Průvodce státem
Východní Timor
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny na Timoru

Aktuální kurz 1 $ = 23.4 Kč

Americký dolar a centavos

Východní Timor nemá dosud úplně vlastní měnu, do roku 2000 se k placení používala indonéská rupie, kterou v roce 2003 nahradil americký dolar a nové vlastní mince centavos, které mají hodnotu 1, 2, 5, 10, 25, 50 a 100. Jeden dolar se rovná 100 centavos. Vlastní bankovky Východní Timor zatím nemá.

Směnárny a platby kartou

Směnárny nemusíte vůbec řešit, vzhledem k tomu, že se tu platí americkými dolary, které si můžete rovnou přivést s sebou. Na bankomaty narazíte většinou ve městech a není problém si vybrat peníze, ale placení kartou tu není zatím moc rozšířeno a i velká část hotelů preferuje spíše placení v hotovosti.

Kolik co stojí

Kdo by čekal, že tato chudá země bude zároveň i levná, tak se mýlí. Ceny nejsou příliš vysoké, ale leckoho možná překvapí. V průměrné restauraci se najíte zhruba od 100 Kč, litr vody koupíte za 10 Kč, pivo stojí kolem 60 Kč, půlkilový chléb je k mání za 25 Kč a benzin stojí zhruba 25 Kč/litr. Nejlevnější ubytování stojí pár stovek a průměrné hotely začínají na 1.000 Kč/noc. Za taxíka většinou zaplatíte kolem 30 Kč/km.

Spropitné a smlouvání

Spropitné není ve Východním Timoru úplně obvyklé, ale pokud budete chtít navíc ocenit nějakou službu, tak se vám meze samozřejmě nekladou. Smlouvání také není úplně obvyklé, ale můžete se s ním setkat.

Jak ušetřit

Ušetřit se dá samozřejmě, když zvolíte nejlevnější typ ubytování, budete využívat místní dopravu a stravovat se budete na různých marketech a v pouličních občerstveních.

Denní rozpočet

Průměrný dvoulůžkový hotelový pokoj začíná zhruba na 1.000 Kč/noc, jídlo a pití v průměru vyjde na 200–300 Kč/den, doprava v závislosti na délce cesty, od desítek korun za dopravu po městě až po pár stovek, pokud se chystáte někam dál. Vždy je lepší počítat s trochu vyššími náklady, lepší je být příjemně překvapen, než nemile zaskočen. Průměrně za den na osobu utratíte asi 900 Kč.

Nenápadný ostrovní stát v Malých Sundách

Východní Timor (v jazyce tetum Timór Lorosa‘e, portugalsky Timor-Leste, anglicky East Timor) je malý stát ležící na východě ostrova Timor v souostroví Malé Sundy. Oficiální název zní Východotimorská demokratická republika, hlavní město je Dili (nezaměňovat s hlavním městem Indie, Nové Dillí). Tento stát čítá něco více než 1 milion obyvatel a jde o jeden z nejmladších států světa. Samostatnost sice vyhlásil už v roce 1975, ale naprostou většinou států byl uznán až v roce 2002 poté, co samostatnost potvrdilo referendum z roku 1999.

Východní Timor je rozvojovou zemědělskou zemí zaměřenou na pěstování rýže, kokosových ořechů a dalších tropických plodin. Významná je také těžba dřeva (zvláště vzácného santalu), chov zvířat, rybolov i řemeslná výroba jako je tkání látek a košíkářství. Má však i významná ložiska nerostných surovin, především ropy a zemního plynu.

Úředními jazyky jsou tetum (malajsko-polynéský jazyk, který obsahuje i mnoho prvků z indonéštiny a portugalštiny) a portugalština, jelikož Východní Timor byl dříve portugalskou kolonií.

Průvodce pro tebe napsal Martin Holoubek
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - listopad
V létě je mnohem menší šance na zmoknutí.
Více o počasí
Letenky od
25 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se prakticky nevyskytují.
Akční nabídky
Avatar uživatele Martin Holoubek
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu