Průvodce státem
Východní Timor
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Aktivity na Timoru

Východní Timor je rozmanitá země, která nabízí stavby z koloniální doby, hornatý terén s krásnými výhledy, hezké pláže, korálové útesy a výborné možnosti ke šnorchlování a potápění.

Městská turistika

Dili se dá absolvovat během jednoho dne, za návštěvu stojí O Arquivo& Museu da Resistência Timorense (AMRT), což je muzeum a archiv zachycující boj za nezávislost, hřbitov Santa Cruz, který je pamětním místem masakru, při němž bylo zabito více než 250 lidí indonéskou armádou. Město je poseto i dalšími zajímavými stavbami z koloniální doby. Projít se můžete po několikakilometrové promenádě podél severního pobřeží, kde se nachází i přístav. Zhruba 7 km na východ od Dili se nachází mys Fatucama, který je známý svou 27 metrů vysokou sochou Ježíše (Cristo Rei), a odkud je krásný výhled na zátoku a okolní hory, nachází se tu i hezká pláž a průzračné moře.

Maubisse je menší klidné historické městečko ležící v kopcích ve výšce kolem 1.400 m n. m. asi 30 km jižně od Dili a dostanete se sem autobusem, který jezdí každé ráno z Dili.

Přírodní krásy

Atauro je malý ostrov vzdálený 30 km na severně od Dili, ostrov je malý a dá se projít/projet křížem krážem během pár dní. Jeho vnitrozemí je kopcovité a nabízí zajímavé trekové trasy, ostrov lemují hezké pláže, kde můžete relaxovat a korálové útesy, takže ideální i pro šnorchlování a potápění. Dostanete se sem z Dili loděmi, které většinou odjíždí ráno.

Nino Konis Santana je první národní park a chráněná oblast ve Východním Timoru, leží v nejvýchodnější části země zhruba 190 km od Dili. Park má přes 1.200 km čtverečních, jehož součástí je i pohoří Paitchau, jezero Ira Lalaro a malý ostrov Jaco. V parku jsou jedinečné rostlinné a živočišné druhy, celá oblast je velice řídce obydlena a na jeho pobřeží leží řada ohrožených korálových útesů. Tato oblast je ideální na treky džunglí, poznání úžasné fauny a flóry. V neposlední řadě je pobřeží parku a přilehlý ostrov Jaco ideální ke koupání a relaxování na liduprázdných plážích a také ke šnorchlování a potápění u korálových útesů. Tato oblast je už docela daleko od Dili a je lepší si zde zajistit několikadenní pobyt, s dopravou vám jistě poradí a zajistí v Dili podle vašich představ, vzhledem k dálce a nekvalitě místních silnic již samotná cesta sem může být zajímavým zážitkem.

Betano leží na jižním pobřeží ostrova asi 40 km jižně od Maubisse a nachází se tu několik kilometrů dlouhá pláž s černým pískem.

Mount Ramelau je nejvyšším bodem Východního Timoru s výškou 2.986 m. n. m. a leží zhruba 15 km západně od Maubisse a 40 km na jih od Dilli a pro dobrodružnější povahy je přístupný k návštěvě, na vrcholu se nachází sochy Panny Marie. Ohledně podrobnějších informací je lepší kontaktovat Timor Adventures, jelikož dostat se nahoru není úplně jednoduché vzhledem k náročnějším cestám a počasí.

Nenápadný ostrovní stát v Malých Sundách

Východní Timor (v jazyce tetum Timór Lorosa‘e, portugalsky Timor-Leste, anglicky East Timor) je malý stát ležící na východě ostrova Timor v souostroví Malé Sundy. Oficiální název zní Východotimorská demokratická republika, hlavní město je Dili (nezaměňovat s hlavním městem Indie, Nové Dillí). Tento stát čítá něco více než 1 milion obyvatel a jde o jeden z nejmladších států světa. Samostatnost sice vyhlásil už v roce 1975, ale naprostou většinou států byl uznán až v roce 2002 poté, co samostatnost potvrdilo referendum z roku 1999.

Východní Timor je rozvojovou zemědělskou zemí zaměřenou na pěstování rýže, kokosových ořechů a dalších tropických plodin. Významná je také těžba dřeva (zvláště vzácného santalu), chov zvířat, rybolov i řemeslná výroba jako je tkání látek a košíkářství. Má však i významná ložiska nerostných surovin, především ropy a zemního plynu.

Úředními jazyky jsou tetum (malajsko-polynéský jazyk, který obsahuje i mnoho prvků z indonéštiny a portugalštiny) a portugalština, jelikož Východní Timor byl dříve portugalskou kolonií.

Průvodce pro tebe napsal Martin Holoubek
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - listopad
V létě je mnohem menší šance na zmoknutí.
Více o počasí
Letenky od
25 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se prakticky nevyskytují.
Akční nabídky
Avatar uživatele Martin Holoubek
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 12 měs
Navrhni úpravu