Průvodce státem
Východní Timor
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost na Timoru

Zdraví

Ve Východním Timoru nehrozí žádná velká zdravotní rizika nebo nemoci, pokud bude člověk dávat pozor a dodržovat základní hygienická pravidla. Doporučuje se pít pouze balenou vodu a ovoce a zeleninu si před konzumací pořádně opláchnout.

Ve větších městech se nachází nemocnice, ale rozhodně je lepší dělat vše pro to, abyste v nich nemuseli skončit, jelikož místní zdravotnictví není na nijak vysoké úrovni a nemocnicím je lepší se vyhnout, pokud to není vyloženě nutné. Určitě se nezapomeňte řádně pojistit.

Kriminalita

Politická situace v zemi se zlepšuje, ale zejména v hlavním městě Dili není situace úplně ideální, dochází tu občas k násilnostem a demonstracím, které mívají politický podtext. Za část násilností mohou i místní gangy, které mívají na svědomí i přepadávání, vandalismus a krádeže. Ženám se v noci nedoporučuje jezdit samotné v taxíku nebo se pohybovat v zapadlých uličkách. Dále je lepší vyhýbat se různým pouličním demonstracím a mítinkům. Musíte mít na paměti, že se stále jedná o politicky méně stabilní zemi a místní obyvatelstvo je velmi chudé, takže je lepší případným nepříjemnostem předcházet. Tyto opatření se týkají hlavně Dili.

Předpokládalo se, že v roce 2012 všechny mezinárodní sily, které se snaží Východní Timor stabilizovat, odejdou a místní vláda bude schopna zajistit vnější i vnitřní bezpečnost země. Ale podle místních diplomatů je to v nejbližší době spíše nereálné.

Riziko katastrof

Východní Timor leží v relativně bezpečné oblasti, i když se tu občas můžeme setkat se zemětřesením a během vydatnějších dešťů i s povodněmi. Případně se tu v zimních deštivějších měsících může objevit i nějaký cyklón.

Důležité kontakty

Nejbližší zastoupení je Velvyslanectví České republiky v Jakartě (Indonésie): +62 21 239 61 12, +62 21 239 61 13, +62 811 1941 251

  • Policie – 112
  • Hasiči – 33122110
  • Záchranná služba – 3311014

Nenápadný ostrovní stát v Malých Sundách

Východní Timor (v jazyce tetum Timór Lorosa‘e, portugalsky Timor-Leste, anglicky East Timor) je malý stát ležící na východě ostrova Timor v souostroví Malé Sundy. Oficiální název zní Východotimorská demokratická republika, hlavní město je Dili (nezaměňovat s hlavním městem Indie, Nové Dillí). Tento stát čítá něco více než 1 milion obyvatel a jde o jeden z nejmladších států světa. Samostatnost sice vyhlásil už v roce 1975, ale naprostou většinou států byl uznán až v roce 2002 poté, co samostatnost potvrdilo referendum z roku 1999.

Východní Timor je rozvojovou zemědělskou zemí zaměřenou na pěstování rýže, kokosových ořechů a dalších tropických plodin. Významná je také těžba dřeva (zvláště vzácného santalu), chov zvířat, rybolov i řemeslná výroba jako je tkání látek a košíkářství. Má však i významná ložiska nerostných surovin, především ropy a zemního plynu.

Úředními jazyky jsou tetum (malajsko-polynéský jazyk, který obsahuje i mnoho prvků z indonéštiny a portugalštiny) a portugalština, jelikož Východní Timor byl dříve portugalskou kolonií.

Průvodce pro tebe napsal Martin Holoubek
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - listopad
V létě je mnohem menší šance na zmoknutí.
Více o počasí
Letenky od
25 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se prakticky nevyskytují.
Akční nabídky
Avatar uživatele Martin Holoubek
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 12 měs
Navrhni úpravu