Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Severní Vientam
Hanoj, Sa Pa a horské oblasti

16 °C

17 °C

20 °C

24 °C

32 °C

33 °C

33 °C

32 °C

31 °C

28 °C

21 °C

18 °C
Střední Vietnam
Da Nang, Hue a plážové oblasti

24 °C

26 °C

28 °C

31 °C

33 °C

34 °C

34 °C

32 °C

29 °C

27 °C

27 °C

25 °C
Jižní Vietnam
Ho Či Minovo Město, ostrov Phu Quoc, Nha Trang

32 °C

32 °C

34 °C

34 °C

34 °C

32 °C

32 °C

32 °C

31 °C

31 °C

31 °C

30 °C

Počasí ve Vietnamu

Jih Vietnamu (až po Saigon) má tropické počasí, tedy období dešťů od června do listopadu, zbytek roku období sucha. Teploty se nijak výrazně nemění, ve dne 30 až 34 °C (pouze v dubnu teploty rostou k 36 až 38 °C), v noci okolo 25 °C. Období dešťů se projevuje odpoledním silným deštěm, často ne déle než 1 hodinu. Rána jsou po většinu roku slunečné, v odpoledních hodinách v období dešťů bývá polojasno až oblačno, což je mnohem příjemnější na jakékoli cestování než přímé slunce. 

Střed Vietnamu (Phan Thiet až Vinh) má období dešťů od září do listopadu. Čím severněji, tím je období dešťů delší. Obecně v období dešťů je chladno (nikoli na koupání), teploty okolo 20 až 25 °C, v noci okolo 15 °C. Deště se objevují i v září a říjnu, ale vzhledem k vysokým teplotám je zbytečné je řešit. Tyto deště mohou být i delší, hlavně v oblasti severně od Danangu. 

Sever Vietnamu je chladný v zimě, velmi horký v létě. V nížinách (tedy primárně Hanoj) v zimě teploty klesají pod 20 °C přes den a 10 °C v noci. Ve výjimečných případech teploty mohou klesnout až pod 10 °C přes den. V létě naopak teploty atakují 36 až 38 °C a v kombinaci s vysokou vlhkostí pobyt už přestává být příjemný. V horách bývá výrazně chladněji. Může dokonce nasněžit v prosinci nebo v lednu a teploty mohou klesnout až pod bod mrazu. Přes léto se teploty pohybují v horách od 10 °C v noci až po 20 °C ve dne.

Kdy jet do Vietnamu

Obecně platí, že do Vietnamu můžete jet kdykoli od března do listopadu. S výjimkou září tu bývá dešťivo na větší části území a může se přihnat nějaký  tajfun. Od prosince do února bude chladno a nekoupatelno na většině turisticky zajímavých destinací. 

Na severní Vietnam je nejlepší období jaro a podzim. V horách je příjemně i přes léto, v zimě pouze pro milovníky zimy. 

Na střední Vietnam od února do srpna. V září a říjnu je v některých oblastech dost deštivo, hlavně severně od Hue, hrozí záplavy a také se v oblasti výjimečně objevují již zesláblé tajfuny přicházející z Filipín. 

Do jižního Vietnamu vyrazte kdykoli, trocha deště je v tom vedru příjemným osvěžením. Navíc v období dešťů je venku daleko příjemněji než v období sucha. Není takové ostré vedro. 

Specifika vietnamského počasí

Počasí se ve Vietnamu dost zásadně liší každých zhruba 300 km. Proto je nejlepší ho neřešit a smířit se s ním.

Některé roky ovlivňuje počasí proudění El Niño. Pak se stává počasí naprosto nevyzpytatelné. Vietnam je úzký pruh a na většině území je západní část země pokryta horami a východní pobřežím. V horách je daleko chladněji oproti pevnině. Třeba v horském Dalatu na jihu Vietnamu je i v létě večer chladno na svetr. V zimě je v Dalatu třeba teplá bunda. Obzvlášť pokud plánujete jezdit na skútru v dané oblasti. V horách panuje naprosto odlišné počasí od pevniny. A mnohdy to je třeba jen 50 km.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Cech_ve_Vietnamu
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu