Stále neobjevená kráska jihovýchodní Asie

Vietnam se nachází v jihovýchodní Asii. Jeho sousedy jsou Kambodža, Laos a Čína. Nabízí jednu z nejlepších asijských kuchyní, fantastické hory, největší jeskyni světa, zajímavé vodopády a nekonečné prázdné pláže díky svým skoro 3.000 kilometrů pobřeží.

Průvodce pro tebe napsal Cech_ve_Vietnamu
Víza
Vízum za 25 $
Turistická víza na 30 dní získá on–line evisa.xuatnhapcanh.gov.vn.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Velmi záleží na oblasti, vždy najdeš někde hezké a teplé počasí.
Více o počasí
Letenky od
14 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x za měsíc a ušetříš cca 38 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Vietnamu

Co vidět a navštívit ve Vietnamu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy ve Vietnamu

Zavřít boční panel

Sapa

Městečko v horách v severozápadním Vietnamu. Lze navštívit okolní vesnice plné minorit (ač minority naleznete na mnohých místech po celém Vietnamu). Místo je poměrně dost turisticky navštěvované. Do Sapy nejlépe autobusem po nové dálnici nebo vlakem. Pokud máte dobrodružnější povahu, půjčte si motorku a projeďte si okolí.

Zavřít boční panel

Ha Long bay

Zátoka s mnoha vápencovými útvary vystupujícími z moře. Nejčastěji se pořádají dvoudenní výlety s přespáním na typické vietnamské džunce. Cena za dvoudenní výlet z Hanoje se pohybuje okolo 100 dolarů za osobu. Slušná a ověřená cestovka je třeba thesinhtourist.vn. Je možné navštívit zátoku také z ostrova Cat Ba pomocí tohoto návodu. Zde počítejte minimálně se 3 dny.

Zavřít boční panel

Hanoj

Hlavní město Vietnamu a město s výjimečným charakterem. Skvělý návod s doporučením na památky i jídla v Hanoji sepsal Tomáš, který tam dlouhá léta žije.

Průvodce městem Hanoj

Zavřít boční panel

Hue

Město s bohatou historií. Hlavní památkou je královský palác. Nedaleký národní park Phong Nga Ke-Bang také stojí za návštěvu.

Zavřít boční panel

Hoi An

Město lampionů s jedinečnou architekturou a velkou historií. Město je také proslavené velkým množstvím krejčovských služeb. Pozor na podvody, je to velmi turistická oblast. V okolí Hoi An naleznete také krásné pláže.

Zavřít boční panel

Ho Či Minovo Město

Saigon je ekonomické hlavní město Vietnamu. Nečekejte památky, toto město je hlavně o jídle ve všech cenových relacích, skybarech, zábavě a kávě.

Zavřít boční panel

Mekong

Oblast protkaná malými i obrovskými rameny delty jedné z největších řek světa. Zdroj rýže, ovoce a kokosových palem. Nejlepší je dvoudenní výlet s návštěvou plovoucího trhu, projížďkou kanálů, ovocné farmy a továrny na kokosové cukrovinky. Výlet lze koupit v Saigonu v oblasti Pham Ngu Lao u kterékoli cestovky. Ceny se pohybují od 25 do 50 dolarů podle kvality ubytování. Osvědčená je třeba právě thesinhtourist.vn.

Zavřít boční panel

Phu Quoc

Ostrov v thajském zálivu s nádhernými plážemi. Doporučujeme půjčit skútr a navštívit pláže po celém ostrově. Mnoho u nich je stále opuštěných. 

Přiletíte-li na Phu Quoc na jedné letence ze zahraničí, nemusíte vyřizovat víza, postačí platný cestovní pas.

Zavřít boční panel

Mai Chau

Distrikt v provincii Hoa Binh, horská provincie plná rýžových políček a vietnamských minorit.

Zavřít boční panel

Ninh Binh

Provincie nabízí velké množství pagod a komplex Trang An, který se označuje za zátoku Ha Long na souši. 

Zavřít boční panel

Phong Nha Ke-Bang

Národní park plný jeskyní zapsaný na seznam UNESCO. Najdete tam i největší jeskyni světa – Son Doong – vstup je však velmi omezen a bývá vyprodán na sezonu dopředu. Nicméně i tak park stojí za návštěvu a nbízí mnoho dalších jeskyní, koupání v řekách nebo i projížďky po krajině.

Zavřít boční panel

Ly Son

Ostrov východně od Hue s nádhernou krajinou. 

Zavřít boční panel

Dalat

Horské město 1.500 m n. m. plné starých francouzských vil. Sem se jezdili francouzští kolonialisté chladit ze Saigonu. V okolí je velké mnozštví vodopádů (doporučíme Pongour a Elephant), kávové a čajové plantáže.

Zavřít boční panel

Con Dao

Souostroví v jižní části jihočínského moře s nádhernými plážemi. Není tak turisticky nabité jako Phu Quoc, na druhou stranu je mnohem nákladnější se na Con Dao dostat.

Počasí a sezóny ve Vietnamu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Severní Vientam
Hanoj, Sa Pa a horské oblasti

16 °C

17 °C

20 °C

24 °C

32 °C

33 °C

33 °C

32 °C

31 °C

28 °C

21 °C

18 °C
Střední Vietnam
Da Nang, Hue a plážové oblasti

24 °C

26 °C

28 °C

31 °C

33 °C

34 °C

34 °C

32 °C

29 °C

27 °C

27 °C

25 °C
Jižní Vietnam
Ho Či Minovo Město, ostrov Phu Quoc, Nha Trang

32 °C

32 °C

34 °C

34 °C

34 °C

32 °C

32 °C

32 °C

31 °C

31 °C

31 °C

30 °C

Počasí

Jih Vietnamu (až po Saigon) má tropické počasí, tedy období dešťů od června do listopadu, zbytek roku období sucha. Teploty se nijak výrazně nemění, ve dne 30 až 34 °C (pouze v dubnu teploty rostou k 36 až 38 °C), v noci okolo 25 °C. Období dešťů se projevuje odpoledním silným deštěm, často ne déle než 1 hodinu. Ráno je po většinu roku slunečno, v odpoledních hodinách se v období dešťů bývá v odpoledních hodinách polojasno až oblačno, což je mnohem příjemnější na jakékoli cestování než přímé slunce. 

Střed Vietnamu (Phan Thiet až Vinh) má období dešťů od září do listopadu. Čím severněji, tím je období dešťů delší. Obecně v období dešťů je chladno (nikoli na koupání), teploty okolo 20 až 25 °C, v noci okolo 15 °C. Deště se objevují i v září a říjnu, ale vzhledem k vysokým teplotám je zbytečné je řešit. Tyto deště mohou být i delší, hlavně v oblasti severně od Danangu. 

Sever Vietnamu je chladný v zimě, velmi horký v létě. V nížinách (tedy primárně Hanoj) v zimě teploty klesají pod 20 °C přes den a 10 °C v noci. Ve výjimečných případech teploty mohou klesnout až pod 10 °C přes den. V létě naopak teploty atakují 36 až 38 °C a v kombinaci s vysokou vlhkostí pobyt už přestává být příjemný. V horách bývá výrazně chladněji. Může dokonce nasněžit v prosinci nebo v lednu a teploty mohou klesnout až pod bod mrazu. Přes léto se teploty pohybují v horách od 10 °C v noci až po 20 °C ve dne.

Sezóny a kdy vyrazit

Obecně platí, že do Vietnamu můžete jet kdykoli od března do listopadu. S výjimkou září tu bývá dešťivo na větší části území a může se přihnat nějaký  tajfun. Od prosince do února bude chladno a nekoupatelno na většině turisticky zajímavých destinací. 

Na severní Vietnam je nejlepší období jaro a podzim. V horách je příjemně i přes léto, v zimě pouze pro milovníky zimy. 

Na střední Vietnam od února do srpna. V září a říjnu je v některých oblastech dost deštivo, hlavně severně od Hue, hrozí záplavy a také se v oblasti výjimečně objevují již zesláblé tajfuny přicházející z Filipín. 

Do jižního Vietnamu vyrazte kdykoli, trocha deště je v tom vedru příjemným osvěžením. Navíc v období dešťů je venku daleko příjemněji než v období sucha. Není takové ostré vedro. 

Specifika vietnamského počasí

Počasí se ve Vietnamu dost zásadně liší každých zhruba 300 km. Proto je nejlepší ho neřešit a smířit se s ním.

Některé roky ovlivňuje počasí proudění El Niño. Pak se stává počasí naprosto nevyzpytatelné. Vietnam je úzký pruh a na většině území je západní část země pokryta horami a východní pobřežím. V horách je daleko chladněji oproti pevnině. Třeba v horském Dalatu na jihu Vietnamu je i v létě večer chladno na svetr. V zimě je v Dalatu třeba teplá bunda. Obzvlášť pokud plánujete jezdit na skútru v dané oblasti. V horách panuje naprosto odlišné počasí od pevniny. A mnohdy to je třeba jen 50 km.

Skvělé akce do Vietnamu

ušetříš až 22%
Tam chceš!
ušetříš až 40%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 23%
Akce starší 2 týdnů
55 starších akcí
Avatar uživatele Cech_ve_Vietnamu
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu