Východní Timor
Východní Timor

Peníze a ceny na Timoru

Americký dolar a centavos

Východní Timor nemá dosud úplně vlastní měnu, do roku 2000 se k placení používala indonéská rupie, kterou v roce 2003 nahradil americký dolar a nové vlastní mince centavos, které mají hodnotu 1, 2, 5, 10, 25, 50 a 100. Jeden dolar se rovná 100 centavos. Vlastní bankovky Východní Timor zatím nemá.

Směnárny a platby kartou

Směnárny nemusíte vůbec řešit, vzhledem k tomu, že se tu platí americkými dolary, které si můžete rovnou přivést s sebou. Na bankomaty narazíte většinou ve městech a není problém si vybrat peníze, ale placení kartou tu není zatím moc rozšířeno a i velká část hotelů preferuje spíše placení v hotovosti.

Kolik co stojí

Kdo by čekal, že tato chudá země bude zároveň i levná, tak se mýlí. Ceny nejsou příliš vysoké, ale leckoho možná překvapí. V průměrné restauraci se najíte zhruba od 100 Kč, litr vody koupíte za 10 Kč, pivo stojí kolem 60 Kč, půlkilový chléb je k mání za 25 Kč a benzin stojí zhruba 25 Kč/litr. Nejlevnější ubytování stojí pár stovek a průměrné hotely začínají na 1.000 Kč/noc. Za taxíka většinou zaplatíte kolem 30 Kč/km.

Spropitné a smlouvání

Spropitné není ve Východním Timoru úplně obvyklé, ale pokud budete chtít navíc ocenit nějakou službu, tak se vám meze samozřejmě nekladou. Smlouvání také není úplně obvyklé, ale můžete se s ním setkat.

Jak ušetřit

Ušetřit se dá samozřejmě, když zvolíte nejlevnější typ ubytování, budete využívat místní dopravu a stravovat se budete na různých marketech a v pouličních občerstveních.

Denní rozpočet

Průměrný dvoulůžkový hotelový pokoj začíná zhruba na 1.000 Kč/noc, jídlo a pití v průměru vyjde na 200–300 Kč/den, doprava v závislosti na délce cesty, od desítek korun za dopravu po městě až po pár stovek, pokud se chystáte někam dál. Vždy je lepší počítat s trochu vyššími náklady, lepší je být příjemně překvapen, než nemile zaskočen. Průměrně za den na osobu utratíte asi 900 Kč.

Chystáš se na Timor?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Nartym
naposledy aktualizováno 09. 01. 2020
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.