Průvodce státem
Východní Timor
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Aktivity na Timoru

Východní Timor je rozmanitá země, která nabízí stavby z koloniální doby, hornatý terén s krásnými výhledy, hezké pláže, korálové útesy a výborné možnosti ke šnorchlování a potápění.

Městská turistika

Dili se dá absolvovat během jednoho dne, za návštěvu stojí O Arquivo& Museu da Resistência Timorense (AMRT), což je muzeum a archiv zachycující boj za nezávislost, hřbitov Santa Cruz, který je pamětním místem masakru, při němž bylo zabito více než 250 lidí indonéskou armádou. Město je poseto i dalšími zajímavými stavbami z koloniální doby. Projít se můžete po několikakilometrové promenádě podél severního pobřeží, kde se nachází i přístav. Zhruba 7 km na východ od Dili se nachází mys Fatucama, který je známý svou 27 metrů vysokou sochou Ježíše (Cristo Rei), a odkud je krásný výhled na zátoku a okolní hory, nachází se tu i hezká pláž a průzračné moře.

Maubisse je menší klidné historické městečko ležící v kopcích ve výšce kolem 1.400 m n. m. asi 30 km jižně od Dili a dostanete se sem autobusem, který jezdí každé ráno z Dili.

Přírodní krásy

Atauro je malý ostrov vzdálený 30 km na severně od Dili, ostrov je malý a dá se projít/projet křížem krážem během pár dní. Jeho vnitrozemí je kopcovité a nabízí zajímavé trekové trasy, ostrov lemují hezké pláže, kde můžete relaxovat a korálové útesy, takže ideální i pro šnorchlování a potápění. Dostanete se sem z Dili loděmi, které většinou odjíždí ráno.

Nino Konis Santana je první národní park a chráněná oblast ve Východním Timoru, leží v nejvýchodnější části země zhruba 190 km od Dili. Park má přes 1.200 km čtverečních, jehož součástí je i pohoří Paitchau, jezero Ira Lalaro a malý ostrov Jaco. V parku jsou jedinečné rostlinné a živočišné druhy, celá oblast je velice řídce obydlena a na jeho pobřeží leží řada ohrožených korálových útesů. Tato oblast je ideální na treky džunglí, poznání úžasné fauny a flóry. V neposlední řadě je pobřeží parku a přilehlý ostrov Jaco ideální ke koupání a relaxování na liduprázdných plážích a také ke šnorchlování a potápění u korálových útesů. Tato oblast je už docela daleko od Dili a je lepší si zde zajistit několikadenní pobyt, s dopravou vám jistě poradí a zajistí v Dili podle vašich představ, vzhledem k dálce a nekvalitě místních silnic již samotná cesta sem může být zajímavým zážitkem.

Betano leží na jižním pobřeží ostrova asi 40 km jižně od Maubisse a nachází se tu několik kilometrů dlouhá pláž s černým pískem.

Mount Ramelau je nejvyšším bodem Východního Timoru s výškou 2.986 m. n. m. a leží zhruba 15 km západně od Maubisse a 40 km na jih od Dilli a pro dobrodružnější povahy je přístupný k návštěvě, na vrcholu se nachází sochy Panny Marie. Ohledně podrobnějších informací je lepší kontaktovat Timor Adventures, jelikož dostat se nahoru není úplně jednoduché vzhledem k náročnějším cestám a počasí.

Nenápadný ostrovní stát v Malých Sundách

Východní Timor (v jazyce tetum Timór Lorosa‘e, portugalsky Timor-Leste, anglicky East Timor) je malý stát ležící na východě ostrova Timor v souostroví Malé Sundy. Oficiální název zní Východotimorská demokratická republika, hlavní město je Dili (nezaměňovat s hlavním městem Indie, Nové Dillí). Tento stát čítá něco více než 1 milion obyvatel a jde o jeden z nejmladších států světa. Samostatnost sice vyhlásil už v roce 1975, ale naprostou většinou států byl uznán až v roce 2002 poté, co samostatnost potvrdilo referendum z roku 1999.

Východní Timor je rozvojovou zemědělskou zemí zaměřenou na pěstování rýže, kokosových ořechů a dalších tropických plodin. Významná je také těžba dřeva (zvláště vzácného santalu), chov zvířat, rybolov i řemeslná výroba jako je tkání látek a košíkářství. Má však i významná ložiska nerostných surovin, především ropy a zemního plynu.

Úředními jazyky jsou tetum (malajsko-polynéský jazyk, který obsahuje i mnoho prvků z indonéštiny a portugalštiny) a portugalština, jelikož Východní Timor byl dříve portugalskou kolonií.

Průvodce pro tebe napsal Martin Holoubek
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - listopad
V létě je mnohem menší šance na zmoknutí.
Více o počasí
Letenky od
25 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se prakticky nevyskytují.
Akční nabídky
Avatar uživatele Martin Holoubek
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu