Průvodce státem
Východní Timor
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost na Timoru

Zdraví

Ve Východním Timoru nehrozí žádná velká zdravotní rizika nebo nemoci, pokud bude člověk dávat pozor a dodržovat základní hygienická pravidla. Doporučuje se pít pouze balenou vodu a ovoce a zeleninu si před konzumací pořádně opláchnout.

Ve větších městech se nachází nemocnice, ale rozhodně je lepší dělat vše pro to, abyste v nich nemuseli skončit, jelikož místní zdravotnictví není na nijak vysoké úrovni a nemocnicím je lepší se vyhnout, pokud to není vyloženě nutné. Určitě se nezapomeňte řádně pojistit.

Kriminalita

Politická situace v zemi se zlepšuje, ale zejména v hlavním městě Dili není situace úplně ideální, dochází tu občas k násilnostem a demonstracím, které mívají politický podtext. Za část násilností mohou i místní gangy, které mívají na svědomí i přepadávání, vandalismus a krádeže. Ženám se v noci nedoporučuje jezdit samotné v taxíku nebo se pohybovat v zapadlých uličkách. Dále je lepší vyhýbat se různým pouličním demonstracím a mítinkům. Musíte mít na paměti, že se stále jedná o politicky méně stabilní zemi a místní obyvatelstvo je velmi chudé, takže je lepší případným nepříjemnostem předcházet. Tyto opatření se týkají hlavně Dili.

Předpokládalo se, že v roce 2012 všechny mezinárodní sily, které se snaží Východní Timor stabilizovat, odejdou a místní vláda bude schopna zajistit vnější i vnitřní bezpečnost země. Ale podle místních diplomatů je to v nejbližší době spíše nereálné.

Riziko katastrof

Východní Timor leží v relativně bezpečné oblasti, i když se tu občas můžeme setkat se zemětřesením a během vydatnějších dešťů i s povodněmi. Případně se tu v zimních deštivějších měsících může objevit i nějaký cyklón.

Důležité kontakty

Nejbližší zastoupení je Velvyslanectví České republiky v Jakartě (Indonésie): +62 21 239 61 12, +62 21 239 61 13, +62 811 1941 251

  • Policie – 112
  • Hasiči – 33122110
  • Záchranná služba – 3311014

Nenápadný ostrovní stát v Malých Sundách

Východní Timor (v jazyce tetum Timór Lorosa‘e, portugalsky Timor-Leste, anglicky East Timor) je malý stát ležící na východě ostrova Timor v souostroví Malé Sundy. Oficiální název zní Východotimorská demokratická republika, hlavní město je Dili (nezaměňovat s hlavním městem Indie, Nové Dillí). Tento stát čítá něco více než 1 milion obyvatel a jde o jeden z nejmladších států světa. Samostatnost sice vyhlásil už v roce 1975, ale naprostou většinou států byl uznán až v roce 2002 poté, co samostatnost potvrdilo referendum z roku 1999.

Východní Timor je rozvojovou zemědělskou zemí zaměřenou na pěstování rýže, kokosových ořechů a dalších tropických plodin. Významná je také těžba dřeva (zvláště vzácného santalu), chov zvířat, rybolov i řemeslná výroba jako je tkání látek a košíkářství. Má však i významná ložiska nerostných surovin, především ropy a zemního plynu.

Úředními jazyky jsou tetum (malajsko-polynéský jazyk, který obsahuje i mnoho prvků z indonéštiny a portugalštiny) a portugalština, jelikož Východní Timor byl dříve portugalskou kolonií.

Průvodce pro tebe napsal Martin Holoubek
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - listopad
V létě je mnohem menší šance na zmoknutí.
Více o počasí
Letenky od
25 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se prakticky nevyskytují.
Akční nabídky
Avatar uživatele Martin Holoubek
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu