho sociálních vrstev a spíše chodí jíst do lepších míst. Jinými slovy Vietnam už není chudá země. Ač se to na první pohled nezdá. Proto nabídka restaurací je poměrně široká a mimo streetfood může turisty překvapit cena. Vietnamci jídlo milují a jsou za něj ochotni platit.

Obvyklé ceny v restauracích

Streetfood – základ vietnamského stravování. Stánky, pár plastových židliček a stolečku. Ceny od 20 do 80 Kč.

Nekryté restaurace – grilování nebo jídla k pivu. Sem se chodí pít. Počítejte zhruba 100 Kč na osobu včetně pití. Ale cena může výrazně narůst, hlavně u grilovaného jídla.

Bufety – také velmi oblíbené, za fixní cenu jíte, co se do vás vejde. Ceny začínají na 300 Kč bez pití za dospělou osobu. Průměrný seafood bufet začíná na 500 Kč za osobu, seafood bufet s langustami, ústřicemi se pohybuje od 800 do 2.000 Kč za osobu. Záleží na lokalitě. Často je pořádají lepší hotely a hlavní klientelou jsou Vietnamci nebo expati.

Nevietnamské jídlo – japonská, thajská, indická, italská nebo francouzská kuchyně. Ve Vietnamu naleznete všechno. Ceny začínají na 150 Kč za osobu, avšak spíše počítejte alespoň 200–300. U luxusnějších vietnamských restaurací se cenová hladina pohybuje velmi obdobně.

Zavřít

Jaké výlety podnikneš

Treky

Poměrně populární jsou treky v okolí Sapy, například výstup na nejvyšší horu Indočíny, Fansipan, nebo treky po okolních kopcích zaměřené na vesničky minorit. Průvodce seženete na místě, lidé z minorit se vám budou nabízet sami. Na treky v jiných oblastech se bez znalosti vietnamštiny dostává poměrně špatně. Zkusit můžete server triip.me, kde místní nabízí různé výlety.

Surfing/kiting

Surfing/kiting najdete hlavně v Mui Ne. Oblíbená základna pro kiting je také Ninh Chu bay kousek od města Phan Rang. Instruktoři i půjčovny jsou k dispozici na obou místech.

Potápění/šnorchlování

Potápí se hlavně v okolí Nha Trang a na ostrovech Con Dao a Phu Quoc. Nicméně nečekejte podmořský život jako v Thajsku, jihočínské moře není tak bohaté na ryby a korály.

Na ostrově Con Dao lze pozorovat líhně želv několikrát do roka. Ovšem není to turistická atrakce, naplánování může být loterie.

Pláže

Nejkrásnější pláže najdete na ostrovech Phu Quoc, Con Dao a na pevnině mezi Phan Thiet až Hue, hlavně mimo města. Vietnam má více než 3.000 kilometrů pobřeží, pláže jsou mnohdy prázdné, občas s nepořádkem od rybářů. Pláže jsou vždy veřejné. V turistických oblastech občas najdete bary na pláži. Ale nečekejte party jako na Ibize.

Mui Ne

Roadtripy na motorkách

Vietnam je motorková země, velká část obyvatel stále jezdí na skútrech. Infrastruktura je mnohdy velmi dobrá a doprava velmi malá mimo hlavní tahy. Motorka umožňuje poznat ten pravý Vietnam, nikoli jen tu turistickou část. K řízení stačí mezinárodní řidičák (vídeňský typ).

Často se půjčují automatické nebo poloautomatické skútry o objemu 100 až 150 ccm. Není problém cestovat ve dvou. Batohy lze nechat kdekoli v hotelu, kde jste přespali. Většina hotelů vám větší zavazadlo uschová zdarma. Na motorku berte vždy jen to nejnutnější. Vyplatí se dělat okruhy, protože se motorky půjčují a vrací na jednom místě. Tedy zvolit základnu, tam nechat velké batohy, půjčit motorku a vyrazit. Tyto okruhy považujeme za to nejhezčí, ale tato metoda vám bude fungovat po celém Vietnamu.

Ha Giang – výlet na 3 dny z Hanoje. V Ha Giang si půjčíte motorku a vydáte se směrem Dong Van, vyhlídka Lu Cuoi a pak skrze průsmyk Ma Pi Len do Meo Vac.

Okruh severem – 2 týdny, z Hanoje směr Ninh Binh, Mai Chau, Son La, Dien Bien Phu, Sa Pa, Ha Giang, Cao Bang, Lang Son a zpět do Hanoje.

Severní část středního Vietnamu – zhruba 8 dní, z Danangu směrem na západ, napojte se na Ho Chi Minh Road, směr Khe Sang, Phong Nga Ke-Bang, pak návrat na pobřeží a skrze Dong Hoi, Dong Ha, Hue a Hai Van pass zpět do Danangu. Můžete se zastavit i v turistickém Hoi An.

Jižní část středního Vietnamu – 7 dní, z Nha Trang se vydejte směr Dalat, Mui Ne, Phan Thiet, kdybyste chtěli vidět plantáže dračího ovoce, sjeďte až do Ke Ga. Následně se vracejte po pobřeží na sever skrze Phan Rang, Vinh Hy a Cam Ranh až do Nha Trang.

Plantáže dračího ovoce

Noční život

Mladí Vietnamci se chodí bavit hlavně na karaoke nebo na grilování. Disko tu moc populární není a na tyto účely je nejlepší zůstat v ulici Bui Vien v Saigonu nebo v Old Quarter v Hanoji mezi ostatními turisty.

V Saigonu i v Hanoji je mnoho klubů, populární v Saigonu jsou Lush, Apocalypse nebo Broma bar. V Hanoji se inspirujte návodem místního expata Tomáše. Kluby ve Vietnamu bývají dražší a vstup vyžaduje často slušnější oblečení. Rejoicky a crocsy nechte doma.

Adrenalinová zábava

Nabídka adrenalinové zábavy je poměrně malá. V okolí Dalatu se sjíždí řeky na kánoích, slaňují se vodopády. Na ostrově Cat Ba lze lézt na vysoké vápencové skály, v národním parku Phong Nga Ke-Bang lze sjíždět skrze džungli na visutém laně. V tomtéž národním parku lze absolvovat i několikadení túry v jeskyneích i navštívit největší jeskyni světa Son Doong.

Pro mnoho turistů je adrenalin i jízda v husté dopravě po Saigonu nebo Hanoji. Využijte Uber Moto nebo Grab Moto službu, pokud se bojíte svézt sami na půjčené motorce. Profesionální řidič vás proveze po městě.

Nakupování

Turistické průvodce radí chodit v Saigonu třeba do Saigon Square, Taka Plaza nebo Ben Thanh market. Doporučujeme se těmto místům vyhnout, jsou to turistické podvody. Pokud hledáte slušné oblečení, Saigon i Hanoj jsou plné obchodů. Bohužel mimo destinace, kde se pohybují turisté. Nejblížší a nejpohodlnější budou nákupní centra ve městech, v Saigonu bychom se drželi na ulici Hai Ba Trung, která je zřejmě nejblíže středu města, kde se dá slušně něco pořídit.

Turisté si často také nechávají šít obleky, košile, hodně v Saigonu nebo v Hanoji, hlavním centrem je Hoi An. Nečekali bychom nějakou převratnou kvalitu, ale za nižší cenu to stojí vyzkoušet.

Parky a rezervace

Ač je Vietnam plný národních parků, jen některé mají co nabídnout.

Jih Vietnamu:

Cat Tien national park – pěší túry, výlety na kolech, jízdu na lodích, kempování. Je domovem mnoha ohrožených druhů.

Střed Vietnamu:

Phong Nga Ke-Bang – park plný nádherných vápencových jeskyní a nachází se zde největší jeskyně světa Son Doong. V parku se lze koupat v místních řekách, lze si pronajmout loď a projet se po řece.

Ostrov Cham – poměrně velká turistická atrakce z Hoi An. Pokud máte čas, stojí to za návštěvu.

Sever Vietnamu:

Cat Ba national park – park nabízí pěší tuúry, jeskyně, jezero a vyhlídku.

Dong Van Karst Plateau Geopark – ač to není park v pravém slova smyslu, celá provincie Ha Giang, v níž se tento park nachází, patří rozhodně k tomu nejlepšímu z Vietnamu. Nádherná krajina, homolovité útvary a vesničky minorit a motorky jako nejlepší dopravní prostředek v této provincii.

Ha Giang

Cuc Phuong national park – udržovaný park, nabízí několik pěších túr a velké množství zajímavých druhů zvířat.

Google nabízí pěkný přehled parků ve Vietnamu.

Pro děti

Zábavních parků je ve Vietnamu několik, nkěteré nové, některé postarší, avšak udržované. Nejznámějšími jsou parky Vinpearl, jeden v blízkosti zátoky Ha Long na severu, velký je v Nha Trang (na ostrově, kam se jezdí lanovkou z pevniny) a třetí na Phu Quoc. Tyto parky nabízí vodní atrakce, horské dráhy, akvária a zoo. Součástí je hotel a golfové hřiště.

V Saigonu lze navštívit botanickou zahradu a zoo, vodní park Dam Sen nebo si vyberte z mnoha dalších aktivit třeba v tomto návodu.

V Danangu lze navštívit zábavní park Asia Park nebo blízké Ba Na Hills. Pro aktivity v Hanoji se podívejte do návodu od 5 around the world.

Pokud můžeme považovat parky za zábavu pro děti, v mnoha městech Vietnamu najdete velmi udržované parky. V Saigonu i Hanoji velmi rozsáhlé, v jiných městech menší.

Romantika

Vyjížďky lodí s večeří jsou běžnou atrakcí ve většině velkých měst Vietnamu. V Saigonu v přístavu na konci ulice Nguyen Hue kotví několik velkých dřevěných lodí, které podobnou atrakci nabízí. Každý lepší hotel vám bude schopen večeři zajistit. V Nha Trang jezdí třeba Emperor Cruise. Stačí snadno vygooglit dinner cruise město” a dostanete mnoho tipů.

Ve Vietnamu jsou velmi populární také skybary. Hlavně Saigon je posetý výškovými budovami a některé z nich mají bary a restaurace na střeše. Mezi ty lepší a populární patří třeba Broma bar, Chill Skybar nebo Rex Hotel Rooftop Garden. Nejvýše položenou restaurací a barem je EON 51 v Bitexco tower. Slušně se oblečte, v kraťasech a tričku vás tam nepustí. Pro další tipy se podívejte na tento seznam.

Pro nápady v Hanoji se podívejte do návodu místního expata Tomáše. Několik lepších míst návod obsahuje. V dalších větších městech hledejte lepší hotely, mnohé z nich mají vlastní skybary nebo rooftop restaurace.

Kultura

V každém větším městě najdete kina v nákupních centrech. Nejrozšířenější řetězce multikin jsou Lotte Cinema nebo CGV Cinema.

V Saigonu naleznete městské divadlo, v Hanoji je státní opera. Populární je také Water Puppet show v Hanoji. Lístky na další kulturní akce se dají snadno koupit přes ticketbox.vn.

Vietnam má také velké množství lokálních festivalů. Pokud překousnete to obrovské množství lidí, které je navštěvuje, zde je anglicky psaný seznam s popisem.

Zavřít

Na co si dej pozor

Zdraví

Očkování není povinné, avšak každý doktor vám doporučí žloutenku, břišní tyfus a dá vám antimalarika. Lidé dlouhodobě žijící ve Vietnamu většinou žádné očkování nemají a antimalarika neberou. Náš subjektivní názor je, že to je zbytečné, a dané peníze je lepší investovat do kvalitnějšího jídla (namísto toho nejlevnějšího streetfoodu).

Když pomineme minimální výskyt těchto nemocí, je třeba upozornit na poměrně velký výskyt horečky dengue. Tu nelze očkovat a stačí se bránit kvalitními repelenty. Kupte si ten s účinnou látkou DEET.

Často se také zmiňuje špatná hygiena. Ano, v chudých oblastech na severu je hygiena horší, nicméně většina země je naprosto v pořádku, pokud nejíte někde za 10 Kč (opět se vracíme k šetření za jídlo, prosíme, nedělejte to). Střevní nevolnost vzniká hlavně díky naprosto odlišné stravě a odlišným surovinám v Evropě a ve Vietnamu (obecně v jihovýchodní Asii). Střevní mikroflóře chvilku trvá si na to zvyknout. A u slabších jedinců je to doprovázeno průjmem. Lze tomu předejít užíváním probiotik alespoň měsíc před cestou.

Nekrmte opice. Koušou. A když vás kousnou, dojděte si do nemocnice pro injekci proti vzteklině. Hradí to pojišťovna.

Zdravotní péče je velmi dobrá, ovšem pouze v soukromých lepších zařizeních. Těch je velké množství po celém Vietnamu a hlavně ve velkých městech najdete desítky nemocnic s mnohem lepší, slušnejší a rychlejší péčí než v ČR. Stačí si vygooglit private hospital + jméno města”.

Nenechte si nic doporučovat od místních, hledejte si informace o nemocnicích sami. Funguje to tak, že při příchodu musíte jít na úvodní prohlídku, tu musíte zaplatit (100 až 300 Kč), pak vás pošlou na další vyšetření. Ty také zaplatíte před vyšetřením. Doktoři v lepších zařízeních mluví anglicky (ač s vietnamských přízvukem).

Před cestou si určitě vyřiďte kvalitní cestovní pojištění, je to základ.

Kriminalita

Vietnam je velmi bezpečná země. I pro samostatně cestující ženy. Vietnamci jsou velmi nápomocní a hodní lidé mimo turistické oblasti. V turistických oblastech se vás budou snažit ošidit a každá pomoc může být drahá.

Ve Vietnamu nehrozí žádné teroristické útoky.

Stejně jako v každém velkém měste, i ve Vietnamu je běžná drobná kriminalita. Typickým případem je okradení chodce muži na motorkách. Jeden řídí, druhý vytrhne telefon/foťák/tašku oběti a ujedou. Mějte svoje foťáky na šňůrce, telefony příliš neukazujte v husté dopravě a až si budete chtít fotit nebo natáčet dopravu, dávejte si pozor. Často se to děje hlavně v turistických oblastech.

V turistických oblastech také pozor na podvody, kdy vám místní „zdarma” něco ukážou a pak chtějí zaplatit. Slavná je babička v Hoi An, která vás dotáhne k vodnímu kanálu, začne pouštět papírové lodičky a pak chce za každou stovku.

Na severu v Sapě je běžné žebrání minorit. Ve Vietnamu platí pravidlo, že ty, co potřebují finanční pomoc, určitě nepotkáte. Vyvolávat lítost je bohužel poměrně slušná obživa.

Ve Vietnamu za vámi také často přijde do restaurace/kavárny prodejce lístků. To je loterie a jeden stojí 10 Kč. Tito lidé nejsou většinou chudí. Není třeba je litovat a kupovat. Také za vámi budou chodit děti, prodávají žvýkačky nebo papírové kapesníky. Opět je jejich cílem vyvolat lítost, peníze nejdou jim do kapsy. Často je musejí odevzdat.

Když začne pršet, objeví se lidé, co se plazí po ulici, jako by nemohli chodit. Buďte v klidu, netřeba to řešit. Jakmile přestane pršet, vstanou a odejdou po svých. Pokud chcete pomoci a přijde za vámi někdo žebrat nebo budou vypadat velmi špatně, tak jim kupte jídlo. Stačí říct Em an khom?” A když jim budete chtít koupit i pití, tak Em ung khom?”

Riziko katastrof a přírodních živlů

V průběhu roku se několikrát přižene cyklón nebo tajfun. Často to zasáhne hlavně Filipíny, kde zeslábne, a do Vietnamu dorazí pouze silnější deště. Nejvíce tomuto je exponován hlavně střední Vietnam, specificky oblast mezi Hue a Vinh. Ale i severní Vietnam občas zasáhně nějaký. Jih Vietnamu je poměrně imunní vůči živlům. Jejich výskyt lze sledovat třeba na webu windyty.com.

Důležité kontakty

 • Policie: 113
 • Hasiči: 114
 • Záchraná služba: 115
 • Ambasáda v Hanoji: +84 438 454 131 (nouzová linka +84 914 991 892 nebo +84 912 341 032)

Drogy

Ve Vietnamu se rozdávají poměrně vysoké tresty za přeshraniční pašování drog. Nedělejte to. Dává se za to trest smrti nebo doživotí. A nikdo neřeší, že jste cizinec, drogy se velmi tvrdě postihují.

Drogy se dají koupit ve Vietnamu, primárně v turistických oblastech.

Zavřít

Víza a na co mysli před cestou

Víza

Češi i Slováci potrěbují vízum do Vietnamu.

Od 1.2.2017 je spuštěno elektronické žádání o vízum na oficiální adrese, při žádosti je nutné nahrát fotografii a datovou stránku cestovního pasu. Vyřízení by mělo trvat maximálně 3 pracovní dny. Poplatek činí 25 USD.

Další způsoby zajištění víza:
Vietnamská ambasáda v Praze nebo Bratislavě. Stačil vyplnit formulář, donést pas, přinést fotku. Do týdne je vyřízeno.

Vietnamská ambasáda třeba v Bangkoku, Kuala Lumpur, Phnom Phenu. Levnější varianta. Často do druhého dne.

Vízum má několik variant: Jednovstupové na 30 dnů – 25 USD. Vícevstupové na 28 dnů – 50 USD. Jednovstupové na 3 měsíce – 25 USD. Vícevstupové na 80 dnů – 50 USD.

Uvedené ceny jsou ceny na letišti při vstupu skrze Visa on arrival. Ambasády účtují ceny vyšší.

Na jakémkoli mezinárodním letišti ve Vietnamu, tzv. Visa on arrival. K tomu ovšem potřebujete tzv. zvací dopis.

Nejlevnější forma víza je Visa on arrival. K tomu potřebujete zvací dopis. To je úřední dokument vydaný imigračním oddělením ve Vietnamu, váš Vietnamec ve večerce vám ho opravdu nemůže napsat. Na webu naleznete velké množství agentur, které vám dopis zajistí. Tento dopis si vytisknete a ukážete ho na letišti před odletem do Vietnamu. Ve Vietnamu na letišti před pasovou kontrolou najdete okénko Visa on arrival, dáte jim vyplněný formulář (přijde vám z agentury), dopis, fotku a pas. Počkáte 15 minut, zavolají vás jménem, zaplatíte a dají vám pas s vízem. Pak teprve můžete projít pasovou kontrolou a vyzvednout kufry.

Česká ambasáda v Hanoji uvádí na svém webu, že Visa on arrival není právoplatný vstup do země. Důvod tohoto oznámení je velké množství agentur, které vydávají falešné zvací dopisy. Proto důrazně doporučujeme držet se osvědčených velkých agentur. Vygooglete si “visa on arrival vietnam” a vyberte si jednu agenturu z první strany výsledků vyhledávání. Všechny zde budou dobré.

Největší agenturou je myvietnamvisa.com. Nejlevnější a spolehlivá je cheapvietnamvisa.net.

Prakticky je to jedno, vyberte jakoukoli z první strany googlu. Vyhněte se malým agenturám, protože falzifikát zjistíte až ve Vietnamu, a pak nebudete vpuštěni do země.

Pokud budete vstupovat po zemi do Vietnamu, musíte mít vízum dopředu zajištěné z ambasády.

Minimální platnost pasu je 6 měsíců, nicméně moc se to nedodržuje. Vietnamci obecně nemají zájem dělat turistům potíže. Mohou to řešit hlavně na letišti v ČR.

Výjimky z vízové povinnosti

Pokud přiletíte pouze na ostrov Phu Quoc ze zahraničí, máte nárok na 30 dní pobytu bez víza. Ovšem nesmíte na pevninu.

Další užitečné informace

Mějte kopie pasu a kopie víza. Copyshopů je ve Vietnamu mnoho.

Vyfoťte si pas i vízum a mějte to uschované někde v cloudu, třeba v e-mailu, abyste odkudkoli mohli dokumenty získat. Při ztrátě pasu vám to výrazně usnadní řešení. Hlavně dohledání víza a vytvoření duplikátu do nového pasu.

Podmínkou vydání víza není zpáteční letenka. Ale pro klid si ji klidně vyrobte, když opouštíte zemi třeba po zemi. Občas celníci chtějí vidět boarding ticket po příletu, tak je nevyhazujte.

Nikdy nikde nenechávejte pas jako zálohu za motorku. Bez pasu vás nikde neubytují. Stačí kopie pasu nebo řidičský průkaz nebo občanský průkaz.

Ve Vietnamu platí mezinárodní řidičský průkaz (vídeňská verze). Když budete dodržovat pravidla (v obci 40, blinkry, helma, držet se v levém pruhu), nezastaví vás.

Mějte rychlý přístup k penězům. Pokud máte na účtě 50.000 Kč a sehnat dalších 100.000 Kč je obrovský problém, nikam nejezděte. Pokud se zraníte, pojišťovna vše proplácí až po návratu do ČR. A 50.000 Kč v nákladech na zdravotní ošetření není mnoho.

Ve Vietnamu nefunguje záchranka ve vzdálenějších místech od měst. Pokud se někde vybouráte na motorce, je to na vás. Lidé v okolí vám sice pomohou, ale jejich možnosti jsou také omezené.

Na první noc či dvě si kupte hotel/hostel dopředu. Po příjezdu máte zázemí, než si zvyknete. Nedoporučujeme nejprve přijet a až pak si něco hledat. Navíc přes internet je ubytování levnější, než když přijdete na recepci.

Před odletem si nechte 1 noc v městě odletu. Není úplně rozumné spoléhat se na spoj s příletem pár hodin před odletem do Evropy.

Nechte si dostatek času na přestup. Minimálně 3 hodiny, raději však 4.

Buďte na Vietnamce milí a hodní. Jste v jejich zemi hostem. Vaše evropská pravidla ve Vietnamu nefungují, lidé tu žijí jinak. Nenádavejte jim za to. Na silnici platí jiná pravidla. Respektujte je a naučte se je. Nejsou ani horší ani lepší než ta evropská. Jsou pouze jiná.

Průvodce. Vietnam je velmi snadná země na cestování a žádný průvodce není třeba. Ani když nemluvíte anglicky. Vietnamci také moc neumí, tudíž je to fakticky jedno. Existuje mnoho webů s konkrétními informacemi k daným lokalitám, s velmi přesnými mapami a navrženými trasami na cestování. Průvodci vás budou vodit do spřízněných” restaurací, hotelů, půjčoven, a tak budete platit výrazně více za dané služby (navíc k poplatku za průvodcovské služby).

Celní předpisy

Pokud dovezete množství větší, než je uvedeno v tabulce níže, musíte zboží deklarovat na letišti a zaplatit clo. Uvedené množství je na 1 osobu:

 • Cigarety: 400 kusů
 • Doutníky: 100 kusů
 • Tabák: 100 gramů
 • Tvrdý alkohol: 1,5 l
 • Parfémy a šperky pro vlastní potřebu.
 • Suvenýry a dárky v hodnotě nepřesahující 300 amerických dolarů.

U těchto položek je třeba deklarovat na letišti, pokud přivezete více než:

 • Cizí měny: 5 000 amerických dolarů nebo ekvivalent v jiné cizí měně
 • Vietnamský dong: 15 000 000 dongů
 • Zlato: 300 gramů
 • Zlato a šperky nikoli pro vlastní potřebu.
 • Videokazety, CD disky

Tyto položky jsou zakázané dovážet:

 • Zbraně, náboje, výbušniny nebo hořlaviny.
 • Vojenské vybavení, drogy, opium nebo jiná narkotika. Protivládní literatura, pornografie.

Rezervuj

1.

Letenky

Cestovatelé k nám chodí nejen pro rady, ale i levné letenky. Najdi si i ty svou letenku do Vietnamu.

2.

Hotely

Mít kde složit hlavu není od věci. Podívej se na nabídku hotelů, hostelů i apartmánu ve Vietnamu.

3.

Půjčení auta

Jsi milovník roadtripů? Podívej se na nabídku dostupných vozů k vyzvednutí nejen na letišti.

nebo

Zájezdy

Pokud dáváš přednost hotovému řešení, naplánuj si dovolenou ve Vietnamu s cestovní kanceláří.

Diskuze

Jsme největší cestovatelská komunita v Česku a na Slovensku. Máš dotaz nebo hledáš spolucestovatele? Zeptej se ve fóru!

Založ nové téma

Akční letenky do Vietnamu

Vietnam s rychlými přestupy z Prahy s Qatar Airways
-15 %

Tam chceš!

S prémiovými Qatar Airways z Prahy do Vietnamu
-16 %

Akce starší 2 týdnů

Mega trip: z Malty přes Curych do JV Asie
-56 %

Akce starší 2 týdnů

Byl jsi ve Vietnamu?
Navrhni úpravu

Tohoto průvodce pro vás připravili